*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 159031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
;
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:03:27 πμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι;; Απ' 'ο,τι φαίνεται είμαι η μοναδική που έχω αυτές τις απορίες..

Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά από τη συνθήκη και από τη σύμβαση της Λοζάνης;;; (και είναι Λοζάνη ή Λωζάνη;;;)

Επίσης... Ο Σεφέρης πότε ακριβώς έγραψε μυθιστόρημα;; Μήπως έγραψε το "μυθιστόρημα";;;

Τέλος... Αυτή η ερώτηση με τα λεξικά τι ακριβώς ρωτούσε; (ως προς την οργάνωση των λέξεων... οργάνωση ως προς τί;;;)

Μόνο σε εμένα φάνηκαν ασαφείς αυτές οι ερωτήσεις;

Και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θεωρούνται κτητικά τα επίθετα γαλανομάτης, σγουρομάλλης...;;; Το ξέρω ότι έτσι λέει στο σχολικό αλλά δεν το καταλαβαίνω.. Αφού λέμε σγουρά μαλλιά.. γαλανά μάτια.. Δεν θα έπρεπε να είναι και αυτά προσδιοριστικά; Ναι, οκ, υποδηλωνει και κτήση.. Αλλά γιατί το προσδιοριστικό να θεωρείται λάθος;;Πείτε μου σας παρακαλώ μη με ρωτήσει και κανένας μαθητής και δεν θα ξέρω τί να του πώ... Ευχαριστώ.

Η σύμβαση υπεγράφη Ιανουάριο ενώ η συνθήκη Ιούλιο. Η σύμβαση ήταν μέρος της συνθήκης. Υπεγράφη στο πλαίσιο των εργασιών της.
Γαλανομάτης: δε σημαίνει "γαλανά μάτια" αλλά αυτός που ΕΧΕΙ "γαλανά μάτια".
Λωζά(ν)νη ή Λοζάνη: το πρώτο σύμφωνα με την παλιά ορθογραφία των ξένων κύριων ονομάτων και το δεύτερο σύμφωνα με τη νέα που είναι απλοποιημένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:12 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:03:54 πμ »
Λοιπόν, παιδιά, στο ιδεατό σχήμα της Οδύσσειας τι γράψατε; Αναλύσατε το κάθε στάδιο ή απλώς αναφέρατε το κάθε στάδιο;; ::)

Εγώ εκανα ένα μικρό σχολιάκι για κάθε στάδιο και το σύγκρινα με όσα παρουσιάζονταν στα αποσπάσματα που μας εδιναν. :)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:06:31 πμ »
Και τώρα δηλ αυτή η ερώτηση με τα λεξικά αφορά γραμματολογία; ή και καλά εντάσσεται στη γλώσσα;
Εγώ ξέρω ότι τα λεξικά χωρίζονται σε ορθογραφικά, ετυμολογικά κλπ.... τώρα τι ήθελε να πει αυτή η ερώτηση με την οργάνωση δεν το κατάλαβα. άλλη μια που άφησα αναπάντητη :(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:07:43 πμ »
Τα ξέρω τα αντίστροφα τα λεξικά. Τα έχω χρησιμοποιήσει και στις εργασίες του γλωσσολογικού πολύ.. Αλλά αυτά οργανώνονται βάσει της σειράς των γραμμάτων θα έλεγα. Δλδ από την κατάληξη. Όχι από την οργάνωση των λέξεων. Όλα τα λεξικά του κόσμου τις λέξεις δεν καταγράφουν; Και πώς τις καταγράφουν;; Οργανώνοντάς τες με κάποιον τρόπο!!Και ανάλογα με τον τρόπο που οργανώνονται οι λέξεις χωρίζονται σε ετυμολογικά, ορθογραφικά και αντίστροφα...
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:12 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:08:05 πμ »
Ναι οκ. Το ξέρω ότι στα αντίστροφα λεξικά οι λέξεις οργανώνονται βάσει των καταλήξεων. Γιατί στα ορθογραφικά δεν οργανώνονται βάσει της ορθογραφίας τους; Γιατί στα ετυμολογικά δεν οργανώνονται βάσει της ετυμολογίας τους;;

Ξέρεις τί εννοούν όμως οι μέγιστοι θεματοθέτες, ε;

Οργάνωση λέξης = μορφή λέξης...
Πάντως εμένα ούτε καν μου έκοψε εκείνη την ώρα... Τόσα χρόνια στη γλωσσολογία, με μεταπτυχιακό και σεμινάρια στη λεξικογραφία... αυτό το κριτήριο δεν το ΄χα ξανακούσει...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5733
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:10:29 πμ »

