*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο  (Αναγνώστηκε 106592 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #350 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 12:40:46 μμ »
Η 17 γνώμη μου είναι δεν έπρεπε να σας μπερδέψει τόσο. Είναι νομίζω τραβηγμένο να θεωρήσει κανείς ότι ζητείται η πολυπλοκότητα του αλγορίθμου αθροίσματος. Τα αριστερά μέλη αποτελούν συναρτήσεις πολυπλοκότητας με βάση το n, όπως σε όλα τα βιβλία αλγορίθμων. Έπρεπε μεν το ΑΣΕΠ να διατυπώσει το θέμα ως "θεωρήστε το αριστερό μέλος ως συνάρτηση πολυπλοκότητας του n" αλλά ενας αλγόριθμος δεν ισούται με κάτι, ενώ μια συνάρτηση πολυπλοκότητας "ισούται" με έναν ασυμπτωτικό συμβολισμό.
Ποιους μπέρδεψε; Για δυο άτομα μιλάς, που θα κάνουν κι ένσταση Επειδή λέει ο μαθηματικός ορισμός του Ο δεν είναι εντός ύλη... Αν δεν ήταν ο ορισμός εντός ύλης, πως απάντησαν σε όλες τις άλλες ερωτήσεις με Ο;
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:37 »

Αποσυνδεδεμένος GOODmorning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #351 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:19:05 πμ »
Καλημέρα! Να ρωτήσω..με βάση την άποψη ότι το O(n/k) είναι απλοϊκή απάντηση, τότε αυτό δεν περιλαμβάνει και το εξής΄ ναι μεν για k=1, το n/k=n αλλά αυτό θυμίζει τις πιθανότητες Λυκείου: Δηλαδή αν ρίξουμε ένα ζάρι πάρα πολλές φορές (n) τότε "ξέρουμε"-αναμένουμε να έρθουν τις ίδιες φορές τα k αποτελέσματα(n/k). Προσωπικά όμως το πρώτο που απέκλησα ήταν το n/k, γιατί για μεγάλο n αν θεωρήσουμε ότι "στο ζάρι" μας προστείθενται παραπάνω πλευρές(μεγαλύτερο k) για τις ίδιες n ρίψεις και το k πλησιάζει το n τότε παύει να ισχύει το πιθανοτικά ισοδύναμο μεταξύ των αποτελεσμάτων των ρίψεων, αφού είναι σαν να ρίχνουμε ένα κοινό ζάρι π.χ. 8 φορές και αναμένουμε να φέρουμε σίγουρα τα 1,2,3,4,5,6 (ή αλλιώς ρίχνω 100 φορές ζάρι με πλευρές 1-40 και τα 1-40 θα έρθουν σίγουρα από 2 φορές) Δηλαδή, για να ισχύει το n/k  πρέπει πιθανοτικά να ισχύει ότι το n πάρα πολύ μεγάλο και το k πάρα πολύ μικρό,πάντα με τη λογική ότι τα n στοιχεία έχουν την ίδια πιθανότητα εισόδου.Ωστόσο, αν είχαν την ίδια πιθανότητα εισόδου τότε ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσουμε hashing και δεν δεσμεύουμε εξαρχής n/k χώρο για κάθε ομάδα στοιχείων με το χαρακτηριστικό k; Eπίσης είναι αυτό δυνατό να συμβεί σε προβλήματα πρακτικά-υπολογιστικά-καθημερινά; Τέλος για να γίνει αυτό πιο αντιληπτό, με το n/k έχουμε ότι και 1000n/1000k=n/k=10000000n/10000000k, εν ολίγοις συμπεραίνω ότι αν δοκιμάζω να αυξάνω και το n και το k τότε η συνάρτηση hash έχει πάντα με βάση την πολυπλοκότητα το ίδιο αποτέλεσμα κάτι που μπορεί να ισχύεί, Πιθανοτικά πάντα, με n και με κ=2 κέρμα ,με 3n και κ=6 ζάρι, αλλά σίγουρα όχι π.χ. με 100n για κ=100 βαθμούς (όπως στον Ασεπ).Πληροφοριακά να πώ ότι δεν αναφέρομαι στα παραπάνω γιατί έτσι μου βγήκε το αντιδραστικό. Την κατάσταση που επικρατεί την γνωρίζει ο καθένας!! Θέλω να τεκμηριώσω την ένστασή μου γιατί έχω 31-32 "ορθώς σωστές"(δεν θυμάμαι για μία!!) και άρα 29-28 "ορθώς λάθος". Ελπίζω να μη δημιουργώ αρνητικό κλίμα σε άλλους με 10,20..60 ορθές απαντήσεις!!Αυτό που με απαχολεί επίσης είναι η απάντηση που δώθηκε στην ερώτηση 4(χρησιμοποιεί τη λέξη ΓΛΩΣΣΑ) ΣΕ ΣΧΕΣΗ με την απάντηση που δώθηκε στην ερώτηση 57 η οποία δεν περιλαμβάνει το δ(Άρα συμπεραίνω...ότι τα σενάρια πμορούν να γραφούν σε οποιαδήποτε γλώσσα!!!!Και μιας και προηγούμενα κάποιος συνάδελφος μίλησε περί βιβλίων αλγορίθμων, ψάχνωντας περαιτέρω για την ερώτηση 4 όλοι οι όροι που αναφέρονται περί γραμματικές χωρίς συμφραζόμενα...τους έχει δώσει-ορίσει ο "γνωστός άγνωστος" για τους αλγορίθμους τσόμσκι!.Παρόλα αυτά χρησιμοποιούνται και με το κόμμα που λέμε,άρα στην 17 που χρησιμοποιείταi το μαθηματικό-κοινώς αποδεκτό άθροισμα δεν έπρεπε να αναφέρει τουλάχιστον! για κάθε n>1;;;;;) Σύμφωνα λοιπόν με το διαχωρισμό των γλωσσων από τον προαναφερόμενο υπάρχουν και οι κανονικές γλώσσες π.χ.αρβανίτικα. Ωραία τότε με βάση την 57 θα μπορώ να φτιάξω και σενάριο με αυτά!!:-)

