*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 157607 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #546 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 10:56:07 πμ »
τοτε κ αν ειχαμε τρεξει.. αλλα μας εγραψαν ολοι κανονικα... και συγκεκριμενα μια διοριστηκε και απο τα μορια που της χαρισε η προσαυξηση. αυτο κ αν ειναι
να σου πω τι πιστεύω εγώ;; όσο και να φαινεται σκληρο;; επειδή κ εγώ την έχω πατήσει χάρη σε αυτους τους ανθρωπους που χρησιμοποιούν υπογεια κ ύπουλα μέσα κι επειδή τελικά διαπίστωσα κι εγώ πως το δίκιο σου δεν το βρίσκεις -γιατί όσοι τα κάνουν έχουν γερές πλάτες- εάν η ίδια η κοινωνία δε λειτουργήσει αυτορυθμιστικά, τα ίδια θα γίνονται ξανά κ ξανά..τι εννοώ;; η ίδια η εκπαιδ κοινότητα πρεπει να στιγματίζει τα άτομα αυτά και να τα κατονομάζει..δεν είναι ρουφιανιά αυτο, είναι δικαιοσύνη!! δεν μπορούμε απο την πολιτεία να τα περιμένουμε όλα..υπάρχει και  ατομική ευθύνη σε περιπτώσεις αδιαφάνειας και πλαστογραφίας και αυτή μπορούμε να την καταλογίζουμε κ να μην την κουκουλώνουμε..μόνο όταν αυτοι οι άνθρωποι πληρώσουν κάποιο κόστος, μπορεί να αλλάξει αυτο που συμβαίνει..όσο κανείς δεν υφίσταται έστω κοινωνικές συνέπειες, ως ανεύθυνος κ χωρίς κόστος θα συνεχίσει την ίδια τακτική και θα πλασάρεται κ ως έξυπνος κ εμείς οι άλλοι θα αποκαλούμαστε απο τον ίδιο: ηλίθιοι!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:25 »

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #547 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 01:44:49 μμ »
Ας βομβαρδίσουμε με mail  κανάλια και ΑΣΕΠ! Αυτή τη στιγμή θέλω να βγω κι εγώ στους δρόμους να βγάλω φωνή και να καταστρέψω ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Haroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #548 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:30:07 μμ »
Καλημέρα σε όλους!Latifov που βρίσκεται ο πίνακας που αναφέρεις;;;;Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #549 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:41:31 μμ »
είναι συνημμένος στο προηγούμενο μήνυμά μου με τίτλο ypologismos.xls...
αν όμως μπαίνεις ως "επισκέπτης" δεν βλέπεις τα συνημμένα...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2009, 03:11:41 μμ από latifov »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:25 »

