*

Αποστολέας Θέμα: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......  (Αναγνώστηκε 7472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Πρόσφατα έβαλα τους βαθμούς τετραμήνου και αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
 
Επειδή κάποιοι μαθητές στο δικό μου μάθημα έχουν υψηλή βαθμολογία σε αντίθεση με τα άλλα μαθήματα, με πιέζουν οι συνάδελφοι και ο διευθυντής να χαμηλώσω τις βαθμολογίες μου γιατί ο μεν δεύτερος  υποστηρίζει ότι βγαίνει κακή εικόνα για το σχολείο και οι δε πρώτοι ότι έτσι τους καρφώνω και δείχνω ότι αυτοί είναι οι αυστηροί άρα και οι κακοί του σχολείου…. Απαράδεκτα δεν είναι αυτά;;;

Επειδή  είναι η  πρώτη φορά που βρίσκομαι σε σχολείο να διδάξω (είμαι νεοδιοριζόμενος) δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτά αποτελούν την  γενική εικόνα για τα σχολεία…. Δηλαδή να μην υπάρχει αυτονομία τουλάχιστον στους βαθμούς. Τι με ενδιαφέρει εμένα αν ο Γιάννης στην Φυσική έχει 8 ή 9, ενώ σε μένα γράφει 18 και 20. Μπορεί να είναι κακόπαιδο όπως λένε αλλά σε εμένα ανταποκρίνεται σε αυτά που του λέω….. δηλαδή πρέπει να του βάλω 14 για να ταιριάζει με τους άλλους βαθμούς που έχει; Οπότε η προσπάθεια που κάνει σε μένα να την ακυρώσω με ένα 14; Άρα μήπως εμείς είμαστε κακόπαιδα; Μήπως η αυτοεκπληρούμενη προφητεία (που μάθαμε και στον ΑΣΕΠ) υπάρχει εδώ;

Θα με τρελάνουν βρε παιδιά, πείτε μου την άποψη σας γιατί δεν ξέρω αν είναι στραβός ο γιαλός ή εγώ στραβά αρμενίζω !


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 12:21:43 πμ »
δε μπορώ να σου πω τί να κάνεις γτ είμαι έξω απο το χορό κ δεν μπορώ να έχω γνωμη που θα σε βοηθήσει..( δεν είμαι διορισμένη..)
κάτι τέτοια πάντως διαβάζω κ ακούω απο νέους συναδέλφους κ με κάνουν να πιστεύω πως η δημοσιουπαλλ νοοτροπία καλά κρατεί στο ελλην σχολείο...το " χαλάς την πιάτσα " φαίνεται πως είναι η αγαπημένη λέξη των παλιών για τους καινούργιους...κρίμα..

Αποσυνδεδεμένος foivos1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 01:36:21 πμ »
θεωρω οτι βρισκεσαι σε μια ιδανικη περιπτωση ηθικου διλληματος οπου καλεισαι να διαλεξεις αναμεσα σε εναν ψυχισμο που υπαγορευεται απο δεοντολογικα ηθη και πιαδαγωγικα ιδεωδη και σε μια κοινωνικη συνθηκη που σε πιεζει να χορεψεις στους δικους της ρυθμους -ρυθμοι που βρισκονται σε εκ διαμετρου αντιθετη θεση απο τα ηθη που μολις ανεφερα. το αν θα γινεις ενδοτικος η οχι εναποκειται σε εσενα αλλα βεβαιως και στη συνθηκη. καλη τυχη.

Αποσυνδεδεμένος karta66

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 01:41:44 πμ »
υπαρχει και η αλλη άποψη:
καποιοι να βαζουν μεγαλους βαθμους για να ειναι ολα οκ και να μην εχουν προβληματα με γονεις και μαθητες....και καθολου εξετασεις τον σεπτεμβριο....
για να μην βαλω στην κουβεντα και τα ιδιαιτερα. οπου εκει αλλοι βαζουν χαμηλους βαθμους για να τα αποκτησουν και αλλοι υψηλους για να τα διατηρησουν!
ειμαι λιγο φορτισμενος γιατι αντιμετωπιζω κατι παρομοιο.
Τελιακ δεν υπαρχει σωστο και λαθος. μονο σωστα και λαθος κινητρα υπαρχουν.
Γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να αξιολογησεις οσο καλυτερα γινεται. τιποτα αλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 01:48:16 πμ »
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να βαθμολογήσεις κατά συνείδηση. Η κύρια ευθύνη σου είναι προς τους μαθητές σου και όχι προς οποινδήποτε άλλο

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:23:07 πμ »
Antrea :αυτό θα κάνω τελικά ... βαθμολογήσω βάση της δικής μου συνείδησης και μόνο, αλλά με κλονίζει ψυχικά αυτή η παρέμβαση....

