*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #602 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:41:55 πμ »
πιστευετε οτι κατι θα πετυχουμε? η επιστημονικη ομαδα απεφανθει.

και για να ειμαστε ρεαλιστες,δεν θεωρω οτι θα παραδεχτουν ολα αυτα που λεμε ως "λαθη"
αν προκειται για 1 ερωτηση,ισως ναι, αντε 2, αλλα για 6-7 στην ιστορια,6-7 στα παιδαγωγικα,4-5 στα νεα,2-3 στα αρχαια,....αυτο δεν γινεται.ειναι σαν να παραδεχονται την "παντελη αγνοια τους"και θα γινουν ρομπα!

παρολα αυτα ας γινει η προσπαθεια για την τιμη των οπλων
Συμφωνώ, φίλε Μάρκο. Αν και είμαι σίγουρος ότι δε θα γίνει τίποτα τελικά. Θεωρώ πολύ δύσκολο να επιτρέψει ο ΑΣΕΠ να δημιουργηθεί ένα τόσο "κακό" προηγούμενο. Σημειωτέον ,αν αλλάξει η απάντηση στην ερώτηση 65 της Ιστορίας ,η βαθμολογία μου βελτιώνεται αισθητά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:24 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #603 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:52:48 πμ »
fivo, αν και ουσιαστικα δε ζηταμε ακυρωσεις , αλλα διπλες απαντησεις τουλαχιστον σε εκεινες που αποδεδειγμενα εχουν δυο απαντησεις ( και οχι σε ολες που ειναι προβληματικες γιατι εχεις δικιο ο καταλογος ειναι μακρυς) κακως πιστευεις οτι η ακυρωση  επιφερει μειωση βαθμολογιας. Η ακυρωση ή γινεται με τη λογικη της σωστης απαντησης για ολους, αρα στην ουσια ακυρωσης υπερ ολων μας ή με τη λογικη των 29 ερωτησεων αντι για 30 που δεν επιφερει μειωση στη βαθμολογια.
δεν ειμαι τοσο σιγουρη οτι δεν θα επηρεασει τη βαθμολογια καποιων.  πχ καποιος εχει και τις τρες σωστες με την ακυρωση θα μετραει παραπανω η καθε ερωτηση αλλα και περισσοτερο η υπολοιπες λαθος που θα εχει.
δεν γινεται αυτο να μην απασχολει καποιους. αν ομως μπορουσαμε να κααφερουμε κατι θα ηταν καλο α γινει για να βελτιωσουν τα πραγματα στον επομενο. ωστοσο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι οποτε τζαμπα το κηνυγαμε.

Αποσυνδεδεμένος soulmate

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #604 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:01:14 πμ »
μερικοι με το συμπαθειο το παρακανατε..ας παραδεχτειτε οτι κανατε λαθη και οτι καποια δεν τα ξερατε,οπως ολοι μας..δεν θα βγαλουμε ολες τις απαντησεις οπως μας συμφερει..και για να μην νομιζετε οτι φοβαμαι μην χασω ερωτησεις ετσι σας δηλωνω οτι δεν περναω τη βαση.
gia tis palies agapes min milas..sta pio megala thelo kanoun piso!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #605 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:11:36 πμ »
μερικοι με το συμπαθειο το παρακανατε..ας παραδεχτειτε οτι κανατε λαθη και οτι καποια δεν τα ξερατε,οπως ολοι μας..δεν θα βγαλουμε ολες τις απαντησεις οπως μας συμφερει..και για να μην νομιζετε οτι φοβαμαι μην χασω ερωτησεις ετσι σας δηλωνω οτι δεν περναω τη βαση.

οχι, δεν ειναι ετσι ακριβως,....
δεν μιλαμε για αυτα που δεν ξεραμε αλλα για καποια που υπαρχει και μια δευτερη απαντηση ως σωστη.
δεν ειναι θεμα συμφερει-δεν συμφερει!  δεν μιλαμε κατα το δοκουν. (αν και σ'αυτο το σημειο θα συμφωνησω μαζι σου οτι ισως,πιθανον μερικοι να το βλεπουν και ετσι, αλλα προς θεου....)

