*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 159547 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:12:45 μμ »
εγω πατωσα ιστορια....δυσκολο να πιασω το 50 στην α θεματικη.....στα αλλα πγα καλυτερα χωρις διάβασμα. Απλά φοβάμαι οτι του χρονου αν και θα εχω 23 μορ θα μείνω εκτος αναπλήρωσης....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:52 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:13:31 μμ »
Να πω και γω τα δικά μου... Στο γνωστικό τα πήγα χάλια.... σήμερα στα παιδαγωγικά διδακτική τα πήγα πολύ καλά πιστεύω. Αλλά το χάλια γνωστικό δεν μου δίνει καμία ελπίδα. ι.[/i]

το ίδιο κ εγώ..πολύ καλά σημερα, αλλά χτες όχι..τελικά τα πήγα καλυτερα στην ιστορία απ ό τι στα νέα που είχα κ τη σιγουριά..η αλλαγή ορολογίας στα νέα βιβλια  γυμνασίαου κ κατ επέκταση η αρνητικη βαθμολογία δε μου δίνουν ελπίδες..( δεν μαθαινα εγώ παλιά ότι υπάρχουν προστακτικές προτάσεις!!! τώρα τις έμαθα!!)
αλλά όταν βλέπω παιδιά που είχατε διαβάσει κ ήσασταν τόσο ενημερωμένα να τα λέτε αυτα, λέω πως εγώ πρέπει να το βουλώσω...σου εύχομαι καλά αποτελέσματα μέσα απο την καρδιά μου κ όλα να πάνε καλά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:17:03 μμ από Georgia s »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:14:23 μμ »
Κατ' αρχάς καλά αποτελέσματα σε όλους από κάποιον που πριν δυο χρόνια ήταν στη θέση σας! Απολαύστε το αίσθημα ελευθερίας και ανακούφισης και υπομονή μέχρι την ανακοίνωση των βαθμολογιών.

Κατά τ' άλλα, εκπλήσσομαι που δε φαίνεται να έκανε εντύπωση σε κάνεναν άλλον το γεγονός ότι τρεις διαγωνισμούς τώρα στο γνωστικό των αρχαίων ρωτάνε - με μικροδιαφορές, τηρουμένων των αναλογιών - ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ;; Μία τα τυπικά επίθετα, μία οι τυπικές σκηνές φιλοξενίας και τώρα οι τυπικές σκηνές φαγητού! Δηλαδή κάποιος βαριέται να βγάζει καινούρια θέματα, έτσι;;; Αφήνω πια αυτήν την επιμονή με τη λυρική ποίηση στις ερωτήσεις γραμματολογίας!

Τα δε θέματα ειδικής διδακτικής - τι να πω, χρειάζονται και σχόλια;;; τι να πρωτοπιάσεις; τα εκτός ύλης κείμενα; τις ασαφείς και γενικόλογες διατυπώσεις;

Πραγματικά κι εγώ θεωρούσα τον προηγούμενο διαγωνισμό, του 2007, το χειρότερο στην ιστορία των διαγωνισμών ΑΣΕΠ - αλλά πάντα υπάρχει και το πιο κάτω σκαλί τελικά...

Και πάλι, καλή επιτυχία και καλή υπομονή σε όλους!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:14:42 μμ »
[ ;D=Lucinda link=topic=10681.msg145011#msg145011 date=1233522275]
Συνάδελφοι εδώ οι απαντήσεις στα παιδαγωγικά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο.
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4499779
[/quote]Καλές φαίνονται, κοντά στο πνεύμα τους. Θα με βόλευε να ισχύουν  ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:52 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:16:13 μμ »
εγω πατωσα ιστορια....δυσκολο να πιασω το 50 στην α θεματικη.....στα αλλα πγα καλυτερα χωρις διάβασμα. Απλά φοβάμαι οτι του χρονου αν και θα εχω 23 μορ θα μείνω εκτος αναπλήρωσης....

Λες να ανεβούν τόσο πολύ; Δεν το πιστεύω!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:16:44 μμ »
η πηγη στο σχολικο μιλα ξεκαθαρα για ρωσσοφοβισμο.  ειναι πολυ διφορουμενες αυτες οι απαντησεις...
Η πηγή ναι, αλλά το κείμενο του σχολικού βιβλίου μιλάει για άνοδο της Ρωσίας. Το ίδιο και το βιβλίο της κατεύθυνσης Γ' Λυκείου. Αν δε δώσουν απαντήσεις, εγώ θα αμφιταλαντεύομαι
εννοειται..α υτο λεω κι εγω.. ειναι καποιες πολυ διφορουμενες.. αλλα ετσι ειναι αυτος ο διαγωνισμος.. πρεπει να το παρουμε αποφαση..

