*

Αποστολέας Θέμα: Αν ήσασταν μαθητές...  (Αναγνώστηκε 8026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 04:34:07 μμ »
Θα ήθελα να είχα καθηγητές που να αισθάνονται νέοι και να είναι γεμάτοι όρεξη για διδασκαλία.

Ναι, φαίνεται πιο σωστό  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:14 »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2007, 10:30:59 μμ »
Θα'θελα να είχα καθηγητές θετικών επιστημών που να σου μαθαίνουν πράγματι την αντίστοιχη επιστήμη.(Σε όλο το γυμνάσιο,λύκειο δυστυχώς δεν έμαθα τίποτα απ'αυτούς ,ούτε και από τα φροντιστήρια)-αντίθετα από τους φιλόλογους που ήταν αξιόλογοι.

Θα ήθελα να είχα σοβαρούς καθηγητές πληροφορικής που να έχουν σπουδάσει πληροφορική και όχι καμμένους πενηντάρηδες φυσικο-μαθηματικούς.

Θα ήθελα να κυνηγήσουν όσους μόνιμους καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα και εκβιάζουν την βαθμολογία των μαθητών.
Να απαγορέψουν στους μόνιμους καθηγητές να κάνουν φροντιστηριακό στυλ μαθήματος για να τσιμπήσουν ιδιαίτερα.



Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2007, 10:12:45 πμ »
Αν συμφωνείς Dr_Michael το καταγράφουμε και συνεχίζουμε.

Παρακαλώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 06:26:03 μμ »
Μμ.. αν ήμουν μαθήτρια θα ήθελα και τι δεν θα ήθελα.
1. θα ήθελα ένα δάσκαλο επαγγελματία απέναντί μου. Δηλαδή κάποιον που έχει επιλέξει συνειδητά το επάγγελμα του. Και ποτέ μα ποτέ δεν θα ξεστωμούσε φτηνές δικαιολογίες του τύπου "αφού δεν πληρώνουν τους εκπαιδευτικούς τι παιδεία θέλουν να προσφέρουν.."
2. θα θελα κάποιον δάσκαλο όχι απέναντι μου, που θα μου κουνά επιδεικτικά το "δάχτυλο" για να μου υποδείξει το κατά την δική του κρίση το σωστό λάθος αλλά, ανάμεσα μας, δίπλα μας.
3. κάποιον/αν που θα ξέρει να  αγαπά και να σέβεται πρώτα από όλα τον εαυτό του και κατ' επέκταση και μας τους μαθητές του. Και δεν θα λέει σοφίες του στύλ "αχ εμείς, η δικιά μας η γενιά ήξερε - γιατι πια αποδέχεται ότι έχουν πια παραδοθεί στην ήττα - να αγωνίζεται και ξέρεις εσύ ανόητε μαθητή πόσο δύσκολα ήταν για μας...ενώ για σας τώρα....
4. κάποιον/αν που αγαπά την επιστήμη του και ανεξάρτητα από το πόσο όγκο πληροφοριών κατέχει είναι πρώτα απ όλα μεθοδικός και "διερευνητικός"
5. να είναι ευέλικτος και δεκτικός (όχι χαμαλέον ή άκριτα συναινετικός με ότι συμβαίνει) και άλλα πολλά μα πάρα πολλά.... :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:14 »

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 10:29:09 μμ »
6. Να διαλέγει πρωτότυπους τρόπους να διδάσκει χωρίς να καταλαβαίνουμε ότι κάνει μάθημα
7. Μερικές φορές να μας εκπλήσσει και να μην μπορούμε να προβλέψουμε τη συνέχεια του μαθήματος
8. Να τον θυμόμαστε για διδασκαλίες που έχει κάνει και όχι γιατί έγινε κάποιο ευτράπελο στην τάξη την ώρα του μαθήματός του
9. Να χαιρόμαστε να κάνουμε μάθημα
10. Να ζητάμε να μείνουμε και στο διάλειμμα  ώστε να συνεχίσουμε ότι κάνουμε
11. Να πιστεύει σε μας και να επαναλαμβάνει ότι θα καταφέρουμε περισσότερα από αυτόν
12. Να τηρεί τον κώδικα της τάξης για όλους τους μαθητές χωρίς εξαιρέσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2007, 07:12:48 μμ από mavoglou »
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 31, 2007, 04:00:15 μμ »
Το τι θα πρέπει η μαθητής να προσδoκεί από τον καθηγητή, τι θα πρέπει ο επισκέπτης σε μια δημόσια υπηρεσία να προσδoκεί από τον υπάλληλο που τον «εξυπηρετεί», τι θα πρέπει να προσδoκεί ο ψηφοφόρος από τον πολιτικό, και γενικά το τι θα ΠΡΕΠΕΙ να προσδoκεί από τον παροχέα μιας υπηρεσίας ο «πελάτης» ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΠΑΡΟΧΕΑ; Να φτιάξει δηλαδή το προφίλ του πελάτη ο παροχέας μιας υπηρεσίας;

