*

Αποστολέας Θέμα: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 4208 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« στις: Ιανουάριος 26, 2009, 06:32:27 πμ »
Παιδιά έχει βρει κανείς καμιά καλή θεματική προσέγγιση ; εννοώ όσο αφορά τη δομή κ όχι το περιεχόμενο. . Διότι συζητώ διάφορα και διαπιστώνω από φροντιστήριο σε φροντιστήριο πολλές διαφορές. Βασικές και καθοριστικές κατά τη γνώμη μου. π.χ. έχω ακούσει για σχέδιο εργασίας να γράφονται οι στόχοι πριν τη πρώτη φάση! έχει κανείς να μου στείλει κάποια καλή θεματική με σωστά βηματάκια; aspisam2007@yahoo.gr Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 09:05:37 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 09:42:13 πμ »
Άσπα, η θεματική που έχει ο οδηγός δεν σε καλύπτει? ???
Οσο για τους στόχους...με το σκεπτικό ότι όταν ξεκινάμε να κάνουμε κάτι, το ξεκινάμε γιατί έχουμε θέσει κάποιους στόχους, το λογικο είναι να γράφονται στην αρχή.
 Το σχέδιο εργασίας είναι κάτι διαφορετικό...Είχαμε αναφερθεί σχετικά σε κάποια άλλη κουβέντα (εννοώ σχετικά με τους στόχους του) και υπήρξε διαφωνία. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις τα βήματα που έχουν πανεπιστημιακά βιβλία... :-\ (Χρυσαφίδης, Κιτσαράς, Κουτσουβάνου κλπ)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 09:50:25 πμ »
Για το σχέδιο εργασίας πιστεύω οτι οι στόχοι πρέπει να γράφονται στο τέλος της πρώτης φάσης. Είναι δυνατόν να ξεκινήσω ένα σχέδιο εργασίας με τους στόχους? Βλέπω τι ενδιαφέρει τα παιδιά και έπειτα θέτω κάποιους στόχους που να σχετίζονται με τα ενδιαφέοντα των παιδιών και να ανταποκρίνονται στο ΔΕΠΠΣ.

Όσο για τη θεματική πρσέγγιση δεν μου άρεσε καθόλου του Οδηγού και θα ήθελα κάποια ίσως πιο μικρή και με ποιο συγκεκριμένα βήματα αν έχεις.
Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:24:53 πμ »
Για το σχέδιο εργασίας πιστεύω οτι οι στόχοι πρέπει να γράφονται στο τέλος της πρώτης φάσης. Είναι δυνατόν να ξεκινήσω ένα σχέδιο εργασίας με τους στόχους?
Διαχώρισα τη θεματική από το σχέδιο εργασίας. Όπως είδες αναφερόμουν στη θεματική.
Για το δεύτερο που ζητάς...όταν λες πιο μικρή? Εκτός αν αναφέρεσαι στα βήματα ανάπτυξης μίας δραστηριότητας ροής προγράμματος. (Θέμα-αφόρμηση-στόχοι-ομάδα-χρόνος διεξαγωγής-εποπτικό υλικό-οργάνωση χώρου κλπ)... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:36:28 πμ »
οχι δεν ενδιαφέρομαι για τα στάδια ανάπτυξης της δραστηριότητας. Αλλά για το  "στήσιμο" της θεματικής προσέγγισης. Τι εννοώ ...βάζουμε κάποιο γενικό σκοπό, κάνουμε κάποια γενική αξιολόγηση , χρειάζεται κάποια εισαγωγή; Τον σκελετό με λίγα λόγια αν και δεν νομίζω να μας ζητήσουν ολόκληρη θεματική εκτός αν ζητηθεί με επιγραμματικές δραστηριότητες.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:01:00 πμ »
Η γνώμη μου είνα ότι κάποια εισαγωγή είναι απαραίτητη σε μια θεματική. Πρέπει να αναφέρεται στην αρχή η αιτιολόγηση επιλογής του θέματος από τη νηπιαγωγό. Πχ αν έχεις επιλέξει να κάνεις για τα "δόντια-στοματική υγειινή" πρέπει να γράψεις πριν ξεκινήσεις κάποια εισαγωγικά για ποιο λόγο θεωρείς απαραίτητο να ασχοληθούν τα παιδιά με αυτό το θέμα (πχ η κακή διατροφή στις μέρες μας που έχει επίπτωση στα δόντια ή ο φόβος των παιδιών για τον οδοντίατρο ή η μή γνώση της σημασίας που έχει η στοματική υγειινή στη συνολική υγεία των παιδιών κλπ).