Karta :αυτό δεν το κάνω ούτε για να κερδίζω ιδιιαίτερα ούτε για να τα διατηρήσω, οι προθέσεις μου είναι αγαθές και προφανείς,απλά έχω μια δική μου "παιδαγωγική συνταγή" και με αυτήν λειτουργώ ...

Foivos :Σε ευχαριστώ πολύ!

Georgia: Καλή επιτυχία στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ

Φυσικά το θέμα που χάσαμε είναι όχι τόσο τι θα κάνω εγώ, αλλά αν επιτρέπεται να υπάρχουν τέτοιες παρεμβάσεις στο έργο μας και πόσο μαλλον στους βαθμούς που είναι απόρροια της συνολικής εικόνας που έχουμε για τους μαθητές μέσα στους 4 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 05:44:57 μμ »
Καλησπερα! mac το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω φετος με μια συναδελφισσα. εδω και λιγο καιρο με πιεζει ασφυκτικα να χαμηλωσω τους βαθμους μου ωστε αυτοι να συμφωνουν με τη δικη της αυστηρη βαθμολογια. νομικα ξερω πως κανεις δεν εχει δικαιωμα να επεμβη στον τροπο που θα βαθμολογησει ο εκπαιδευτικος, απο την αλλη η εν λογω συναδελφος με εχει βρει ολιγον τι ως θυμα γιατι το σεπτεμβριο που επρεπε να διαμορφωσουμε το προγραμμα μου εδωσε ο,τι μαθημα δεν ηθελε, οποιο τμημα δεν της αρεσε με τη διλαιολογια "οτι ειχαν μοιρασει οι υπολοιποι τα μαθηματα μεταξυ τους απο τον ιουνιο". το γεγονος οτι τοτε δε μιλησα ειχε τωρα αποτελεσμα να νομιζει πως μπορει να με κανει οτι θελει. το γεγονος οτι ειμαι δευτερη χρονια διορισμενη δε σημαινει πως δεν ξερουμε και τα ορια μας, αλλα η ευγενεια θεωρειτασι ενιοτε βλακεια, ιδιως στο ελληνικο δημοσιο....και κατι τελευταιο, αφηνω τα παιδια να τρωνε και να πινουν καφε στην αιθουσα, γιατι αν καποιος θελει να προσεξει δεν θα τον εμποδισει η τυροπιτα ουτε η πορτοκαλαδα!

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 05:58:34 μμ »
Θίξαμε θέμα που επιδέχεται πολλή συζήτηση.Και εγώ αντιμετωπίζω ανάλογο πρόβλημα.Οι περισσότεροι  συνάδελφοι βάζουν υψηλούς βαθμούς,οι οποίοι, κατά τη γνώμη μου, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Ξέρω πως θα γίνω η κακιά του σχολείου,αλλά,πιστέψτε με,δε με ενδιαφέρει καθόλου.Προσπαθώ να βαθμολογώ με "αντικειμενικά κριτήρια" και να έχω ήσυχη τη συνείδησή μου.Νομίζω πως δε πρέπει να ακούμε κανένα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 09:27:22 μμ »
Virginia με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε αυτά που λες.... η καλή συνεργασία δεν έγκειται να κάνουμε αυτά που μας λένε οι άλλοι αλλά να δεχτούν και τις δικές μας επιθυμίες.... Η ανοχή δεν πρέπει να λαμβάνεται ως αδυναμία αυτό πρέπει να τους το υπενθυμίζουμε με τον τρόπο και την συμπεριφορά μας....

