*

Αποστολέας Θέμα: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;  (Αναγνώστηκε 16162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« στις: Ιανουάριος 25, 2009, 11:55:15 μμ »
Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;

Πρόσφατα έγινε σύλλογος διδασκόντων και μεταξύ των άλλων συζητήσαμε ότι δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά  να τρώνε μέσα στις τάξεις.  Η απόφαση πάρθηκε από όλους τους εκπαιδευτικούς και τον  διευθυντή.  Εγώ αντέδρασα και είπα ότι στην δική μου ώρα δεν έχω πρόβλημα να τρώνε. Εννοείται ότι δεν τους ενθαρρύνω αλλά αν τύχει να έχουν ένα μισοτελειωμένο τοστ ή ένα καφέ τους επιτρέπω να το φάνε κατά την διάρκεια του μαθήματός μου. Θεωρώ ότι έτσι συγκεντρώνονται πιο εύκολα, είναι ήσυχοι (αφού είναι μπουκωμένοι), μειώνεται η υπερκινητικότητα τους και τέλος έχουν ένα δικαίωμα που για να το διασφαλίσουν πρέπει να τηρούν και τις δικές μου απαιτήσεις.
 
Για να τους πείσω τους συναδέλφους, τους έδωσα για παράδειγμα ότι όταν διαβάζουμε και  εμείς στο σπίτι πολλές φορές έχουμε κάτι δίπλα να τσιμπάμε ή όταν πάμε θέατρο ή σινεμά το απολαμβάνουμε  καλύτερα όταν μασουλάμε κάτι (πχ.  Ποπ-κορν).

Η αντίδραση ήταν άμεση από καθηγητές και  του Διευθυντή που ο μεν δεύτερος μου είπε ότι οι νόμοι του σχολείου δεν το επιτρέπουν και οι δε καθηγητές  ότι δίνω δικαίωμα να μεταφέρουν την συνήθειά τους και στο δικό τους μάθημα. Δηλαδή επειδή δεν μπορούν να βάλουν τους δικούς τους κανόνες στην τάξη, θα πρέπει εγώ να ακολουθώ τους δικούς τους κανόνες…. Ασχέτως αν συμφωνώ……

Το ερώτημα είναι:

Α) Συμφωνείτε με αυτήν την άποψη; Να αφήνουμε δηλαδή τα παιδιά να τρώνε μέσα στην τάξη κάποιες στιγμές που το επιτρέπει η διδασκαλία;

Β) Εάν όχι,  θα απαγορεύατε και να το κάνει κάποιος συνάδελφος στην δική του ώρα διδασκαλίας;

Γ) Υπάρχει απόφαση που απαγορεύει να τρώνε τα παιδιά την ώρα του μαθήματος; Ή είναι άγραφος νόμος του σχολείου;
Αυτό που δεν καταλαβαίνω γενικότερα (μετά από διδασκαλίας 7 μηνών) είναι ότι εμείς δεν είμαστε  οι κύριοι υπεύθυνοι μέσα στην τάξη;  Εμείς  δεν καθορίζουμε το πλάνο – κανόνες που θα οδηγήσουμε τα παιδιά στην γνώση (χωρίς φυσικά να εκτεθούν σε κίνδυνο ή να περιέχει κάτι το ανήθικο); Δηλαδή οι ριζοσπαστικές, προχωρημένες ή προσωπικές τρόποι διδασκαλίας  δεν χωράνε μέσα στο σχολείο;;  Δηλαδή αν θέλω να πάρω τα παιδιά και πχ να τους παρουσιάζω το μάθημα κάνοντας βόλτες  στο προαύλιο, θα απαγορεύεται;;; Είμαστε εγκλωβισμένοι να αυτοσχεδιάζουμε;;

