*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 159545 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #392 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:41:41 μμ »
........LK μου νομίζω ότι αυτό που θεωρείς παράλογο.......είναι και το λογικό στον ασεπ (για τον Αρχίλοχο μιλώντας).....Πράγματι έγραψε ποιήμα αναφερόμενος σε εκλειψη ηλίου επειδή του έκανε εντύπωση το φαινόμενο και πολυ φοβάμαι οτι είναι σωστη αυτη η απάντηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σελίδα 35 του ανθολογίου λυρικής ποίησης, που πλέον δε διδάσκεται, αφού δεν επαρκεί ο χρόνος. " οι περισσότεροι μελετητές, βασισμένοι σε εσωτερικές μαρτυρίες, όπως είναι η αναφορά στον Γύγη, τα βάσανα των Μαγνησίων και η έκλειψη ηλίου του 468, τον χρονολογούν στο πρώτο μισό του έβδομου αιώνα". Το θυμόμουν πολύ καλά, γιατί το δίδασκα όταν έδιναν πανελλαδικές στη β' λυκείου. Επίσης, η λυρική ποίηση είναι από τα λίγα μαθήματα που θυμάμαι από τη σχολή. Μπορεί να δώσουν άραγε μόνο την έκλειψη ηλίου; Μπορεί! Θα είναι σωστοί; Εντελώς, άκυροι. Αναιρούν όσα λέγονται στα σχολικα βιβλία, αλλά ΑΣΕΠ είναι αυτός. Το σωστό δεν είναι πάντα η ενδεδειγμένη απάντηση γι αυτούς

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:22 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #393 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:42:47 μμ »
Το σχολικο βιβλιο της λυρικης λεει "οι μελετητες βασισμενοι σε εσωτερικες μαρτυριες οπως η αναφορα στο γυγη, τα βασανα των μαγνησιων(650) και η εκλειψη ηλιου του 648, τον χρονολογουν στο α μισο  του 7 αιωνα". Εχω την αισθηση οτι τα ιστορικα γεγονοτα τα καλυπτουν ολα, αν και οι εσωτερικες μαρτυριες με ανησυχουν για τις "βιογραφικες" πληροφοριες , που ομως θα ηταν πιο σωστες αν ελεγε αυτοβιογραφικες.
Με πρόλαβες! :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος margitan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #394 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:44:07 μμ »
αχ κουκλα μου........ Εκεί που τελειώνει η λογική........αρχίζει ο ασεπ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #395 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:44:30 μμ »
Το σχολικο βιβλιο της λυρικης λεει "οι μελετητες βασισμενοι σε εσωτερικες μαρτυριες οπως η αναφορα στο γυγη, τα βασανα των μαγνησιων(650) και η εκλειψη ηλιου του 648, τον χρονολογουν στο α μισο  του 7 αιωνα". Εχω την αισθηση οτι τα ιστορικα γεγονοτα τα καλυπτουν ολα, αν και οι εσωτερικες μαρτυριες με ανησυχουν για τις "βιογραφικες" πληροφοριες , που ομως θα ηταν πιο σωστες αν ελεγε αυτοβιογραφικες.
Με πρόλαβες! :)
ποια ειναι η γνωμη σου για το βιογραφικες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:22 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #396 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:47:31 μμ »
Τελικά σαυτήν με τον Κριμαικό ποιο ειναι το σωστό ?Ο αδερφός μου  Ιστορικός με μεταπτυχιακό στην Νεώτερη κ στο δρόμο για διδακτοριΚό κ δεν είναι σίγουρος...Τι γίνεται ρε παιδιά???

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #397 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:49:25 μμ »
βλεπεις L.K. οτι επιβεβαιωνονται τα λογια που μολις πριν ειπα.
αρχιζουμε και αμφιβαλλουμε και κοιταμε τι λεει ο ενας και ο αλλος, τι λεει η μια εφημεριδα και η αλλη κλπ κλπ.
δεν το κρυβω και γω ειδα εφημεριδα για να παρω μια ιδεα οχι για να τρεχω σαν παλαβος και να ψαχνω και να ρωτω τι εβαλε ο ενας και τι ο αλλος.
οτι εβαλα ως σωστη δεν αλλαζει σε κατι τη βαθμολογια μου.
αφηνω λοιπον τον εαυτο μου να χαλαρωσει γιατι το νευρικο συστημα δεν πηγαινε καλα τελευταια.
μου ελεργαν καλημερα και μονο που δεν τους πλακωνα.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #398 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:50:20 μμ »
εγω με βαση αυτο που λεει η πηγη θεωρω το β.με τη βουλγαρια. με βαση αυτα που διαβαζα απο κολιοπουλο θεωρω το δ.
οποτε....αναμενω την επισημη.. αλλα δεν εχω δει τι δινουν οι εφημεριδες..