Αποσυνδεδεμένος rory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #352 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:21:30 μμ »
Καλημέρα! Να ρωτήσω..με βάση την άποψη ότι το O(n/k) είναι απλοϊκή απάντηση, τότε αυτό δεν περιλαμβάνει και το εξής΄ ναι μεν για k=1, το n/k=n αλλά αυτό θυμίζει τις πιθανότητες Λυκείου: Δηλαδή αν ρίξουμε ένα ζάρι πάρα πολλές φορές (n) τότε "ξέρουμε"-αναμένουμε να έρθουν τις ίδιες φορές τα k αποτελέσματα(n/k). Προσωπικά όμως το πρώτο που απέκλησα ήταν το n/k, γιατί για μεγάλο n αν θεωρήσουμε ότι "στο ζάρι" μας προστείθενται παραπάνω πλευρές(μεγαλύτερο k) για τις ίδιες n ρίψεις και το k πλησιάζει το n τότε παύει να ισχύει το πιθανοτικά ισοδύναμο μεταξύ των αποτελεσμάτων των ρίψεων, αφού είναι σαν να ρίχνουμε ένα κοινό ζάρι π.χ. 8 φορές και αναμένουμε να φέρουμε σίγουρα τα 1,2,3,4,5,6 (ή αλλιώς ρίχνω 100 φορές ζάρι με πλευρές 1-40 και τα 1-40 θα έρθουν σίγουρα από 2 φορές) Δηλαδή, για να ισχύει το n/k  πρέπει πιθανοτικά να ισχύει ότι το n πάρα πολύ μεγάλο και το k πάρα πολύ μικρό,πάντα με τη λογική ότι τα n στοιχεία έχουν την ίδια πιθανότητα εισόδου.Ωστόσο, αν είχαν την ίδια πιθανότητα εισόδου τότε ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσουμε hashing και δεν δεσμεύουμε εξαρχής n/k χώρο για κάθε ομάδα στοιχείων με το χαρακτηριστικό k; Eπίσης είναι αυτό δυνατό να συμβεί σε προβλήματα πρακτικά-υπολογιστικά-καθημερινά; Τέλος για να γίνει αυτό πιο αντιληπτό, με το n/k έχουμε ότι και 1000n/1000k=n/k=10000000n/10000000k, εν ολίγοις συμπεραίνω ότι αν δοκιμάζω να αυξάνω και το n και το k τότε η συνάρτηση hash έχει πάντα με βάση την πολυπλοκότητα το ίδιο αποτέλεσμα κάτι που μπορεί να ισχύεί, Πιθανοτικά πάντα, με n και με κ=2 κέρμα ,με 3n και κ=6 ζάρι, αλλά σίγουρα όχι π.χ. με 100n για κ=100 βαθμούς (όπως στον Ασεπ).Πληροφοριακά να πώ ότι δεν αναφέρομαι στα παραπάνω γιατί έτσι μου βγήκε το αντιδραστικό. Την κατάσταση που επικρατεί την γνωρίζει ο καθένας!! Θέλω να τεκμηριώσω την ένστασή μου γιατί έχω 31-32 "ορθώς σωστές"(δεν θυμάμαι για μία!!) και άρα 29-28 "ορθώς λάθος". Ελπίζω να μη δημιουργώ αρνητικό κλίμα σε άλλους με 10,20..60 ορθές απαντήσεις!!Αυτό που με απαχολεί επίσης είναι η απάντηση που δώθηκε στην ερώτηση 4(χρησιμοποιεί τη λέξη ΓΛΩΣΣΑ) ΣΕ ΣΧΕΣΗ με την απάντηση που δώθηκε στην ερώτηση 57 η οποία δεν περιλαμβάνει το δ(Άρα συμπεραίνω...ότι τα σενάρια πμορούν να γραφούν σε οποιαδήποτε γλώσσα!!!!Και μιας και προηγούμενα κάποιος συνάδελφος μίλησε περί βιβλίων αλγορίθμων, ψάχνωντας περαιτέρω για την ερώτηση 4 όλοι οι όροι που αναφέρονται περί γραμματικές χωρίς συμφραζόμενα...τους έχει δώσει-ορίσει ο "γνωστός άγνωστος" για τους αλγορίθμους τσόμσκι!.Παρόλα αυτά χρησιμοποιούνται και με το κόμμα που λέμε,άρα στην 17 που χρησιμοποιείταi το μαθηματικό-κοινώς αποδεκτό άθροισμα δεν έπρεπε να αναφέρει τουλάχιστον! για κάθε n>1;;;;;) Σύμφωνα λοιπόν με το διαχωρισμό των γλωσσων από τον προαναφερόμενο υπάρχουν και οι κανονικές γλώσσες π.χ.αρβανίτικα. Ωραία τότε με βάση την 57 θα μπορώ να φτιάξω και σενάριο με αυτά!!:-)