Ίσως αυτό να ονειρεύονται οι κάθε λογής ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ διαφημιστές με τα μαρκετινίστικα κόλπα τους, αλλά τουλάχιστο στην εκπαίδευση (ΕΥΤΥΧΩΣ) τέτοιου είδους πρακτικές δεν έχουν την παραμικρή αξία.

Δεν μπορείς να εκπαιδεύσεις τον μαθητή να είναι μαθητής. Μπορείς να τον εκπαιδεύσεις (το πολύ) να γίνει άνθρωπος.
Αντίστοιχα για τον καθηγητή (και για κάθε επάγγελμα) ισχύει ότι δεν μπορείς να τον εκπαιδεύσεις για καθηγητή αν δεν είναι άνθρωπος (για το αντίστροφο βέβαια δεν υπάρχει καμία εγγύηση ;D).

Τα παιδιά στα σχολεία ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΥΝ να είναι φυτώρια που θα καλλιεργηθούν με συγκεκριμένες «προδιαγραφές». Εκτός κι αν είναι κανείς τόσο ΞΙΠΑΣΜΕΝΟΣ ώστε να θεωρεί ότι σε μια πιθανή αξιολόγηση του έργου του θα ήταν «σκόπιμο» να έχει θέσει ο ίδιος εκ των προτέρων τα κριτήρια, αν ΤΡΕΜΕΙ  :'( δηλαδή να κριθεί, να αναμετρηθεί με τις αδυναμίες του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2007, 04:06:43 μμ από lio »
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 06:57:06 μμ »
13. αν ήμουν μαθήτρια θα ήθελα ο/η δάσκαλος/α μου να μην μιλά σαν τον Χάρυ Κλίν όταν μιμείται τους παλιούς "κουλτουριάριδες" ταχα μου "διανοούμενους" αριστερούς ??? Θα θελα να είναι πραγματικά σκεπτόμενος και καλλιεργημένος, να χρησιμοποιεί απλή και κατανοητή γλώσσα για να χει περιεχόμενο και νόημα ο λόγος του.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 07:42:30 μμ »
14. Αν ήμουν μαθητής θα ήθελα να μπορώ να επιλέγω να μην είναι δάσκαλός μου κάποιος που νιώθω ότι δεν με καλύπτει (με όποιο τρόπο, δεν έχει σημασία)
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 07:10:35 μμ »
Πιστεύω ότι το κλειδί της επιτυχίας είναι να βρούμε τη χρυσή τομή ανάμεσα σ' αυτό που οι μαθητές θέλουν να γίνει και σ'αυτό που πρέπει να γίνει.

Έτσι, αφενός θα καταφέρουμε να σταθούμε πιο κοντά στα παιδιά και αφετέρου δεν θα ακυρώσουμε και την ίδια την αποστολή μας. Αν σας έλεγα ότι αυτη τη χρυσή τομή την έχω βρει θα έλεγα ψέμματα και θα ήμουν και ψώνιο μια και έχω μόλις 3 χρόνια στο "δασκαλίκι". Το ψάχνω, όμως, και πειραματίζομαι συνεχώς. Άλλοτε νιώθω ότι τα καταφέρνω, άλλοτε εντοπίζω λάθη, και ευτυχώς, δηλαδή, γιατί χωρίς λάθη δεν μαθαίνουμε.

