*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 69658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 17, 2008, 02:19:47 μμ »
Ειναι μια ημερα για ολο το χρονικο διαστημα που το σχολειο ειναι κλειστο για τον κάθε συνάδελφο. Μπορεί να τύχει ομως κάποιοι να μην κάνουν καθόλου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2008, 12:44:50 μμ από anna_arwen »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:49 »

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 17, 2008, 02:56:40 μμ »

Μήπως τα παραλές? Συνάδελφος μόνιμη μου είπε ότι είναι μία φορά όλη κι όλη για το διάστημα που το σχολείο είναι κλειστό. Η ίδια άλλωστε, δεν έχει χρειαστεί να πάει ποτέ στα τέσσερα χρόνια που δουλέυει.

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 17, 2008, 02:57:10 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις καλοκαιρινές εφημερίες:
Φέτος ήμουν με απόσπαση σε ένα σχολείο, έχοντας οργανική σε ένα άλλο. Κάποιος "παλιός" συνάδελφος μου είπε να προσέξω αν στην ανακοίνωση απόσπασής μου αναγράφεται ότι αυτή έγινε για το διδακτικό έτος 2007-2008 ή για το σχολικό έτος 2007-2008. Υποστηρίζει ότι η απόσπαση λήγει στις 31/8 στην πρώτη περίπτωση, ενώ στη δεύτερη στις 30/6. Επομένως στην πρώτη περίπτωση κάνω την εφημερία στο σχολείο απόσπασης, ενώ στη δεύτερη στο σχολείο που έχω την οργανική. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Οι αποσπάσεις σε σχολεία ξεκινούν 1η Σεπτεμβρίου και λήγουν 29 Ιουνίου, οπότε στις 30 Ιουνίου παρουσιαζόμαστε στην οργανική μας θέση και κάνουμε υπηρεσία καλοκαιρινή στο σχολείο που ανήκουμε οργανικά. Τα περί διδακτικού ή σχολικού έτους έχουν να κάνουν μόνο με τους αποσπασμένους σε γραφεία και φορείς.

Αποσυνδεδεμένος stavx2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 26, 2008, 03:47:10 μμ »
Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα σχετικό πρόβλημα και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Μόλις πήρα την πρώτη μου οργανική και εδώ και καιρό έχω μάθει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε κάποια (-ες) καλοκαιρινή υπηρεσία, ανάλογα με τις ανάγκες του σχολείου.

Δυστυχώς, η εξυπηρετικότητα και η κατανόηση κάποιες φορές φαίνεται ότι ότι λείπουν από το λεξιλόγιο μερικών ανθρώπων.

Επικοινώνησα με το διευθυντή για να του ζητήσω ευγενικά αν γίνεται να κάνω αναλάβω την πρώτη υπηρεσία, μιας και όντας αποσπασμένος θα πρέπει μετά να μείνω σε ξενοδοχείο κλπ, κλπ. Τζίφος. "Είναι θέμα συλλόγου", κλείσιμο τηλεφώνου...  ???

Μιλώντας με την καθηγήτρια της οποίας τη θέση παίρνω στο σχολείο μου είπε πως πλησίασε (κάποιους από) τους καθηγητές του συλλόγου ώστε να τους δώσει να καταλάβουν τι πρόβλημα δημιουργείται. Η απάντηση που εισέπραξε ήταν: "Προηγούνται οι παλιοί" (πάλι στο στρατό βρέθηκα; ) Η λίστα με τις υπηρεσίες από ότι φαίνεται έχει ήδη συνταχθεί πριν γίνει ο τελευταίος σύλλογος, ερήμην μου.

Το ερώτημά μου είναι το εξής:
1)Σε περίπτωση που μου πουν να ταξιδέψω από την άλλη άκρη της Ελλάδας μέσα στον Ιούλιο/Αύγουστο, τι μπορώ να κάνω;
2)Επίσης, τι προβλέπεται σε περίπτωση που δηλώσω ασθένεια; (ναι, με έχουν φέρει στο σημείο να αρχίσω να σκέφτομαι σαν κάφρος, δυστυχώς...)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και ελπίζω να υπάρχει κάποια πιο λογική και σωστή λύση.
Semper in faecibus sumus, sole profundum variat