Το n/k είναι η απλοϊκή απάντηση γιατί για να την απαντήσεις θα πρέπει κάποιος να σε πληροφορήσει ότι ισχύει το uniformity assumption δηλαδή χοντρικά ότι η συνάρτηση κατακερματισμού κατανέμει ομοιόμορφα το σύνολο στις θέσεις του πίνακα, κάτι το οποίο δεν δόθηκε σαν εκφώνηση, και επίσης σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για μέση πολυπλοκότητα και όχι για πολυπλοκότητα χειρότερης περίπτωσης (πάλι καμία αναφορά στην εκφώνηση). Τώρα το k μπορεί να είναι ο,τιδήποτε σε σχέση με το n. Πχ. O(logn). Απο κει και πέρα προφανώς ισχύει αυτό που αναφέρεις ότι όταν μεταβάλλεις κατα μια σταθερά κ το n και το k, η μέση πολυπλοκότητα παραμένει ίδια. Τώρα άμα προαποθηκεύσεις τα n στοιχεία κατά k είσαι οκ όταν το σύνολο που αποθηκεύεις είναι σταθερό, δλδ δεν έχεις ενθέσεις διαγραφές. Εκεί που είναι χρήσιμο το hashing είναι μεταξύ άλλων εκεί που ξέρεις από τη φύση του προβλήματος ότι πρέπει να αποθηκεύσεις αριθμούς πχ στο [1, 1.000.000] αλλά δεν ξέρεις πόσους... 50, 100, 200; το μέγεθος δηλαδή του προς αποθήκευση συνόλου μεταβάλλεται δυναμικά κατά το χρόνο ζωής του πίνακα. Αν δέσμευες εξαρχής χώρο μεγέθους 1.000.000 στοιχείων θα ταν σπατάλη, οπότε χρησιμοποιείς hashing έχοντας κατά νου την περίπτωση σύγκρουσης.

