*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 70205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θερινή υπηρεσία
« στις: Ιανουάριος 01, 2007, 12:46:16 μμ »
Πόσες υπηρεσίες πρέπει να κάνει κάθε εκπαιδευτικός κατά τη διάρκεια των μηνών Ιουλίου και Αυγούστου; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να αναφέρει κάτι σχετικό με αυτό το θέμα;
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:33 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 01, 2007, 03:31:11 μμ »
Δεν έχω υπόψιν μου κάποια εγκύκλιο, αλλά η συνήθης τακτική είναι το σχολείο να είναι ανοικτό κάθε Πέμπτη και ο αριθμός των υπηρεσιών να είναι ανάλογος του συνόλου των καθηγητών που είναι τοποθετημένοι εκεί.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 06:00:08 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς ισχύει με τις εφημερίες στη δευτεροβάθμια; Ψάχνοντας στη νομοθεσία βρήκα το ΦΕΚ 107/97 και το προεδρικό διάταγμα 201/98 τα οποία όμως μοιάζουν να αναφέρονται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
Θέλω να μάθω αν μπορεί σε ένα σχολείο να έχει κάποιος 3 εφημερίες ενώ όλοι οι υπόλοιποι να έχουν 2 (10 άτομα) και 1 (15 άτομα). Στους παραπάνω νόμους αναφέρει :
"iv.   0 αριθμός των εφημερευόντων ορίζεται από το σύλλογο διδασκόντων. Για τον ορισμό του λαμβάνεται υπόψη η οργανικότητα του σχολείου, ο αριθμός των μαθητών, η έκταση και η ιδιομορφία του σχολικού χώρου, ώστε να εξασφαλίζεται η ασφαλής επιτήρηση των μαθητών.
vii.   Τα σχολεία που συλλειτουργούν σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 12 του παρόντος Π.Δ., καταρτίζουν κοινό πίνακα εφημερευόντων, ώστε όλοι οι εκπαιδευτικοί του συγκροτήματος, ανεξάρτητα από το σχολείο στο οποίο ανήκουν, να πραγματοποιούν τον ίδιο εβδομαδιαίο αριθμό εφημεριών. "
Πρέπει δηλαδή να έχουν όλοι τον ίδιο αριθμό εφημεριών ή μπορεί να υπάρχουν και μεγάλες διαφορές;
Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει καμία σχέση με τις επιπλέον εφημερίες για συμπλήρωση ωραρίου. Δεν κατάφερα να βρώ πουθενά κάποιο νόμο που να λέει ότι όποιος έχει μειωμένο ωράριο θα πρέπει να συμπληρώνει με επιπλέον εφημερίες και αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι που να το ξεκαθαρίζει αυτό.
Παρεπιπτόντως στην περίπτωση που ψάχνω όλοι έχουν μειωμένο ωράριο, ξεκινώντας από 2 ώρες μείον και φτάνοντας μέχρι και 11. Το άτομο που πήρε την 3 εφημερία είχε 6-7 ώρες λιγότερες από το κανονικό.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 09:07:32 μμ »
Δεν υπάρχει συσχέτιση μειωμένου ωραρίου και εφημεριών.
Επίσης, οι εφημερίες πρέπει να μοιράζονται ισότιμα. Αν νομίζεις ότι αδικείσαι, έχεις κάθε λόγο να διαμαρτυρηθείς. Στην περίπτωση που αναφέρεις, είναι προφανές ότι κάποιος από αυτούς που έχει 1 εφημερία, πρέπει να αναλάβει την 3η εφημερία του συγκεκριμένου. Δεν μπορεί να υπάρχει διαφορά 2 ή περισσότερων εφημεριών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:33 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 09:13:48 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό που λες εσύ πιστεύω κι εγώ ότι ισχύει, απλά αν και αυτό λέει η λογική ψάχνω να βρω τους σχετικούς νόμους που τα λένε αυτά για την περίπτωση που χρειαστεί να τα υποστηρίξω. Αν και δεν νομίζω να υπάρχει συσχέτιση μειωμένου ωραρίου και εφημεριών ( έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι), θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει νόμος που να τα συσχετίζει πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 10:18:35 μμ »
Νόμο σχετικά με την ισότητα στις εφημερίες δεν γνωρίζω, το πιο πιθανό είναι να αναφέρει ότι καταρτίζεται ο πίνακας εφημεριών με συνεδρίαση του συλλόγου ως προς το συμφέρον του σχολείου, αλλά νομίζω ότι είναι αυτονόητη η ίση μεταχείριση που πρέπει να υπάρχει. Αν σου πει κάποιος ότι λόγω μειωμένου ωραρίου πρέπει να έχεις περισσότερες εφημερίες, ΑΥΤΟΣ πρέπει να σου φέρει νόμο/υπουργική διάταξη που να το αναφέρει και όχι εσύ να φέρεις νόμο ότι δεν ισχύει, αλλιώς δεν το δέχεσαι, ξεκάθαρα πράγματα.

