*

Αποστολέας Θέμα: θέματα φιλολόγων 2009  (Αναγνώστηκε 158396 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #882 στις: Μάρτιος 17, 2009, 02:26:27 μμ »
Αυτό δεν μπορεί να διασφαλιστεί δυστυχώς.  Οι απαντήσεις που δίνουν νομιμοποιούνται στο 1% πάντοτε αλλά νομιμοποιούνται και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γιατί όσα βιβλία θα τους πάμε εμείς που θα δηλώνουν το Χ άλλα τόσα θα έχουν κι εκείνοι και θα δηλώνουν το Ψ και ούτε καθ΄εξής! Ο μόνος τρόπος να διασφαλιστεί κάτι τέτοιο είναι να μας δίνεται συγκεκριμένη βιβλιογραφία από την οποία θα εξετεζόμαστε, πράγμα απίθανο.
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:28 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #883 στις: Μάρτιος 17, 2009, 02:39:04 μμ »
απιθανο, συμφωνω. αλλα απ'οτι φαινεται τελικα απαραιτητο. μηπως πρεπει να την απαιτησουμε?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #884 στις: Μάρτιος 17, 2009, 03:23:42 μμ »
Να την απαιτήσουμε αλλά πώς ακριβώς;; Δεν έχουμε κανένα μα κανένα μέσο πίεσης. Είμαστε απλά νούμερα σε έναν πίνακ, ένα βάρος κάθε δυο χρόνια και ΤΙΠΟΤΕ περισσότερο. Πονάει δεν πονάει η αλήθεια αυτή είναι. Άπαξ και δεν είμαστε διορισμένοι, άπαξ και δεν διαθέτουμε κανένα μοχλό πίεσης, ποιος θα μας ακούσει;
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #885 στις: Μάρτιος 17, 2009, 04:38:37 μμ »
δεν ειναι ακριβως ετσι.....
                 υπαρχει τροπος και μαλιστα τον εχουμε στο χερι μας. απτες αποδειξεις δεν θελουν?
υστερα και απο το φετινο μπαχαλο καλο ειναι να δινουν βιβλιογραφια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:28 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #886 στις: Μάρτιος 17, 2009, 05:52:46 μμ »
δεν ειναι ακριβως ετσι.....
                 υπαρχει τροπος και μαλιστα τον εχουμε στο χερι μας. απτες αποδειξεις δεν θελουν?
υστερα και απο το φετινο μπαχαλο καλο ειναι να δινουν βιβλιογραφια.
Όσες φορές το έχω πεί ακούω τις ίδιες αμπελοφιλοσοφίες περί παπαγαλίας!Τώρα τουλάχιστον ελπίζω να συμφωνούν!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #887 στις: Μάρτιος 17, 2009, 09:19:22 μμ »
Τα έγγραφα του Υπ. Εξ. για το Κυπραικό δεν έχουν αποχαρακτηρισθεί ακόμη και δεν είναι προσβάσιμα. Επίσης, η διαδικασία για πρόσβαση στο ιστορικό αρχείο του Υπ. Εξ. είναι αρκετά χρονοβόρα και με αμφίβολα αποτελέσματα. Δεν μπορεί ο καθένας να μπει και να ζητήσει φάκελο πάντως.
Επιπλέον, δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν αμφισβητεί κανείς ότι έκανε και ο Παπάγος και ο Καραμανλής προσφυγή. Δεν λέει κανείς ότι οι ενστάσεις μας είναι αδικαιολόγητες αλλά ότι δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουν οι σωστές απαντήσεις που έχει δώσει το ΑΣΕΠ, εφόσον και αυτές τεκμηριώνονται επιστημονικά. Το αν στέκει η λογική του  ή όχι είναι άλλο θέμα

Εγώ, λοιπόν, επειδή δεν ήξερα ποια προσφυγή εννοούσαν, την άφησα στις αναπάντητες.
