*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική  (Αναγνώστηκε 24123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - Π60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:28:32 μμ »
Συμφωνώ libra κι εγώ για την Αναστασία. Έτσι το είχα πάρει και τότε και απάντησα το δ. Για την ευέλικτη πιθανον να θέλει ψάξιμο, αλλά προσωπικά τα βάζω με τον εαυτό μου γιατί το ήξερα αυτό για το συνεχές δίωρο (όπως και πολλοί άλλοι άλλωστε), αλλά θεώρησα δεδομένο οτι μιλούσαμε για το νηπιαγωγείο  και απάντησα λάθος φυσικά. Ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό εκείνη τη στιγμή οτι μπορεί να ήταν και η παγίδα που πάντα μπαίνει.  :(  Πάντως παιδιά πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο γιατί έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας και με τόσο τεντωμένα νεύρα δε βγαίνει... Εγώ πάντως λέω να αρχίσω γιόγκα και διαλογισμό :P :P
it's better to die upon your feet than to live upon your knees

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:07:58 μμ »
εγώ μάλιστα σκέφτηκα...Α καλά το βάλανε σαν παγίδα οπότε εγώ δεν θα πέσω μέσα σ'α υτήν και θα απαντήσω ότι αφορά το νηπιαγωγείο και τελικά απαντησα λάθος κατα τον ασεπ,αν και δεν το δέχομαι για να πω την αλήθεια! Και η Αναστασία όμως κακό κορίτσι...Αχ Τι να κάνεις όμως? Νομίζω πως πρέπει να το ξεχάσουμε επιτέλους το ασεπ θα τρελαθούμε στο τέλος και να μας διορίσουν τελικά  δε θα πάμε γιατί θα είμαστε...αλλού για αλλού!!  !Για το παιχνίδι όμως περιμένω κάποια γνώμη με επιχειρήματα....
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:48:02 πμ »
εγώ μάλιστα σκέφτηκα...Α καλά το βάλανε σαν παγίδα οπότε εγώ δεν θα πέσω μέσα σ'α υτήν και θα απαντήσω ότι αφορά το νηπιαγωγείο και τελικά απαντησα λάθος κατα τον ασεπ,πω την αλήθεια!

Νομίζω πως πρέπει να το ξεχάσουμε επιτέλους το ασεπ θα τρελαθούμε στο τέλος και να μας διορίσουν τελικά  δε θα πάμε γιατί θα είμαστε...αλλού για αλλού!! 

ετσι σκεφτηκα κι εγω και εκανα και χαρα οτι δεν επεσα στην παγιδα ;D ;D ;D ;D

και η  μαμα μου το ιδιο μου λεει κανονισε μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα να παθεις τπτ  :o
οποτε προσπαθω να ηρεμησω λεω κι εγω να αρχισω διαλογισμο αγγελικουλα ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 11:20:30 πμ »
Πέστα βρε libra, γιατί τόσο καιρό φωνάζω και κανένας δεν ακούει. Ηρεμήστε, δείτε μήπως κάνετε ενστάσεις, αλλά μην τρελαθείτε, δεν αξίζει. (Ούτως ή άλλως μετά το διορισμό το ψιχιατρείο παραμονεύει με τα κουλά που θα συναντάτε κάθε μέρα).

Τώρα για την 37 και την 38 έχω κι εγώ ενστάσεις τις οποίες παρέθεσα στην αρχή του θέματος, αν θέλεις ρίξε μια ματιά να το συζητήσουμε. Το ίδιο και για την Αναστασία (κι αυτό το τερατίδιο τι τις κάνει τις τσιριτσάντζουλες!!!) συμφωνώ μαζί σου. Από την άλλη ακόμη κι αν δεν είναι, όπως λες, σωστά τεκμηριωμένη η ένσταση της Glizeri θα αναγκαστούν να απαντήσουν, οπότε θα δούμε και τη δική τους τεκμηρίωση. Κέρδος τό χουμε.