Στο 17 ξαναλέω ότι θα πρεπε κατα τη γνώμη μου να λέει ότι τα αριστερά μέλη είναι συναρτήσεις πολυπλοκότητας, όπως το λέει σε όλα τα βιβλία αλγορίθμων όπου υπάρχουν ανάλογες ασκήσεις. Το για κάθε n>1 δεν είναι τόσο σωστό, το ακριβές είναι για κάθε n>n0, όπου n0 κατάλληλη κ οσοδήποτε μεγάλη σταθερά.

Αποσυνδεδεμένος GOODmorning

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #353 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:57:04 πμ »
Επομένως για την 17 συμφωνείς ότι είναι ασαφής η ερώτηση.Ωραία!πάρακάτω.. !!!!Όσα έγραψα για το O(n/k) υπάρχει περίπτωση να ισχύουν κάπου;Με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ !!!!!Ρωτάω γιατί σε βάσεις δεδομένων...δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύουν και δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση του Ο(n/k) από μεριάς μου τουλάχιστον, δεν ξέρω από εσένα μήπως:-)Γιατί είπες πολλά θεωρητικά και ουσιαστικά δεν μου είπες και τίποτα:-).
Επίσης εγώ επιμένω στην 4!!και ότι έγραψα πριν, σε ΣΧΕΣΗ με την 57!.Άναιρεί ή δεν αναιρεί την απάντησή του το ίδιο το ΑΣΕΠ;;Και μαζί την ερώτησή του;;Κάποιο σχόλιο περισσότερο πρακτικό αυτή τη φορά;;Αν και εδώ το θέμα είναι ξεκάθαρο! για εμένα!!!!
Τέλος, συγκεκριμένα μόνο για την 4: Αν ανοίξω ένα cd και διαβάσω τα ψηφία του 0 και 1 υπάρχει περίπτωση ποτέ κάποια μηχανή(έστω θεωρητική) να μπορέσει να αναγνωρίσει τη γλώσσα που παράγεται από τη γραμματική χωρίς συμφραζόμενα (context-free grammars) των 0 και 1;;;;Δουλειά δεν είχαμε δουλειά βρήκαμε θα μου πείτε:-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:37 »

Αποσυνδεδεμένος rory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #354 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 03:09:47 μμ »
Αυτό που λες για το k δεν ισχύει. Τουλάχιστον η ανάλυση του Hashing (με αλυσίδες) είναι ανεξάρτητη του k και να στο εξηγήσω. Αν υποθέσουμε ότι καθένα από τα n στοιχεία έχει την ίδια πιθανότητα να καταλήξει σε μια θέση του πίνακα, αυτή η πιθανότητα είναι 1/k. Άρα μετά από n προσθήκες (insert) στοιχείων στον πίνακα, το μέσο μήκος της αλυσίδας είναι O(n/k). Άρα το μέσο κόστος αναζήτησης είναι O(n/k). Αν k = O(1) τότε αυτό το κόστος είναι O(n). Λογικό... Όταν όμως k = n/2 τότε το μέσο κόστος αναζήτησης είναι O(1). Γιατί σε προβληματίζει αυτό; Δηλαδή αν έχεις 1δις μπάλλες και 500 εκατ. κουτιά δεν περιμένεις με ισοπίθανη ρίψη σε κάθε κουτί να υπάρχει μικρός αριθμός από μπάλλες; Δεν σου εγγυάται όμως και κανένας ότι δεν μπορεί κάποιο κουτί να έχει 10 εκατ. μπάλλες!!! Άρα στη χειρότερη περίπτωση μπορεί ο χρόνος αναζήτησης να είναι O(n). Αν δεν πείθεσαι δες την ανάλυση του Leiserson στο MIT
http://ocw.mit.edu/NR/rdonlyres/Electrical-Engineering-and-Computer-Science/6-046JFall-2005/LectureNotes/lec7.pdf


