*

Αποστολέας Θέμα: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα  (Αναγνώστηκε 135913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 10:45:57 πμ »
Στον καθένα δίνουν διαφορετικά τηλφωνα. Εμένα μου δώσαν το τηλ. της κα. Χριστοφίλου στη Γ.Γ.Δ.Μ. (2131311634) και αυτή δεν γνώριζε τίποτα και μου είπαν να πάρω τηλ. στη διευθύντρια του ΣΔΕ, την κα. Νικολοπούλου (2131311504). Αλλά επίσης αυτή δε γνώριζε κάτι και είπε να μιλήσω μαζί της σε 10 λεπτά. Όπως βλέπεις, τα τηλ. είναι διαφορετικά..
εγω μιλησα στο 21311623 και με κατηυθυνε

μολις πηρα και σε αυτο και δεν ηξεραν τιποτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:10 »

Αποσυνδεδεμένος k.k.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 10:50:38 πμ »
Παιδιά, μίλησα με την κ. Ξερογιαννάκη (2131311644) και μου είπε και αυτή για ιεραρχική προσφυγή που συντάσσεται από νομικό πρόσωπο, δηλ. δικηγόρο. Η ιεραρχική προσφυγή να γίνει στο ΓΕΝΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ. Όντως, αν ξέρει κάποιος για την ιεραρχική προσφυγή ας μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:13:13 πμ »
Παιδιά, μίλησα με την κ. Ξερογιαννάκη (2131311644) και μου είπε και αυτή για ιεραρχική προσφυγή που συντάσσεται από νομικό πρόσωπο, δηλ. δικηγόρο. Η ιεραρχική προσφυγή να γίνει στο ΓΕΝΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ. Όντως, αν ξέρει κάποιος για την ιεραρχική προσφυγή ας μας ενημερώσει.

ωραια εχει τρεξιμο δλδ η υποθεση

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:13:59 πμ »
υπαρχει καποιο χρονικο περιθωριο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:10 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:17:12 πμ »
υπαρχει καποιο χρονικο περιθωριο?

διαβασα καπου για 10 μερες

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:23:06 πμ »
εκτός από τα ΣΔΕ δια τα υπόλοιπα προγράμματα κανένα νέο;
για τον Οδυσσέα κάτι;ποτε θα αρχισουν να καλούν;

Αποσυνδεδεμένος ANTKAV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:32:55 πμ »
Τι βύσμα ρε παιδιά έχει πέσει στα ιδεκε της Κρήτης που είναι οι επιτυχίες ασεπ
από που προκύπτουν  τόσα μόρια με πτυχιούχους   2003,2004,2005,2006,2007!!!!!
έχει χαντακωθεί τόσος κόσμος με πτυχία εικοσαετίας ,δεκαπενταετίας  με επιτυχίες
ασεπ ,και προϋπηρεσίες πάνω από δεκαπέντε χρόνια .Βρω μήπως χρειάζεται καμία
αγωγή και να τρέχουν οι εκαστοτε διευθυντές εκπαίδευσης  

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:36:23 πμ »
Παιδιά οι ενστάσεις πρέπει να είναι άπειρες, έκαναν τα αδύνατα δυνατά να 'χώσουν' τα γαλάζια παιδιά πριν τις εκλογές με αποτέλεσμα να παραποιήσουν ή να εξαφανίσουν μόρια για να μπουν οι δικοί τους. Εγώ ήμουν στο διοικητικό σε ΚΕΕ και ξέρω από πρώτο χέρι  πώς προσπάθησαν να αλλάξουν- και τελικά άλλαξαν- τα μόριά μου, τουλάχιστον στον προσωρινό πίνανα. Έχω μιλήσει σε δικηγόρο, και αν ο οριστικός πίνακας μείνει ίδιος προχωράω σε προσφυγή. Κάντε και εσεις το ίδιο, μην το αφήσετε!

Αποσυνδεδεμένος ELENA24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 11:48:53 πμ »
Και αναρωτιέμαι....αξιζει τελικά τόσο άγχος???και εκτος των άλλων να πληρώσουμε και δικηγόρο?????