Το γελοίο είναι ότι όταν έδινα εγώ ΑΣΕΠ και γενικά σε ό,τι εξετάσεις έχω δώσει ποτέ δεν κοιτάω απαντήσεις. Πρώτη φορά το κάνω κι αυτό γιατί αγχώθηκα με τον κόπο σας. Τερατίδια!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:09:53 μμ »
rita  να σαι καλα με κανες και γελασα
ετσι που μας μιλας νομιζω οτι ειμαι β δημοτικου και εσπασα το βαζο της μανας μου  ;D ;D ;D ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος regi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 01:08:45 μμ »
κορίτσια στην ερώτηση με το παιχνίδι πιστεύω πωσ αυτό που έδωσε το ΥΠΕΠΘ ήταν σωστό κ αν θα απαντήσουν στισ ενστάσεισ θα το δικαιολόγήσουν τονίζοντασ τη λέξη σημαντικότερο διδακτικό μέσο .ναι μεν το παιχνίδι είναι σημαντικό μεσο μάθησησ αλλά όχι το σημαντικότερο.τοβαλαν κ σε προηγούμενο ασεπ κ νομίζω είχαν δώσει ακριβώσ την ίδια απάντηση αν θυμάμαμι καλά.
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 01:43:43 μμ »
Άσε MaryLiscious έχω πάθει τρελαμένη ταύτιση και γιαυτό λέω αυτά που εγώ είχα ανάγκη να ακούσω τότε που όλοι μου έλεγαν:
 γιατί δεν πας φροντιστήριο, τσέκαρες τις απαντήσεις, πόσο υπολογίζεις τη βαθμολογία σου, τελικά τι λες διορίζεσαι;

Δε σου φτάνει η κούραση και ο προσωπικός σου γκαϊλές, έχεις και τους από γύρω να λένε τα δικά τους. :P :P :P
ΠΕ60

marigoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 02:59:56 μμ »
κορίτσια στην ερώτηση με το παιχνίδι πιστεύω πωσ αυτό που έδωσε το ΥΠΕΠΘ ήταν σωστό κ αν θα απαντήσουν στισ ενστάσεισ θα το δικαιολόγήσουν τονίζοντασ τη λέξη σημαντικότερο διδακτικό μέσο .ναι μεν το παιχνίδι είναι σημαντικό μεσο μάθησησ αλλά όχι το σημαντικότερο.τοβαλαν κ σε προηγούμενο ασεπ κ νομίζω είχαν δώσει ακριβώσ την ίδια απάντηση αν θυμάμαμι καλά.
ακριβώς συμφωνώ απόλυτα ;)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 03:23:21 μμ »
Λοιπον στο 38 εβαλα α
και νομιζω οτι σας μπερδευει το ΔΕΝ


εβαλα α
καθως διαβασα τα εξης πριν δωσουμε λιγες μερες στην επαναληψη που εκανα για το παιχνιδι

το παιχνιδι-->κυριο μεσο εκφρασης που οδηγει αβιαστα στη γνωση

έμφυτη δραστηριοτητα που δεν εξυπηρετει κανενα σκοπο
ενεργεια ελευθερη
αυτονομη γιατι υπαγορευεται απο εσωτερικη αναγκη

ουσιωδες για τη νοητικη αναπτυξη και την κοινωνικη προσαρμογη 
εξαιτιας του ρολου που παιζει η γλωσσα σε αυτο μεσω της μιμησης της συζητησης της γενικης λεκτικης εξωτερικευσης και της επιλυσης προβληματων


οταν τα διαβασετε και ξαναδειτε την ερωτηση 38
με το ΔΕΝ
ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ Α !


ακριβώς ότι εγραψα εδω στελνω και στο αλφαβητα τωρα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2009, 03:37:08 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος regi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 04:16:33 μμ »
εγω δεν κατάλαβα εκεί στο ανθρωπογενέσ περιβάλλον γιατί έδωσαν το δ.η γνωση του ανθρωπινου οργανισμου είναι στο φυσικό περιβάλλον;γιατί εκει στο βιβλιο τησ νηπιαγωγου λεει καπου στους στοχουσ του ανθρωπογενουσ εκτοσ απτα ήθη κ έθιμα κ την απόκτηση κοινωνικων δεξιοτήτων, στόχοσ ειναι να κατανοήσουν κ τον εαυτό τουσ κ πωσ να τον φροντιζουν.εξηγηστε μου κάποια αν μπορει!η ερωτηση έλεγε ποιοσ δενείναι στόχοσ του αθρωπογενουσ περιβάλλοντοσ.
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 05:06:20 μμ »
Regi στο ΔΕΠΠΣ η γνώση για τον ανθρώπινο οργανισμό (μέλη του σώματος, όργανα, αισθήσεις) είναι στο φυσικό περιβάλλον και αλληλεπίδραση.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:34:46 πμ »
Εχω χάσει αρκετό καιρό τώρα τισ συζητήσεις σας εξαιτίας προσωπικών λόγων....και τωρα που βρήκα ευκαιρία .. ;D ;D ;D!!!!!! ειχα μια ενσταση στο 7 το οποιο παραθετω:

"Η Αναστασία, 5 ετών, στην αρχή της σχολικής χρονιάς έγραφε συνέχεια κείμενα χρησιμοποιώνταςκυρίως τα γράμματα του ονόματός της σε διάφορους συνδυασμούς. Εδώ και κάποιες μέρεςαρνείται να γράψει. Κατά τη γνώμη σας, η άρνηση αυτή το πιθανότερο είναι να οφείλεται:
α)σε μια τραυματική εμπειρία που είχε σχετικά με το γραπτό λόγο.
β)στο ότι η διαδικασία της γραφής δεν την ενδιαφέρει πια.
γ)στην κατανόηση των συμβάσεων της γραφής, στις οποίες δεν μπορεί να αντεπεξέλθει.
δ)σε τίποτε από τα παραπάνω."