edit: κοίταξε κι αυτό: http://dide.xan.sch.gr/newsite/noms-s.php?id=558 Πάντως, ο σύλλογος αποφασίζει για τις εφημερίες και όχι ο διευθυντής.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2007, 10:51:07 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 02:11:40 πμ »
Το ξέρω, απλά επειδή έμπλεξα με υποδιευθυντή-υπεύθυνο εφημεριών που το παίζει και συνδικαλιστής και μετά την πρώτη έντονη αντίδραση του σε ερώτηση μου γιατί η τρίτη εφημερία, θέλω να ξέρω λίγο που πατάω. Από εκεί και πέρα ξέρω ότι μπορώ να το θέσω θέμα και στο σύλλογο και να τελειώσει εκεί, αλλά θέλω να συγκεντρώσω όσο πιο πολλά στοιχεία μπορώ. Ουσιαστικά θέλω να ξέρω τι επιχειρήματα μπορεί να μου αντιπαραθέσει.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 03:10:30 μμ »
matina απ' όσο γνωρίζω εγώ, νομικά για τις εφημερίες ισχύουν αυτά που σου έγραψαν κι οι συνάδελφοι. Δηλαδή πρέπει όλοι οι καθηγητές (εκτός από αυτούς που απαλλάσονται) να κάνουν όσο το δυνατόν τον ίδιο αριθμό εφημεριών.
Πρακτικά η λογική είναι "ο παλιός κάνει λιγότερες ή καθόλου και ο νέος περισσότερες" (τύφλα να 'χει ο στρατός και οι καραβανάδες του!!!) και "αυτός που έχει μειωμένο ωράριο κάνει περισσότερες". Η περίπτωση που αναφέρεις όμως είναι κατά την γνώμη μου υπερβολή. ΔΕΝ είναι δυνατόν ένα άτομο μόνο στο σχολείο να κάνει 3, όταν υπάρχουν 15 που κάνουν από 1, όσο νέος κι αν είναι και όσο μειωμένο ωράριο κι αν έχει (άσε που 3 εφημερίες την βδομάδα είναι και εξαντλητικό).
Η απόφαση για τις εφημερίες λαμβάνεται στον σύλλογο, αλλά την πρόταση την κάνει ο διευθυντής.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 04:07:20 μμ »
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1340/2002 που καθορίζει τις αρμοδιότητες διευθυντών, υποδιευθυντών και συλλόγου διδασκόντων ισχύει ότι :
Ο Υποδιευθυντής καταρτίζει το πρόγραμμα για τους επόπτες της ημέρας σε συνεργασία με τους διδάσκοντες και έχει την ευθύνη για την εφαρμογή του. (Άρθρο 33, παρ. 2)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 06:42:33 μμ »
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1340/2002 που καθορίζει τις αρμοδιότητες διευθυντών, υποδιευθυντών και συλλόγου διδασκόντων ισχύει ότι :
Ο Υποδιευθυντής καταρτίζει το πρόγραμμα για τους επόπτες της ημέρας σε συνεργασία με τους διδάσκοντες και έχει την ευθύνη για την εφαρμογή του. (Άρθρο 33, παρ. 2)