Όταν ο ΑΣΕΠ έδωσε τις σωστές, εντελώς υποκειμενικά και κατ' αυτούς μόνο, απαντήσεις, έκανα το σταυρό μου γιατί έκλινα προς την άλλη απάντηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2009, 09:23:03 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #888 στις: Μάρτιος 17, 2009, 09:56:49 μμ »
Κι εγώ λάθος την έχω την συγκεκριμένη ερώτηση! Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι και οι δυο απαντήσεις είναι σωστές και για κάποιο απροσδιόριστο λόγο απ το ΑΣΕΠ δέχονται μόνο την μια ως σωστή. Δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε την εγκυρότητα της απάντησής τους, εφ' όσον προσφυγές έγιναν και από τους δυο. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να είχε γίνει ένσταση επί τόπου για λάθος διατύπωση του θέματος, εφ' όσον είχε δυο απαντήσεις σωστές κι όχι να διαμαρτυρόμαστε εκ των υστέρων. Το ίδιο δεν ισχύει άλλωστε και στη Λογοτεχνία, με το εφηβικό μυθιστόρημα, που είχε και το Λεμονοδάσος και τα Ψάθινα Καπέλα;
Όσο για το μέσο πίεσης, πολύ θα ήθελα να το ακούσω. Κατάλαβε κανένας τι έγινε με τον διαγωνισμό μας; Πήρε κανείς χαμπάρι το μπάχαλο που επικράτησε; Όχι, μόνο εμείς και οι δικοί μας άνθρωποι ουσιαστικά.
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #889 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:14:05 μμ »
Σ' αυτό για την επί τόπου διόρθωση έχεις δίκιο.
Όσο για την ερώτηση της προσφυγής, δεν την απάντησα μόνο και μόνο για αυτό που έγραψα παραπάνω: γιστί δεν ήξερα ποιον από τους 2 εννοούσαν τον Παπάγο ή τον Καραμανλή; Οπότε, αποφάσισα να μην το ρισκάρω και την άφησα αναπάντητη...
Και ναι, κανένας δεν κατάλαβε τι έγινε με το διαγωνισμό μας. Εγώ δεν τα εξήγησα καν στους δικούς μου, γιατί τι παραπάνω θα με συμβούλευαν κι αυτοί;
Ευτυχώς που η ημερομηνία του ΑΣΕΠ ορίστηκε τέλος Ιανουαρίου και παράλληλα είχαν κλείσει τους δρόμους οι αγρότες. Οπότε, αμφιταλαντευόμενοι όντες για το αν θα γινότανι ο διαγωνισμός ή αν θα αναβαλόταν για 2η φορά, τα ΜΜΕ ξεστόμιζαν τη λέξη "ΑΣΕΠ" και την άκουσαν και όσοι άλλοι την άκουσαν...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #890 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:23:44 μμ »
Εγώ την απάντησα, ξέροντας ότι ρισκάρω γιατί τα χα δει όλα στην Βυζαντινή ιστορία και δεν ήθελα να αφήσω αναπάντητες (πολλές....) και φυσικά έχασα! Μακάρι να είχαμε συγκεκριμένη βιβλιογραφία! Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να την δώσουν γιατί με τον τρόπο αυτόν δημιουργούν αρκετούς αποτυχόντες ή έστω επιτυχόντες με χαμηλή βαθμολογία, οι οποίοι δεν "μπορούν" να απαιτήσουν πολλά πράγματα. Ουσιαστικά σε αυτόν τον διαγωνισμό θα πρέπει να έχεις τύχη από όλες τις μεριές. Δεν μου αρέσει ως παραδοχή, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε τίποτε περισσότερο από νούμερα σε πίνακες και περιττό βάρος. Ακόμη και να φωνάξουμε, πόσοι θα μας καταλάβουν; Για  αρκετό κόσμο είμαστε αργόμισθοι, που δουλεύουν μόνο 20 ώρες την εβδομάδα, που κάθονται τον μιισό χρόνο, που δεν κάνουν τίποτε κλπ κλπ. κλπ.