Καλημέρα! Να ρωτήσω..με βάση την άποψη ότι το O(n/k) είναι απλοϊκή απάντηση, τότε αυτό δεν περιλαμβάνει και το εξής΄ ναι μεν για k=1, το n/k=n αλλά αυτό θυμίζει τις πιθανότητες Λυκείου: Δηλαδή αν ρίξουμε ένα ζάρι πάρα πολλές φορές (n) τότε "ξέρουμε"-αναμένουμε να έρθουν τις ίδιες φορές τα k αποτελέσματα(n/k). Προσωπικά όμως το πρώτο που απέκλησα ήταν το n/k, γιατί για μεγάλο n αν θεωρήσουμε ότι "στο ζάρι" μας προστείθενται παραπάνω πλευρές(μεγαλύτερο k) για τις ίδιες n ρίψεις και το k πλησιάζει το n τότε παύει να ισχύει το πιθανοτικά ισοδύναμο μεταξύ των αποτελεσμάτων των ρίψεων, αφού είναι σαν να ρίχνουμε ένα κοινό ζάρι π.χ. 8 φορές και αναμένουμε να φέρουμε σίγουρα τα 1,2,3,4,5,6 (ή αλλιώς ρίχνω 100 φορές ζάρι με πλευρές 1-40 και τα 1-40 θα έρθουν σίγουρα από 2 φορές) Δηλαδή, για να ισχύει το n/k  πρέπει πιθανοτικά να ισχύει ότι το n πάρα πολύ μεγάλο και το k πάρα πολύ μικρό,πάντα με τη λογική ότι τα n στοιχεία έχουν την ίδια πιθανότητα εισόδου.


Παράθεση
Ωστόσο, αν είχαν την ίδια πιθανότητα εισόδου τότε ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσουμε hashing και δεν δεσμεύουμε εξαρχής n/k χώρο για κάθε ομάδα στοιχείων με το χαρακτηριστικό k; Eπίσης είναι αυτό δυνατό να συμβεί σε προβλήματα πρακτικά-υπολογιστικά-καθημερινά;

Άμα ξέρεις ότι έχεις στοιχεία ισοπίθανα δέσμευσε εξαρχής χώρο! Και πάλι hashing έχεις (π.χ associative array) αλλά στατικό. Δεν μου έρχεται ένα καλό πρακτικό παράδειγμα που μπορεί να είναι σχεδόν ισοπίθανα τα στοιχεία στην είσοδο. Δυναμικο σύνολο εισόδου όμως, δηλαδή μεταβαλλόμενο n, μπορείς να έχεις όμως σε πολλές περιπτώσεις, και στις Βάσεις Δεδομένων.Όμως σκέψου ότι ο λόγος n/k μπορεί να σου δώσει κάτι σαν 10 και εσύ να έχεις σε μια θέση του πίνακα 10.000 στοιχεία και να το ερμηνεύσεις σαν O(n). Και πάλι αυτό δεν αναιρεί την ανάλυση που γίνεται με κάποιες υποθέσεις.

Χεχε για την 57 έχεις κάποιο δίκιο αν και δεν περιμένει κανείς κάτι άλλο από το να αναφέρεται σε γλώσσα προγραμματισμού.  :) :)

Δεν μπορώ να σου απαντήσω πιο εμπεριστατωμένα γιατί δεν θυμάμαι πολλά από αυτόματα κ γλωσσες και μπορεί να απαντήσω κάτι λάθος. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι η μηχανή που αποδέχεται γλώσσες είναι το μη-ντετερμινιστικο αυτόματο στοίβας. Το οποίο όμως δεν είναι πρακτικά κατασκευάσιμο (εδώ με κάποια επιφύλαξη), γιατί είναι μη-ντετερμινιστικό. Οι γλώσσες προγραμματισμού όμως αν δεν κάνω λάθος είναι σε ένα βαθμό κανονικές γλώσσες και επιλύουν τα σημεία στα οποία υπάρχει διφορούμενη ερμηνεία/γραμματική, με custom λύσεις-περιορισμούς της γλώσσας. Αυτά και πάλι με κάποιες επιφυλάξεις ως προς τα αυτόματα.