Υ.Γ: Πρέπει να σημειώσω ότι είμαι σε σχολείο ΕΠΑΛ που η διαδικασία διδασκαλίας είναι ήδη δύσκολη…. Και προσπαθώ να βρω τρόπους να τα προσεγγίσω καλύτερα από το να οχυρωθώ πίσω από μια άποψη «είναι κωλόπαιδα, δεν έχουν μπέσα, μην ασχολείσαι». Άρα γιατί να την κάνουμε πιο δύσκολη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:29 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 01:36:45 πμ »
my 2 cents.
mac190604, για το αν σε δεσμεύει η απόφαση του συλλόγου: ο σύλλογος καθηγητών είναι αυτό ακριβώς. Σύλλογος. Οι δημοκρατικά εκλεγμένες αποφάσεις του δεσμεύουν όλα τα μέλη του. Ακόμα κι αυτά που διαφωνούν :) Εάν κάποια απόφαση του συλλόγου θεωρείς ότι καταπατάει τα δικαιώματά σου ή μπαίνει εμπόδιο στην ικανότητά σου να κάνεις μάθημα, τότε πρέπει να απευθυνθείς σε ανώτερα όργανα (δδε πχ)

για το αν δημιουργείς πρόβλημα στους άλλους καθηγητές με την στάση σου: ναι. Και το θέμα εδώ δεν είναι εάν μπορούν να επιβάλουν αυτοί τους δικούς τους κανόνες στις τάξεις τους. Το θέμα είναι ότι πρέπει να εξηγήσουν στα παιδιά γιατί δεν δέχονται τους δικούς σου κανόνες στις τάξεις τους. Και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει εξήγηση γι αυτό (πέρα από την "ασυμφωνία χαρακτήρων" :p ), οπότε δεν θα μπορέσουν ποτέ να το εξηγήσουν επαρκώς στα παιδιά. Θα έχουν απλά άλλο ένα θέμα στο οποίο πρέπει να αγωνιστούν για να επιβάλουν την πειθαρχεία. Λογικό είναι να σου παραπονιούνται :) . Οι καθηγητές στο σχολείο είμαστε σαν μία ομάδα "γονιών". Δεν είναι καλό να έχει ο καθένας τους δικούς του κανόνες διότι έτσι τα παιδιά μπερδεύονται και υποβιβάζεται ο ένας ή ο άλλος στα μάτια τους. Το γεγονός ότι αυτή την στιγμή στα σχολεία είναι "κάθε καθηγητής και βασίλειο" είναι ολίγον κατάντια, όχι κατόρθωμα  :-\

για το αν επιτρέπεται να τρώνε οι μαθητές στην τάξη: ο νόμος λέει ότι οι μαθητές πρέπει να συμπεριφέρονται ευπρεπώς στην τάξη. Ότι κατάλαβες, κατάλαβα. εγώ δεν το επιτρέπω . Πιστεύω ότι τα παιδιά πρέπει να μπορούν να ξεχωρίζουν τον χώρο και τον χρόνο (δλδ τον χωροχρόνο :) ). Άλλο διάλειμα, άλλο μάθημα, άλλο σαλόνι.

για το αν μπορείς να βάζεις εσύ τους κανόνες στην τάξη: ναι, εφόσον δεν έρχονται σε αντίθεση με τους κανόνες του σχολείου.

όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις, εκτός από το σημείο με τον νόμο :)

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 03:41:12 μμ »
ούτε εγώ τους αφήνω αν και μερικές φορές νιώθω άσχημα γιατί δεν προλαβαίνουν να φάνε κάτι όταν το πάρουν  από το κυλικείο επειδή το διάλειμμά είναι μικρό. Παρόλα αυτά δεν το επιτρέπω γιατί πιστεύω ακριβώς αυτό που ειπώθηκε. Η ώρα διδασκαλίας είναι διδασκαλία, με το μάθημα, τη χάλάρωση και ό,τι άλλο κρίνω απαραίτητο για να πετύχω το στόχο μου. Όχι μόμως ώρα φαγητού. Απλώς σκέφτομαι ότι αν είχα ένα τμήμα με 20 μαθητές που όλοι μα όλοι ήταν καλοί, σοβαροί και ήξεραν τί ήθελαν το να τσιμπήσουν λίγο δε θα με απασχολούσε. Αλλά φοβάμαι ότι αν επιτρέψω τη συνήθεια αυτή θα την εκμεταλευτούν κυρίως οι μαθητές που δεν μπορούν να κρίνουν σωστά και παρεξηγουν ορισμένες ελευθερίες που τους δίνονται

