*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο  (Αναγνώστηκε 105311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 01:38:39 πμ »
aroniotis μάθε μπαλίτσα πρώτα και μετά έλα μίλα μου. Αν δεν ξέρεις ανάγνωση δεν σου φταίω εγώ.
Α μάλιστα! Πήγες να δώσεις ΑΣΕΠ επειδή ξέρεις μπαλίτσα!! Βέβαια μωρέ, δεν το'χα σκεφτεί!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Δημοτικό έχεις βγάλει ?
Νομίζω το έχω βγάλει... Είναι καλή εμπειρία, σου προτείνω να πας κι εσύ
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:50 »

Αποσυνδεδεμένος tesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 02:06:58 πμ »
akoustike oti mallon aurio tha vgoun oi apantiseis apo ton asep.. xerei kaneis kati diaforetiko?

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 02:16:48 πμ »
akoustike oti mallon aurio tha vgoun oi apantiseis apo ton asep.. xerei kaneis kati diaforetiko?
Λογικά θα βγουν αύριο. Σήμερα βγήκαν οι απαντήσεις της 2Π. Όμως βγήκαν απόγευμα και, υποθέτω, γι'αυτό δεν προλαβαν να βγάλουν και της 3Π.
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος kostas_xania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #255 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:35:50 πμ »
Κάτι μου λέει οτι δε θα τα βγάλουν σήμερα ....... Ηδη για την 2Π ξεκινησαν οι αντιδράσεις... και απο καθηγητές Πανεπιστημίου σχετικά με τις απαντήσεις. Σκέψου τι έχει να γίνει σε μας που έχουμε ήδη φτάσει τις 19 σελίδες στο γνωστικό ( Οι περισσότερες στο pde για τον ασεπ 2009) Δε τολμα ο ΑΣΕΠ να ανακοινώσει αποτελέσματα για μας , το κόβω να βλέπει ο καθένας το τελικο βαθμό χωρίς να ξέρει απαντήσεις Lol
ΠΕ12.06 - ΠΕ.19

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:50 »

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #256 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:13:29 μμ »
Το ΑΣΕΠ έβγαλε πάλι τα αποτελέσμτα της 2Π διορθωμένα. 3Π πότε?

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #257 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:15:19 μμ »
Κάτι μου λέει οτι δε θα τα βγάλουν σήμερα ....... Ηδη για την 2Π ξεκινησαν οι αντιδράσεις... και απο καθηγητές Πανεπιστημίου σχετικά με τις απαντήσεις. Σκέψου τι έχει να γίνει σε μας που έχουμε ήδη φτάσει τις 19 σελίδες στο γνωστικό ( Οι περισσότερες στο pde για τον ασεπ 2009) Δε τολμα ο ΑΣΕΠ να ανακοινώσει αποτελέσματα για μας , το κόβω να βλέπει ο καθένας το τελικο βαθμό χωρίς να ξέρει απαντήσεις Lol

Moderator σβήσε όλο το θέμα να μην το βλέπουν από τον ΑΣΕΠ και τρομάζουν !!!

Πίσω στο θέμα μας τώρα. Επειδή δε βλέπω να δίνει κάποιος εναλλακτικό αλγόριθμο υπολογισμού του αθροίσματος να δώσω εγώ έναν με βάση τον τύπο που δίνουν όσοι υποστηρίζουν ότι η σωστή απάντηση είναι η δ μπας και καταλάβουν το λάθος στο συλλογισμό τους. Ο τύπος που δίνουν είναι ο n(n-1)/2. Πολύ ωραία συμφωνώ και γω ότι αυτός ο τύπος δίνει το ζητούμενο αποτέλεσμα. Έχει όμως αυτός ο τύπος Ο(n^2) πολυπλοκότητα? Για πάμε να δούμε :

sum=n;
sum=sum*(n-1);
sum=sum/2;

Βλέπετε κάποιο διπλό for το οποίο να μας δείχνει ότι έχουμε Ο(n^2)? Όχι. Βλέπετε κάποιο μονό for το οποίο να μας δείχνει ότι έχουμε Ο(n) πολυπλοκότητα? Όχι. Στην πραγματικότητα έχουμε σταθερή πολυπλοκότητα, δηλαδή όσο και αν αυξάνεται το n η πολυπλοκότητα (ο αριθμός των πράξεων, ο χρόνος εκτέλεσης κτλ) παραμένουν σταθερά. Γιατί γίνεται αυτό? Γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτός ο τύπος υπολογίζει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και όχι ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ. Περιμένω τα σχόλια σας.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:21:21 μμ »
Κάτι μου λέει οτι δε θα τα βγάλουν σήμερα ....... Ηδη για την 2Π ξεκινησαν οι αντιδράσεις... και απο καθηγητές Πανεπιστημίου σχετικά με τις απαντήσεις. Σκέψου τι έχει να γίνει σε μας που έχουμε ήδη φτάσει τις 19 σελίδες στο γνωστικό ( Οι περισσότερες στο pde για τον ασεπ 2009) Δε τολμα ο ΑΣΕΠ να ανακοινώσει αποτελέσματα για μας , το κόβω να βλέπει ο καθένας το τελικο βαθμό χωρίς να ξέρει απαντήσεις Lol

Moderator σβήσε όλο το θέμα να μην το βλέπουν από τον ΑΣΕΠ και τρομάζουν !!!