Αποσυνδεδεμένος Haroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #550 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 09:22:33 μμ »
 Καλά μιλάμε είμαι αστέρι!Απίστευτα εξοικειωμένη με την τεχνολογία και δη των υπολογιστών...Τώρα κατάλαβα και είδα τον πίνακά σου Latifov..Eυχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #551 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:16:30 πμ »
Συνάδελφε! έστειλα e-mail στο zougla.gr χθες πληροφορήκα απο το alfavita τις κινητοποιήσεις συναδέλφων στο παδιόφωνο και τα mail  τους προς τον ΑΣΕΠ! Θέλω σε παρακαλώ να δώσεις το mail  του ΑΣΕΠ για να στείλω κι εγώ!
Στις αλλες ειδικοτητες πως αναγνωριζουν τα λαθη τους και καθε φορα ή διορθωνουν ή ακυρωνουν ερωτηση ή δινουν διπλη απαντηση (φετος στους δασκαλους). Μηπως πρεπει να απευθυνθουμε στον ασεπ πιο οργανωμενα?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #552 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:21:58 πμ »
αν κ εγώ θεώρησα ως λιγότερο λάθος την εκδοχή " με τη  συνθήκη των Σεβρών "  κ αυτή έδωσε το ασεπ ως σωστή , διαβάστε το παρακάτω  για να μην αισθάνεστε άχρηστοι όσοι δεν γράψατε καλά..κ αυτό γιατί άσχετα με το αν είναι τελικά αυτή η σωστή απάντηση ή όχι, το άρθρο είναι ενδεικτικό για το πόσο μπερδεμένα θέματα βάζουν κ κυρίως για το πώς η διατύπωση μπορεί όταν δεν είναι ακριβής να αλλάξει όλο το νόημα...
Σφάλμα στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ στην Ιστορία
Απαράδεκτο και τρελό επίσης! Στην ερώτηση 65 στο γνωστικό αντικείμενο των Φιλολόγων για το μάθημα της Ιστορίας (Με ποια Διεθνή Συμφωνία παραχωρήθηκαν τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου στην Ελλάδα) οι..... διανοούμενοι του ΑΣΕΠ δίνουν τη.....Συνθήκη των Σεβρών!!!! Εντάξει κύριοι εγώ είμαι ανιστόρητος και δεν το γνωρίζω, ενώ εσείς οι..... περισπούδαστοι το ξέρετε μια χαρά! Για την αποκατάσταση της πραγματικότητας όμως οφείλω μια απάντηση στους ανιστόρητους ΑΣΕΠίτες:
- Με καμία από τις παραπάνω συνθήκες ΔΕΝ έγινε η παραχώρηση των νησιών του Ανατολικού Αιγαίου στην Ελλάδα.
- Αντιθέτως, με το Πρωτόκολλο της Φλωρεντίας (Δεκέμβρης 1913)  προβλέπεται η παραχώρησή τους στην Ελλάδα, αφού πρώτα αποχωρίσει ο ελληνικός στρατός από τη Β. Ήπειρο. Αυτό αναφέρεται στα κάτωθι ιστορικά έργα:
α. Ιστορία Ελληνικού Έθνους τόμος ΙΔ, σελ. 354 και χάρτης σελ.355
β. Θέματα νεοελληνικής Ιστορίας Γ΄ Λυκείου Θεωρητικής κατεύθυνσης σελ. 49
Τέλος, επειδή μάλλον στηριχτήκατε στο "υπέροχο" βιβλίο Ιστορίας της Γ΄Λυκείου γενικής παιδείας , αναφέρεται (σελ. 85 τελευταία παράγραφο) πως με τη Συνθήκη των Σεβρών αναγνωρίστηκε η κυριαρχία της Ελλάδας στα νησιά του Αν. Αιγαίου!
Αν τώρα κύριοι του ΑΣΕΠ το ρήμα αναγνωρίζω με το ρήμα παραχωρώ είναι τα ίδια, τότε δεν γνωρίζω καλά ελληνικά και έχετε δίκιο.
Τελικά σε αυτόν τον τόπο είναι στραβός ο γιαλός ή απλά στραβά αρμενίζουμε;
Ένας αγανακτισμένος εκπαιδευτικός
Κατσούλας Ανδρέας
Φιλόλογος - Ιστορικός