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:49 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 26, 2008, 04:17:20 μμ »
stavx2 κατ'αρχάς, πρώτα searchάρουμε , μετά postάρουμε -> http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6423.0
Αυτός είναι κανόνας ευγένειας στα φόρουμ :)

Δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοείς λέγοντας ότι είσαι αποσπασμένος. Την οργανική την πήρες στην περιοχή διορισμού σου, και εκεί θα πας να κάνεις την καλοκαιρινή υπηρεσία, όχι στο σχολείο στο οποίο ήσουν αποσπασμένος. Μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος stavx2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 26, 2008, 07:21:04 μμ »
Μάλλον θα εννοείς κανόνας εύρυθμης λειτουργείας, μιας και δε βρίσκω κάτι το αγενές σε αυτό. Ο λόγος που ξεκίνησα καινούριο "θέμα" είναι γιατί μου χρειάζεται κάτι πιο απτό, για παράδειγμα ο νόμος που διέπει την όλη διαδικασία του εν λόγω ζητήματος (λάθος μου βέβαια που δεν το διευκρίνισα εξ αρχής :-\).

Ψάχνω κάτι τέτοιο επειδή ο διευθυντής είναι αρκετά εως υπερβολικά τυπολάτρης (καλό ή κακό ανάλογα με την περίπτωση και το πως εφαρμόζεται η τυπολατρεία αυτή) και θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος αναφορικά με το τι πραγματικά προβλέπεται.

Όσο για τις περαιτέρω λεπτομέρειες της υπόθεσής μου, είμαι εκπαιδευτικός εδώ και 12 χρόνια στο σύνολο, φέτος διορίστικα και τώρα πήρα οριστική τοποθέτηση στην ίδια περιοχή όπου ήμουν προσωρινά τοποθετημένος (εξ' ού και η πληροφορίες από την καθηγήτρια που μέχρι τώρα υπηρετούσε στο σχολείο αυτό). Έχω πάρει απόσπαση στον τόπο διαμονής μου ευτυχώς (ήμουν από τους τυχερούς, έστω για φέτος), οπότε το να δώσω 300 ευρώ σε αεροπορικά ή περίπου 200 στο 36ωρο ταξίδι με πλοίο για να επιστρέψω για 4-5 ώρες μεσούντος καλοκαιριού... μου χτυπάει κάπως.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση happiness και αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με τα νομοθετικά, τον/την ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Semper in faecibus sumus, sole profundum variat

Αποσυνδεδεμένος gravamaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • To the faithful departed......
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:31:28 μμ »
Ρε παιδιά κάτι άκουσα σήμερα οτι αν πάρεις την απόσπαση ιούνιο κάνεις την καλ/νη υπηρεσία στο πυσδε απόσπασης. Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τι παίζει;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 27, 2008, 01:01:22 πμ »
Μάλλον θα εννοείς κανόνας εύρυθμης λειτουργείας, μιας και δε βρίσκω κάτι το αγενές σε αυτό.
Μην αρπάζεσαι.
Τους κανόνες του φόρουμ τους έχουν θέσει οι διαχειριστές του. Εγώ μιλάω για Forum Etiquette (φορουμίστικη ευγένεια  ;D ).


Όσο για τις περαιτέρω λεπτομέρειες της υπόθεσής μου, είμαι εκπαιδευτικός εδώ και 12 χρόνια στο σύνολο, φέτος διορίστικα και τώρα πήρα οριστική τοποθέτηση στην ίδια περιοχή όπου ήμουν προσωρινά τοποθετημένος (εξ' ού και η πληροφορίες από την καθηγήτρια που μέχρι τώρα υπηρετούσε στο σχολείο αυτό). Έχω πάρει απόσπαση στον τόπο διαμονής μου ευτυχώς (ήμουν από τους τυχερούς, έστω για φέτος), οπότε το να δώσω 300 ευρώ σε αεροπορικά ή περίπου 200 στο 36ωρο ταξίδι με πλοίο για να επιστρέψω για 4-5 ώρες μεσούντος καλοκαιριού... μου χτυπάει κάπως.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση happiness και αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με τα νομοθετικά, τον/την ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και όπως λέει και ο/η gravamaria, παρουσιάζεσαι στο σχολείο απόσπασής σου στις 30 Ιουνίου και από εκεί και πέρα υπάγεσαι σε αυτούς. Πάρε κι ένα τηλέφωνο στην περιοχή απόσπασής σου να το τσεκάρεις.


Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 27, 2008, 01:37:14 μμ »
 "Προηγούνται οι παλιοί"  >:( Όταν το ακούω αυτό κάτι παθαίνω - μήπως να τους ζήταγες το νόμο που αναφέρει τη διαφοροποίηση δικαιωμάτων "παλιών" και "νέων" ???

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 27, 2008, 09:22:47 μμ »
"Προηγούνται οι παλιοί"  >:( Όταν το ακούω αυτό κάτι παθαίνω - μήπως να τους ζήταγες το νόμο που αναφέρει τη διαφοροποίηση δικαιωμάτων "παλιών" και "νέων" ???

A, εγώ το έκανα -μη νομίζεις ότι μασάνε. Σου λένε ότι είναι "άγραφος νόμος" και ότι "έτσι γίνεται παντού"  και ότι όταν παλιώσεις κι εσύ θα κάνεις τα ίδια (αυτό είναι το σημείο όπου χάνω τον έλεγχο... >:( >:( >:(
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 28, 2008, 09:20:37 πμ »
Στο παλιό μου σχολείο έφτασα μια φορά στον Προϊστάμενο για το θέμα αυτό, διότι κάθε χρόνο αποφάσιζαν και διέταζαν. Το έκανα την πρώτη χρονιά (επειδή και εμένα με βόλευε) αλλά όχι και τη δεύτερη. Η απάντηση του Προϊσταμένου ήταν να δούμε στα παλαιότερα πρακτικά ποιός/ά δεν είχε κάνει ποτέ καλοκαιρινή υπηρεσία την επίμαχη ημερομηνία και να ορίσουμε αυτόν/ήν. Έτσι και έγινε  ;D ;D ;D Βέβαια εκείνος ο συνάδελφος ακόμα με μισεί αλλά οι υπόλοιποι "νέοι" με αγάπησαν ...  8)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 28, 2008, 01:26:49 μμ »
Στο παλιό μου σχολείο έφτασα μια φορά στον Προϊστάμενο για το θέμα αυτό, διότι κάθε χρόνο αποφάσιζαν και διέταζαν. Το έκανα την πρώτη χρονιά (επειδή και εμένα με βόλευε) αλλά όχι και τη δεύτερη. Η απάντηση του Προϊσταμένου ήταν να δούμε στα παλαιότερα πρακτικά ποιός/ά δεν είχε κάνει ποτέ καλοκαιρινή υπηρεσία την επίμαχη ημερομηνία και να ορίσουμε αυτόν/ήν. Έτσι και έγινε  ;D ;D ;D Βέβαια εκείνος ο συνάδελφος ακόμα με μισεί αλλά οι υπόλοιποι "νέοι" με αγάπησαν ...  8)

Πολύ ωραία και "σολομώνια" λύση εκ μέρους του προϊστάμενου :) Να την έχουμε υπόψη μας και οι υπόλοιποι να την προτείνουμε σε περίπτωση διαμάχης.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:31:38 μμ »
Αγαπητοί συνάδερφοι,
γνωρίζετε αν υπάρχει νομοθεσία σχετικά με τις καλοκαιρινές εφημερίες:ποιος κάνει τις εφημερίες και αν είναι υποχρεωμένος ο Δ/ντης ή ο Υπ/ντης να είναι παρών στο σχολείο κατα τις μέρες των εφημεριών μαζί με έναν συνάδερφο;
Ρωτάω επειδη οι περισσότεροι συνάδερφοι δε γνωρίζουν θέματα διοικητικά και επομένως σε περίπτωση που παρουσιαστεί  κάτι εκείνη την ημέρα και δεν είναι στο σχολείο ο Δ/ντης ,ο εκπαιδευτικός δε θα ξέρει τι να κάνει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήεια σας.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:35:27 μμ »
Δηλαδή τι να παρουσιαστεί εκείνη την ημέρα που θα πρέπει να είναι παρών ο δ/ντης;

Το μόνο που παρουσιάζεται είναι ησυχία, ηρεμία και μέτρημα μέχρι να περάσει η ώρα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα τηλέφωνα.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159431
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 345
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.