Stenies δεν είσαι η κακιά του σχολείου, απλά έχεις μια διαφορετική προσέγγιση του θέματος που δεν ξέρω αν η δική σου είναι λάθος και η δική μας η σωστή. Απλά αυτό που σημειώνω σε αυτό το σχολείο είναι ότι επειδή το επίπεδο είναι κάκιστο (δεν έχουν βιβλία, δεν γράφουν δεν διαβάζουν) όταν τους δείχνω 10 πράγματα και τελικά τα μαθαίνουν σωστά, εγώ νιώθω ότι πρέπει να τους ανταμείψω με ένα καλό βαθμό.... πολλά από αυτά τα παιδιά δεν έχουν δει πάνω από 14 - 15 στον έλεγχο, τώρα όταν παίρνουν ένα καλό βαθμό στο Τεστ το τραβάνε φωτογραφία, πίστεψε με, αυτό τους ενθαρρύνει να προσέχουν και να βάζουν τα δυνατά τους παρά τις αδυναμίες που έχουν.... σε διαφορετική περίπτωση επειδή δεν θα καταλάβαιναν ή επειδή δεν θα απόδιδαν (βλέπε χαμηλό βαθμό) νομίζω ότι θα αδιαφορούσαν τουλάχιστον στην παράδοση.... Συνειδητά χαμηλώνουμε τον πήχη και βαθμολογούμε ανάλογα τον χώρο - επίπεδο... Δεν είναι άδικο βρε  Stenies να κρίνουμε βάση "αντικειμενικών κριτηρίων" όλα τα παιδιά; Δεν είναι αντιφατικό;;
Αυτό τουλάχιστον γίνεται στις Πανελλήνιες εξετάσεις για συγκεκριμένους λόγους....


Αναζήτηση κάνω και όχι διαπίστωση, είμαι νεοδιοριζόμενος και δεν μου είναι τίποτα σαφής.... μοιράζομαι τις σκέψεις μου μαζί σας μήπως και καταλήξουμε σε κάτι λογικό - ορθό για κάθε περίπτωση

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 09:34:21 μμ »
Καλησπερα! mac το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω φετος με μια συναδελφισσα. εδω και λιγο καιρο με πιεζει ασφυκτικα να χαμηλωσω τους βαθμους μου ωστε αυτοι να συμφωνουν με τη δικη της αυστηρη βαθμολογια. νομικα ξερω πως κανεις δεν εχει δικαιωμα να επεμβη στον τροπο που θα βαθμολογησει ο εκπαιδευτικος, απο την αλλη η εν λογω συναδελφος με εχει βρει ολιγον τι ως θυμα γιατι το σεπτεμβριο που επρεπε να διαμορφωσουμε το προγραμμα μου εδωσε ο,τι μαθημα δεν ηθελε, οποιο τμημα δεν της αρεσε με τη διλαιολογια "οτι ειχαν μοιρασει οι υπολοιποι τα μαθηματα μεταξυ τους απο τον ιουνιο". το γεγονος οτι τοτε δε μιλησα ειχε τωρα αποτελεσμα να νομιζει πως μπορει να με κανει οτι θελει. το γεγονος οτι ειμαι δευτερη χρονια διορισμενη δε σημαινει πως δεν ξερουμε και τα ορια μας, αλλα η ευγενεια θεωρειτασι ενιοτε βλακεια, ιδιως στο ελληνικο δημοσιο....και κατι τελευταιο, αφηνω τα παιδια να τρωνε και να πινουν καφε στην αιθουσα, γιατι αν καποιος θελει να προσεξει δεν θα τον εμποδισει η τυροπιτα ουτε η πορτοκαλαδα!

