*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο  (Αναγνώστηκε 105221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelllios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:36:28 μμ »
Για το 17 είστε σίγουροι?
Είναι αθροισμα k στοιχείων άρα πιστεύω το γ
Για το 48 πρέπει να είναι το γ γιατί είναι το μόνο που εξετάζει να είναι ίδια τα κλειδιά.
Τα άλλα θα εμφανίσουν όσα προιοντα είναι κόκκινα, και όσα προιοντα είανι περισσότερα απο 100, όχι το συνδυασμό τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:44 »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:42:39 μμ »
Για το 17 είστε σίγουροι?
Είναι αθροισμα k στοιχείων άρα πιστεύω το γ
Μα δεν μας μιλαει για πολυπλοκοτητα (πχ ποσες πραξεις κανουμε) αλλα απο τι ειναι φραγμενο το Σ.. Δες τον ορισμο του Ο
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:44:58 μμ »
Για το 48 πρέπει να είναι το γ γιατί είναι το μόνο που εξετάζει να είναι ίδια τα κλειδιά.
Τα άλλα θα εμφανίσουν όσα προιοντα είναι κόκκινα, και όσα προιοντα είανι περισσότερα απο 100, όχι το συνδυασμό τους
Μακαρι ρε Στελιο για μενα, αλλα πολλοι λενε το δ. Δεν ξερω, κι εγω γ εχω βαλει
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος Bergo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:48:32 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα συνάδελφοι.. Συμμετείχα κι εγώ στο διαγωνισμό και ανήκω στην κατηγορία αυτών που διάβασαν και τώρα κρέμονται από μία σωστή ή όχι απάντηση για να δουν αν τελικά έχουν πιάσει το όριο της βάσης ή όχι. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε, αλλά ελπίζω να δημοσιεύσουν τις απαντήσεις και να μην επαναληφθούν οι ομορφιές του προηγούμενου διαγωνισμού στον οποίο πολλές ήταν υπό αμφισβήτηση και όσοι κόπηκαν οριακά δεν έμαθαν ποτέ ποια ήταν τα λάθη τους.
Από κει και πέρα θα ήθελα να σχολιάσω την κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει λίγο πολύ όλοι μας και μου φέρνει συνειρμικά βουκολικές εικόνες στο φτωχό μυαλουδάκι μου, αν και δεν έχω καταφέρει ακόμα να προσδιορίσω αν είμαστε τα γίδια ή τα πρόβατα.Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός αποτελεί την ενσάρκωση της κοροϊδίας του ελληνικού κράτους απέναντι στον κλάδο μας. Οι μισοί καθηγητές που έχουν προσλάβει οι αγαπημένοι μας φωστήρες του Υπουργείου Παιδείας έχουν κριθεί άξιοι έχοντας στην κατοχή τους ένα πτυχίο Θεολογίας, Γυμναστικής και δεν ξέρω τι άλλο και μια επιμόρφωση 400 ωρών στην Πληροφορική. Εμείς αντίθετα, για να κριθούμε άξιοι πρέπει να συμμετέχουμε σ'ένα διαγωνισμό που ο μόνος λόγος για τον οποίο διεξάγεται είναι η απόρριψη των συμμετεχόντων.Προσωπικά αισθάνομαι ικανός (και φαντάζομαι όλοι σας) να συντάξω ένα ερωτηματολόγιο με 60 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και κανένας από τα μέλη της επιτροπής να μην μπορέσει να πιάσει το όριο της βάσης.Το λέω αυτό γιατί στην προσπάθειά μου να συνδέσω το συγκεκριμένο διαγωνισμό με την διδασκαλία της Πληροφορικής στη Β/Βάθμια Εκπαίδευση κάπου χάνομαι.Όσο όμως θα παραμένουμε αδρανείς και θα δεχόμαστε τα ψίχουλα που μας ταΐζουν στο ολοήμερο με την ελπίδα ότι το μάθημα θα περάσει στην πρωινή ζώνη του Δημοτικού Σχολείου δίνοντας βάση σε αόριστες πληροφορίες θα μπαίνουμε σ'αυτή τη διαδικασία κάθε 2 (???) χρόνια με την ελπίδα να είμαστε οι τυχεροί και όλοι οι υπόλοιποι άτυχοι.Αν δεν δράσουμε μαζικά σαν κλάδος και δεν διεκδικήσουμε δυναμικά τα δικαιώματά μας, δε θα μας δώσει κανένας τίποτα, παρά μόνο τέτοιους όμορφους διαγωνισμούς με ερωτήσεις και απαντήσεις που αμφισβητούνται.Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:44 »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:53:34 μμ »
Για το 28: Συμφωνώ πως είναι το δ. Αφού λέει ένα δίαυλο Β θα πάρουμε 64Kbps.
Για το 30: Προβληματίστηκα για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Τελικά έβαλα το γ. Ποιός ξέρει...
Για το 35: Επίσης συμφωνώ με το β. Αν το έπαιρνες με την δεύτερη λογική δεν θα έπρεπε να μετρήσεις και για την τελευταία φορά του β 2sec, άρα 17sec;
Για το 36: Δεν το ήξερα καθόλου, αλλά σκέφτηκα πως επειδή συνήθως αναφέρεται σαν χαρακτηριστικό ενός δίσκου ο χρόνος περιστροφής του, μάλλον αυτό μας καίει επειδή είναι το μεγαλύτερο
Για το 48 νομίζω ότι είναι το α, αλλά δεν είμαι 100%, θα έλεγα 80%
Για το 54: λέω το γ. Προφανώς είναι cgi και επειδή είναι γραμμένο σε php θα εκτελεστεί στον Web server.
Αυτάαααα.....
36: εχουμε κατι σιγουρο να δουμε; εχω φαει το κοσμο
54: σιγουρη;;;;
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος augp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:57:07 μμ »
Για το 17 είστε σίγουροι?
Είναι αθροισμα k στοιχείων άρα πιστεύω το γ
Για το 48 πρέπει να είναι το γ γιατί είναι το μόνο που εξετάζει να είναι ίδια τα κλειδιά.
Τα άλλα θα εμφανίσουν όσα προιοντα είναι κόκκινα, και όσα προιοντα είανι περισσότερα απο 100, όχι το συνδυασμό τους
Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο σε αυτό διότι στα α,β ναι μεν δεν εξετάζει να ειναι τα ιδια κλειδιά αλλά οι πίνακες που γίνονται join έχουν κοινά ονόματα πεδιο βαση των οποίοων γίνετε το join.  Οπότε δ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2009, 04:58:38 μμ από augp »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:05:10 μμ »
Για το 36: Δεν το ήξερα καθόλου, αλλά σκέφτηκα πως επειδή συνήθως αναφέρεται σαν χαρακτηριστικό ενός δίσκου ο χρόνος περιστροφής του, μάλλον αυτό μας καίει επειδή είναι το μεγαλύτερο
Εδώ http://www.it.uom.gr/project/mycomputer/storage/magnetic/harddisk/p_in_pf1.html, γραφει ότι ο χρονος αναζήτησης στους συγχρονους δισκους ειναι 8 ως 12 ms.
Εδώ Αν δεις εδώ http://www.it.uom.gr/project/mycomputer/storage/magnetic/harddisk/p_in_pf2.html έχει ένα πίνακα με χρόνους περιστροφής. Για μιση περιστροφή (αυτη συνηθως μας ενδιαφερει) ειναι απο 3 εως 8.3 ms. Για ολοκληρη περιστροφή (worst case) ειναι απο 6 εως 16 ms. Εγω δεν βγαζω ακρη..
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος marianad