Αν ήμουν μαθήτρια θα ήθελα:
Να με βλέπει ο καθηγητής σαν άτομο και όχι σαν μάζα.
Να "κατέβει" από την έδρα και να με πλησιάσει μαθαίνοντας τις ιδιαιτερότητές μου.
Να μου δώσει να καταλάβω γιατί τελοσπάντων υπάρχει στη ζωή μου αυτό το ανιαρό πράγμα που λέγεται σχολείο, να με κάνει να το αγαπήσω.
Να με βοηθήσει να θέσω στόχους και να τους πετύχω.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 09:21:06 μμ »
Ο Κόσμος του Μαθητήκαι η μετάφραση στον Κόσμο των Καθηγητών (τον δικό μου δηλαδή)
1. Θα ήθελα να έχω καθηγητές που πραγματικά τους αρέσει να διδάσκουν. Που έχουν επιλέξει το επάγγελμά τους και το κάνουν με μεράκι. 1. Θα ήθελα οι άνθρωποι που προσλαμβάνονται για εκπαιδευτικοί να είναι άτομα που έχουν επιλέξει αυτό το επάγγελμα και όχι άτομα που βρέθηκαν στην εκπαίδευση «από σπόντα», λόγω τύχης, λόγω της εργασιακής ανασφάλειας. Θα ήθελα το κράτος να διορίζει αποκλειστικά αποφοίτους πανεπιστημιακών σχολών που «βγάζουν» καθηγητές, δηλαδή ανθρώπους που έχουν γνώσεις τόσο πάνω στο επιστημονικό αντικείμενο που θα διδάξουν, αλλά και πάνω στο ΠΩΣ θα το διδάξουν. Ανθρώπους που το έχουν «λήξει» στο μυαλό τους ότι «αυτό» (=η εκπαίδευση) είναι η δουλειά που θα κάνουν την υπόλοιπη ζωή τους. Όχι «κάθε καρυδιάς καρύδι» από σχολές που δημιουργούν επιστήμονες, αλλά ουδεμία σχέση έχουν με την δημιουργία εκπαιδευτικών, για να γεμίσει όπως όπως τις «τρύπες» της ανεργίας.
2. Θα ήθελα καθηγητές νέους.2. Αυτή η άποψη των παιδιών είναι κατά την γνώμη μου «φυτευτή» από τους μεγάλους. Τα παιδιά θέλουν καθηγητές με όρεξη και αυτό «μεταφράζεται» σε «νέους», αφενός γιατί συνήθως οι νέοι είναι κάπως πιο δραστήριοι, αφετέρου γιατί το επιχείρημα αυτό «προωθήθηκε» πολύ όταν ήταν να καταργηθεί η επητηρίδα. Εγώ δεν θέλω αποκλειστικά νέους καθηγητές στα σχολεία, γιατί θα λείπει η εμπειρία η οποία αποκτάται μόνο με τον χρόνο. Θέλω όμως μικρότερα όρια συνταξιοδότησης γιατί στα 60 τους ελάχιστοι άνθρωποι μπορούν να είναι καλοί καθηγητές.
3. Θα ήθελα στο μάθημα να είμαστε σαν παρέα όλοι μαζί και ο καθηγητής να είναι κοντά μας.3. Θα ήθελα τάξεις με 10 παιδιά το πολύ και αίθουσες με ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι (ή κυκλική διάταξη γενικά) για να «βλεπόμαστε» με τα παιδιά. Θέλω (να κάνω) τα παιδιά να με βλέπουν ως έναν καθηγητή που συμπαθούν και σέβονται και όχι σαν κάποιο απόμακρο αυστηρό και στρυχνό άνθρωπο, ούτε ως τον «κολλητό» τους.
4. Θα ήθελα το σχολείο μου να έχει όλες τις υποδομές για να γίνει το μάθημα σωστά.4. Θα ήθελα το σχολείο μου να έχει όλες τις υποδομές για να γίνει το μάθημα σωστά.
5. Θα ήθελα να μην είναι υποχρεωτικό το σχολείο αλλά να επιλέγω να πηγαίνω εκεί.5. Δεν είμαι σίγουρη για το τι θα ήθελα. Αφενός είμαι υπέρ της άποψης που θέλει να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά ως υπεύθυνα άτομα και να τους δίνουμε την δυνατότητα της επιλογής, από την άλλη όμως δεν είμαι σίγουρη ότι σε αυτή την ηλικία (σε ποια ηλικία αλήθεια; Μιλάμε για δυνατότητα επιλογής ακόμα και στο δημοτικό; ) έχουν την εμπειρία και την ωριμότητα για να λάβουν ορθή απόφαση. Διότι το πόσο «καλά» περνάμε σε ένα μάθημα δεν αποτελεί αποκλειστικό κριτήριο για την παρακολούθησή του. Ούτε είναι δυνατόν όλα τα μαθήματα να είναι «παιδική χαρά». Η γνώση θέλει και θυσίες (να θυσιάσεις χρόνο, παιχνίδι, την καλή σου διάθεση μέσα σε ένα βαρετό μάθημα και εγκεφαλικά κύτταρα για να σκεφτείς). Και η γνώση έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα: δεν μπορείς να εκτιμήσεις την αξία της παρά μόνο ΑΦΟΥ την αποκτήσεις. Στο δημοτικό σιχαινόμουν την προπαίδεια (και πιστέψτε με δεν θυμάμαι να είμαι παιδί που ανάλωνα την μέρα μου στο πως να αποφύγω το μάθημα), αλλά τώρα είμαι ευτυχισμένη που την έμαθα.

