*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 87328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #252 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 06:09:16 μμ »
Καλησπέρα! Η άδεια δίνεται μόνο για συμμετοχή σε εξετάσεις ή και για να διαβάσεις/ολοκληρώσεις εργασία;

Η άδεια δίνεται μόνο για συμμετοχή σε εξετάσεις.

Καλησπέρα, πέρα από τις δύο ημέρες, που δικαιούμαστε, υπάρχει πρόβλεψη και για ακόμα μια ημέρα, σε περίπτωση, που οι εξετάσεις διεξάγονται σε άλλο νομό (για επιστροφή σε δυσπρόσιτο κλπ)?

Όχι, ισχύει μόνο για τις δύο ημέρες που δικαιούμαστε. Για τις υπόλοιπες νομίζουν ότι έχουμε φτερά για να πετάξουμε. :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:18 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinaap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #253 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 07:19:06 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος a_v_w

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #254 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 09:29:50 πμ »
Καλημέρα!
Γνωρίζει κάποιος αν τελικά ως αναπληρωτές δικαιούμαστε άδεια εξετάσεων για προπτυχιακό επίπεδο;
Κι αν ναι, πάει αναλογικά με την έως τώρα διάρκεια της σύμβασής μας ή δίνεται συγκεκριμένος αριθμός ημερών όπως και να έχει;
Προσπαθώ κι εγω να βρω ΔΔΕ στο τηλ αλλά... δυσκολεύομαι αυτές τις μέρες!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #255 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 02:23:28 μμ »
Φυσικά, ναι. Οι αναπληρωτές δικαιούνται εξεταστική άδεια για προπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:18 »

Αποσυνδεδεμένος a_v_w

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #256 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 08:16:41 μμ »
Φυσικά, ναι. Οι αναπληρωτές δικαιούνται εξεταστική άδεια για προπτυχιακό.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #257 στις: Μάρτιος 15, 2022, 11:45:13 πμ »
Παιδιά, τη βοήθειά σας για άλλη μια φορά!
Άδεια μεταπτυχιακών εξετάσεων: έδινα εξετάσεις ημέρα Σάββατο σε πανεπιστήμιο 1000 χιλιόμετρα μακρυά από τον τόπο εργασίας μου (από τη μία άκρη της Ελλάδος στην άλλη). Προσκομίζω τη βεβαίωση του πανεπιστημίου αιτούμενος άδεια Δευτέρα και Τρίτη. Ο διευθυντής αρχικά αρνείται να μου τη δώσει εν γένει. Τελικά μου κόβει τη 2η μέρα γιατί λέει δικαιούμαι μόνο 1 ημέρα μετά το μάθημα. Ισχύει; Με τις διευκρινίσεις του υπουργείου από 22 Δεκεμβρίου 2020, εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο. Αν δεν ισχύει, τι πρέπει να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #258 στις: Μάρτιος 15, 2022, 07:19:03 μμ »
Δικαιούσαι κανονικά 2 μέρες άδεια σε συνέχεια με τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού. Άρα όταν δίνεις το Σαββατοκύριακο, μπορείς να πάρεις τις 2 μέρες ακριβώς πριν ή μετά από το Σαββατοκύριακο.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #259 στις: Μάρτιος 15, 2022, 08:34:36 μμ »
Δικαιούσαι κανονικά 2 μέρες άδεια σε συνέχεια με τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού. Άρα όταν δίνεις το Σαββατοκύριακο, μπορείς να πάρεις τις 2 μέρες ακριβώς πριν ή μετά από το Σαββατοκύριακο.
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ότι οι εγκύκλιοι λένε αυτό που καταλαβαίνω. Αυτός στην αρχή αρνήθηκε να μου δώσει οποιαδήποτε άδεια λόγω Σαββατοκύριακου (το έχω εγγράφως). Μετά το άλλαξε σε "δικαιούσαι 1 την Παρασκευή και 1 τη Δευτέρα". Το αχαρακτήριστο σκεπτικό του είναι ότι δικαιούμαι μόνο 1 μέρα μετά την εξέταση! Φυσικά, δεν είναι η πρώτη φορά που δημιουργεί πρόβλημα. Όποτε κι αν χρειάστηκα άδεια εξετάσεων μου κάνει εργασιακό εκφοβισμό. Την πρώτη φορά τη μέρα και ώρα που είχα αιτηθεί την άδεια εξέτασης με ενοχλούσε τηλεφωνικώς και μου ζητούσε να του βρω και να του στείλω την εγκύκλιο της άδειας! Άλλη φορά δεν του άρεσε 1 κόμμα στο κείμενο της γραμματείας...Αυτή είναι η τρίτη φορά. Ο εκφοβισμός διαρκεί 2,5 μήνες τώρα.
Στο προκείμενο, μετά από επιμονή, μου έδωσε την άρνησή του και γραπτώς. Τι μπορώ να κάνω από δω και πέρα; Να αναφέρω και ως κερασάκι ότι σήμερα που προσπάθησα να επικοινωνήσω με τη δδβάθμια μου μια αρπαγμένη μαζί του υπάλληλος μου έκλεισε το τηλέφωνο στα μούτρα αρνούμενη να απαντήσει σε οποιδήποτε ερώτημά μου, μιλάει λέει μόνο με διευθυντές... Με το υπουργείο προσπάθησα να μιλήσω, αλλά σε 2 τηλέφωνα δεν απαντούν. Σκέφτομαι πλέον το Συνήγορο του πολίτη. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #260 στις: Μάρτιος 15, 2022, 10:37:48 μμ »
Δεν ξέρω τι ενέργειες θα μπορούσες να κάνεις για να έχεις άμεσο αποτέλεσμα. Είναι σημαντικό που έχεις εγγράφως την άρνηση του διευθυντή, αλλά πώς να την αξιοποιήσεις, εφόσον δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με τη ΔΔΕ; Ο Συνήγορος του Πολίτη θα καθυστερήσει πολύ να απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #261 στις: Μάρτιος 15, 2022, 10:39:09 μμ »
Η αντίδραση της ΔΔΕ κάτι μου θυμίζει....Μήπως είσαι στα Δωδεκάνησα;  ;D