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #891 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:26:15 πμ »
Όπως είπα zizoulis ρώτησα δικηγόρο.  Θα ρωτήσω κ έναν πολύ καλό μου φίλο δικηγόρο που το γραφείο που δουλεύει αναλαμβάνει μόνο δίκες κατά του κράτους.Επίσης ο δικηγόρος μου είπε ότι θα κοστίσει πολλά χρήματα .
Το κοστος οταν προκειται για ομαδικη κινηση ειναι μικρο γι΄ αυτο αλλωστε πολλες επαγγελματικες ομαδες ειναι στα δικαστηρια απεναντι στο κρατος και συνηθως δικαιωνονται. Θα επρεπε ισως να απευθυνθουμε και σε καθηγητες νεωτερης ιστοριας της φιλοσοφικης, στο ιδρυμα καραμανλη ( δεν ξερω αν σχετιζεται), σε οποιον τελος παντων θα μπορουσε να εξευτελισει αυτη τη γενικολογη και απαξιωτικη απαντηση του ασεπ προς εμας και να δειξει οτι εχουμε δικιο να διαμαρτυρομαστε. Μονο και μονο στην αριθμητικη μας υπεροχη να στηριχθουμε αρκει για να πιεσουμε τις καταστασεις. Ο ασεπ, για καποιο λογο, απο ολες τις ειδικοτητες εμας περισσοτερο δεν υπολογιζει.

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #892 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:42:04 πμ »
Για τη συγκεκριμενη ερωτηση της προσφυγης να στειλουμε e-mail στα υπουργεια εξωτερικων και παιδειας της Κυπρου να δουμε τι θα μας απαντησουν? (Παντως απαντουν γιατι ειχα στειλει καποτε κατα λαθος στο δικο τους υπουργειο εργασιας ενα ερωτημα και απαντησαν και γρηγορα και ευγενικα). Μηπως χρειαζεται να ανακατευτει ξενο κρατος για να διευκρινιστει η ερωτηση?

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #893 στις: Μάρτιος 18, 2009, 12:47:11 πμ »
μολις βγουν τα αποτελεσματα θα ξεκινησουμε οσοι θελετε δικαστικα και μαζικα. το δικο μου ποτηρι ξεχειλισε. οσοι ενδιαφερεστε, κατα τα αποτελεσματα τα ξαναλεμε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #894 στις: Μάρτιος 18, 2009, 09:24:20 πμ »
δεν ξερω παιδια το αν τελικα η βιβλιογραφια βοηθαει και ποσο!
επισης, ναι στις προσφυγες αλλα να μη περιμενουμε πως θα αλλαξει κατι σε αυτον τον διαγωνισμο. ισως παρουν ενα μαθημα για τους επόμενους....,τι να πω....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: θέματα φιλολόγων 2009
« Απάντηση #895 στις: Μάρτιος 18, 2009, 11:05:16 πμ »
Ό,τι και να κάνουμε σχετικά με το ζήτημα των πρσσφυγών, η απάντηση του ΑΣΕΠ δεν αλλάζει γιατί δεν είναι λάθος η δική τους. Απλά, είναι και οι δυο σωστές, το οποίο σημαίνει ότι νομιμοποιείται 100% να δώσει αυτή την απάντηση κι όχι την άλλη.
Γιατί όμως επιμένουμε τόσο πολύ σε αυτό το θέμα μόνο; Ένα σωρό άλλες ερωτήσεις ήτανε έτσι κι έχουμε κολλήσει στη μια.
Προφανώς αδιαφορούν για τη δική μας ειδικότητα κυρίως, γιατί στη δική μας είναι που θέλουνε τους περισσότερους αποτυχόντες ή πολύ κοντά στην βάση ώστε να μην μπορούν να διεκδικήσουν τίποτε!
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160976
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.