Αυτά για αρχή... :)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 11:53:30 μμ »
και μια τέτοια αρχή happiness νομίζω θα ήταν κάτι πολύ περισσότερο από το ήμισυ του παντός!!!
 ;)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 12:23:05 πμ »
Τωρα που τα σκέφτομαι εκείνα τα χρόνια και είμαι στην υποψήφια για την απέναντι θέση αναλογίζομαι πως σκεφτόμουν τότε για τους καθηγητές μου.
Θα ήθελα λοιπόν καθηγητές που: Να έχουν χιούμορ, όρεξη για μάθημα, να έιναι νέοι, καθαροί εμφανίσιμοι και ευπαρουσίαστοι (δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο αηδίαζα με καθηγητές που έρχονταν στο σχολείο καθημερινά απλά για να πληρωθούν, βαριεστημένοι και βρομεροί χωρίς όρεξη για διδασκαλία, δεν άντεχα να τους βλέπω και να τους ακούω).
Θα ήθελα καθηγητές με μεθοδικότητα, πρωτοποριακές ιδέες, που να σου διδάσκουν όχι με σκοπό να τελειώσουν την διδακτέα ύλη που τους έχει οριστεί αλλά που σκοπεύον όταν φύγεις από εκείνη την τάξη να έχει μείνει κάτι ακόμα και στον τελευταίο και  πιο αδάιφορο μαθητή. Καθηγητές που θα μιλάνε δυνατά καθαρά και ευχάριστα. Που θα κάνουν συνέχεια ερωτήσεις και θα μιλούν με παραδείγματα προκείμενου να εκμαίευσουν αυτό που θέλουν να διδάξουν και να είναι όλοι σε εγρήγορση. Όχι καθηγητές που με το που μπαίνουν στην τάξη να αρχίζουν  να λένε να λένε να λένε αδάφοροι για το αν τους ακούει κανείς και το μόνο που θα ακουστεί θα είναι: βγάλτε μία κόλλα χαρτι, θα γράψουμε τεστ. Καθηγητές που θα μπορούν να διαβάζουν τα βλεμματα των μαθητών για το πότε κουράστηκαν, εγινάν βαρετοί προκειμένου να αλαξουν το ύφος της διδασκαλίας τους.
Τέλος θα ήθελα για κάθε μάθημα να μπορούσα να επιλέξω μεταξύ πολλων καθηγητών, έτσι ώστε να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα με τον καθηγητή με τον οποίο θα μου είναι αρεστός ή που θα καταλαβαίνω καλύτερα το μάθημα, χωρίς να βαριέμαι ποτέ!!!
Αυτα για την ώρα αν σκεφτώ ακόμα κάτι θα σας το γράψω. Πολύ ενδιαφέρον το topic απο όλες τις πλευρές.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 01:24:35 πμ »
Θα ήθελα ο Υπουργός Παιδείας, ο Πρωθυπουργός και κυρίως όλοι οι καθηγητές να διαβάσουν αυτό το topic.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Αν ήσασταν μαθητές...
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 09:09:16 πμ »
Θα ήθελα ο Υπουργός Παιδείας, ο Πρωθυπουργός και κυρίως όλοι οι καθηγητές να διαβάσουν αυτό το topic.



 ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160922
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.