*

Αποστολέας Θέμα: δουλεια σε παιδικο σταθμο  (Αναγνώστηκε 40192 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 06:07:50 μμ »
Ρε παιδιά, τι είναι πάλι αυτό; Πρώτη φορά το ακούω... Εγώ πίστευα ότι παίρνουν περίπου 800 ευρώ. Πάντως αυτά τα προγράμματα είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις σε επαρχιακή πόλη. Τέτοια εποχή προκηρύσεται μία θέση το δίμηνο σε κάποιο νομό της Ελλάδας. Αυτό το έψαχνα κυρίως από το Σεπτέμβριο του 2008 και για 2-3 μήνες μετά προκυρήχθηκαν περίπου 20-25 θέσεις μέχρι τώρα σ' όλη την Ελλάδα, αλλά καμία στο νομό μου δυστυχώς!
Δες τις θέσεις που σου λέω:
http://demosio.outformation.gr/browse.php?p_v1=%D0%C5&p_v2=%CD%C7%D0%C9%C1%C3%D9%C3%D9%CD
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 01:44:10 πμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:37 »

Αποσυνδεδεμένος Moli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:44:26 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια! Να καταθέσω και εγω την εμπειρία μου μιας και καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος πριν μιλήσεις με τον εργοδότη και για το τι θα βρείς αν σε προσλάβει.

Πρωτη χρονιά δουλευω φέτος. Δουλέυω 8ωρο σε παιδικό σταθμό με παιδιά τριών χρονων (τρια και κατι τωρα πλέον). Όταν υπέγραψα την πρόσληψη υπέγραψα σαν νηπιαγωγός οπότε και τα ενσημα είναι
νηπιαγωγού. Υπογράψαμε επίσης και σύμβαση και ο μισθός διαμορφώθηκε μας είπαν σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις , οπότε εγω με 0 προυπηρεσία χωρίς γάμο και παιδιά δικαιούμαι 900Ε μεικτά και καθαρά παίρνω 750.

Στην αρχή τα πράγματα ήταν παρα πολύ δυσκολα και όσο αναφορά τα παιδιά- τάξη και οσο αναφορά τις τρελές απαιτήσεις των γονιών . Ευτυχως η διευθύντρια είναι αστέρι και μας στηρίζει πάντα!!! Ναι υπάρχει και αυτό! Τώρα τα πραγματα είναι λιγο καλύτερα μάλλον συνήθισα και εγω και προσαρμόστηκα όπως και τα παιδιά!

Σχετικά με το πρόγραμμα που εφαρμόζουμε ναιιιιιιι είναι ΔΕΠΠΣ στα τμήματα νηπιαγωγείου και στα μικρά μου το προσαρμόζω στις δυνατότητες και τις ανάγκες τους ! Πολλά δεν βγαίνουν , πολλά τα απλοποιώ
πάαααρα πολύ και περισσότερο κάνουμε βιωματικά , δραματοποιήσεις κτλ. Τα εικαστικά είναι καθαρά δουλειές των παιδιών και σ αυτό μας στηρίζει η διευθύντρια: "Να είναι δουλειές των παιδιών" λέει!

 Συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια ,είναι απίστευτη εμπειρία ακόμα και όταν δεν εφαρμόζεις οτι έμαθες στη σχολή.  Η επαφή και η αλληλεπίδραση με τα παιδιά , την οργάνωση της τάξης, την σχέση με γονείς είναι πραγματα που δεν τα "φαντάζεσαι" πριν δουλεψεις! Τουλάχιστο εγώ!

Η αληθεια είναι οτι τώρα αρχίζω να νιώθω καλά και σίγουρη με τη δουλειά! Πριν λιγο καιρό αναρωτιόμουν αν θα αντέξω... Το προβλημά μου ήταν με ορισμένους γονείς.... :(

Να κάνω και εγω μια ερώτηση? Στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς πρέπει να είσαι γραμμένη στην επετιριδα ιδιωτικών?? Κατι τετοιο αναφέρεται πιο πανω. Εγω παντως δεν είμαι , ιδέα δεν εχω για κατι τετοιο!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2009, 08:46:26 μμ από Moli »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 10:39:47 μμ »

Να κάνω και εγω μια ερώτηση? Στους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς πρέπει να είσαι γραμμένη στην επετιριδα ιδιωτικών?? Κατι τετοιο αναφέρεται πιο πανω. Εγω παντως δεν είμαι , ιδέα δεν εχω για κατι τετοιο!
 
