*

Αποστολέας Θέμα: Θερινή υπηρεσία  (Αναγνώστηκε 70296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 13, 2009, 06:26:48 μμ »
Ναι βρε παιδιά,αλλά το θέμα είναι αν υπάρχει νόμος που να απαλλάσσει τους Διευθυντές από τις συγκεκριμένες εφημερίες.Είναι η πρώτη φορά στη μικρή μου σταδιοδρομία που Διευθυντής δηλώνει οτι δεν θα κάνει εφημερίες.Όλοι οι άλλοι Διευθυντές που γνώρισα είχαν κάνει και μάλιστα ο περσινός μου Διευθυντής είχε κάνει και τη δική μου και άλλων συνεδέλφων για να μας διευκολύνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:32 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 13, 2009, 07:09:56 μμ »
Λυδία ένα από τα πιο συχνά "αιτήματα" που παρουσιάζονται κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, είναι η έκδοση απολυτηρίου από πρώην μαθητές που θέλουν να υποβάλουν κάπου επίσημο αποδεικτικό ότι έχουν τελειώσει το λύκειο. Το χαρτί αυτό χρειάζεται την υπογραφή του διευθυντή. Εάν λοιπόν ο διευθυντής σας δεν θέλει να κάνει εφημερία (δλδ να είναι σίγουρα κάποια Πέμπτη στο σχολείο προκειμένου να υπογράψει τέτοια χαρτιά), τότε καλό είναι να τον ρωτήσεις *ευγενικά* εάν θα σας δώσει το τηλέφωνό του και θα είναι διαθέσιμος κάθε Πέμπτη, έτσι ώστε εάν χρειαστεί να τον ειδοποιήσετε για να περάσει από το σχολείο. Επίσης θα χρειαστεί να περάσει από το σχολείο και στην περίπτωση που θα χρειαστείτε οτιδήποτε από το γραφείο του, το οποίο παραμένει κλειδωμένο και τα κλειδιά τα έχει ο ίδιος.

Στο αποδεικτικό που λες happiness, βάζουμε εμείς υπογραφή "αντ΄ αυτού" απλά σημειώνουμε ενα α.α. για να φαίνεται ότι έχει υπογράψει κάποιος εκτός του διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 14, 2009, 09:51:58 πμ »
Maqda μου, εγώ δεν είπα ότι όλοι οι Δ/ντες δεν κάνουν εφημερίες.Απλά καταθέτω τη δική μου προσωπική εμπειρία.
Το θέμα είναι τι ισχυει σύμφωνα με το νόμο , ωστε να γνωρίζουμε τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις μας.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 14, 2009, 05:23:00 μμ »
 Πολλοί από τους διευθυντές, ειδικά σε μικρά σχολεία, δεν έχουν οργανική θέση στο σχολείο ευθύνης τους. Άρα, ίσως γι' αυτό να μην είναι υποχρεωμένοι να κάνουν θερινές εφημερίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:32 »

Αποσυνδεδεμένος Hartigan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 15, 2009, 09:19:39 πμ »
Αυτό που αναφέρετε για την οργανική είναι σίγουρο; Δηλαδή όποιος είναι με προσωρινή τοπόθετηση σε κάποιο σχολείο απαλλάσεται από την θερινή εφημερία;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:22:28 πμ »
Αυτό που αναφέρετε για την οργανική είναι σίγουρο; Δηλαδή όποιος είναι με προσωρινή τοπόθετηση σε κάποιο σχολείο απαλλάσεται από την θερινή εφημερία;
απαλλάσεται από την εφημερία στο σχολείο τοποθέτησης (όπου η τοποθέτησή του λήγει στις 30/6) και τις κάνει στο σχολείο οργανικής του (στο οποίο υπάγεται και πάλι από 1/7)
Με τους διευθυντές όμως δεν ξέρω τι γίνεται διότι νομίζω πως η θητεία τους δεν είναι ετήσια μόνο.