noone

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #262 στις: Μάρτιος 15, 2022, 10:48:14 μμ »
Μήπως ένα μειλ στη ΔΔΕ. Στο μέιλ ίσως αναγκαστούν να απαντήσουν. Σε ένα άλλο θέμα που είχα τηλεφωνικά έλεγαν δεν γίνεται τίποτα αλλά σε ένα μειλ είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #263 στις: Μάρτιος 15, 2022, 11:16:11 μμ »
Μήπως ένα μειλ στη ΔΔΕ. Στο μέιλ ίσως αναγκαστούν να απαντήσουν. Σε ένα άλλο θέμα που είχα τηλεφωνικά έλεγαν δεν γίνεται τίποτα αλλά σε ένα μειλ είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν.
Σου απάντησαν τελικά στο μέιλ; Εμένα σε άλλο θέμα πριν 1 χρόνο δε μου απάντησαν ποτέ (στην ίδια δδβ, γνωστότατη προβληματική). Ενέργειες που σκέφτομαι τώρα: εμαίλ σε διδε, εμαίλ σε υπουργείο, ολμέ περιοχής, αναφορά στο συνήγορο (για όλο το σκηνικό). Διαδιακστικά, ιεραχικά, υπηρεσιακά ξέρει κανείς να με κατευθύνει; Αναφορά του διευθυντή στη διδε/υπουργείο πως γίνεται;

noone

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #264 στις: Μάρτιος 15, 2022, 11:30:33 μμ »
Εμένα το θέμα μου ακόμα δεν λύθηκε. Είμαι σε αναμονή. Απλά όταν τηλεφώνησα ο υπάλληλος μου είπε δεν θα βγάλεις άκρη και εμμέσως πλην σαφώς μην το κυνηγήσω. Πήρα υπουργείο που φυσικά δεν το σήκωσαν οι μισοί. Πάρε στο τηλεφωνικό κέντρο και ζήτα να σε συνδέσουν με το αρμόδιο τμήμα. Μην καλείς μόνο στους αριθμούς. Και στο τέλος μου είπαν στείλτε μας μειλ και εκεί μου απάντησαν την επόμενη ότι το προωθούν στο υπουργείο. Στο δικό μου θέμα επειδή αφορά ένα ημερομίσθιο που δεν πληρώθηκα και δεν ξέρουν ούτε αυτοί τον λόγο εμπλέκονται και άλλοι από πίσω για αυτό καθυστερεί. Πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσεις τα τηλέφωνα σε συνδυασμό με τα μειλ. Διαφορετικά δεν το βλέπεις μήπως χρησιμοποιήσεις άδεια πχ για αιμοδοσία;

noone

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #265 στις: Μάρτιος 15, 2022, 11:31:25 μμ »
Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω παραπάνω. Δυστυχώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.