*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 70107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2007, 01:06:55 πμ »
Σωστός!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:02 »

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 04, 2008, 03:09:12 μμ »
Έχω το εξής πρόβλημα: πήρα φέτος οριστική τοποθέτηση σε σχολείο στο οποίο έχω ξαναδουλέψει στο παρελθόν ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια. Θα παρουσιαστώ στις 30 Ιούνη και, όπως έμαθα, εκείνη την ημέρα θα γίνει σύλλογος για τις καλοκαιρινές εφημερίες. Ρωτάω το έξής: υπάρχει νόμος που λέει ότι ο νεότερος συνάδελφος θα κάνει υποχρεωτικά εφημερία τις δύσκολες ημέρες (1 με 15 Αυγούστου); Ρωτάω, γιατί ο άντρας μου δυστυχώς είνια ιδιωτικός υπάλληλος, και άδεια πήρε με τα χίλια ζόρια εκείνη εκριβώς την περίοδο, και σκοπεύουμε να πάμε στο χωριό που είναι κοντά στη Δράμα, άρα μου είναι δύσκολο να έρθω για την εφημερία και να φύγω αμέσως. Υπάρχει λοιπόν περίπτωση, αν δεν υπάρχει κανείς πρόθυμος, να με υποχρεώσουν, ως καινούργια, να κάνω εφημερία εκείνο το διάστημα;Παρακαλώ, όποιος μπορεί να με διαφωτίσει πριν τις 30 Ιουνίου, θα του είμαι ευγνώμων.   

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 04, 2008, 03:22:09 μμ »
Το καλύτερο πουτ έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τον διευθυντή τηλ. και να συνενοηθείς από τώρα.

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 04, 2008, 04:25:22 μμ »
Έχω μιλήσει με τον διευθυντή, ο οποίος μου απάντησε ότι αποφασίζει ο σύλλογος. Εγω ρωτάω αν υπάρχει νόμος ο οποίος δίνει το δικαίωμα στο σύλλογο να "διατάξει" ότι εγω θα κάνω εφημερία εκείνη ακριβώς την  περίοδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 04, 2008, 04:49:12 μμ »
H ορολογία "Νέος" και "Παλιός", δεν απαντάται πουθενα στον ευρύτερο δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Συνεπως, δεν υπάρχει και νομική υπόσταση στη χρήση αυτών των όρων.

Πήγαινε και εσύ στο σύλλογο εκείνη την ημέρα και εξηγησε το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Πιθανόν, να υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα, οπότε είναι θέμα καλής θέλησης.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 04, 2008, 05:23:30 μμ »
αφού τοποθετήθηκες τώρα εκει, φανταζομαι να καταλαβαίνουν ότι είχες προγραμματίσει το καλοκαίρι σου χωρίς να ξερεις από πρίν πού θα δουλεψεις. όσο για το νεος, σίγουρα θα το χρησιμοποιήσουν!

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 04, 2008, 07:26:22 μμ »
Εδώ σε μένα δεν κατανοούν ότι απέχω από το σχολείο >600χλμ και φέτος θέλουν και πέρυσι ήθελαν να πάω... Και μόνο εγώ είμαι από μακριά.
Δεν πάτησα, είχα χαρτί από γιατρό. Τελικά δε χρειάστηκε. Κανένας δεν ασχολήθηκε με το αν πήγε κάποιος στο σχολείο αρχές Αυγούστου...

Αποσυνδεδεμένος zorba_the_freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 05, 2008, 07:26:25 πμ »
Αν δεν υπάρξει συννενόηση, τότε
ένα χαρτί από γιατρό ότι αρρώστησες εκείνη τη μέρα,  θα σε καλύψει.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 05, 2008, 05:31:44 μμ »
Το καλύτερο βέβαια είναι να βρεις ένα τρόπο να συνενοηθείς με το σύλλογο ή έστω με κάποιους ντόπιους συναδέλφους, για να μη σε βάλουν εφημερία εκείνες τις μέρες...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 05, 2008, 08:52:03 μμ »
Παράθεση
υπάρχει νόμος ο οποίος δίνει το δικαίωμα στο σύλλογο να "διατάξει" ότι εγω θα κάνω εφημερία εκείνη ακριβώς την  περίοδο.