Και μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θεωρούνται κτητικά τα επίθετα γαλανομάτης, σγουρομάλλης...;;; Το ξέρω ότι έτσι λέει στο σχολικό αλλά δεν το καταλαβαίνω.. Αφού λέμε σγουρά μαλλιά.. γαλανά μάτια.. Δεν θα έπρεπε να είναι και αυτά προσδιοριστικά; Ναι, οκ, υποδηλωνει και κτήση.. Αλλά γιατί το προσδιοριστικό να θεωρείται λάθος;;Πείτε μου σας παρακαλώ μη με ρωτήσει και κανένας μαθητής και δεν θα ξέρω τί να του πώ... Ευχαριστώ.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην τελευταία σου ερώτηση.
Έχεις δίκιο ότι και στις δυο περιπτώσεις το πρώτο συνθετικό προσδιορίζει το δεύτερο.
Η διαφορά τους είναι η εξής:
Στα κτητικά  η τελική σημασία του σύνθετου δηλώνει κάποιον ή κάτι που έχει  όλη τη σύνθετη λέξη ως βασικό γνώρισμα.
π.χ. ασπροπρόσωπος =αυτός που έχει άσπρο πρόσωπο.

Στα προσδιοριστικά η τελική σημασία του συνθέτου δηλώνει ότι το δεύτερο συνθετικό έχει ως γνώρισμα το α' συνθετικό.
π.χ αγριολούλουδο= το λουλούδι που είναι άγριο

     
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:12:34 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:11:00 πμ »
Ειναι ανάποδα η σημασία....ούτε ορθογραφία,ούτε ετυμολογία έχει σχέση .Είναι όρος στην εκδοτική κ λεξικογραφία παιδιά....

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:13:08 πμ »
Ειναι ανάποδα η σημασία....ούτε ορθογραφία,ούτε ετυμολογία έχει σχέση .Είναι όρος στην εκδοτική κ λεξικογραφία παιδιά....

Η "οργάνωση" εννοείς είναι όρος;
Εγώ πάντως γνωρίζω ότι το αντίστροφο είναι ένα καθαρά μορφολογικό λεξικό. Επιλέγει τη διάταξή του βάσει των μορφημάτων κατάληξης. Την οργάνωση τί να σε πω... δεν την καταλαβαίνω...

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:13:40 πμ »
moagniko ευχαριστώ! πολύ κατατοπιστικό αυτό το ΕΧΕΙ γαλανά μάτια. Τώρα μάλιστα..
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:18:08 πμ »
Λοιπόν, παιδιά, στο ιδεατό σχήμα της Οδύσσειας τι γράψατε; Αναλύσατε το κάθε στάδιο ή απλώς αναφέρατε το κάθε στάδιο;; ::)

Εγώ εκανα ένα μικρό σχολιάκι για κάθε στάδιο και το σύγκρινα με όσα παρουσιάζονταν στα αποσπάσματα που μας εδιναν. :)

Ευχαριστώ. Και τα στάδια ξεκινούν από εκεί που του φιλοξενούμενου του πλένουν τα πόδια και τις... μασχάλες; ;D Και τελειώνουν εκεί που, αφού έχουν φάει τον άμπακο, αρχίζει η ανάκριση-ερωτήσεις για καταγωγή-βοήθεια που τυχόν θέλει κτλ;

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:19:31 πμ »
η απαντηση για τα λεξικα νομιζω υπηρχε στα βιβλια του καθηγητη της γλωσσας γυμνασιου

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:20:01 πμ »
Για την παραχώρηση των νησιών του ανατολικού Αιγαίου η ιστορία του Ελ.έθνους αναφέρει ως προς την συνθήκη του Βουκουρεστίου οτι : "Η τύχη της Β.Ηπείρου και των νησιών του ανατολικού αρχιπελάγους δεν είχε καθοριστεί..."
Για δε την συνθήκη των Σεβρών ότι : "Τα κυριότερα σημεία της ήταν...η προσάρτηση στην Ελλάδα της ανατολικής Θράκης σχεδόν ως την Τσατάλτζα και των νησιών του Αιγαίου εκτός απο τα Δωδεκάνησα..."

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:25:10 πμ »
Το θεμα είναι τι αναφέρουν τα σχολικά, τη σωστή απάντηση την έδωσε ήδη μια κοπέλα, δεν είναι δηλαδή καμία από αυτές που έδιναν. Εγώ αυτή την ερώτηση τη βλέπω και σε εφιάλτες ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 12:38:23 πμ »
Οσον αφορά την συνθήκη του Λονδίνου ο Σβολόπουλος στην ιστορία του Ελ.έθνους αναφέρει ότι :"To άρθρο 5 ανέθετε στις Μεγάλες Δυνάμεις την ευθύνη για τον καθορισμο της τύχης των νησιών του Αιγαίου...".



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.