ουτε και γω πιανω τη βαση ή παιζει. αλλα εφταιγα εγω και οχι τα θεματα του ασεπ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:24 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #606 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:18:49 πμ »
μερικοι με το συμπαθειο το παρακανατε..ας παραδεχτειτε οτι κανατε λαθη και οτι καποια δεν τα ξερατε,οπως ολοι μας..δεν θα βγαλουμε ολες τις απαντησεις οπως μας συμφερει..και για να μην νομιζετε οτι φοβαμαι μην χασω ερωτησεις ετσι σας δηλωνω οτι δεν περναω τη βαση.
συμφωνώ ότι απο καποιους μπορεί να υπάρχει αντίδραση για το λόγο που αναφέρεις , αλλά όχι απο όλους..όσον αφορά εμένα, ξαναλέω πως τις περισσότερες απο τις αμφισβητούμενες τις είχα σωστες..ωστόσο δεν μπορείς να μη δεχτείς ότι ερωτήσεις όπως της προσφυγής στον ΟΗΕ είχαν πρόβλημα αφού δεν προσδιοριζονταν η χρονικη περίοδος και προσφυγή δεν είχε γίνει μόνο απο Παπάγο αλλά κ απο Καραμανλή..
προσωπικά δεν πιστεύω οτι θ αλλάξουν καποια απάντηση γτ αντιδρασαμε αργά( αντίθετα με αλλες ειδικότητες στις οποιες διορθώθηκαν λάθη πχ βιολόγοι..), αλλά οτι πρέπει να υπάρξει αντίδραση για να είναι τα θέματα την επομενη φορά πιο σωστά ...
νομίζω είναι άδικο να βάζεις τους συναδέλφους σ ένα τσουβάλι γιατί για παράδειγμα η yotar  που κ αυτή διαμαρτύρεται, έχει γράψει πολύ καλά..
κ αυτή τη στιγμή στη νετ γίνεται λόγος γι αυτά τα λάθη ακριβώς..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:26:33 πμ από Georgia s »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #607 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:43:28 πμ »
αν νομίζετε ότι η συνθήκη του Βουκουρεστίου ήταν και αυτή σωστή απάντηση ,πείτε μου σας παρακαλώ σε ποιο βιβλίο να ανατρέξω για να το διαβάσω και να το μάθω κι εγώ..όχι σχολικό μπακαλοδεύτερο
αλλά κάποιο πανεπιστημιακό σύγγραμμα , έγκυρο και σοβαρό...ευχαριστώ!
α.. εμένα με βολεύει στην ερώτηση με τον κριμαικό η άνοδος της Ρωσίας  ως σωστή απάντηση..
τι να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #608 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:07:48 μμ »
αν νομίζετε ότι η συνθήκη του Βουκουρεστίου ήταν και αυτή σωστή απάντηση ,πείτε μου σας παρακαλώ σε ποιο βιβλίο να ανατρέξω για να το διαβάσω και να το μάθω κι εγώ..όχι σχολικό μπακαλοδεύτερο
αλλά κάποιο πανεπιστημιακό σύγγραμμα , έγκυρο και σοβαρό...ευχαριστώ!
α.. εμένα με βολεύει στην ερώτηση με τον κριμαικό η άνοδος της Ρωσίας  ως σωστή απάντηση..
τι να κάνω?
sharon, στην ερωτηση που λες προφανως η σωστη απαντηση ειναι η διακοινωση των μ.δυναμεων το 1914. Το θεμα δεν ειναι να προσπαθησουμε να κανουμε τις απαντησεις να μας βολευουν, αλλα σε 2-3 πραγματα που ξεκαθαρα εχουμε δικιο να αμφισβητουμε τον ασεπ, να δικαιωθουμε. Και μια απαντηση να διορθωσει ο ασεπ, θα ειναι επιτυχια για εμας γιατι θα δειξει εστω και εκ των υστερων οτι μας σεβεται και ισως εχει το φοβο μας για την επομενη φορα, γιατι εως τωρα ειναι σαφες οτι δε μας υπολογιζει..

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #609 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:14:55 μμ »
"Επιτρέπεται να πέσεις. Επιβάλλεται να σηκωθείς"

[Τατουάζ στο στήθος του Πάμπλο Γκαρσία, ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ. Και ο νοών ,νοείτω...]

