*

Ψηφοφορία

ΠΟΣΑ ΛΑΘΗ ΚΑΝΑΤΕ ?

1-5
13 (18.1%)
5-10
45 (62.5%)
10-15
8 (11.1%)
15-20
2 (2.8%)
20 και πανω
4 (5.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 71

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 36891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:08:38 μμ »
αχ και γω αυτο φοβαμαι κοριτσια!!!  οτι οι βασεις θα ανεβουν κατα πολυ!!!  και τωρα που γραψαμε καλα παλι απεξω θα μεινουμε :D :D

 Εγω παντως ψηφισα απο χθες.....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:47 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:23:06 μμ »
Διάβασα κάπου στο forum (δεν θυμάμαι που) ότι οι τελευταίοι αναπληρωτές τους οποίους πήραν τώρα πριν λίγες εβδομάδες είχαν γύρω στο 72.

Γύρω στο 72,75 για την ακρίβεια.
Η δική μου άποψη είναι ότι η βάση αναπλήρωσης για τα δυο επόμενα σχολικά έτη θα ανέβη πολύ.Αυτό γιατί θεωρώ τα φετεινά θέματα αρκετά εύκολα.Και τα περσινά το ίδιο.
Δε θα μου προξενήσει εντύπωση αν η βάση για το 2009 είναι 30+ και για το 2010, 25+





Ισως είναι λίγο δύσκολο να κάνει κανείς πρόβλεψη για τις βάσεις αναπλήρωσης. Σε όλους τους άλλους κλάδους όταν μπήκαν περισσότερες ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών οι  βάσεις αναπλήρωσης μειώθηκαν.

Απ' την άλλη μεριά μιλάμε για 8000 νηπιαγωγούς που έδωσαν στον ΑΣΕΠ και δεν έχουμε καμμιά εικόνα για το πώς έγραψαν. Τα ενεργά μέλη του φόρουμ είναι μόλις 15 - 20 άτομα.









στην ψηφοφορια που ειχα φτιαξει με τις απαντησεις κολλιντζα την οποια και κλειδωσα αφου πλεον εχουμε απαντησεις ασεπ ειχαν απαντησει 74 ατομα και εδω εχουν απαντησει 39 !
πραγματικα δεν μπορεις να εχεις εικονα γιατι μιλαμε για 8000 ατομα αλλα παιρνεις μια ιδεα


Όπως στις εκλογές,που βγαίνει πρώτα το exit-poll.
Παρόλο που αναφέρεται σε πολύ μικρό αριθμό ψηφοφόρων,όμως σε μία ώρα μετά το κλείσιμο των καλπών βλέπουμε να πανηγυρίζει κάποιο κόμμα. :)

Λοιπόν εγώ έχω 11 λάθη και 3 αναπάντητες.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:35:47 μμ »
αμα εχει γραψει ολη η ελλαδα πανω απο 80 τοτε τι θα κανουμε ??
βεβαια μιλαμε μονο για το γνωστικο !!! ετσι ?
κυριακη δεν ξερουμε
αληθεια πιστευετε οτι οσες εκαναν πειραμα θα χασουν το 50 αρακι ???
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Marrilita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:36:29 μμ »
Κορίτσια Καλησπέρα. Σας παρακολουθώ πολύ καιρό αλλά πρώτη φορά συμμετέχω σε κάποια συζήτηση.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που έβγαλε χθες ο ΑΣΕΠ έχω 53 σωστές, 6 λάθος και μία αναπάντητη ερώτηση. Από την συγκεκριμένη ενότητα μάλλον ευχαριστημένη είμαι, αλλά προβληματίζομαι πολύ σοβαρά για τα θέματα της δεύτερης μέρας γιατί ενώ στην ερώτηση του ΔΕΠΠΣ έχω απαντήσει, νομίζω, καλά, στο θέμα με την δραστηριότητα δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένη  μου απέμεινε πολύ λίγος χρονος και δεν έκανα την ανάπτυξη που θα ήθελα. Να και τη μαύρη αλήθεια στην δραστηριότητα έχω ένα πολύ κακο, σε εμφάνιση,  γραπτό. Ο διορθωτής θα τα... παίξει σαν να έχει γράψει διαφορετικός άνθρωπος της δύο απαντήσεις. Ζητώ συγνώμη για την μεγάλη απάντηση και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:47 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:30:57 μμ »
Παράθεση
αληθεια πιστευετε οτι οσες εκαναν πειραμα θα χασουν το 50 αρακι
Τι εννοεις MairyLiscious; Ποιο 50αράκι;

marigoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 05:06:48 μμ »

αληθεια πιστευετε οτι οσες εκαναν πειραμα θα χασουν το 50 αρακι ???