Σχετικα με τις αμφισβητουμενες ερωτησεις διαβαζα πριν απο λιγο στο αλφαβητα περα απο την επιστολη που λες και μια επιστολη της Ευριδίκης  Νικολαΐδου, για το θεμα των νησιων του  αιγαιου, αλλα και της προσφυγης (εγω θα ελεγα και για την ερωτηση με τον αρχιλοχο) και αναρωτιεμαι αν θα κανουμε κατι, μια αντιδραση εστω και για την τιμη των οπλων. Δεν μπορει καθε φορα στους φυσικους, τους βιολογους ή και αλλους επειδη πιεζουν να παραδεχονται τα λαθη τους και σε μας τιποτα. Την ερωτηση των νησιων πρεπει να την ακυρωσουν και στις αλλες δυο πιστευω οτι πρεπει να δωσουν διπλη απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #553 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 09:33:09 πμ »
Καλημέρα, συνάδελφοι. Μήπως κάποιος από εσάς τυχαίνει να γνωρίζει με ποια διαδικασία οι άλλες ειδικότητες πέτυχαν τη διόρθωση των απαντήσεων στα θέματά τους; Γιατί εμείς είμαστε οι μόνοι που ποτέ δεν κατορθώνουμε τίποτα. Αναφέρομαι βασικά στα θέματα της Ιστορίας. Θα μπορούσαμε να τους ζητήσουμε, αν μη τι άλλο, να μας υποδείξουν βιβλιογραφικές παραπομπές από τις οποίες να προκύπτει:
α) ότι τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου παραχωρήθηκαν στην Ελλάδα με τη Συνθήκη των Σεβρών (κάτι που συνεπάγεται ότι τα νησιά αυτά δεν ανήκαν στην Ελλάδα πριν το 1920 - μήπως δίνουμε λαβή για νέες διεκδικήσεις;;;)
β) ότι η κυβέρνηση Παπάγου ήταν η μοναδική που προσέφυγε στον ΟΗΕ ενώ η κυβέρνηση Καραμανλή δεν προσέφυγε ποτέ.
γ) από πού προκύπτει ότι οι βουλγαρικές εθνικές διεκδικήσεις, οι οποίες ενισχύθηκαν από την ισχυροποιημένη Ρωσία, αποτελούν συνέπεια του Κριμαϊκού πολέμου, από τον οποίο η Ρωσία βγήκε ηττημένη και σχετικά αποδυναμωμένη.
Αν δεν μπορούν να τα "διορθώσουν" (μη θιγεί η υπόληψή τους!), ας μας αιτιολογήσουν τουλάχιστον τις επιλογές τους. Να ξέρουμε την επόμενη φορά πού θα πρέπει να αναζητήσουμε τις πρωτόγνωρες ιστορικές γνώσεις που μας προβάλλουν ως ορθές! Το ερώτημά μου είναι το εξής: με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε τη διόρθωση ή διευκρίνιση των ανωτέρω θεμάτων; Μήπως η Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων θα μπορούσε να μας βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση; Αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε, ας πληροφορήσει και τους υπόλοιπους προκειμένου να προβούμε στις σχετικές ενέργειες. Εγώ προσωπικά προτίθεμαι να κάνω ένσταση. Αλλά... ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #554 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:55:30 μμ »
Μπορουν και πρεπει να κανουν διορθωση, απλως επαναπαυονται στο γεγονος οτι δεν ειμαστε οργανωμενοι και δεν αντιδρουμε ως συλλογος φιλολογων οπως κανουν οι φυσικοι , οι βιολογοι, οι δασκαλοι. Ειναι απαραδεκτο να μας εμπαιζουν με αυτο τον τροπο.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #555 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:01:38 μμ »
Τι πρέπει να κάνετε αν πιστεύετε ότι οι απαντήσεις που έδωσε το ΑΣΕΠ είναι λάθος

Επειδή δεν πιστεύω ότι το ΑΣΕΠ έχει το αλάθητο του πάπα και εμείς είμαστε άβουλα όντα από τα οποία ίσως κάποτε διοριστεί κάποιος τυχερός, παρακάτω παραθέτω μια ενδεδειγμένη σειρά ενεργειών που μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος είναι σίγουρος ότι κάποια από τις απαντήσεις που έδωσε ο ΑΣΕΠ είναι λάθος.