Εσύ τί θεωρείς ότι θα έπρεπε να αναφέρει στην 57;

Παράθεση
Τέλος για να γίνει αυτό πιο αντιληπτό, με το n/k έχουμε ότι και 1000n/1000k=n/k=10000000n/10000000k, εν ολίγοις συμπεραίνω ότι αν δοκιμάζω να αυξάνω και το n και το k τότε η συνάρτηση hash έχει πάντα με βάση την πολυπλοκότητα το ίδιο αποτέλεσμα κάτι που μπορεί να ισχύεί, Πιθανοτικά πάντα, με n και με κ=2 κέρμα ,με 3n και κ=6 ζάρι, αλλά σίγουρα όχι π.χ. με 100n για κ=100 βαθμούς (όπως στον Ασεπ).Πληροφοριακά να πώ ότι δεν αναφέρομαι στα παραπάνω γιατί έτσι μου βγήκε το αντιδραστικό. Την κατάσταση που επικρατεί την γνωρίζει ο καθένας!! Θέλω να τεκμηριώσω την ένστασή μου γιατί έχω 31-32 "ορθώς σωστές"(δεν θυμάμαι για μία!!) και άρα 29-28 "ορθώς λάθος". Ελπίζω να μη δημιουργώ αρνητικό κλίμα σε άλλους με 10,20..60 ορθές απαντήσεις!!Αυτό που με απαχολεί επίσης είναι η απάντηση που δώθηκε στην ερώτηση 4(χρησιμοποιεί τη λέξη ΓΛΩΣΣΑ) ΣΕ ΣΧΕΣΗ με την απάντηση που δώθηκε στην ερώτηση 57 η οποία δεν περιλαμβάνει το δ(Άρα συμπεραίνω...ότι τα σενάρια πμορούν να γραφούν σε οποιαδήποτε γλώσσα!!!!Και μιας και προηγούμενα κάποιος συνάδελφος μίλησε περί βιβλίων αλγορίθμων, ψάχνωντας περαιτέρω για την ερώτηση 4 όλοι οι όροι που αναφέρονται περί γραμματικές χωρίς συμφραζόμενα...τους έχει δώσει-ορίσει ο "γνωστός άγνωστος" για τους αλγορίθμους τσόμσκι!.Παρόλα αυτά χρησιμοποιούνται και με το κόμμα που λέμε,άρα στην 17 που χρησιμοποιείταi το μαθηματικό-κοινώς αποδεκτό άθροισμα δεν έπρεπε να αναφέρει τουλάχιστον! για κάθε n>1;;;;;) Σύμφωνα λοιπόν με το διαχωρισμό των γλωσσων από τον προαναφερόμενο υπάρχουν και οι κανονικές γλώσσες π.χ.αρβανίτικα. Ωραία τότε με βάση την 57 θα μπορώ να φτιάξω και σενάριο με αυτά!!:-)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 03:35:03 μμ από rory »

Αποσυνδεδεμένος Markoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 06:56:06 μμ »
:-)Εγώ πάντως θα σε συμπεριλάβω στην ένστασή μου:-))

Αν σκοπεύεις πραγματικά να στείλεις ένσταση στείλε pm να ετοιμάσουμε μαζί την υπερασπιστική μας γραμμή !!!


τελικα παιδια επειδη το εχω χασει λιγο το θεμα...
μπορει να γινει μια περιληψη, για  ποιες τελικα απαντησεις του ΑΣΕΠ εχουμε ενσταση;;
για να την στειλουμε στον ασεπ.
οχι οτι υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι.....