ΥΓ. Συγνώμη δεν έχω χρόνο να γράψω κάτι παραπάνω. Πρέπει να φύγω για το σχολείο... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 11:02:38 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:03:53 πμ »
ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 12:01:31 μμ »

Ασπα για θεματική δες το βιβλίο του Κιτσαρά, αν κι εμένα με βοήθησε πολύ του οδηγού. Όσο για τα σχέδια εργασίας, τους στόχους τους καθορίζουν τα παιδιά οπότε αποκλείεται να τους γράψουμε πριν ξεκινήσει το project.

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 01:16:01 μμ »
Συγνώμη αλλά ο Κιτσαράς νομίζω πλέον οτι είναι πολύ πίσω.
Έχετε κάποιο "φρέσκο" υλικό που θα μπορούσατε να μου στείλετε ή έστω να μου πείτε τα στάδια που παρουσιάζει;
Πιστεύω οτι θα κάνουμε τη διαφορά όταν παρουσιάσουμε τις νέες ιδέες. Δεν μου αρέσει καθόλου η δομή του Κιτσαρά. ΄Πού είναι η αναλυτική αξιολόγηση και αυτοαξιολόγηση που θα έπρεπε να έχει στα παραδείγματα αυτά στο βιβλίο; Σας φέρνω ένα παράδειγμα για να επιχειρηματολογήσω . Η αξιολόγηση είναι το σημαντικότερο κομμάτι σε όλη τη δραστηριότητα και προσωπικά δεν είδα μία ολοκληρωμένη αξιολόγηση με όλα όσα θα έπρεπε να περιέχει.  Δεν τις εμπιστεύομαι αυτές κορίτσια.

Αποσυνδεδεμένος marigian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μικρή για είναι θλιβερή ;)
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:10:44 πμ »
Καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γτ με μπερδέψατε..στα σχέδια εργασίας βάζουμε στόχους;;;;μήπως αναφέρεστε στα ερωτήματα των παιδιών;;;;αυτά δεν είναι οι στόχοι;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:14:12 πμ »
Καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γτ με μπερδέψατε..στα σχέδια εργασίας βάζουμε στόχους;;;;μήπως αναφέρεστε στα ερωτήματα των παιδιών;;;;αυτά δεν είναι οι στόχοι;;;;;
αν εχω καταλάβει καλα, οι μαθησιακές επιδιώξεις - στόχοι στα σχέδια εργασίας διαμορφώνονται απο τα ερωτήματα που κανουν τα παιδιά κ απο το τι θελουν να μάθουν. διορθωστε με αν κάνω λαθος
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 10:11:22 πμ »
Aφότου τα παιδιά πουν τι θέλουν να μάθουν (και τα καταγράψουμε) η νηπιαγωγός αλιεύει στόχους από το αναλυτικό πρόγραμμα για να δομήσει τις δραστηριότητες επάνω τους (δεύτερη καταγραφή). Η αξιολόγηση στην τελική φάση γίνεται με τη χρήση της πρώτης καταγραφής, ενώ η δεύτερη καταγραφή χρησιμεύει για τη δική της αξιολόγηση στο πρόγραμμα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 03:07:55 μμ »
Τι ξέρουν και τι θέλουν να μάθουν ....
από αυτά βγάζουμε στόχους και προσπαθούμε να τους εναρμονίσουμε με του ΔΕΠΠΣ.
Να ανταποκρίνονται δηλαδή με το ΔΕΠΠΣ , το αναπτυξιακό επίπεδο και τα ενδιαφέοντα των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναζήτηση θεματικής - ΠΕ60
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 05:12:05 μμ »
Επίσης, οι στόχοι σε περίπτωση που αναπτύξουμε ένα σχέδιο εργασίας πρέπει να μπουν στο τέλος μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 726
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.