Αποσυνδεδεμένος bernoulli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:56:26 πμ »

  Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά δε μπορώ να μην το πω. Δηλαδή 3 ολόκληρους μήνες που έχετε διακοπές (3 και βάλε είναι οι μήνες που δεν κάνουμε μάθημα) δεν σας φτάνουν? Προσπαθείτε να απαλλαγείτε ακόμα και από την μία εφημερία που έχετε να κάνετε μέσα στο καλοκαίρι? Ήμαρτον!!!! Τι να πουν άλλοι που όλο το καλοκαίρι παίρνουν 1 εβδομάδα άδεια?
    Να γιατί έχουμε απαξιωθεί σαν εκπαιδευτικοί. Διότι παρ΄όλο που έχουμε τις διακοπές που έχουμε και το ωράριο που έχουμε δεν σταματάμε εκεί και γινόμαστε προκλητικοί.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 15, 2009, 12:17:07 μμ »

  Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά δε μπορώ να μην το πω. Δηλαδή 3 ολόκληρους μήνες που έχετε διακοπές (3 και βάλε είναι οι μήνες που δεν κάνουμε μάθημα) δεν σας φτάνουν? Προσπαθείτε να απαλλαγείτε ακόμα και από την μία εφημερία που έχετε να κάνετε μέσα στο καλοκαίρι? Ήμαρτον!!!! Τι να πουν άλλοι που όλο το καλοκαίρι παίρνουν 1 εβδομάδα άδεια?
    Να γιατί έχουμε απαξιωθεί σαν εκπαιδευτικοί. Διότι παρ΄όλο που έχουμε τις διακοπές που έχουμε και το ωράριο που έχουμε δεν σταματάμε εκεί και γινόμαστε προκλητικοί.
bernoulli καλωσήρθες.

Διάβασε πάλι λίγο πιο προσεκτικά το θέμα του thread. Το θέμα της ερώτησης/συζήτησης είναι εάν έχουν δικαίωμα οι διευθυντές να απαλλάσονται από τις καλοκαιρινές εφημερίες.

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 15, 2009, 12:35:26 μμ »
Αυτό που αναφέρετε για την οργανική είναι σίγουρο; Δηλαδή όποιος είναι με προσωρινή τοπόθετηση σε κάποιο σχολείο απαλλάσεται από την θερινή εφημερία;

Αυτό εξαρτάται από το τι εφαρμόζει ο κάθε νομός. Στους περισσότερους νομούς κάνουν εφημερία και οι προσωρινά τοποθετημένοι
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 15, 2009, 04:06:04 μμ »
Bernoulli, σε βρίσκω αρκετα επιθετική και καλό θα ήταν να μάθουμε να διαβάζουμε, πριν πουμε τον ''καλό'' το λόγο!!!
Το θέμα δεν είναι αν θα κάνουμε μια εφημερία αλλά αν ο Δ/ντης οφείλει να είναι στο σχολείο.
Γιατί εγω να βάλλω την υπογραφή μου σε ένα έγγραφο στο οποιο δεν έχω δικαιοδοσία και ουσιαστικά δε γνωρίζω τη διαδικασία;;;;
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 15, 2009, 05:43:48 μμ »
Από όσο ξέρω ότι γίνεται στην δική μπου περιοχή, όλοι κάνουν κανονικά την μία Πέμπτη που τους αναλογεί. Οι νέοι εκπαιδευτικοί που δεν γνωρίζουν, και λογικά δεν γνωρίζουν, κάνουν εφημερία μαζί με κάποιον παλιότερο που ξέρει και τα έγγραφα και τις διαδικασίες.
Όσο για κάτι που διάβασα στην αρχή της συζήτησης για το ότι οι διευθυντές πρέπει τις Πέμπτες να είναι κοντά στο σοχλείο μήπως και προκύψει κάτι....Μήπως υπερβάλουμε λίγο;;;;; Άλλωστε υπάρχουν και β/βάθμιες που μπορούν να επιλύσουν προβλήματα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 15, 2009, 05:52:31 μμ »

  Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά δε μπορώ να μην το πω. Δηλαδή 3 ολόκληρους μήνες που έχετε διακοπές (3 και βάλε είναι οι μήνες που δεν κάνουμε μάθημα) δεν σας φτάνουν? Προσπαθείτε να απαλλαγείτε ακόμα και από την μία εφημερία που έχετε να κάνετε μέσα στο καλοκαίρι? Ήμαρτον!!!! Τι να πουν άλλοι που όλο το καλοκαίρι παίρνουν 1 εβδομάδα άδεια?
    Να γιατί έχουμε απαξιωθεί σαν εκπαιδευτικοί. Διότι παρ΄όλο που έχουμε τις διακοπές που έχουμε και το ωράριο που έχουμε δεν σταματάμε εκεί και γινόμαστε προκλητικοί.