το συγκεκριμένο το συζήτησα χθες με μια φίλη ψυχολόγο ηοποία απαντησε πριν της πω τη σκεψη μου το γ και εμεινα! για να μην σας κουραζω μου ειπε πως αφου μιλαει μόνο για γνωστικές λειτουργίες και καθόλου για συμπεριφορές τοτε ειναι το γ, καθήλωση λεγεται.
επισης μου είπε πως ορθά σκέφτηκα ως εκπαιδευτικός και απάντησα το α αλλα δυστυχώς ειναι το γ.

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως πριν ξεκινήσουμε τις ενστάσεις και τα παράπονα πρεπει να κάνουμε επισταμένη ερευνα σχετικά με το ζητούμενο όντας ήρεμες και έτοιμές να ακουσουμε ή να ανακαλύψουμε  αυτό με το οποίο διαφωνούμε!!!!!!!!εν βρασμώ ψυχής δεν πρέπει ουτε να κανουμε βαρύγδουπες δηλώσεις ούτε να ειμαστε ερειστικές........πραγματι καποια μηνύματα "ξεφυγαν" των βασικών κανόνων ευγένειας.. το forum εδώ όχι μονο μας στηριξε πριν τον ΑΣΕΠ απατώντας σε όλες τις χαζές και εξυπνες ερωτήσεις αλλα μας υποστήριξε ψυχολογικα και αυτό είναι το σημαντικότερο όλων.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
θα δειτε συναδελφισσες πως "εκει έξω" εισαι για τον εαυτό σου και οι άλλοι ειναι για τους δικούς τους εαυτούς(άκομη και στα ιδιωτικά). Ακομη θα δειτε πως κάποιες επιτυχούσες του Ασεπ έχουν κομπλεξαριστει τόσο με την επιτυχία τυς στον ΑΣεπ και τα εμπόδια που υπήρχαν στη πορεία τους που  χ@@@@καν για εσας. θεωρούν κατόρθωμα το γεγονός οτι διορίστηκαν (και ειναι) αλλα δεν είναι εκει ούτε καν για να σου συστήσουν ένα βιβλίο το οποίο μπορεί να είναι βοηθητικο!Προσπαθούν να σε πεισουν πως δεν διαβασαν (και ας είχαν λιωσει) γιατι θεωρούν πως το διαβασμα θα τις υποβίβαζε!!!!!και αλλα τέτοια παράλογα.
εμεις λοιπόν ειμασταν τυχερές γιατι εδώ δεν είχαμε τέτοιες συναδελφους.επειδη ειχαν βιώσει στο πετσί τους το "εκει που είσαι ήμουνα.." ειναι τουλάχιστον μικροπρεπές να τους επιτίθεστε! Κανεις δεν έχει το άλαθητο του Παπα και ο καθένας μοιράζεται απλως τις εμπειρίες και τα βιώματά του!

ειχα καιρο να συμμετάσχω και ξεσάλωσα :P ;) ευχαριστώ για την κατανόηση!!!!!!!!!!!
 
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 04:33:49 μμ »
walsaki !!!!


Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Ενστάσεις για τις απαντήσεις ΑΣΕΠ για την α' θεματική
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 05, 2009, 10:59:12 πμ »
Εγώ πάντως απορώ για το εξής:

Θυμάμαι πόσο απαιτητικά μου φάνηκαν τα πολλαπλής επιλογής την πρώτη ημέρα.
Όταν τελειώσαμε όμως και έβγαινα από την αίθουσα άκουγα τριγύρω τις συναδέλφους να συζητάνε για το πόσο εύκολα ήταν.
Πραγματικά αισθάνθηκα πολύ άσχημα γιατί μετά από δύο άριστα πτυχία, προυπηρεσία, μεταπτυχιακό και συνεχές διάβασμα για πολλά χρόνια είμαι τόσο χαζή;
Απάντησα σε όλες και έκανα έξι λάθη (μόνο τα τρία εκ των οποίων ήταν αδικαιολόγητα).
Αλήθεια η 48 είχε καμία λογική; Έσπασα το κεφάλι μου για να βρω την απάντηση. Πάντως αυτό που δίνει ο ΑΣΕΠ απλά δεν έχει νόημα!!!!!

Φιλικά
Αφροδίτη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2009, 12:02:00 μμ από afro 2 »
Δια βίου Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.