Ναι συμφωνώ, αλλά εδώ μιλάει για "κατάρτιση προγράμματος" , δηλαδή ποιος θα κάνει πότε την εφημερία. Όχι για τον καθορισμό του αριθμού των εφημεριών που κάνει ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 06:51:38 μμ »
Ακριβώς. Γι΄ αυτό ψάχνω μήπως υπάρχει κάπου κάτι που να το ξεκαθαρίζει αυτό.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 05:29:56 μμ »
Πρακτικά η λογική είναι "ο παλιός κάνει λιγότερες ή καθόλου και ο νέος περισσότερες" (τύφλα να 'χει ο στρατός και οι καραβανάδες του!!!) και "αυτός που έχει μειωμένο ωράριο κάνει περισσότερες".

Mε το πρώτο συμφωνώ ότι "ισχύει" (κακώς βέβαια), με το δεύτερο όμως διαφωνώ. Ακόμα κι αν κάποιος συμπληρώνει το ωράριό του με γραμματειακή υποστήριξη, κάνει όσες εφημερίες κάνουν και οι άλλοι, ούτε μία περισσότερη με αιτιολογία τη μη συμπλήρωση ωραρίου με μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 01:54:26 μμ »
...Ακόμα κι αν κάποιος συμπληρώνει το ωράριό του με γραμματειακή υποστήριξη, κάνει όσες εφημερίες κάνουν και οι άλλοι, ούτε μία περισσότερη με αιτιολογία τη μη συμπλήρωση ωραρίου με μάθημα.

Αυτό που λες συνάδελφε είναι αυτό που ισχύει 'νομικά'. 'πρακτικά' εάν υπάρχει μία ακόμη εφημερία και οι "υποψήφιοι" είναι δύο άτομα ίδιας προϋπηρεσίας, από τους οποίους ο ένας έχει μειωμένο ωράριο και έχει αναλάβει γραμματειακή δουλειά και ο άλλος έχει περισσότερο ή πλήρες ωράριο, το πιθανότερο είναι ότι η εφημερία θα πάει στον πρώτο, ακόμα και έαν η γραμματειακή δουλειά που έχει αναλάβει τον κρατάει τελικά περισσότερες ώρες στο σχολείο από ότι το πλήρες ωράριο. Αυτό εννοούσα.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 05:20:12 μμ »
...Ακόμα κι αν κάποιος συμπληρώνει το ωράριό του με γραμματειακή υποστήριξη, κάνει όσες εφημερίες κάνουν και οι άλλοι, ούτε μία περισσότερη με αιτιολογία τη μη συμπλήρωση ωραρίου με μάθημα.

Αυτό που λες συνάδελφε είναι αυτό που ισχύει 'νομικά'. 'πρακτικά' εάν υπάρχει μία ακόμη εφημερία και οι "υποψήφιοι" είναι δύο άτομα ίδιας προϋπηρεσίας, από τους οποίους ο ένας έχει μειωμένο ωράριο και έχει αναλάβει γραμματειακή δουλειά και ο άλλος έχει περισσότερο ή πλήρες ωράριο, το πιθανότερο είναι ότι η εφημερία θα πάει στον πρώτο, ακόμα και έαν η γραμματειακή δουλειά που έχει αναλάβει τον κρατάει τελικά περισσότερες ώρες στο σχολείο από ότι το πλήρες ωράριο. Αυτό εννοούσα.

Σε αυτό δε διαφωνώ, δε θα δεχόμουνα όμως ποτέ να έχω 2 εφημερίες παραπάνω από άλλον για οποιοδήποτε λόγο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.