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #356 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 10:26:34 μμ »
τελικα παιδια επειδη το εχω χασει λιγο το θεμα...
μπορει να γινει μια περιληψη, για  ποιες τελικα απαντησεις του ΑΣΕΠ εχουμε ενσταση;;
για να την στειλουμε στον ασεπ.
οχι οτι υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι.....

Πάει ο ΑΣΕΠ, μας τελείωσε προς το παρών. Δεν αξίζει να το τυραννάμε άλλο. Απλά αντί για διορισθέντες με την πρώτη (πράγμα που έτσι και αλλιώς ήταν άπιαστο όνειρο) θα πρέπει να δουλέψουμε κάνα 2 χρονάκια ως ωρομίσθιοι (μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό)ι. Με 68% στο γνωστικό (+ 2 ερωτήσεις που δε θυμάμαι τι απάντησα) πιστεύω να με πάρουν ... Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι επιτυχόντες αυτού του διαγωνισμού μόλις προκηρυχθούν οι θέσεις για τα ολοήμερα θα διοριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #357 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 10:49:23 μμ »
Πάει ο ΑΣΕΠ, μας τελείωσε προς το παρών. Δεν αξίζει να το τυραννάμε άλλο. Απλά αντί για διορισθέντες με την πρώτη (πράγμα που έτσι και αλλιώς ήταν άπιαστο όνειρο) θα πρέπει να δουλέψουμε κάνα 2 χρονάκια ως ωρομίσθιοι (μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό)ι. Με 68% στο γνωστικό (+ 2 ερωτήσεις που δε θυμάμαι τι απάντησα) πιστεύω να με πάρουν ... Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι επιτυχόντες αυτού του διαγωνισμού μόλις προκηρυχθούν οι θέσεις για τα ολοήμερα θα διοριστούμε.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μελέτησε λίγο αυτά που θα γράψω..
-Σίγουρα θα σε πάρουν ωρομίσθιο σε ολοήμερο.
-Δύο χρόνια ωρομισθίας είναι το πολύ 10 μόρια!Στό τέλος της χρονιάς αυτός που θα έχει 10 μόρια θα βρίσκεται περίπου στη θέση 700 του ενιαίου
 πίνακα διορισμών.
-Ο επόμενος διαγωνισμός δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει σε δύο χρόνια.
-Τα μόρια που θα πάρεις άπο τον ΑΣΕΠ δεν είναι "πραγματικά" και στον επόμενο θα έχεις τα μισά.
-Για να διοριστούμε με προυπηρεσία πρέπει να υπάρξουν πολλές κενές θέσεις(δηλαδή περίπου 1000 απο ΑΣΕΠ & 40%)
Με 68% πιστεύω ότι θα είσαι κοντά στους πρώτους.Οπότε μην το αποκλείεις και για τώρα  ;)
Έχεις Παιδαγώγικο;Υποθέτω πως όχι σύφφωνα με τα παραπάνω.Β' θεματική πώς τα πήγες;
Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!  :)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #358 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:48:41 πμ »
Πάει ο ΑΣΕΠ, μας τελείωσε προς το παρών. Δεν αξίζει να το τυραννάμε άλλο. Απλά αντί για διορισθέντες με την πρώτη (πράγμα που έτσι και αλλιώς ήταν άπιαστο όνειρο) θα πρέπει να δουλέψουμε κάνα 2 χρονάκια ως ωρομίσθιοι (μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό)ι. Με 68% στο γνωστικό (+ 2 ερωτήσεις που δε θυμάμαι τι απάντησα) πιστεύω να με πάρουν ... Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι επιτυχόντες αυτού του διαγωνισμού μόλις προκηρυχθούν οι θέσεις για τα ολοήμερα θα διοριστούμε.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μελέτησε λίγο αυτά που θα γράψω..
-Σίγουρα θα σε πάρουν ωρομίσθιο σε ολοήμερο.
-Δύο χρόνια ωρομισθίας είναι το πολύ 10 μόρια!Στό τέλος της χρονιάς αυτός που θα έχει 10 μόρια θα βρίσκεται περίπου στη θέση 700 του ενιαίου
 πίνακα διορισμών.
-Ο επόμενος διαγωνισμός δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει σε δύο χρόνια.
-Τα μόρια που θα πάρεις άπο τον ΑΣΕΠ δεν είναι "πραγματικά" και στον επόμενο θα έχεις τα μισά.
-Για να διοριστούμε με προυπηρεσία πρέπει να υπάρξουν πολλές κενές θέσεις(δηλαδή περίπου 1000 απο ΑΣΕΠ & 40%)
Με 68% πιστεύω ότι θα είσαι κοντά στους πρώτους.Οπότε μην το αποκλείεις και για τώρα  ;)
Έχεις Παιδαγώγικο;Υποθέτω πως όχι σύφφωνα με τα παραπάνω.Β' θεματική πώς τα πήγες;
Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!  :)