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 04:10:38 μμ »
συμφωνω με τα παραπανω. πρεπει να υπαρχει διαχωρισμος ακριβως γιατι δεν εχουν ξεκαθαρισει μεσα τους το πρεπει και το δεν πρεπει. ακομη και στο νηπιαγωγειο δεν υπαρχει περιπτωση να φαει καποιος σε αλλη ωρα απο αυτη που τρωνε ολα μαζι.πρεπει να ενισχυσουμε μεσα τους την αυτοπειθαρχια και τον αυτοελεγχο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:05:29 »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 05:19:11 μμ »
ok με πείσατε! Αλλά ποια χαλαρότητα μου λέτε όταν στο ΕΠΑΛ που είμαι, δεν φέρνουν τσάντα, τα βιβλία είναι μονίμως κάτω από τo θρανίο, στυλό δεν έχουν πάντα, είναι αδιάβαστοι και αν έχουν διαβάσει κάτι αποτελεί είδηση μεγατόνων;  Λίγοι κρατάνε σημειώσεις όταν κάνουμε μάθημα και ακόμα λιγότεροι συμμετέχουν ενεργά. Φανταστείτε ότι στο μάθημά μου έχουμε την  μεγαλύτερη συμμετοχή - ενδιαφέρον και ας είναι πιο δύσκολο το μάθημα (Μαθηματικά), παρόλα αυτά με τις τακτικές που ακολουθώ (πχ. εύκολες ασκήσεις, ερωτήσεις κυκλικά σε όλη την τάξη, συχνά Τεστ, αστεία εμβόλιμα στην διδαχή)  έχω βγάλει προς στιγμήν άκρη.

Άρα kathyk ποια αυτοπειθαρχία και αυτοέλεγχο μιλάμε, όταν αγνοούν πρωτεύοντα πράγματα. Τους κανόνες και τον τρόπο συμπεριφορά τον διαμορφώνεις ανάλογα την τάξη. Τους δίνω ένα δικαίωμα, που για μένα δεν είναι και σημαντικό να τρώμε μέσα στην τάξη και το ανταλλάσω με την προσοχή, την ησυχία και την ηρεμία της τάξης.

blueswire δεν πιστεύω ότι αν επιτρέψουμε το φαγητό στους μαθητές θα παρεξηγήσουν κάποιες ελευθερίες, αν το κάνουν δεν είναι επειδή έχουν μπερδευτεί αλλά γιατί θέλουν να μπερδευτούν. Δεν είναι λίγο ισοπεδωτικό να τους φερόμαστε ως ανώριμα όταν σε όλους τους άλλους τομείς είναι μεγάλοι ή φέρονται σαν μεγάλοι; Η τροφή χτυπάει στο φιλότιμό τους, που νομίζω ότι έχουν και εκεί ποντάρω....

happiness συμφωνώ με αυτά που γράφεις, αλλά πρέπει να καταλάβεις κάτι, ότι οι συνάδελφοι που μου ζητάνε να απαγορέψω  την τροφή μέσα στην τάξη, είναι αυτοί που γενικά έχουν χάσει την επαφή με τους μαθητές και λειτουργούν περισσότερο εκδικητικά παρά παιδαγωγικά. Η κούραση που τους έχει επιφέρει ένα τμήμα το μετατρέπουν σε έλλειψη ελευθεριών των μαθητών. Αυτό φυσικά γίνεται ενστικτωδώς και χωρίς αντίληψη αυτό που κάνουν….

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, τα παίρνω όλα καλοπροαίρετα, όπως όμοια να εκλάβετε και τις δικές μου απαντήσεις ή σημειώσεις.... κουβέντα κάνουμε, απλά μέσα από την αναζήτηση μήπως τελικά ανακαλύψουμε κάτι!



Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 05:49:39 μμ »
Τα παιδια ειναι παιδια και δεν μπορουν τα περισσοτερα να βαλουν ορια ,για σκεψου αντι της μισοτελειωμενης μπουκιας ο αλλος να σου στρωσει μεζεδακι με ουζακι ,τι θα κανεις τοτε?

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 05:55:37 μμ »
ε...ας μην πιάνουμε τα άκρα..!!όταν βρίσκεις έτοιμους διαμορφωμένους πια 17 άρηδες , δεν είναι καταλληλη ηλικία για να τους μάθεις ποιος βάζει τα όρια εδώ!!! άλλη παιδαγωγική ακολουθείται στα παιδιά του δημοτικού, άλλη στου γυμνασίου, άλλη στου λυκείου.....
εγώ συμφωνώ με τον mac.αν κάτι  κερδίζει τα παιδιά σε τετοια ηλικία είναι το φιλοτιμο..
ούτε ο τζαμπουκάς ούτε η εκδικητικότητα..