και εγώ την ίδια απορία έχω... ίσα ίσα με το πείραμα ήσουν μέσα στο θέμα

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 05:30:08 μμ »
αχ μην μου λετε τετοια ... κι εγω πειραμα εκανα....πρωτα εδειξα στα παιδιά μια προσομοίωση στον υπολογιστή σχετικά με την εναλλαγή μέρας-νύχτας, στην συνεχεια πραγματοποιηθηκε το πειραμα σε ομαδες , κάποια παιδιά βιντεοσκόπησαν το πειραμα κτλ.. και στην συνέχεια μια ομαδα παιδιών (3 παιδιά) θέλησε κι αυτή να κάνει την δική της προσομοίωση με θέμα την εναλλαγή μέρας νύχτας. τα υπόλοιπα παιδιά ζωγράφισαν ελεύθερα τις εντυπώσεις τους σχετικά με το πειραμα. επειτα εγραψα πως οι εργασίες τους δημοσιεύτηκαν στην τοπική εφημερίδα. κορίτσια (και .. αγορια;;), πραγματικά δεν υπηρχε χρόνος .Ότι μου ερχόταν προσωπικά στο μυαλο το εγραφα , δεν ειχα χρονο να σκεφτώ τπτ αλλο. ααααχ θα δούμε στο τελος τι καταφέραμε και ο καθένας πραγματικά με την ΤΥΧΗ του.... ???

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 05:54:08 μμ »

Να ρωτήσω βρε κορίτσια....Ζητούσε 1 δραστηριότητα, να το τονίσουμε ΜΙΑ!
Αυτό που έπρεπε να κάνουμε κατά τη γνώμη μου είναι 1 δραστηριότητα η οποία να αγγίζει πολλούς τομείς, όχι να αναπτύξουμε ολόκληρο θέμα, δηλ. μόνο το πείραμα για παράδειγμα κ όχι μετά να ζωγραφίσουν κ να κάνουν κ άλλα πράγματα. Έτσι καταλαβαίνω εγώ , ήθελαν να δουν πως μπορούμε να συνδυάσουμε γνωστικούς τομείς σε 1 δραστηριότητα κ όχι πολλές δραστηριότητες μαζί πχ να περιγράψεις το πείραμα κ να εξηγήσεις πως με τον τρόπο που το κάνεις, το πείραμα κ μόνο το πείραμα, συνδυάζεις μαθηματικά κ δημιουργία έκφραση για παράδειγμα, δεν ζητούσε όλο το ημερήσιο πρόγραμμα γτ αν ζωγραφίσουν, κάνουν ομάδες κ ένα σωρό πράγματα μετά νομίζω ξεφεύγουμε από την έννοια της ΜΙΑΣ δραστηριότητας. Επίσης εννοείται πως πρέπει να δείξεις κάπου σε όσα γράφεις ότι υπολογίζεις κ την ποικιλομορφία στην τάξη. Τώρα όσον αφορά στα ολοήμερα πιστεύω πως κάποια στιγμή θα γίνει κ με εμάς κάτι αντίστοιχο με τους δασκάλους κ θα μας απορροφήσει το σύστημα, πάντως θα γίνει της κακομοίρας για τα γεν.παιδ. γτ καμία δεν είναι ευχαριστημένη κ εκεί θα κόψουν πολύ κόσμο, ναι μεν στο γνωστικό δεν πήγαμε άσχημα αλλά με 60-70 στα γεν.παιδ. πέφτει ο  βαθμός πολύ κ να θυμίσω πως στον προηγούμενο ασεπ η τελευταία είχε γύρω στο 82. sorry για τη μεγάλη απάντηση αλλά τα διάβασα όλα μαζί.

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 06:03:14 μμ »
πάντως θα γίνει της κακομοίρας για τα γεν.παιδ. γτ καμία δεν είναι ευχαριστημένη κ εκεί θα κόψουν πολύ κόσμο,


Όταν λές θα κόψουν εννοείς θα βάλουν κάτω από τη βάση (50) άρα και αποτυχόντες? Ή απλά αναφέρεσαι σε μια πιο αυστηρη βαθμολόγηση;
Γιατί όπως και να έχει θεωρώ οτι πρέπει να μην έχεις απαντήσει σε θέμα ολόκληρο για να κοπείς. Ετσι το εκλαμβάνω προσωπικά... Εσείς τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 06:57:10 μμ »
εγώ πιστεύω πως και την δεύτερη μέρα θα κινηθούν ψηλά οι βαθμοί!!!! Όσο γι αυτούς που θα κοπούν θα είναι αυτοί που δεν είχαν καμία άποψη...Μην τρελαθούμε ποιός θα κοπεί μ αυτά τα θέματα,όσοι τα γράψανε κουτσά στραβα με πασαλείματα το πολύ να πέσουν στο 55-60...Κάτω απ΄τη βάση θα είναι λιγότεροι απο την άλλη φορά λέω...Εσείς?
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 07:19:41 μμ »
ναι μια δραστηριότητα ζητούσε , στην οποία επρεπε να συνδυασεις 1 ή περισσότερα γνωστικά αντικείμενα. εγώ απλά δεν τα εγραψα σαν εκθεση απλά την μια ΄ΜΕΓΑΛΗ΄ δραστηριότητα που ζητούσε την εκανα σε τρεις μικρές. αυτά  :)

Αποσυνδεδεμένος antrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 08:18:52 μμ »
titi ο τελευταίος που διορίστηκε στον προηγούμενο ΑΣΕΠ είχε 80.93...