Αυτό ισχύει μόνο για τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία που ανήκουν στο ΥΠΕΠΘ

Αποσυνδεδεμένος Moli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 10:05:44 μμ »
Ευχαριστώ Αννα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:37 »

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 20, 2010, 11:07:31 μμ »
Κορίτσια, να πώ κι εγώ τον πόνο μου...Εγώ δούλεψα για 2 μήνες και κάτι σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό (γιατί η κοπέλα που είχαν έπρεπε να φύγει) και υπήρχαν πολλά πράγματα που είδα και δεν μου άρεσαν. Καταρχήν ήμουν υπεύθυνη εγώ για την καθαριότητα της τάξης. Εννοείται είχα κι εγώ το πρόβλημα με τις έτοιμες χειροτεχνίες, που όπως είπατε πολλές μαμάδες τις παίρνουν και τις πετάνε ενώ έχουμε κάτσει κι έχουμε κάνει κόπο για να τις φτιάξουμε (έλεος δηλαδή)! Επίσης ενώ όταν είχα πρωτοξεκινήσει μου είπαν τα αφεντικά πως ό,τι υλικό χρειαστώ θα τους το λέω και θα μου το φέρνουν, στην πορεία ήταν αλλιώς τα πράγματα. Δηλαδή κάθε φορά που ζητούσα κάτι για κάποια χειροτεχνία, μου έλεγαν πήγαινε παρτο εσύ και θα σου δώσουμε τα λεφτά (κάτι το οποίο θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ). Πού ξέρει δηλαδή αυτή αν εγώ έχω λεφτά να ξοδέψω? (γιατί πολλές φορές αργούσε να μου τα επιστρέψει)
Τέλος πάντων, εμένα η ερώτησή μου είναι η εξής: επειδή οι άλλες συνάδελφοι μου είπαν ότι υπάρχουν κρυφές κάμερες μέσα στις τάξεις, θέλω να μάθω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό. Είμαι υπερ φυσικά στην ιδέα της παρακολούθησης και του προσωπικού και των παιδιών, αλλά δεν έπρεπε αυτό να υπάρχει γραμμένο στη σύμβασή μου? Εγώ πχ μπορεί να μη θέλω να με βιντεοσκοπούν χωρίς την άδειά μου. ??? ???

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 22, 2010, 04:45:44 μμ »
εγω εργαζομαι μισο χρονο σε ιδιωτικο παιδ. σταθμο (εχει κ ιδιωτ.νηπιαγωγειο), οι εργοδοτες μου ειναι νηπιαγωγοι κ εχουν αναλαβει το νηπιαγωγειο. εγω τα προνηπια. ειμαι αρκετα ικανοποιημενη κ με τα χρηματα (870) κ με τις συνθηκες εργασιας. ακολουθω το δικο μου προγραμμα οπως εγω νομιζω κ δεν παρεμβαινει κανεις σ αυτο. εκεινο που με ενοχλει ειναι η συμπεριφορα καποιων γονεων οι οποιοι επειδη πληρωνουν σου φερονται σαν να εισαι η υπηρετρια τους, και μη εχοντας οι ιδιοι γνωσεις ή επειδη ειναι στενομυαλοι θεωρουν τα παραλογα αυτονοητα (π.χ παιδι 4 ετων να μη ξερει να κρετα κουταλι, να βαζει παπουτσια, να φαραει πανα κ.α ) ευτυχως ειναι λιγες αυτες οι περιπτωσεις! παντως δουλευοντας σε ιδιωτικο αποκτας γνωσεις (εφαρμοζω το ΔΕΠΠΣ) εμπειρια αλλα κ πεισμα για τον επομενο ΑΣΕΠ γιατι κακα τα ψεματα σαν το δημοσιο ΤΙΠΟΤΑ (εννοωντας οτι στο δημοσιο δεν ΠΡΕΠΕΙ να ανεχεσαι τον καθε περιεργο γονιο, σε καμια περιπτωση δεν εννοω λουφα) συναδελφοι υπομονη...και επιμονη :o