Αν και δεν το λέει ακριβώς έτσι ο νόμος, πάντως προβλέπεται κάτι τέτοιο. Η θερινή υπηρεσία αποφασίζεται από το σύλλογο δημοκρατικά και κατά πλειοψηφία. Αυτό σημαίνει πως αν οι περισσότεροι συνάδελφοι αποφασίσουν ένα πρόγραμμα, τότε κι εσύ έχεις την υποχρέωση να σεβαστείς τις απόψεις της πλειοψηφίας, έστω κι αν θεωρείς πως αδικείσαι στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Καλό θα ήταν πάντως να έχεις λίγη εμπιστοσύνη στην κατανόηση των συναδέλφων, και να μην προεξοφλείς πως επειδή είναι 'παλιοί' θα σε αδικήσουν. Αν τους ενημερώσεις έγκαιρα, ώστε να μην ανατρέψεις το πρόγραμμα διακοπών κανενός, και αν εκθέσεις το πρόβλημά σου με ωραίο τρόπο είναι πιθανό να σε εξυπηρετήσουν.

Από 'κει και πέρα, αν δε συμβεί αυτό, μπορούμε να ξανασυζητήσουμε για το τι μπορεί να γίνει.

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 16, 2008, 02:44:36 μμ »
Δυστυχως, δεν υπολογίζω και πολύ στην κατανόηση των συναδέλφων. Τους ξέρω από παλιότερα πολύ καλά. Το σχολείο το επέλεξα μόνο και μόνο για το πρωϊνό ωραριο, για να βλέπω λίγο το παιδί μου. Κατα τα άλλα, ο διευθυντής μου το είπε απ'έξω-απ'έξω: τι να κάνουμε, έχουμε πρόβλημα εκείνες τις μέρες. Δεν περιμένω υποστήριξη από κανένα. Αυτοί γνωρίζονται από παλιά, εγω είμαι η καινούργια.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 16, 2008, 05:41:38 μμ »

  Πίστεψέ με ο διευθυντής δε δίνει δεκάρα αν θα κάνει την εφημερία παλιός ή νέος, αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να γίνει η εφημερία.Και ξέρει ότι πιο δύσκολο είναι να χώσει έναν παλιό παρά έναν καινούργιο. Έτσι θα δοκιμάσει να χώσει εσένα. Αν δει ότι δεν αντιδράς πολύ αλλά πας στο παρακαλετό θα χώσει εσένα 100% αφού σου μίλησε έτσι και στο τηλέφωνο. Τι κάνεις λοιπόν χωρίς φυσικά να μαλώσεις με τον μισό σύλλογο. Τους λες το πρόβλημά σου ότι δηλαδή ο άντρας δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η άδειά του και με τον τρόπο σου αφήνεις τον διευθυντή να καταλάβει ότι ακόμα και να σε βάλει δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις!!! Τότε θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά.
   Για να μη φανείς όμως και κακιά θα πεις ότι του χρόνου θα κάνεις εσύ την εφημερία στις 15 Αυγούστου οπότε και θα έχεις προγραμματίσει και την άδεια του άντρα σου. Δε νομίζω ότι θα μπορέσουν να σου πουν τίποτα.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:34:15 πμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις καλοκαιρινές εφημερίες:
Φέτος ήμουν με απόσπαση σε ένα σχολείο, έχοντας οργανική σε ένα άλλο. Κάποιος "παλιός" συνάδελφος μου είπε να προσέξω αν στην ανακοίνωση απόσπασής μου αναγράφεται ότι αυτή έγινε για το διδακτικό έτος 2007-2008 ή για το σχολικό έτος 2007-2008. Υποστηρίζει ότι η απόσπαση λήγει στις 31/8 στην πρώτη περίπτωση, ενώ στη δεύτερη στις 30/6. Επομένως στην πρώτη περίπτωση κάνω την εφημερία στο σχολείο απόσπασης, ενώ στη δεύτερη στο σχολείο που έχω την οργανική. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 17, 2008, 12:06:08 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο. Σε πόσες μέρες υπολογίζονται αυτές οι καλοκαιρινές εφημερίες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.