Το θέμα είναι αν κάνουν οι διευθυντές εφημερία και όχι εμείς.Αφού ανοίγεις όμως το θέμα,θα σου πω ότι πέρυσι έκανα 1000 χλμ ( μόνο να πάω έτσι? Τόσο απέχει το σπίτι μου από το σχολείο) για να κάνω κανονικά την εφημερία μου.Και άλλοι πολλοί επίσης.Απλά πέρυσι είχαν πάρει όλοι μετάθεση και δεν υπήρχε ψυχή!!!
Το προκλητικό λοιπόν δεν αφορά ανθρώπους που υπηρετούν τόσο μακριά από το σπίτι τους,αλλά όσους προσπαθούν να το αποφύγουν και μένουν δίπλα.

Αποσυνδεδεμένος user

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 17, 2009, 02:38:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
 Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εγκύκλιος που να αναγκάζει όσους έχουν πάρει μετάθεση αλλά παραμένουν στη διάθεση του νέου ΠΥΣΔΕ , να κάνουν θερινή εφημερία στο σχολείο που υπηρετούσαν πριν την μετάθεση( εως 30/6/09) ????
Κάτι τέτοιο μου είπαν σήμερα στο σχολείο που είμαιτώρα  και απο το οποίο φεύγω με μεταθεση.
Πρώτη φορά εγώ ακούω κάτι τέτοιο. Ισχύει ή τρώω ΧΩΣΙΜΟ???????
Επίσης στις 30/6/09 πρέπει να παρουσιαστούμε στην νέα διεύθυνση ( λόγω μετάθεσης) ή να παραμείνουμε στο σχολείο που ακόμα υπηρετούμε?
Σας ευχαριστώ.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Θερινή υπηρεσία
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 17, 2009, 03:51:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
 Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εγκύκλιος που να αναγκάζει όσους έχουν πάρει μετάθεση αλλά παραμένουν στη διάθεση του νέου ΠΥΣΔΕ , να κάνουν θερινή εφημερία στο σχολείο που υπηρετούσαν πριν την μετάθεση( εως 30/6/09) ????
Κάτι τέτοιο μου είπαν σήμερα στο σχολείο που είμαιτώρα  και απο το οποίο φεύγω με μεταθεση.
Πρώτη φορά εγώ ακούω κάτι τέτοιο. Ισχύει ή τρώω ΧΩΣΙΜΟ???????
Επίσης στις 30/6/09 πρέπει να παρουσιαστούμε στην νέα διεύθυνση ( λόγω μετάθεσης) ή να παραμείνουμε στο σχολείο που ακόμα υπηρετούμε?
Σας ευχαριστώ.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ! Προκειμένου κάποιοι να γλιτώσουν εφημερία, φτάνουν στο έσχατο σημείο να παραπληροφορούν αυτούς που φεύγουν με μετάθεση, ότι αφού στο νέο ΠΥΣΔΕ είσαι σε διάθεση, πρέπει να μείνεις σε μας για εφημερία!!!!

Από 30/6 τους λες "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!". Δεν υπάρχει καν η έννοια "χώσιμο", καθώς δεν θα ανήκεις στο παλιό σου ΠΥΣΔΕ και δεν θα έχεις καμία σχέση με το παλιό ΠΥΣΔΕ παρά μόνο η μισθοδοσία σου μέχρι να την αναλάβει το νέο ΠΥΣΔΕ.

ΕΛΕΟΣ!!!! Παρόμοια κατάσταση είχα ζήσει, όταν πήρα βελτίωση και μου είπανε από το παλιό σχολείο να κάνω εφημερία (το άλλο με τον Τοτό το μάθανε;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.