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 26, 2010, 11:27:20 πμ »
εγω εργαζομαι μισο χρονο σε ιδιωτικο παιδ. σταθμο (εχει κ ιδιωτ.νηπιαγωγειο), οι εργοδοτες μου ειναι νηπιαγωγοι κ εχουν αναλαβει το νηπιαγωγειο. εγω τα προνηπια. ειμαι αρκετα ικανοποιημενη κ με τα χρηματα (870) κ με τις συνθηκες εργασιας. ακολουθω το δικο μου προγραμμα οπως εγω νομιζω κ δεν παρεμβαινει κανεις σ αυτο. εκεινο που με ενοχλει ειναι η συμπεριφορα καποιων γονεων οι οποιοι επειδη πληρωνουν σου φερονται σαν να εισαι η υπηρετρια τους, και μη εχοντας οι ιδιοι γνωσεις ή επειδη ειναι στενομυαλοι θεωρουν τα παραλογα αυτονοητα (π.χ παιδι 4 ετων να μη ξερει να κρετα κουταλι, να βαζει παπουτσια, να φαραει πανα κ.α ) ευτυχως ειναι λιγες αυτες οι περιπτωσεις! παντως δουλευοντας σε ιδιωτικο αποκτας γνωσεις (εφαρμοζω το ΔΕΠΠΣ) εμπειρια αλλα κ πεισμα για τον επομενο ΑΣΕΠ γιατι κακα τα ψεματα σαν το δημοσιο ΤΙΠΟΤΑ (εννοωντας οτι στο δημοσιο δεν ΠΡΕΠΕΙ να ανεχεσαι τον καθε περιεργο γονιο, σε καμια περιπτωση δεν εννοω λουφα) συναδελφοι υπομονη...και επιμονη :o


οι συνθήκες σου και άλλων συναδέρφων μου φαίνονται απλά τελειες!!! που να έρθετε σε μας, που παίρνουμε ψύχουλα, π.χ. 200 ευρω για 3 βδομάδες, μας τα δίνουν μετά απο 1 μήνα, δεν έχουμε υλικά. Οταν λέμε δεν έχουμε το εννοούμε, ούτε χαρτί να ζωγραφίσουμε, στην μέση το κόβουμε, πλαστελίνες ουτε λόγος, ούτε λεγκο...σχεδόν τπτ. Και θέλει να βγάζουμε και 4 δραστηριότητες την μέρα. Πόσα κινητικά να κάνεις; Ας μου πει κάποιος. Σκέφτομαι σοβαρά να μην δουλέψω στον παιδικό. Δούλεψα 1 μήνα το καλοκαίρι. Εσείς τι θα κάνατε; Πιστεύεται οτι υπάρχει περίπτωση να μισήσω την δουλειά μου; Επίσης, εσείς κάνετε φύλαξη για να γεμίσετε το 8ωρο σας. Δηλαδή, πολλά παιδια διαφόρων ηλικιών σε μια αίθουσα με μια νηπιαγωγό να προσπαθεί να απασχολήσει δημιουργικά τα παιδιά, να ταίσει τα μικρά και να ετοιμάσει σχολικά. Υπάρχουν παντού αυτά; Εννοείται οτι καθαρίζουμε αίθουσες και αλλάζουμε πάνες των μικρών, ανεξάρτητα απο την ηλικία που έχουμε στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 26, 2010, 05:27:32 μμ »
Απ'ότι βλέπω κορίτσια οι απόψεις διίστανται όσον αφορά τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Η πλειοψηφία πάντως μου φαίνεται μάλλον δυσαρεστημένη. Θα πρέπει να εισαι τελικά πολύ τυχερή για να βρεις δουλειά με ευνοικές συνθήκες. Εγώ διαβάζοντας τις εμπειρίες σας, αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα: έχω σττείλει αρκετά βιογραφικά αλλά χωρίς ανταπόκριση λόγω έλλειψης προυπηρεσίας. Και αναρωτιέμαι : να ξαναψάξω από Σεπτέμβρη μήπως βρεθεί κάτι ή να κοιτάξω για κάτι τελείως άσχετο; Δεδομένου ότι έχω και μικρά παιδιά και περιορισμένο χρόνο, αξίζει να δοκιμάσω τους  σταθμούς ή όχι; Εσείς τί θα κάνατε; Ήθελα πολύ να το κάνω αυτό, αλλά απογοητεύτηκα απ'την ανταπόκριση και από αυτά που διαβάζω στο φορουμ. Το ίδιο είχα πάθει στο παρελθόν. Έψαχνα σε σταθμούς, δεν έβρισκα, βρήκα κάτι άσχετο γιατί είχα ανάγκη τη δουλειά και γύρισε εναντίον μου γιατί έχασα χρόνο και εμπειρία. Έχω απογοητευτεί. Ακούω τη γνώμη σας. Πραγματικά θα με βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:32:45 πμ »
Απ'ότι βλέπω κορίτσια οι απόψεις διίστανται όσον αφορά τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Η πλειοψηφία πάντως μου φαίνεται μάλλον δυσαρεστημένη. Θα πρέπει να εισαι τελικά πολύ τυχερή για να βρεις δουλειά με ευνοικές συνθήκες. Εγώ διαβάζοντας τις εμπειρίες σας, αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα: έχω σττείλει αρκετά βιογραφικά αλλά χωρίς ανταπόκριση λόγω έλλειψης προυπηρεσίας. Και αναρωτιέμαι : να ξαναψάξω από Σεπτέμβρη μήπως βρεθεί κάτι ή να κοιτάξω για κάτι τελείως άσχετο; Δεδομένου ότι έχω και μικρά παιδιά και περιορισμένο χρόνο, αξίζει να δοκιμάσω τους  σταθμούς ή όχι; Εσείς τί θα κάνατε; Ήθελα πολύ να το κάνω αυτό, αλλά απογοητεύτηκα απ'την ανταπόκριση και από αυτά που διαβάζω στο φορουμ. Το ίδιο είχα πάθει στο παρελθόν. Έψαχνα σε σταθμούς, δεν έβρισκα, βρήκα κάτι άσχετο γιατί είχα ανάγκη τη δουλειά και γύρισε εναντίον μου γιατί έχασα χρόνο και εμπειρία. Έχω απογοητευτεί. Ακούω τη γνώμη σας. Πραγματικά θα με βοηθήσει.