Συμφωνώ ότι είναι αβέβαιο ότι ΑΣΕΠ θα γίνει σε 2 χρόνια (όπως ακριβώς άργησε και ο φετινός). Βασικά συμφωνώ σχεδόν με όλα !!! Αυτό που μου φαίνεται λίγο δύσκολο είναι το να είμαι κοντά στους πρώτους. Οι βαθμολογία αυτών υπολογίζω να είναι πάνω από 80%. Παιδαγωγικό δεν έχω δυστυχώς. Όταν λέω θα διοριστούμε στον επόμενο διαγωνισμό συνυπολογίζω και μόρια από τον ΑΣΕΠ και μόρια ωρομισθίας (μιλάω πιο πολύ προσωπικά). Όσο για Β΄θεματική στα γενικά παιδαγωγικά έχω γύρω στο 75%-80% αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω καθόλου (λόγω έλλειψης εμπειρίας) τη έγραψα στην ειδική. Πάντως πιστεύω ότι έγραψα καλούτσικα. Είδωμεν ...

Αποσυνδεδεμένος GeorgeX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #359 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:30:29 πμ »
Γιατί μιλάμε μόνο για ωρομίσθιους; Αναπληρωτές δεν παίζουν;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 09:34:02 πμ »
Γιατί μιλάμε μόνο για ωρομίσθιους; Αναπληρωτές δεν παίζουν;

Χωρις παιδαγωγικο, ΟΧΙ!!!
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος GeorgeX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #361 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 10:28:48 πμ »
Αν μπορεί ας μου το εξηγήσει κάποιος αυτό. Γιατί όχι χωρίς παιδαγωγικά;

Στον πίνακα κατάταξης αναπληρωτών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (με προυπηρεσία, εφόσον γράψει κάποιος την βάση στον ΑΣΕΠ)
για τους ΠΕ19 αυτοί με παιδαγωγική σταματούν στη θέση 117. Οι υπόλοιποι δεν έχουν παιδαγωγικά.

Αν κάποιος γράψει σχετικά καλά, αλλά δεν είναι στους διοριστέους, δεν μπορεί να έχει μια καλή σειρά για να μπει αναπληρωτής;


Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #362 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:40:31 μμ »
Αν θυμάμαι καλά μέχρι πέρυσι πέρναν πολύ λίγους αναπληρωτές (λιγότερους από 10 !!!). Φέτος δεν είδα πόσους πήραν αλλά λογικά κάπου εκεί θα κυμάνθηκαν. Οπότε αφού όπως είπες και εσύ οι πρώτες 100+ θέσεις είναι καπαρωμένες από τους "παιδαγωγούς" εμείς δεν έχουμε καμιά τύχη.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-ΠΕ20 - ασεπ 2009-γνωστικο
« Απάντηση #363 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:50:39 μμ »
Όταν λέω θα διοριστούμε στον επόμενο διαγωνισμό συνυπολογίζω και μόρια από τον ΑΣΕΠ και μόρια ωρομισθίας (μιλάω πιο πολύ προσωπικά).
Τα μόρια απο ΑΣΕΠ δεν μετράνε για διορισμό. Για να διοριστείς πρέπει 1)ΑΣΕΠ ή 2)Προυπηρεσία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.