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:07:27 μμ »
54: σιγουρη;;;;

Ε δεν κόβω και το κεφάλι μου! έτσι λέω.....κανένας άλλος;

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:09:04 μμ »
54: σιγουρη;;;;

Ε δεν κόβω και το κεφάλι μου! έτσι λέω.....κανένας άλλος;
με το προηγουμενο βγαζεις ακρη;
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος marianad

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:13:47 μμ »
Το pc που κάθομαι αυτή τη στιγμή είναι λίγο αρχαίο :-[ και δεν μπορώ να δω τις σελίδες! Θέλουν plug-ins που δεν εγκαθίστανται!
Για το 54 πάντως είμαι σίγουρη πως τα php τρέχουν στην μεριά του εξυπηρετητή.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:18:33 μμ »
Το pc που κάθομαι αυτή τη στιγμή είναι λίγο αρχαίο :-[ και δεν μπορώ να δω τις σελίδες! Θέλουν plug-ins που δεν εγκαθίστανται!
Για το 54 πάντως είμαι σίγουρη πως τα php τρέχουν στην μεριά του εξυπηρετητή.
γ δλδ? Εγω δεν την ξερω την 54, γιαυτο σε ρωταω. Για να δεις τις σελιδες απλα επελεξε Προβολη->Κωδικοποίση χαρακτηρων->Ελληνική. Δεν ειναι θεμα plugin, αλλα κωδικοποιησης
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:19:14 μμ »
Το pc που κάθομαι αυτή τη στιγμή είναι λίγο αρχαίο :-[ και δεν μπορώ να δω τις σελίδες! Θέλουν plug-ins που δεν εγκαθίστανται!
Για το 54 πάντως είμαι σίγουρη πως τα php τρέχουν στην μεριά του εξυπηρετητή.
Ναι μεν τρέχουν αλλά είναι scripts δηλαδή αρχεία κειμένου με κάποιες εντολές. Δεν είναι εκτελέσιμα αρχεία. Οπότε πιστεύω το α είναι η απάντηση στην 54.