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:20:23 μμ »
η πηγη στο σχολικο μιλα ξεκαθαρα για ρωσσοφοβισμο.  ειναι πολυ διφορουμενες αυτες οι απαντησεις...
Μετά το τέλος του Κριμαϊκού πολέμου έχουμε την ανάπτυξη του πανσλαβισμού , η Βουλγαρία γίνεται η "αγαπημένη χώρα" της Ρωσίας στα Βαλκάνια και μέσω αυτής επιχειρεί να φέρει σε αίσιο πέρας τα σχέδιά της για έλεγχο της θερμής θάλασσας(Αιγαίο) .
Έχοντας αυτά στο νου μου θεωρώ σωστή την απάντηση με τις βουλγαρικές διεκδικήσεις .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:22:10 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:20:59 μμ »
Κατά τ' άλλα, εκπλήσσομαι που δε φαίνεται να έκανε εντύπωση σε κάνεναν άλλον το γεγονός ότι τρεις διαγωνισμούς τώρα στο γνωστικό των αρχαίων ρωτάνε - με μικροδιαφορές, τηρουμένων των αναλογιών - ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ;; Μία τα τυπικά επίθετα, μία οι τυπικές σκηνές φιλοξενίας και τώρα οι τυπικές σκηνές φαγητού! Δηλαδή κάποιος βαριέται να βγάζει καινούρια θέματα, έτσι;;;

Έχεις δίκιο, όταν ήρθαν τα θέματα ήταν το πρώτο που σκέφτηκα! Έλεος πια με τις τυπικές σκηνές!
Αλλά αυτό ήταν το λιγότερο, γιατί είναι ένα εύκολο σχετικά θέμα πιστεύω οι τυπικές σκηνές.

Το άγνωστο πως σας φάνηκε; Δεν ήταν λίγο δύσκολο; Αυτό το δίκας δίδωμι και υπολείπομαι αιτίαν πώς το μεταφράσατε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:23:31 μμ »
Κατ' αρχάς καλά αποτελέσματα σε όλους από κάποιον που πριν δυο χρόνια ήταν στη θέση σας! Απολαύστε το αίσθημα ελευθερίας και ανακούφισης και υπομονή μέχρι την ανακοίνωση των βαθμολογιών.

Κατά τ' άλλα, εκπλήσσομαι που δε φαίνεται να έκανε εντύπωση σε κάνεναν άλλον το γεγονός ότι τρεις διαγωνισμούς τώρα στο γνωστικό των αρχαίων ρωτάνε - με μικροδιαφορές, τηρουμένων των αναλογιών - ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ;; Μία τα τυπικά επίθετα, μία οι τυπικές σκηνές φιλοξενίας και τώρα οι τυπικές σκηνές φαγητού! Δηλαδή κάποιος βαριέται να βγάζει καινούρια θέματα, έτσι;;; Αφήνω πια αυτήν την επιμονή με τη λυρική ποίηση στις ερωτήσεις γραμματολογίας!

Τα δε θέματα ειδικής διδακτικής - τι να πω, χρειάζονται και σχόλια;;; τι να πρωτοπιάσεις; τα εκτός ύλης κείμενα; τις ασαφείς και γενικόλογες διατυπώσεις;

Πραγματικά κι εγώ θεωρούσα τον προηγούμενο διαγωνισμό, του 2007, το χειρότερο στην ιστορία των διαγωνισμών ΑΣΕΠ - αλλά πάντα υπάρχει και το πιο κάτω σκαλί τελικά...

+++++

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:40:00 μμ »
Κατά τ' άλλα, εκπλήσσομαι που δε φαίνεται να έκανε εντύπωση σε κάνεναν άλλον το γεγονός ότι τρεις διαγωνισμούς τώρα στο γνωστικό των αρχαίων ρωτάνε - με μικροδιαφορές, τηρουμένων των αναλογιών - ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ;; Μία τα τυπικά επίθετα, μία οι τυπικές σκηνές φιλοξενίας και τώρα οι τυπικές σκηνές φαγητού! Δηλαδή κάποιος βαριέται να βγάζει καινούρια θέματα, έτσι;;;

Έχεις δίκιο, όταν ήρθαν τα θέματα ήταν το πρώτο που σκέφτηκα! Έλεος πια με τις τυπικές σκηνές!
Αλλά αυτό ήταν το λιγότερο, γιατί είναι ένα εύκολο σχετικά θέμα πιστεύω οι τυπικές σκηνές.

Το άγνωστο πως σας φάνηκε; Δεν ήταν λίγο δύσκολο; Αυτό το δίκας δίδωμι και υπολείπομαι αιτίαν πώς το μεταφράσατε;

εγω ντρέπομαι αλλά θα το πω...εκείνο το δίκην δίδωμι το νόμισα: δίκην δίδωμι τινι...τι σκ...ήταν τελικά;;

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:42:17 μμ »
κι εγω το ιδιο συντοπίτισσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:44:51 μμ »
το δικας διδωμι σημαινει επιλυω τις διαφορες με διαιτησια και το τελευταιο κομματι μεταφραζεται οτι μην εχετε τυψεις οτι πολεμησατε για κατι ασημαντο...

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:46:48 μμ »

[/quote]
Το άγνωστο πως σας φάνηκε; Δεν ήταν λίγο δύσκολο; Αυτό το δίκας δίδωμι και υπολείπομαι αιτίαν πώς το μεταφράσατε;
[/quote]
προτείνω διαιτησία +αποδίδω κατηγορίες

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 11:48:34 μμ »
Χριστέ μου, νομίζω ότι το έγραψα σωστά!!! Μόλις βρήκα σ΄ένα λεξικό τα εξής;

δίκας δίδωμι ίσας και ομοίας = δικάζω με βάση την ισονομία και
εθέλω δίκας διδόναι = ζητώ διαιτησία

Έτσι το μετέφρασα ακριβώς! Ελπίζω να είναι αυτό και για τους διρθωτές...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.