*

Αποστολέας Θέμα: Κοινή στάση εκπαιδευτικών απέναντι στο άδικο σύστημα προσλήψεων!  (Αναγνώστηκε 16708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
εγω παλι διαφωνω σε μερικα πραγματα με zizoulis. οπως, οι αλλες ευρωπαικες χωρες δεν ξερω αν εχουν την υπογεννητικοτητα ή αν εχουν αλλη οικονομικη πολιτικη ωστε οι πιστωσεις να ειναι περισσοτερες.
ψωροκωσταινα η Ελλαδα, μια ζωη!!!
επιπλεον, τι θα πει τι τα τους κανει τοσους καθηγητες? και δεν ερωτωμεθα το αυτονητο, γιατι να επιλεγουμε ενα κλαδο που ειναι ηδη κλειστος?!

παραδειγμα, αν εδινα ΤΩΡΑ θα επελεγα παιδαγωγικο. ομως και παλι, ισως, επελεγα αυτο που ηθελα δηλ το φιλοσοφικο και να πω οτι θα παλεψω και οπου βγει....εδω ειναι η προσωπικη ευθυνη.
γιατι καλο ειναι να τα περιμενουμε ολα απο το κρατος αλλα βρε παιδια οσο εξαρταται απο μας, ας αναρωτηθουμε επιτελους, και ας πουμε την αληθεια στον εαυτο μας, οχι στους αλλους,τι εκανα για να το αποφυγω ή τι μπορουσα να κανω και δεν το εκανα?

απλα, καποιες σκεψεις κανω,οχι πως δεν θελω να υπαρχει ενα δικαιο συστημα προσληψεων ή ενα εκπ/κο συστημα που να διοριζει στρατιες εκπ/κων.
αλλα οταν επιλεγω κατι λαμβανω υποψη μου το τι σημβαινει και οχι το τι ηθελα να συμβει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ τελείωσα το σχολείο το 1995. Κανείς δεν μας έκανε επαγγελματικό προσανατολισμό. Η μόνη μας έγνοια ήταν να μπούμε σε κάποιο πανεπιστήμιο. Εξάλλου με την επετηρίδα τότε, είμαστε σίγουροι ότι κάποια στιγμή θα διοριστούμε..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
ναι,δεν διαφωνησα ως προς αυτο. ομως και τωρα βλεπεις οτι τα παιδια παλι προτιμουν και δηλωνουν φιλοσοφικες,θεολογικες,κλπ κλπ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
γιατί ακόμη επικρατεί η νοοτροπία να μπούν όλοι στα πανεπιστήμια..τώρα μπαίνουν στη Φιλοσοφική με 13! Όταν έδινα εγώ ούτε στο τελευταίο ΤΕΙ δεν πέρναγες..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Ρε παιδια είναι δυνατόν να επιλεγουμε επαγγελμα μόνο με βάση την επαγγελματική αποκαταστασή; Αν είναι έτσι τοτε η φιλολογια θα καταργηθεί σε λίγα χρόνια! Ασε που κι αυτο με το παιδαγωγικο πια μας έχει κανει να μισησουμε τους δασκαλους! Γινεται να γινουμε όλοι δάσκαλοι;
Εγώ πιστευω ότι έχω κουραστει πολύ για να μην ασχοληθώ με αυτό που σπούδασα, όμως ακόμα κι αν ηθελα μήπως με περιμενουν οι δουλειες και δεν πηγαίνω; Αναγκαστικά ασχολούμαι με τον ασεπ, αναγκαστικά τρεχω στα ιδιαιτερα και στα φροντιστήρια... Και το κρατος και η Ε.Ε. απλά ας αυξάνει τα όρια συνταξιοδότησης και να αφήνει ατιμώρητους τους κλέφτες - υπαιτίους του χάους. >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.