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 05:58:55 μμ »
στην εποχή μου, και δεν είμαι δα και τόσο μεγάλη, δε μας αφηναν ούτε να μασάμε μαστίχα. Τώρα όπως βλέπω έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο..

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 06:01:33 μμ »
καλά αν αφήσεις 5 λεπτά ένα μαθητή να τελειώσει το σαντουιτς δεν είναι έγκλημα....δεν είπαμε να κάνεις το μάθημα ώρα φαγητού!! πάντως στην εποχή μου- κ είμαι αρκετα μεγάλη- μας άφηναν να τελειώνουμε το φαγητό μας κ ποτέ δεν υποτιμήσαμε καθηγητή για τέτοιους λόγους, πιστεψέ με..... ;)

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:56:16 μμ »
Είναι τελείως διαφορετικό να αφήσεις έναν μαθητή τα πρώτα λεπτά να τελειώσει αυτό που δεν πρόλαβε να φάει στο διάλειμμα, με το να τον αφήσεις να τρώει εν ώρα μαθήματος. Εγώ ανάλογα την περίπτωση, ή τους λέω να το τελειώσουν στα γρήγορα είτε να το αφήσουν σε ένα θρανίο στην άκρη και να το πάρουν στο τέλος, σίγουρα όμως όχι να το πετάξουν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως, είναι το τι άλλαξε σε σχέση με το παρελθόν και πρέπει πλέον οι καθηγητές να αφήνουν τους μαθητές να τρώνε την ώρα του μαθήματος. Κατανοώ ότι κάποια πράγματα έχουν αλλάξει από τότε που ήμασταν εμείς μαθητές. Το να έχει ένας μαθητής κινητό π.χ όχι στο μάθημα αλλά στο σχολείο μαζί του, το βρίσκω λογικό και είναι κάτι που δεν υπήρχε στις μέρες μας. Αλλά ως προς το φαγητό τι άλλαξε; Πεινάνε τα σημερινά παιδιά περισσότερο; Επίσης, αν κάποιος νόμος έπρεπε να απαριθμήσει όσα "απαγορεύονται" την ώρα του μαθήματος, δεν θα τελειώναμε ποτέ. Το "ευπρεπώς" καλύπτει τα αυτονόητα. Όχι ότι δεν έχω ακούσει για τσιγάρο και ύπνο την ώρα του μαθήματος..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:27:28 μμ »
καλά αν αφήσεις 5 λεπτά ένα μαθητή να τελειώσει το σαντουιτς δεν είναι έγκλημα....δεν είπαμε να κάνεις το μάθημα ώρα φαγητού!! πάντως στην εποχή μου- κ είμαι αρκετα μεγάλη- μας άφηναν να τελειώνουμε το φαγητό μας κ ποτέ δεν υποτιμήσαμε καθηγητή για τέτοιους λόγους, πιστεψέ με..... ;)
Απ' την άλλη και ο μαθητής δεν θα πάθει τίποτα να τυλίξει το μισοτελειωμένο του σάντουιτσ και να το βάλει στην τσάντα του για να το συνεχίσει στο επόμενο διάλλειμα. Εγώ όταν το λέω αυτό σε μαθητή η απάντηση που παίρνω συνήθως είναι "μα κυρία θα κρυώσει"  (!!!). Έλεος δλδ  >:(