Εχουν πολυ πλάκα πάντως  εκεί στο Ιδεκε....φτάνει βρε τόσο μαγείρεμα!!!!!!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 12:55:59 μμ »
Συνάδελφοι ρίξτε εδώ μια ματιά........τα σχπλια δικα σας. :-[

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=85&cm_prdid=9284

Τα σχόλιά μου είναι ότι το κείμενο στο οποίο παραπέμπεις αναφέρεται καταρχήν σε τακτικό προσωπικό (το ΙΔΕΚΕ δεν προσλαμβάνει τέτοιους), ενώ μιλάει μόνο για περιορισμό του αριθμού των συμβασιούχων  και, το κυριότερο,  ρητά εξαιρούνται οι προσλήψεις τακτικού προσωπικού και συμβασιούχων στην παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:19:27 μμ »
λοιπον, πηρα δικηγορο και ρωτησα για την ιεραρχικη προσφυγη και μου ειπε τα εξης: το κειμενο ειναι στανταρ απο τον δικηγορο και προστιθενται στοιχεια αναλογα την περιπτωση. θα μου στοιχισει, λεει γυρω στα 350-500 ευρω με τα παραβολα. χωρις παραβολα, διοτι μαλλον δεν χρειαζονται-δεν απευθυνεται στον ΑΣΕΠ-ΠΕΡΙΠΟΥ 150-200ΕΥΡΩ!! η αμοιβη του δικηγορου που θα το συνταξει. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:24:05 μμ »
ρε παιδια τα μαγειρεψαν πριν τις εκλογες οι νεοδημοκρατες για να βαλουν δικους τους και τωρα τα μαγειρευουν οι Πασοκοι?
δεν θα τρωγεται με τιποτα αυτο το φαι....

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:30:21 μμ »
εκτός από τα ΣΔΕ δια τα υπόλοιπα προγράμματα κανένα νέο;
για τον Οδυσσέα κάτι;ποτε θα αρχισουν να καλούν;
τωρα, οσον αφορα στα ΚΕΕ, εχθες τηλεφωνησα σε καποιο οπου ανηκω και μου ειπαν να μην περιμενω αδικα,διοτι ειναι απληρωτοι απο τον Απριλιο του 2009 και δεν θα δημιουργησουν τμηματα αν δεν τους πληρωσουν. για τον Οδυσσεα ο ιδιος υπευθυνος μου ειπε ότι θα πρεπει να τοποθετηθει υπευθυνος εκπαιδευσης του Οδυσσεα-που δεν υπαρχει ακομα-και αυτος να μαζεψει μεταναστες ετσι ωστε να δημιουργηθουν τμηματα και στη συνεχεια να κληθουν οι εκπαιδευτες. πραγμα απιθανο διοτι το μαιο τελειωνει το σχολικο ετος και δεν προλαβαινουν να τρεξουν τα 75ωρα τμηματα. και μη χειροτερα!

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΙΔΕΚΕ και Μητρώα
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:56:39 μμ »
φυσικα, συναδελφοι, λαβετε υποψιν οτι αυτο θα εχει και ως αποτελεσμα την καθυστερηση των προσληψεων ολου του πινακα των ωρομισθιων εκπαιδευτικων και ως εκ τουτου τη λειτουργια των σχολειων

Αυτό, συνάδελφοι, λάβετέ το πολύ σοβαρά υπόψη σας, γιατί τα παραρτήματα των  ΣΔΕ δεν λειτουργούν καθόλου και οι εκπαιδευόμενοι κινδυνεύουν να χάσουν τη χρονιά τους, ενώ και πολλοί συνάδελφοι περιμένουν να δουλέψουν για να καλύψουν βασικές ανάγκες τους. Φυσικά, όποιος είναι βέβαιος ότι έχει αδικηθεί στη μοριοδότηση, εννοείται ότι θα πρέπει να υποβάλλει ιεραρχική ένσταση. Αν όμως υπάρχει χρονικό περιθώριο για την υποβολή της ένστασης, βεβαιωθείτε πρώτα ότι υπάρχει πραγματικά αδικία.