shide σχολιάζεις αυτό το θέμα ή το άλλο θέμα; αποφάσισε και τοποθέτησε την απάντησή σου στο κατάλληλο thread.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 01:42:40 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:15:35 μμ »
Καλησπερα! mac το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω φετος με μια συναδελφισσα. εδω και λιγο καιρο με πιεζει ασφυκτικα να χαμηλωσω τους βαθμους μου ωστε αυτοι να συμφωνουν με τη δικη της αυστηρη βαθμολογια. νομικα ξερω πως κανεις δεν εχει δικαιωμα να επεμβη στον τροπο που θα βαθμολογησει ο εκπαιδευτικος, απο την αλλη η εν λογω συναδελφος με εχει βρει ολιγον τι ως θυμα γιατι το σεπτεμβριο που επρεπε να διαμορφωσουμε το προγραμμα μου εδωσε ο,τι μαθημα δεν ηθελε, οποιο τμημα δεν της αρεσε με τη διλαιολογια "οτι ειχαν μοιρασει οι υπολοιποι τα μαθηματα μεταξυ τους απο τον ιουνιο". το γεγονος οτι τοτε δε μιλησα ειχε τωρα αποτελεσμα να νομιζει πως μπορει να με κανει οτι θελει. το γεγονος οτι ειμαι δευτερη χρονια διορισμενη δε σημαινει πως δεν ξερουμε και τα ορια μας, αλλα η ευγενεια θεωρειτασι ενιοτε βλακεια, ιδιως στο ελληνικο δημοσιο....και κατι τελευταιο, αφηνω τα παιδια να τρωνε και να πινουν καφε στην αιθουσα, γιατι αν καποιος θελει να προσεξει δεν θα τον εμποδισει η τυροπιτα ουτε η πορτοκαλαδα!
Ε καλά μην το εξευτελίζουμε κιόλας. Έλεος, δε θα κάνουμε τις τάξεις "γρηγόρης μικρογεύματα". Άκου τυρόπιτα και καφέ στην τάξη!! Κάνα dvd τους φέρνεις να βλέπουν? Μετά λέμε δε μαζεύονται οι μαθητές....

Έχει ανοίξει άλλο θέμα για αυτό που λες: "Επιτρέπεται οι μαθητές να τρώνε μέσα στην τάξη;; "και πες μας εκεί την άποψή σου.... που δεν πιστεύω να αλλάξει γιατί σε κρίνω πολύ απόλυτο που αυτό δεν βοηθάει την εκπαίδευση... Η εκπαίδευση θέλει ανοικτά μυαλά και συζητήσιμα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 10:19:35 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 12:57:13 μμ »
με πιέζουν οι συνάδελφοι και ο διευθυντής να χαμηλώσω τις βαθμολογίες μου [/color]


αν εσυ θεωρεις οτι τα παιδια σου αξιζουν το βαθμο που τους βαζεις ειναι η ευκαιρια σου να μην γινεις ενας απο ολους τους αλλους.ειτε σε καλουν για μεγαλυτερη βαθμολογια που συμβαινει στα ιδιωτικα ειτε για μικροτερη.στη θεση σου θα χαιρομουν μεσα μου να ξερω οτι εγω κανω αυτο που ειναι αληθινο και βρηκα την ευκαιρια να εναντιωθω ορατα στο συστημα που εχουν οι αλλοι.αν δεν υπηρχε επιρροη τι θα εβαζες;;αυτο σκεψου και ασε τη γνωμη των αλλαων απ εξω. εξαλλου γιατι να τιμωρησεις ενα παιδακι που ερχεται με χαρα στο μαθημα και περιμενει επιτελους κ ενα καλο βαθμο;;

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 01:07:06 μμ »
με πιέζουν οι συνάδελφοι και ο διευθυντής να χαμηλώσω τις βαθμολογίες μου [/color]


αν εσυ θεωρεις οτι τα παιδια σου αξιζουν το βαθμο που τους βαζεις ειναι η ευκαιρια σου να μην γινεις ενας απο ολους τους αλλους.ειτε σε καλουν για μεγαλυτερη βαθμολογια που συμβαινει στα ιδιωτικα ειτε για μικροτερη.στη θεση σου θα χαιρομουν μεσα μου να ξερω οτι εγω κανω αυτο που ειναι αληθινο και βρηκα την ευκαιρια να εναντιωθω ορατα στο συστημα που εχουν οι αλλοι.αν δεν υπηρχε επιρροη τι θα εβαζες;;αυτο σκεψου και ασε τη γνωμη των αλλαων απ εξω.

συμφωνώ.......

Αποσυνδεδεμένος mirage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πιιέσεις να χαμηλώσω τους βαθμούς του τετραμήνου για να .......
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 02:14:11 μμ »
Υποδειξη  συναδελφου: Βαλε  χαμηλους  βαθμους  γιατι  εαν  αποτυχουν  οι  μαθητες  στις  πανελλαδικες  θα  γινεις  ρεζιλι........
Μπραβο  συναδελφικη  αλληλεγγυη  ! ............

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.