Πίσω στο θέμα μας τώρα. Επειδή δε βλέπω να δίνει κάποιος εναλλακτικό αλγόριθμο υπολογισμού του αθροίσματος να δώσω εγώ έναν με βάση τον τύπο που δίνουν όσοι υποστηρίζουν ότι η σωστή απάντηση είναι η δ μπας και καταλάβουν το λάθος στο συλλογισμό τους. Ο τύπος που δίνουν είναι ο n(n-1)/2. Πολύ ωραία συμφωνώ και γω ότι αυτός ο τύπος δίνει το ζητούμενο αποτέλεσμα. Έχει όμως αυτός ο τύπος Ο(n^2) πολυπλοκότητα? Για πάμε να δούμε :

sum=n;
sum=sum*(n-1);
sum=sum/2;

Βλέπετε κάποιο διπλό for το οποίο να μας δείχνει ότι έχουμε Ο(n^2)? Όχι. Βλέπετε κάποιο μονό for το οποίο να μας δείχνει ότι έχουμε Ο(n) πολυπλοκότητα? Όχι. Στην πραγματικότητα έχουμε σταθερή πολυπλοκότητα, δηλαδή όσο και αν αυξάνεται το n η πολυπλοκότητα (ο αριθμός των πράξεων, ο χρόνος εκτέλεσης κτλ) παραμένουν σταθερά. Γιατί γίνεται αυτό? Γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτός ο τύπος υπολογίζει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και όχι ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ. Περιμένω τα σχόλια σας.
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!! :o :o
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος NEF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ars longa, vita brevis
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:53:20 μμ »

batman

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 12:55:06 μμ »
Επειδή δε βλέπω να δίνει κάποιος εναλλακτικό αλγόριθμο υπολογισμού του αθροίσματος να δώσω εγώ έναν με βάση τον τύπο που δίνουν όσοι υποστηρίζουν ότι η σωστή απάντηση είναι η δ μπας και καταλάβουν το λάθος στο συλλογισμό τους.

Είσαι πάλι εκτός θέματος, αφού λέμε δε λέει πουθενά για αλγόριθμο, δεν θες να το καταλάβεις οκ
Αφού θες εναλλακτικό τρόπο υπολογισμού του αθροίσματος, πάρε να'χεις

k=2;
for (int i=1; i<=n; i+=2) {
  for (int j=i; j<k; j++)
     sum+=j;
  k+=2;
}

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις compile πες μας να βοηθήσουμε    

αλλά δεν μου απάντησες τι προσόντα έχεις και είσαι τόσο σίγουρος? ποια σχολή έχεις τελειώσει και με τι βαθμό? το πτυχίο σου το αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ??
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 02:04:47 μμ από batman »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος kostas_xania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 01:42:59 μμ »
ΜΕΤΑ απο 18 σελίδες συζητησεων -απόψεων - αντιπαραθεσεων - εικόνων - γέλιου - ειρωνίας κτλπ κτλπ....
Το μόνο που καταφέραμε ειναι ο ΑΣΕΠ να μην έχει βγάλει τα αποτελέσματα αλλα ....τουλάχιστον τα αποτελέσματα που προτείνoνται απο το pde υοθετήθηκαν πλήρως απο το ΚΟΛΛΙΤΖΑ και απο ότι πιστεύω ο ΑΣΕΠ θα τα κανει ctrl+c ctr+v στο site τους αυτούσια . (Μάλλον αυτό περίμενε να υπάρχει συμπνοια απόψεων μη χάσουν και τα φροντιστήρια κανα μεροκάματο.... αντε ας αλλάξουν και τα άλλα φροντιστήρια μπας και δούμε αποτελέσματα απο τον ΑΣΕΠ)
ΠΕ12.06 - ΠΕ.19

Αποσυνδεδεμένος NEF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Ars longa, vita brevis
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 02:06:35 μμ »
ναι, την άλλη φορά θα βγάλουμε και τα θέματα  :-\

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 02:53:16 μμ »
Επειδή πολλές ερωτήσεις επιδέχονται διπλές απαντήσεις είναι πιθανόν να αργήσουν να τα βγάλουν.
Δημοσίευμα της προηγούμενης βδομάδας:
http://www.zhteitai.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2414&Itemid=1

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 04:32:43 μμ »
Επειδή δε βλέπω να δίνει κάποιος εναλλακτικό αλγόριθμο υπολογισμού του αθροίσματος να δώσω εγώ έναν με βάση τον τύπο που δίνουν όσοι υποστηρίζουν ότι η σωστή απάντηση είναι η δ μπας και καταλάβουν το λάθος στο συλλογισμό τους.

Είσαι πάλι εκτός θέματος, αφού λέμε δε λέει πουθενά για αλγόριθμο, δεν θες να το καταλάβεις οκ
Αφού θες εναλλακτικό τρόπο υπολογισμού του αθροίσματος, πάρε να'χεις

k=2;
for (int i=1; i<=n; i+=2) {
  for (int j=i; j<k; j++)
     sum+=j;
  k+=2;
}

Αν δεν ξέρεις να το κάνεις compile πες μας να βοηθήσουμε    

αλλά δεν μου απάντησες τι προσόντα έχεις και είσαι τόσο σίγουρος? ποια σχολή έχεις τελειώσει και με τι βαθμό? το πτυχίο σου το αναγνωρίζει το ΔΟΑΤΑΠ??

LOL, μας έκανες να γελάσουμε πάλι γελωτοποιέ του forum. Ωραίος ο αλγόριθμος και προπαντός σωστός. Keep up the good work !!!

P.S. Στη Microsoft μετά τις πρόσφατες απολύσεις έχουν ανοίξει θέσεις. Πήγαινε δείξε τους τον αλγόριθμο σου και θα σε προσλάβουν σίγουρα !!!
P.S.2 Μήπως αντί για τον Batman είσαι ο Joker ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.