Για παράδειγμα, απ' όσα έχετε αναφέρει καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι έχετε αμφισβητήσεις για τη μοριοδότηση της προυπηρεσίας σας. Η προκήρυξη ανέφερε ότι μοριοδοτείται η προυπηρεσία στην τυπική εκπαίδευση με ένα μόριο ανά έτος, πέραν της διετίας. Απ' όσο γνωρίζω, κατά κανόνα, όταν στις προκηρύξεις του δημοσίου υπάρχει αναφορά σε προυπηρεσία σε έτη, αυτή αφορά σε έτη πλήρους απασχόλησης. Αν υπάρχει μερική απασχόληση αυτή ανάγεται σε έτη πλήρους απασχόλησης με βάση κάποιες παραδοχές (π.χ. στα δημόσια Ι.Ε.Κ. η αναγωγή γίνεται με βάση "το πηλίκο της διαίρεσης του συνόλου των ωρών εργασίας δια του αριθμού των ωρών εβδομαδιαίας απασχόλησης που ισχύει για τον αντίστοιχο κλάδο τακτικών δημοσίων υπαλλήλων (21 ώρες εβδομαδιαίως)". Αν λοιπόν απασχολήθηκατε ως ωρομίσθιοι στην τυπική εκπαίδευση για λίγες ώρες κάθε εβδομάδα επί λίγα έτη, είναι πολύ πιθανόν η επιτροπή ενστάσεων -η οποία όπως έχει αναφερθεί στο φόρουμ έχει τελικά επανεξετάσει όλες τις αιτήσεις, άσχετα αν είχε υποβληθεί ή όχι ένσταση από κάποιον- μετά τη σχετική αναγωγή, να διαπίστωσε ότι δεν έχετε πάνω από 2 έτη πλήρους απασχόλησης και γι' αυτό μοριοδότησε την προυπηρεσία σας με μηδέν. Αν την ίδια μέθοδο ακολούθησε και για τον υπολογισμό των μορίων προυπηρεσίας των   υπόλοιπων υποψήφιων, τότε δεν υπάρχει αδικία. Αν, απ' την άλλη, γνωρίζετε θετικά ότι κάποιος υποψήφιος μοριδοδοτήθηκε  με διαφορετικό από εσάς σύστημα (π.χ. ενώ είχε δουλέψει τρία χρόνια ως ωρομίσθιος στην τυπική εκπαίδευση με 5-6 ώρες την εβομάδα του αναγνωρίστηκε ένα μόριο προυπηρεσίας), τότε υπάρχει αδικία και πρέπει να προσφύγετε.

Να σημειωθεί εδώ ότι, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει νόημα να στραφείτε κατά του τρόπου που μοριοδοτεί η προκήρυξη για τα ΣΔΕ την προυπηρεσία στην τυπική εκπαίδευση (δηλ. να ισχυριστείτε ότι κακώς η μοριοδότηση γίνεται ανά έτος  πλήρους απασχόλησης και ότι θα έπρεπε έστω και με 2-3 ώρες απασχόλησης την εβδομάδα να αναγνωρίζεται αυτό ως ένα έτος  απασχόλησης και να μοριοδοτείται ως να ήταν  πλήρης απασχόληση). Αυτό γιατί η επιτροπή ενστάσεων είχε προφανώς οδηγίες απ' την πολιτική ηγεσία για να ερμηνεύσει το έτος απασχόλησης ως έτος πλήρους απασχόλησης για όλους τους υποψηφίους. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν ουσιαστικά θα προσφύγετε κατά της αυθεντικής ερμηνείας που κάνει η δημόσια αρχή σε μια προκήρυξή της. Βεβαιωθείτε επίσης  αν η αλλαγή στην ερμηνεία του όρου έτος απασχόλησης θα αλλάξει ουσιωδώς τη σειρά κατάταξης (γιατί μπορεί και άλλοι ανθυποψήφιοί σας να έχουν μερική απασχόληση και να επωφεληθούν αντίστοιχα). Ρωτήστε το δικηγόρο σας πριν μπείτε σε μια τέτοια διαδικασία.  

Συμπερασματικά, πριν υποβάλλετε ιεραρχική ένσταση, που μπορεί να καθυστερήσει περαιτέρω τις προσλήψεις, και αν υπάρχει χρονικό περιθώριο, ζητήστε καταρχήν να σας αιτιολογήσουν τη μοριοδότησή σας  στα σημεία που την αμφισβητείτε και βεβαιωθείτε, αν και όσο μπορείτε, ότι οι ανθυποψήφιοί σας μοριοδοτήθηκαν με διαφορετικό τρόπο από εσάς. Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξετε να κάνετε.  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2010, 01:59:00 μμ από ioannis00 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 715
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.