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #399 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:56:35 μμ »
Ό,τι έχει να κάνει με Ρωσία μου είπε πως είναι έξω...Τα κόμματα διαλύονται μετά τον Κριμαικό κ στην Ελλάδα επικρατεί  ο αντιρωσισμός.Μου διάβαζε ολόκληρα κομμάτια απο τα βιβλία του χθες,παίζει μάλλον η Βουλγαρία ή ο αποκλεισμός.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #400 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:56:40 μμ »
Με ολα αυτά που λέτε χαίρομαι τελικά που άφησα αναπάντητη την ερώτηση με τον Αρχίλοχο. Αρχικά σκέφτηκα να τσεκάρω αυτή με την έκλειψη, κάτι μου θύμιζε και ήταν και πολύ εντυπωσιακή ως απάντηση, αλλά τελικά την άφησα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #401 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:58:07 μμ »
Λοιπόν, για αυτήν με τον Αρχίλοχο λέει βιογραφικές πληροφορίες και όχι αυτοβιογραφικές. Στο σχολικό λέει ξεκάθαρα ότι οι μελετητές βασίζονται σε εσωτερικές πληροφορίες.

Μάρκο, τα νεύρα μου δεν έσπασαν όλο αυτόν τον καιρό και θα σπάσουν τώρα; Έχω καλό νευρικό σύστημα.  ;DΤακτική μου είναι να κοιτώ κατάματα αυτό που με απασχολεί για να το αντιμετωπίζω. Προσπαθώ να μην κρύβομαι από αυτό που με προβληματίζει. Εγώ τις αμφισβητούμενες ερωτήσεις τις θεωρώ χαμένες. Αύριο, που θα δώσει τις απαντήσεις ο ΑΣΕΠ δε θα πέσω από τα σύννεφα. Έχω ήδη προετοιμαστεί ψυχολογικά ότι θα τις χάσω. Επίσης, αύριο τελειώνει για μένα προσωρινά το κεφάλαιο ΑΣΕΠ. Αν και έχω εξετάσεις ακόμη, ήδη νιώθω ότι ξεφορτώθηκα το βραχνά.  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #402 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:58:56 μμ »
Με ολα αυτά που λέτε χαίρομαι τελικά που άφησα αναπάντητη την ερώτηση με τον Αρχίλοχο. Αρχικά σκέφτηκα να τσεκάρω αυτή με την έκλειψη, κάτι μου θύμιζε και ήταν και πολύ εντυπωσιακή ως απάντηση, αλλά τελικά την άφησα.


ολγαλια,Την καλύτερη δουλειά έκανες.... :P

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #403 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:24:08 μμ »
Η σωστή απάντηση με τον Αρχίλοχο είναι η έκλειψη αφού συμβαίνουν τα εξής: Η έκλειψη είναι η μόνη σταθερή χρονολογία που διαθέτουμε για τη λυρική ποίηση (Απρίλιος 648). Δίνει το post quem και ante quem για τον Ησίοδο (50 χρόνια νωρίτερα), για τον Καλλίνο (σύγχρονο του Αρχίλοχου) και για τους μεταγενέστερους, Αλκαίο και Σαπφώ. Όντως η βασιλεία και ο θάνατος του Γύγη έχουν χρησιμοποιηθεί για να τοποθετηθεί το έργο του Αρχίλοχου σε μια ευρύτερη χρονολογική βάση, όμως η μοναδική πραγματικά εξακριβωμένη και με απόλυτους όρους χρονολογία δίνεται από την έκλειψη. Αναφέρεται και στο Lesky σελ. 175 και στο άρθρο "The date of Archilolochos", F. Jacoby, σελ. 109

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #404 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:26:04 μμ »


Σύμφωνα με ενημέρωση που έγινε στην alfavita.gr από το ΑΣΕΠ την Πέμπτη 5/2 ή την Παρασκευή 6/2 θα ανακοινωθούν οι σωστές απαντήσεις των θεμάτων στα οποία διαγωνίστηκαν οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί



Επομένως, Κυριακή κοντή γιορτή...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:29:04 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #405 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:27:45 μμ »
Γ@** την ατυχία μου τότε που δεν το έβαλα!
Παιδιά μην το σκέφτεστε, αυτό είναι το σωστό. Αφού εγώ το σκέφτηκα αρχικά ως σωστό και δεν το έβαλα τελικά, είναι σίγουρα το σωστό. Αυτό αποδεικνύεται από την γκαντεμιά μου...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 708

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.