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #610 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:29:59 μμ »
αν νομίζετε ότι η συνθήκη του Βουκουρεστίου ήταν και αυτή σωστή απάντηση ,πείτε μου σας παρακαλώ σε ποιο βιβλίο να ανατρέξω για να το διαβάσω και να το μάθω κι εγώ..όχι σχολικό μπακαλοδεύτερο
αλλά κάποιο πανεπιστημιακό σύγγραμμα , έγκυρο και σοβαρό...ευχαριστώ!
α.. εμένα με βολεύει στην ερώτηση με τον κριμαικό η άνοδος της Ρωσίας  ως σωστή απάντηση..
τι να κάνω?
Κ. Σβολόπουλου "η ελληνική εξωτερική πολιτικη 1900-1945" (φαντάζομαι να μη θεωρείται μπακαλοτεύτερο, βιβλίο είναι που μας δόθηκε στο ιστορικό της Αθήνας ως πανεπιστημιακό σύγγραμμα). Λοιπόν, στη σελίδα 154 λέει ότι η συνθήκη των Σεβρών προσεπικύρωνε την ελληνική κυριαρχία στα νησιά του βορειοανατολικού Αιγαίου- με την προσθήκη της Ίμβρου και της Τενέδου. Δεν μπορεί να θεωρείται σωστή η λιγότερο λάθος απάντηση. Επίσης, τα μπακαλοτεύτερα, όπως χαρακτηρίζεις τα σχολικά βιβλία, είναι τα επίσημα που αναγνωρίζει το υπουργείο και έχουν περάσει από επιτροπή ελέγχου. Ας γίνουν διορθώσεις στα βιβλία τους, για να μην μπερδευόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:31:36 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #611 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:41:08 μμ »
Ειρήνη ημίν, συνάδελφοι! Διακρίνω μια εμπάθεια από πλευράς κάποιων.. Ίσως να πιστεύουν πως η αποτυχία του άλλου προσεπικυρώνει τη δική τους (ενδεχόμενη, γιατί μην ξεχνάτε και τη διδακτική που είναι ουσιαστικά το βαρόμετρο για το διορισμό) επιτυχία. Δεν είναι σκόπιμο να σκύβουμε το κεφάλι και, πολύ περισσότερο, να υποκύπτουμε στη λογική του διαίρει και βασίλευε που άλλους εξυπηρετεί και όχι, καθόλου εμάς. Στον προηγούμενο διαγωνισμό επιτρέψαμε ως σωστή μια εντελώς λανθασμένη απάντηση στα νέα (αναφέρομαι στην παράγραφο που υποτίθεται αναπτυσσόταν με παράδειγμα, για όσους θυμούνται). Όχι ξανά. Και κυρίως όχι επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι έτσι έχουν περισσότερες πιθανότητες διορισμού από τους άλλους που "την πάτησαν". Περιμένετε να δείτε και τη βαθμολόγηση στην ειδική διδακτική. Στον προηγούμενο διαγωνισμό το γραπτό μου δεν είχε ίχνη διόρθωσης (ένα σταυρουδάκι και μία υπογράμμιση, παντελής απουσία β' βαθμολογητή) και η υπεύθυνη του ΑΣΕΠ εν τη αφελεία της μου είπε: "Ξέρετε τώρα πώς βαθμολογούν" (!!!). Τότε όμως θα είναι αργά. Ίσως και τώρα είναι. Ας τους δείξουμε όμως ότι δεν τρώμε κουτόχορτο και ότι θα πρέπει, την επόμενη φορά, αν μη τι άλλο, να διπλοτσεκάρουν τα θέματα και να αιτιολογούν τις απαντήσεις τους με βιβλιογραφικές παραπομπές. Στο κάτω - κάτω, ο καθένας ενεργεί κατά το δοκούν. Όσοι θεωρούν ότι προσβάλεται η λογική τους, ας αντιδράσουν. Οι υπόλοιποι, ας εμμείνουν στην άποψή τους. Κανένας δεν τους επιβάλλει κάτι διαφορετικό.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #612 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:42:51 μμ »
Επίσης, ήθελα να προσθέσω, για να αρχίζουν ν' ανοίγουν μερικά μυαλά, ότι με την ειδική διδακτική να καθορίζει το 1/3 του βαθμού δε νομίζω ότι μας σώζει μία ερώτηση σωστή, ακόμη και τρεις, αλλά η τύχη μας. Επίσης, με 480 θέσεις νομίζω ότι πολλοι και από αυτούς που διάβασαν και πέτυχαν σωστά και τις αμφιβητούμενες ερωτήσεις, θα χρειαστεί να ξαναδώσουν. Νομίζω ότι όλοι θέλουμε΄λίγη αξιοπρέπεια. Δεν είδα κανένα συνάδελφο να αντιδρά για τα νέα, αν και εκεί πολλοί είχαν λάθη. Αντιδρούμε για συγκεκριμένες ερωτήσεις απόλυτα δικαιολογημένα, νομίζω