Αυτό που θα έκανα εγώ και θα κάνω μπας και βρω και εγώ κάπου άλλου είναι να αφήνω ξανά βιογραφικά απο 10 αυγούστου και μετά. Μέχρι τότε δεν είναι σίγουροι για τα κενά. Απο Σεπτέμβιο θα έχουν κλείσει τα τμήματα οπότε δεν υπάρχει νόημα στο να μοιράσεις βιογραφικά οκτώβριο π.χ. Θα σου πρότεινα να μοιράσεις μέχρι τέλος Αυγούστου και μετά να βρεις κάτι άλλο. Επίσης, αν υπάρχει οικονομικό θέμα είναι πάααρα πολύ δύσκολο να πάρεις καλά λεφτά και ένσημα οπότε ίσως θα πρέπει να το σκεφτείς αυτό. Αν π.χ. στην άλλη δουλειά σου δίνουν 1000 και στον παιδικό 600 είναι θέμα...Δεν ξέρω τι ανάγκες έχεις, σίγουρα όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!!καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:03:08 μμ »
Αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ. Να δώσω άλλη μια ευκαιρία από Σεπτέμβρη. Τον Αυγουστο ούτως ή άλλως θα είμαι εκτός Αθηνών. Ευελπιστώ στις κοπέλες που φύγουν για αναπλήρωση. Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσω να ανταποκριθώ στο σταθμό λόγω περιορισμένου χρόνου και παιδιών. Τώρα θα μου πεις ποτέ δεν ξέρεις τί θα βρεις μπροστά σου. Μπορεί και να υπερβάλω. Από τις συζητήσεις στο φόρουμ απογοητεύτηκα. Τί να πω. Θα δουμε. Σ'ευχαριστω για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 09, 2010, 08:10:31 μμ »
καλησπέρα, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει πόσα 8ωρα τον μήνα θεωρητικά δουλεύουμε εμείς οι νηπιαγωγοί. Στον παιδικό σταθμό που δουλεύω (λέμε τώρα) λένε 600 το 8ωρο και μας πληρώνουν με την ώρα. Εγω την ώρα πόσα πρέπει να πάρω; 22 νομίζω,έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:01:36 πμ »
Σε πληρώνουν 3,75 την ώρα x 8 ώρες = 30 ευρώ τη μέρα. Κανονικά δουλεύουμε 20 8ωρα το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 10, 2010, 01:04:42 πμ »
Εγω την ώρα πόσα πρέπει να πάρω; 22 νομίζω,έτσι δεν είναι;

Αν έπαιρνες 22 την ώρα θα έπαιρνες 176 ευρώ το 8ωρο!! Πες μας πού είναι να έρθουμε κι εμείς να δουλέψουμε...!!! :P

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: δουλεια σε παιδικο σταθμο
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:17:09 μμ »
Εγω την ώρα πόσα πρέπει να πάρω; 22 νομίζω,έτσι δεν είναι;

Αν έπαιρνες 22 την ώρα θα έπαιρνες 176 ευρώ το 8ωρο!! Πες μας πού είναι να έρθουμε κι εμείς να δουλέψουμε...!!! :P

Αχ εσύ γελάς αλλά εννοείται οτι ξέχασα το " ," χαχα! αλλά τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Ρώτησα σήμερα την διευθύντρια, ακου τώρα να γελάσεις πραγματικά!! Μου είπε οτι θεωρείται 25 8ωρα τον μήνα και 600 ευρώ. Δηλαδή, το 1 8ωρο 24 ευρώ και την μια ώρα 3 ολόκληρα ευρώ! θες ακόμα να σου πω που δουλεύω ??? :'(.
Αυτά περι 20 ημερών τα διάβασες σε κάποια εγκύκλιο; Γιατί εγώ διεκδικώ...τι να κάνω!!ευχαριστώ πολύ οπως και να χει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 744

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.