*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση  (Αναγνώστηκε 14891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 30, 2009, 07:55:17 μμ »
Kαλώς ή κακώς απ όσο ξέρω οι σύμβουλοι θα διορθώσουν και άρα είναι στην κρίση τους αν κάποιος έγραψε ή δεν έγραψε  :-\ Σίγουρα το περιεχόμενο και ο τρόπος παρουσιασης των απαντήσεων μας θα μας δώσει ή θα μας αφαιρέσει πόντους ;)

Όσο για το πείραμα του Ραβανή, θα μου επιτρέψετε να πω οτι το αν το χε διαβάσει κάποιος ήταν θέμα τύχης, ψαξίματος και όχι παπαγαλίας! Προσωπικά το χα διδαχθεί αυτό το βιβλίο και τη γενικότερη μεθοδολογία αυτού του είδους των δραστηριοτήτων (πειραματα) αλλα πολύ κακώς (όπως αποδείχτηκε) δεν το χα μελετήσει για τον ΑΣΕΠ, όχι όμως οτι όποιος το χε διαβάσει ήταν και παπαγάλος...διαβασμένος και τυχαιρός ήταν ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 10:11:24 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:08 »

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:14:37 μμ »
κοριτσια χαλαρωστε ,δεν κατηγορησα οσε εγραψαν το πειραμα...ασφαλωσ και ηταν τυχερεσ οσεσ το ειχαν διαβασει ;D αυτο που μου χτυπησε ασχημα η δηλωση ''μου το ειπε σχολικη συμβουλοσ που ξερει'' οκ αν ειναι εμεισ δλδ που γραψαμε προφορικη επικοινωνια να τρλαθουμε απο το αγχοσ ακομα παραπανω.πολεσ λιγο πολυ εχουμε πληροφοριεσ για το πωσ θα διωρθωσουν αλλα δεν θεωρουσα σωστο να τισ πουμε..οκ, κ εγω μιλησα με την καθηγητρια που επεβλεπε την πτυχιακη μου εργασια και μου ειπε οτι θα μετρανε πολυ τη φαντασια και εχουν βαρεθει να βλεπουν το συγκεκριμενο πειραμα στο 70% των γραπτων...και αυτο που θα παρει το κατι παραπανω ειναι η παραλαγη του πειραματοσ.

Αποσυνδεδεμένος mimi85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:38:05 μμ »
Κι αυτοί που δεν έγραψαν καθόλου πείραμα?????
 0??????
Μηπως ειναι λιγο τραβηγμένο? Και γιατι δεν βγήκαν απαντησεις που να λένε οτι ήθελε πείραμα????

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:42:13 μμ »
ολεσ οι δραστηριοτητεσ ειναι σωστεσ αρκει η δραστ. να ειναι αρτια!!σε οποιο γνωστικο αντικειμενο και να ειναι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:16:42 μμ »
...σε μια συζητηση με την σχολική μας σύμβουλο, η οποία γνωρίζει πολύ καλα τα θέματα του ασεπ, μας  είπε  σχετικα με την δραστηριότητα εναλλαγής μέρας - νύχτας οτι όλες οι δραστηριοτητες απο όλα σχεδόν τα γνωστικά αντικείμενα του ΔΕΠΠΣ είναι σωστες εκτος απο εκεινες που εχουν σχεδιαστεί με βάση την  Γλώσσα-προφορική επικοινωνια. Με αλλα λόγια  δεν ηταν στόχος η προφορική επικοινωνία και η παραγωγή λόγου.
Αντιθέτως οι φυσικές επιστήμες(πείραμα),η δραματοποίηση, τα εικαστικα θεωρούνται οι ενδεικνυόμενες δραστηριότητες για τα αλλοδαπα παιδια στα πλαισια της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, οπως αναφερθηκε και προηγουμένως απο τις συναδελφους.
Σας υπενθυμίζω αυτά που είπε η julie. Είπε οτι μονο το πείραμα ήταν σωστό ??? Oxι βεβαια!Αντίθετως η σύμβουλος της είπε οτι οι περισσότερες δραστηριότητες είναι σωστές. Δεν το βρίσκετε λογικό;;;;
Επίσης οταν λέμε οτι κάποιοι απο μας έκαναν πείραμα εννοουμε μια παραλλαγή(για να μην πω κάτι εντελώς διαφορετικό)του πειράματος του Ραβανη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 10:50:21 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:18:23 μμ »
:)γεια σας, είμαι νεο μέλος και παρακολουθώ αρκετο καιρο αυτή την συζητηση.Είμαι αναπληρωτρια φετος και σε μια συζητηση με την σχολική μας σύμβουλο, η οποία γνωρίζει πολύ καλα τα θέματα του ασεπ, μας  είπε  σχετικα με την δραστηριότητα εναλλαγής μέρας - νύχτας οτι όλες οι δραστηριοτητες απο όλα σχεδόν τα γνωστικά αντικείμενα του ΔΕΠΠΣ είναι σωστες εκτος απο εκεινες που εχουν σχεδιαστεί με βάση την  Γλώσσα-προφορική επικοινωνια. Με αλλα λόγια  δεν ηταν στόχος η προφορική επικοινωνία και η παραγωγή λόγου.
Αντιθέτως οι φυσικές επιστήμες(πείραμα),η δραματοποίηση, τα εικαστικα θεωρούνται οι ενδεικνυόμενες δραστηριότητες για τα αλλοδαπα παιδια στα πλαισια της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, οπως αναφερθηκε και προηγουμένως απο τις συναδελφους.