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος soulmate

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #613 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:46:29 μμ »
mary02 συμφωνω οτι πρεπει να απαιτησουμε να μην υπαρχουν ασαφειες,οπως και στις αμφισβητουμενες ερωτησεις να δεχτουν δυο απαντησεις,επισης να μην υπαρχουν "λαθος"απαντησεις και εμεις να ψαχνουμε να βρουμε την λιγοτερο λαθος!!αλλα να μην τα ακυρωνουμε ολα..χωρις καμια εμπαθεια. :)
gia tis palies agapes min milas..sta pio megala thelo kanoun piso!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #614 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:49:05 μμ »
Ειρήνη ημίν, συνάδελφοι! Διακρίνω μια εμπάθεια από πλευράς κάποιων.. Ίσως να πιστεύουν πως η αποτυχία του άλλου προσεπικυρώνει τη δική τους (ενδεχόμενη, γιατί μην ξεχνάτε και τη διδακτική που είναι ουσιαστικά το βαρόμετρο για το διορισμό) επιτυχία. Δεν είναι σκόπιμο να σκύβουμε το κεφάλι και, πολύ περισσότερο, να υποκύπτουμε στη λογική του διαίρει και βασίλευε που άλλους εξυπηρετεί και όχι, καθόλου εμάς. Στον προηγούμενο διαγωνισμό επιτρέψαμε ως σωστή μια εντελώς λανθασμένη απάντηση στα νέα (αναφέρομαι στην παράγραφο που υποτίθεται αναπτυσσόταν με παράδειγμα, για όσους θυμούνται). Όχι ξανά. Και κυρίως όχι επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι έτσι έχουν περισσότερες πιθανότητες διορισμού από τους άλλους που "την πάτησαν". Περιμένετε να δείτε και τη βαθμολόγηση στην ειδική διδακτική. Στον προηγούμενο διαγωνισμό το γραπτό μου δεν είχε ίχνη διόρθωσης (ένα σταυρουδάκι και μία υπογράμμιση, παντελής απουσία β' βαθμολογητή) και η υπεύθυνη του ΑΣΕΠ εν τη αφελεία της μου είπε: "Ξέρετε τώρα πώς βαθμολογούν" (!!!). Τότε όμως θα είναι αργά. Ίσως και τώρα είναι. Ας τους δείξουμε όμως ότι δεν τρώμε κουτόχορτο και ότι θα πρέπει, την επόμενη φορά, αν μη τι άλλο, να διπλοτσεκάρουν τα θέματα και να αιτιολογούν τις απαντήσεις τους με βιβλιογραφικές παραπομπές. Στο κάτω - κάτω, ο καθένας ενεργεί κατά το δοκούν. Όσοι θεωρούν ότι προσβάλεται η λογική τους, ας αντιδράσουν. Οι υπόλοιποι, ας εμμείνουν στην άποψή τους. Κανένας δεν τους επιβάλλει κάτι διαφορετικό.
Να συμπληρωσω κατι κι εγω. Στον προηγουμενο διαγωνισμο σε αυτη την ερωτηση ειχα απαντησει αιτιολογηση κι ο ασεπ πηρε ως σωστο το παραδειγμα. Η εμπειρια μου στην εκθεση με εκανε να πιστευω οτι ειχα δικιο, αλλα δεν μπηκα σε καμια λογικη ουτε να αμφισβητησω τον ασεπ, ουτε να διαμαρτυρηθω. Τελικα χρειαζομουν αλλη μια σωστη αντι για λαθος ερωτηση για να ειμαι διοριστεα! Τωρα δεν τιθεται τετοιο θεμα γιατι δεν εχω παει καλα, τωρα ομως συνειδητοποιησα οτι με κοροιδευουν κι επιτελους θα διαμαρτυρηθω!

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #615 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:50:57 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου, soulmate. Γι' αυτό και επικεντρώνομαι στις δύο αμφισβητούμενες ερωτήσεις της ιστορίας. Αν δεν κάνουμε κάτι, στον επόμενο διαγωνισμό θα μας ρωτήσουν:
Ποιος διετέλεσε πρωθυπουργός της Ελλάδας:
α) Καραμανλής
β) Παπάγος
γ) Βενιζέλος
δ) η θεία μου η Κούλα

(με σωστή φυσικά την επιλογή δ).

Συγγνώμη, αλλά έχω αγανακτήσει. Και είμαι πολύ μεγάλη για να αρχίσω τώρα να αμφισβητώ την ικανότητά μου να κατανοώ την ελληνική γλώσσα.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.