1) Σύνταξη απλού διαβιβαστικού εγγράφου (προσωπικά στοιχεία από αριστερά , ημερομηνία δεξιά και από κάτω ΠΡΟΣ ΑΣΕΠ: Διεύθυνση Γραπτών Διαγωνισμών). Στο έγγραφο καλό είναι να αναφέρεται η ερώτηση και η αιτιολόγηση της σωστής απάντησης, με αποδεικτικά στοιχεία π.χ. αποσπάσματα από πανεπιστημιακά βιβλία
2) Αποστολή με φαξ στο 213-1319187
3) Επικύρωση της λήψης του εγγράφου και αναζήτηση του αριθμού πρωτοκόλλου που πήρε το έγγραφο στο τηλ. 213-1319148

Σημειωτέον, ότι εφόσον το έγγραφο πάρει αριθμό πρωτοκόλλου είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σας απαντήσουν και να αιτιολογήσουν για ποιό λόγο δεν τεκμιριώνεται επιστημονικά η δική σας απάντηση. Είναι μια απλή διαδικασία που μπορούν να κάνουν όλοι και όχι μόνο για ...την τιμή των όπλων.....

Δημήτρης Π.
jpapamar@otenet.gr


από alfavita ..........  ( το
κειμενο το παραθετω απο σελιδα των βιολογων εδω στο φορουμ. Μηπως ομως να ειναι συλλογικη η διαμαρτυρια?)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:04:25 μμ από zizoulis »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #556 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:33:55 μμ »
Όσοι είναι μέσα ας το πουν να οργανωθούμε.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος e-labor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #557 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:58:13 μμ »
 Σε αντίστιχο topic στην alfavita γίνονται κάποιες προσπάθειες επικοινωνίας με δημοσιογράφους κλπ, παραθέτω :http://alfavita.gr/proaylio/YaBB.pl?num=1234217804/30.
Όσο για την οργάνωση, υπάρχει σύλλογος φιλολόγων αλλά διορισμένων, επομένως καταλαβαίνετε την καϊλα τους. Ο σύλλογος αδιόριστων εκπαιδευτικών πάλι περιλαμβάνει όλους τους κλάδους αλλά ίσως μπορεί να γίνει κάτι μέσω αυτού, εγώ ήδη ζήτησα και μου έστειλαν την αίτηση και την επισυνάπτω για κάθε άλλο ενδιαφερόμενο. Και επειδή όντως ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη, ο μόνος τρόπος να ακουστούμε είναι να φωνάζουμε όλοι μαζί..

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #558 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:02:07 μμ »
Και εγώ είμαι μέσα για την ένσταση. Νιώθω πολύ κορόιδο να παίρνω και αρνητική από πάνω, επειδή η επιτροπή θεμάτων δεν ξέρει τι της γίνεται. Ας μας δώσουν μια απάντηση, τουλάχιστον, για να μη νιώθουμε εντελώς ηλίθιοι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #559 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:11:17 μμ »
Επίσης, να μας ενημερώσουν άλλη φορά από ποια σχολικά βιβλία επιτρέπεται να διαβάζουμε. Προφανώς, το ανθολόγιο λυρικής ποίησης να μην το αγγίξουμε, αφού η επιτροπή διαφωνεί με το βιβλίο ούτε φυσικά το βιβλίο της ιστορίας Γ' γυμνασίου, όπου λέει ξεκάθαρα για τα νησιά ότι δόθηκαν με τη συνθήκη του Βουκουρεστίου και προφανώς, να πάω αδιάβαστη στον επόμενο ΑΣΕΠ, γιατί τότε δε θα ψάχνω να βρω ποια ένσταση στον ΟΗΕ εννοούν, του Παπάγου ή του Καραμανλή και ούτε θα σκέφτομαι ότι άμεση συνέπεια του Κριμαϊκού ήταν το Χάτι Χουμαγιούν και άρα ποια απάντηση να επιλέξω τώρα, ώστε να είναι η λιγότερο λάθος. Επισης, η επιτροπή μας περνάει και για τρελούς. Χρησιμοποίησαν μία έκλειψη ηλίου για να χρονολογήσουν τον Αρχίλοχο. Μάντεις ή φιλόλογοι ήταν αυτοί που το έκαναν, ώστε να ξέρουν χωρίς κανένα άλλο στοιχείο σε ποια έκλειψη αναφερόταν ο Αρχίλοχος;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.