Αποσυνδεδεμένος Bergo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:26:23 μμ »
Ευχαριστώ για την προσοχή σας! Καλή επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 05:28:34 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα συνάδελφοι.. Συμμετείχα κι εγώ στο διαγωνισμό και ανήκω στην κατηγορία αυτών που διάβασαν και τώρα κρέμονται από μία σωστή ή όχι απάντηση για να δουν αν τελικά έχουν πιάσει το όριο της βάσης ή όχι. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε, αλλά ελπίζω να δημοσιεύσουν τις απαντήσεις και να μην επαναληφθούν οι ομορφιές του προηγούμενου διαγωνισμού στον οποίο πολλές ήταν υπό αμφισβήτηση και όσοι κόπηκαν οριακά δεν έμαθαν ποτέ ποια ήταν τα λάθη τους.
Από κει και πέρα θα ήθελα να σχολιάσω την κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει λίγο πολύ όλοι μας και μου φέρνει συνειρμικά βουκολικές εικόνες στο φτωχό μυαλουδάκι μου, αν και δεν έχω καταφέρει ακόμα να προσδιορίσω αν είμαστε τα γίδια ή τα πρόβατα.Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός αποτελεί την ενσάρκωση της κοροϊδίας του ελληνικού κράτους απέναντι στον κλάδο μας. Οι μισοί καθηγητές που έχουν προσλάβει οι αγαπημένοι μας φωστήρες του Υπουργείου Παιδείας έχουν κριθεί άξιοι έχοντας στην κατοχή τους ένα πτυχίο Θεολογίας, Γυμναστικής και δεν ξέρω τι άλλο και μια επιμόρφωση 400 ωρών στην Πληροφορική. Εμείς αντίθετα, για να κριθούμε άξιοι πρέπει να συμμετέχουμε σ'ένα διαγωνισμό που ο μόνος λόγος για τον οποίο διεξάγεται είναι η απόρριψη των συμμετεχόντων.Προσωπικά αισθάνομαι ικανός (και φαντάζομαι όλοι σας) να συντάξω ένα ερωτηματολόγιο με 60 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και κανένας από τα μέλη της επιτροπής να μην μπορέσει να πιάσει το όριο της βάσης.Το λέω αυτό γιατί στην προσπάθειά μου να συνδέσω το συγκεκριμένο διαγωνισμό με την διδασκαλία της Πληροφορικής στη Β/Βάθμια Εκπαίδευση κάπου χάνομαι.Όσο όμως θα παραμένουμε αδρανείς και θα δεχόμαστε τα ψίχουλα που μας ταΐζουν στο ολοήμερο με την ελπίδα ότι το μάθημα θα περάσει στην πρωινή ζώνη του Δημοτικού Σχολείου δίνοντας βάση σε αόριστες πληροφορίες θα μπαίνουμε σ'αυτή τη διαδικασία κάθε 2 (???) χρόνια με την ελπίδα να είμαστε οι τυχεροί και όλοι οι υπόλοιποι άτυχοι.Αν δεν δράσουμε μαζικά σαν κλάδος και δεν διεκδικήσουμε δυναμικά τα δικαιώματά μας, δε θα μας δώσει κανένας τίποτα, παρά μόνο τέτοιους όμορφους διαγωνισμούς με ερωτήσεις και απαντήσεις που αμφισβητούνται.Καλή επιτυχία σε όλους!

Συμφωνώ απολύτως με το φίλο... Ο καθένας από εμάς βάζει 60 ερωτήσεις στα μέλη της επιτροπής και γράφουν ΜΗΔΕΝ άνετα... Και πληροφορική συνεχίζουν να διδάσκουν οι φιλόλογοι, οι μαθηματικοί... Σίγουρα αυτοί που θα γράψουν κάτω από τη βάση θα είναι πολλοί (μέσα σε αυτούς αν δεν μου έχουν πιάσει οι ερωτήσεις που ήμουν ανάμεσα σε 2 και εγώ)... Και η αποτυχία έτσι περνά σε μας... Βέβαια όλοι εμείς κριθήκαμε άξιοι να πάρουμε πτυχία από ΑΕΙ και ΤΕΙ... Αλλά είμαστε αποτυχόντες στον διαγωνισμό τους...
Πάντως αυτοί που θα πετύχουν και θα διοριστούν κάνουν μεγάλο λάθος για μένα... Αν κατάφεραν να πιάσουν με την αξία τους και όχι στην τύχη μεγάλο ποσοστό, καλό είναι να ανοίξουν μια εταιρία δική τους ή να φύγουν στο εξωτερικό... Γιατί πραγματικά για να απαντήσεις τέτοια θέματα, δεν κάνεις για δημόσιο και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.