Βρε κορίτσια...(και αγόρια)

Φάσκουμε και αντιφάσκουμε??

Δουλεύουμε σύμφωνα με το ΔΕΠΠΣ ή όχι??

Διαθεματικότητα---ολιστική αντίληψη της γνώσης ????

Συγκεκριμένα αναφέρεται στο ΔΕΠΠΣ ότι:

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται είναι κυρίως συλλογικές και ευνοούν την αλληλεπίδραση ,την επικοινωνία ,τη χρήση τεχνολογίας,τον προφορικό και γραπτό  λόγο (ΔΕΠΠΣ 2003) Οδηγός Νηπιαγωγού σελ.87

Δε ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι δε ξέρουν τί θέλουν όλοι οι του ΑΣΕΠ ,οι συμβούλοι και ...και ...και  ???
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:32:18 μμ »
Εγώ προσωπικά έκανα το πείραμα. Μόλις τώρα μαθαίνω ότι υπάρχει στο βιβλίο του Ραβανή. Δουλεύω πρώτη φορά σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και θέλησα να  κάνω μια ανάλογη δραστηριότητα και μετά απο ψάξιμο κατέληξα στο πείραμα ως το ιδανικότερο. Ειλικρινά αν δε είχα κάνει τη συγκεκριμένη δραστηριότητα δε θα το σκεφτόμουν. Απο την άλλη δε πιστεύω ότι μόνο με το πείραμα εξασφαλίζει κάποιος τις 50 μονάδες (εγώ προσωπικά δεν πρόλαβα να γράψω επιστημονική τεκμηρίωση) ή ότι αυτοί που επέλεξαν δραστηριότητα από άλλο γνωστικό αντικείμενο δε γράψανε καλά.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:56:20 μμ »
Συγκεκριμένα αναφέρεται στο ΔΕΠΠΣ ότι:

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται είναι κυρίως συλλογικές και ευνοούν την αλληλεπίδραση ,την επικοινωνία ,τη χρήση τεχνολογίας,τον προφορικό και γραπτό  λόγο (ΔΕΠΠΣ 2003) Οδηγός Νηπιαγωγού σελ.87

Δε ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι δε ξέρουν τί θέλουν όλοι οι του ΑΣΕΠ ,οι συμβούλοι και ...και ...και  ???
Καλα, οτι δεν ξερουν τι θέλουν και οτι ήταν "περίεργα"διατυπωμένες οι ερωτήσεις είναι δεδομένο :-\ :'(

Δεν καταλαβαίνω όμως τι σχέση έχει αυτό που αναφέρεις απο το ΔΕΠΠΣ ??? ???Αυτές είναι γενικές αρχές που εννοούνται σε κάθε δραστηριότητα! Δεν εννοούνται πχ οταν κάνουμε ένα πειραματάκι;;;Το να φτιάξεις όμως μια δραστηριότητα γλώσσας είναι άλλο πράγμα..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 11:12:09 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:03:47 μμ »
καλησπερα σε ολους!!!! στην αξιολογηση τι επιστημονικη τεκμηριωση ζητουσε? εσεις καταλαβατε? helloooo! μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 12:05:46 μμ από zoi83 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:35:43 μμ »
Συγκεκριμένα αναφέρεται στο ΔΕΠΠΣ ότι:

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται είναι κυρίως συλλογικές και ευνοούν την αλληλεπίδραση ,την επικοινωνία ,τη χρήση τεχνολογίας,τον προφορικό και γραπτό  λόγο (ΔΕΠΠΣ 2003) Οδηγός Νηπιαγωγού σελ.87

Δε ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι δε ξέρουν τί θέλουν όλοι οι του ΑΣΕΠ ,οι συμβούλοι και ...και ...και  ???
Καλα, οτι δεν ξερουν τι θέλουν και οτι ήταν "περίεργα"διατυπωμένες οι ερωτήσεις είναι δεδομένο :-\ :'(

Δεν καταλαβαίνω όμως τι σχέση έχει αυτό που αναφέρεις απο το ΔΕΠΠΣ ??? ???Αυτές είναι γενικές αρχές που εννοούνται σε κάθε δραστηριότητα! Δεν εννοούνται πχ οταν κάνουμε ένα πειραματάκι;;;Το να φτιάξεις όμως μια δραστηριότητα γλώσσας είναι άλλο πράγμα..

Απαντώ στη Julie9 σχετικά με τη σύμβουλο η οποία της είπε ότι οτι:" όλες οι δραστηριοτητες απο όλα σχεδόν τα γνωστικά αντικείμενα του ΔΕΠΠΣ είναι σωστες εκτος απο εκεινες που εχουν σχεδιαστεί με βάση την  Γλώσσα-προφορική επικοινωνια. Με αλλα λόγια  δεν ηταν στόχος η προφορική επικοινωνία και η παραγωγή λόγου."

Απλά δε συμφωνώ...με αυτό που πιστεύει η συγκεκριμένη σχ. σύμβουλος
Δεν μπορείς δηλαδή να διδάξεις την ενναλαγή μέρας -νύχτας με βάση τη Γλώσσα??
Δεν καταλαβαίνω αυτό το ΕΚΤΟΣ   που αναφέρει από τις δραστηριότητες Γλώσσας
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:53:06 μμ »
Κατάλαβα! Θεωρείς δηλαδή οτι και οι δραστηριότητες γλώσσας θα έπρεπε να πιάνονται για σωστές...Δεν ξέρουμε, μπορεί να είναι και αυτές σωστές και να βαθμολογούνται ανάλογα με τη δομή και το περιεχόμενο. Εντάξει η κοπέλα μεταφέρει την άποψη μιας συμβούλου. Χρήσιμη πληροφορία αν σκεφτεί κανείς οτι εδώ και καιρό ακούμε οτι θα διορθώσουν σύμβουλοι αλλά κατα τα άλλα δεν ξέρουμε αν θα είναι και η επίσημη γραμμή διόρθωσης :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 31, 2009, 12:26:47 πμ »
οταν λες εδω και καιρο ακουμε οτι θα διορθωσουν συμβουλοι?? απο ποτε? εγω πρωτη φορα το ακουω....ποσο πισω ειμαι ??? ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 31, 2009, 12:35:26 πμ »
οταν λες εδω και καιρο ακουμε οτι θα διορθωσουν συμβουλοι?? απο ποτε? εγω πρωτη φορα το ακουω....ποσο πισω ειμαι ??? ;D
Πριν ακόμη δώσουμε ΑΣΕΠ όοολες οι γνωστές μου που δουλευουν σε δημόσια και απο 2-3 φροντιστήρια που πήγαιναν γνωστές μου! Γιατι κάθε φορά αυτές δεν διορθώνουν;;;

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 31, 2009, 02:01:46 πμ »
Η γλώσσα διατρέχει όλες τις δραστηριότητες , αλλα θεωρώ πως επρεπε να δώσουμε περισσότερο βαση σε στόχους όπως η συνεργασία, αυτοεκτίμηση μπλα μπλα μπλα λογω διαπολιτισμικής. Βεβαια το τι θεωρώ εγω δεν σημαινει πως ισχυει  :-X . we ll see  ??? ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160942
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 32
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.