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:05:22 μμ »
Μια ερώτηση να κάνω:
Στην ψηφοφορία πιο πανω λέτε μόνο τα λάθη ή συνολικα (λαθη μαζί με αναπάντητες) ???????

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - μετα τις απαντησεις ΑΣΕΠ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:45:36 μμ »
την ψηφοφορια την εχω θεσει εγω και εννοω μονο λαθη ;) οχι αναπαντητες

στο 50 αρακι που αναφερομαι ρωτω αν θα χασουν το 50 που παιρνει το καθε θεμα :D


μια δραστηριοτητα ζητουσε το ξερουμε τιτι αλλα δεν μπορεις να γραψεις απλως τη δραστηριοτητα και τπτ αλλο
θα την ενταξεις καπως , θα βαλεις την θεωρητικη τεκμηριωση , αφορμηση κτλ


εμενα προσωπικα η αφορμηση μου ηταν πολυ μεγαλη



'' ενα απο τα παιδια κατα τη διαρκεια υλοποιησης ενος project   με θεμα  το τηλεφωνο ανεφερε οτι ειχε ενα τηλεφωνημα με τα ξαδερφια του στον Καναδα και οτι ενω στην Ελλαδα ηταν μερα εκει ηταν νυχτα...αυτο προκαλεσε μεγαλο ενδιαφερον και περιεργια στα παιδια ετσι η νηπιαγωγος εφερε στην ταξη εικονες με εναλλαγες ημερας - νυχτας προκαλωντας ετσι τα παιδια να μιλησουν για οτι εβλεπαν...
ομως η απορια τους δεν ειχε λυθει .....
ετσι σκεφτηκε να καλεσουν το μπαμπα ενος παιδιου που ηταν φυσικος μηπως μπορει να λυσει το μυστηριο

ετσι τα παιδια εγραψαν οπως μπορουσαν μια προσκληση ζωγραφιζοντας ηλιο και φεγγαρι ;)

ο μπαμπας ηρθε στο νηπιαγωγειο με ενα dvd
το οποιο και ειδαν τα παιδια και συζητησαν μαζι του και τους ελυσε ολες τις αποριες τους'' εδω τελειωνει η αφορμηση σας τα παραθετω φυσικα χονδρικα δεν τα εγραψα ετσι 8)

αφου ο μπαμπας εφυγε η νηπιαγωγος προτεινε εδω ειναι η δραστηριοτητα μου


να φτιαξουν τη δικη τους υδρογειο σφαιρα
( εχω τονισει παραπανω στην θεωρητικη τεκμηριωση οτι μεσω της ομαδοσυνεργατικης τα παιδια θα νιωσουν ομορφα και θα ενθαρρυνθουν να μιλησουναυτο ειναι και το ζητουμενο αφου δεν παραγουν λογο 2 απο τα αλβανοφωνα στην ομαδα μεσα ,
 μεσω του σεβασμου και της αποδοχης θα απελευθερωθουν)

 με κολλες και εφημεριδες (παπιε μασε) στην οποια οπου ειναι νυχτα θα κολλησουν φεγγαρια που εχουν φτιαξει με κιτρινα χαρτονια και οπου ειναι μερα ηλιους   κανοντας χρηση του ηλεκτρονικου υπολογιστη οπου δυσκολευονται


ως επεκταση εβαλα οτι δραματοποιουν την εναλλαγη μερας νυχτας με την αναλογη μουσικη και ρολους ηλιου  ,φεγγαριου  , αστρων και συννεφων





εχω  λοιπον  γραφη στην αφορμηση και προφορικη επικοινωνια

και γενικοτερα εχω τονισει με εντονα γραμματα  παραπανω τα βασικα στοιχεια
αυτο που ηθελα να δει ο εξεταστης ειναι οτι ολα γινονται με εντονα στοιχεια διαθεματικοτητας και φυσικα η απαντηση μου ηταν

θεωρητικη τεκμηριωση : ............................
επιδιωξεις:........................
υλικα:.....
διαρκεια:...........
μεθοδος διδασκαλιας :ομαδοσυνεργατικη
χρονικη περιοδος υλοποιησης : φθινοπωρο που αλλαζει η ωρα και οι αλλαγες στη φυση ειναι εντονες

και παει λεγοντας με αφορμηση: ...........
 σχεδιασμο : ..........
 δραστηριοτητα:.............
 επεκταση: ..............
αξιολογηση:..............

 ξεχωριζοντας τα ετσι ουτως ωστε να μην τον κουραζω και να διαφαινεται ξεκαθαρα το τι γραφω ;)
 οποτε

θεωρω οτι αυτο που λες για τη μια ξεχωρη δραστηριοτητα στεκει αλλα οχι μονη της σκετη ετσι τουλαχιστον θεωρω εγω


δυστυχως ξεχασα να αναφερω την θεμελιωδη εννοι μεταβολη αλλα δεν νομιζω δα οτι ειναι τοσο σημαντικο

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:28:20 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 670

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.