@mac190604
Τι να πω ρε συνάδελφε; Εάν όντως βλέπεις ανταπόδοση για την παραχώρηση που κάνεις, τότε πάσο :) Εγώ δεν έχω συναντήσει ανάλογη περίπτωση. Συνήθως η επίκληση στο φιλότιμο είχε περιορισμένα αποτελέσματα τόσο σε "ποσότητα" όσο και σε χρονική διάρκεια (τουτέστιν , ότι και να υποσχεθούν τα παιδιά, το ξεχνάνε γρήγορα). Αλλά κάθε τμήμα είναι διαφορετικό, οπότε...
Όσο για τους συναδέλφους, εάν είναι καλοπροαίρετοι, μπορείς να τους προτείνεις να απαιτήσουν από τα παιδιά να δείξουν το ίδιο φιλότιμο και στο δικό τους μάθημα ( του στυλ "στον κ. τάδε φέρεστε καλά γι αυτό σας αφήνει να τρώτε. εάν φέρεστε και σε μένα το ίδιο θα σας αφήνω και γω")
Καλό κουράγιο. Η επαγγελματική μας ζωή θέλει πολύ διπλωματία :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2009, 05:03:02 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:31:45 μμ »
Υπάρχει έστω και ένας που πιστεύει ότι ο μαθητής θέλει να φάει το φαγητό του στη τάξη επειδή πεινάει;








τροποποίηση "του" και όχι "σου"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 11:33:43 μμ από giotamike »
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:32:05 μμ »
Είναι τελείως διαφορετικό να αφήσεις έναν μαθητή τα πρώτα λεπτά να τελειώσει αυτό που δεν πρόλαβε να φάει στο διάλειμμα, με το να τον αφήσεις να τρώει εν ώρα μαθήματος. Εγώ ανάλογα την περίπτωση, ή τους λέω να το τελειώσουν στα γρήγορα είτε να το αφήσουν σε ένα θρανίο στην άκρη και να το πάρουν στο τέλος, σίγουρα όμως όχι να το πετάξουν. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως, είναι το τι άλλαξε σε σχέση με το παρελθόν και πρέπει πλέον οι καθηγητές να αφήνουν τους μαθητές να τρώνε την ώρα του μαθήματος. Κατανοώ ότι κάποια πράγματα έχουν αλλάξει από τότε που ήμασταν εμείς μαθητές. Το να έχει ένας μαθητής κινητό π.χ όχι στο μάθημα αλλά στο σχολείο μαζί του, το βρίσκω λογικό και είναι κάτι που δεν υπήρχε στις μέρες μας. Αλλά ως προς το φαγητό τι άλλαξε; Πεινάνε τα σημερινά παιδιά περισσότερο; Επίσης, αν κάποιος νόμος έπρεπε να απαριθμήσει όσα "απαγορεύονται" την ώρα του μαθήματος, δεν θα τελειώναμε ποτέ. Το "ευπρεπώς" καλύπτει τα αυτονόητα. Όχι ότι δεν έχω ακούσει για τσιγάρο και ύπνο την ώρα του μαθήματος..

Συμφωνούμε moon, να τελειώσει το σάντουιτς τα πρώτα λεπτά του μαθήματος, για αυτό μιλάμε. Ούτε να έχει μπουφέ, ούτε να το κάνουμε “Γρηγόρης μικρογεύματα” όπως είπε κάποιος σε ένα άλλο θέμα.... μην φτάσουμε στην υπερβολή και ακυρώσουμε την συζήτησή μας.... Τα παιδιά δεν πεινάνε περισσότερο στις μέρες μας, απλά το σχολείο έχει απαξιωθεί περισσότερο. Και εμείς πρέπει να βρίσκουμε τρόπους να τα προσεγγίζουμε καλύτερα και όχι δογματικά να εμμένουμε σε κάποιες αντιλήψεις που τελικά δεν κερδίσαμε και κάτι. Είμαστε όλοι  στο ίδιο στρατόπεδο και βοηθάμε με τον τρόπο μας την συζήτηση.. αυτό που κάνουμε α μήτε άλλο δείχνει ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:38:21 μμ »
στην εποχή μου, και δεν είμαι δα και τόσο μεγάλη, δε μας αφηναν ούτε να μασάμε μαστίχα. Τώρα όπως βλέπω έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο..


γιατί είναι καλό αυτό που μας έκαναν παρατήρηση για την τσίχλα;; Το μόνο κακό της τσίχλας είναι ότι μερικοί δεν μπορούν να μιλήσουν όταν έχουν μια τσίχλα στο στόμα αλλιώς ούτε σε αυτό θα είχα πρόβλημα.... το να βρίσκουμε προβλήματα συνάδελφοι είναι εύκολο και βολικό κατά μία έννοια... το δύσκολο είναι να κατανοείς και να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα στην ρίζα και όχι στα αποτελέσματά του....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 770

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.