*

Αποστολέας Θέμα: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;  (Αναγνώστηκε 63864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christosdelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γειά σας θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν σε παίρνουν για εκπαιδευτή στα ΙΕΚ έστω και για 2 ώρες την εβδομάδα εάν διακόπτεται η κάρτα ανεργίας και με ποιόν τρόπο? Στήν περίπτωση που δεν ενημερώσω τον ΟΑΕΔ ότι κάνω μαθήματα στο ΙΕΚ ειδοποιείται με κάποιον άλλο τρόπο ο ΟΑΕΔ ότι εγώ κάνω μαθήματα και μου κόβει την κάρτα ανεργίας? Πχ ειδοποιεί το ΙΚΑ τον ΟΑΕΔ για τα ένσημα που θα πάρω και συγχρόνως γίνεται η διακοπή της κάρτας ανεργίας? Με 2 ώρες-την ίδια μέρα τήν εβδομάδα πόσα ένσημα θά παίρνω?
2 ή 1 ένσημα την εβδομάδα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα εκτιμόυσα εάν απαντούσε κάποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2013, 02:09:33 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 02:47:02 μμ »
Η κάρτα ανεργίας διακόπτεται ακόμα και αν έχεις 1 μέρα εργασίας. Πρέπει να πας εσύ να το πείς στον ΟΑΕΔ. Διαφορετικά, ίσως να φανεί αν το ψάξουν όταν θα πας τα ένσημα για να πάρεις επίδομα. Το ΙΚΑ από όσο ξέρω δεν ειδοποιεί τον ΟΑΕΔ. Επίσης για 2 ώρες την ίδια μέρα παίρνεις 1 ένσημο. Αν μπορούσαν αυτές τις 2 ώρες να στις έβαζαν 2 διαφορετικές μέρες την εβδομάδα (1 ώρα την ημέρα), τότε θα έπαιρνες 2 ένσημα την εβδομάδα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος christosdelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 03:20:06 μμ »
Ευχαριστώ γιά τήν απάντηση σου. Πάνω κάτω τό ίδια πιστεύω με αυτά που λές. Έτσι και αλλιώς δέν πρόκειται να πάω στον ΟΑΕΔ μετά γιατί δεν συμπληρώνω τίς ημέρες εργασίας που χρειάζονται γιά το επίδομα 125 μέρες εργασίας εάν δεν κάνω λάθος. Δηλ 56 ώρες που θα είναι τίς διαιρούμε με τίς 2 ώρες την εβδομάδα βγαίνουν 28 ημέρες ημέρες εργασίας δηλ 28 ένσημα. Εάν είναι σίγουρο οτι το ΙΚΑ δεν ενημερώνει τον ΟΑΕΔ τότε δεν πρέπει να έχω πρόβλημα.Αυτά τα ένσημα πότε τα κολλάει το ΙΚΑ ? Με την λήξη της σύμβασης ? Πρέπει να πάω εγώ στο ΙΚΑ ? Ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ με αυτές τις ώρες ? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 05:11:24 μμ »
Μέχρι 3 μέρες αν εισαι εργαζόμενος δεν σου διακόπτουν το επίδομα, απλά στο δινουν αναλογικα..αυτα από τον οαεδ σε ερώτηση που είχα κανει εγώ, για την απλή καρτα δεν ξερω
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2009, 10:23:31 πμ »
Μέχρι 3 μέρες αν εισαι εργαζόμενος δεν σου διακόπτουν το επίδομα, απλά στο δινουν αναλογικα..αυτα από τον οαεδ σε ερώτηση που είχα κανει εγώ, για την απλή καρτα δεν ξερω
Σωστόν!!!
Μόνο που θα πρέπει να πηγαίνεις στον ΟΑΕΔ βεβαίωση του ΙΕΚ στο οποίο εργάζεσαι στην οποία θα φαίνεται αναλυτικά ποιές μέρες και πόσες ώρες την ημέρα (σε συγκεκριμένη ημερομηνία) εργάστηκες κάθε μήνα.

Αποσυνδεδεμένος valisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2013, 07:36:59 μμ »
καλησπέρα!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το εαν πρέπει να έχω κάρτα ανεργίας ή όχι..συγκεκριμένα εργάζομαι απο τον Οκτώβριο του 11 σε δημόσιο ΙΕΚ, μια ημέρα την εβδομάδα..μέχρι πέρισυ (Ιούνιος 12), που είχαμε 1 ένσημο/ημέρα, δεν είχα κάρτα ανεργίας, όμως μιας και το σύστημα άλλαξε και δεν μας βάζουν ένσημα, έχω κάρτα ανεργίας απο τον Ιούλιο του 2012 που έληξε η σύμβαση έργου..Την νέα σύμβαση για το 2012Β  (οκτώβριος-Φεβρουάριος) την υπέγραψα τον Φεβρ. του 13, ενώ την τωρινή 2013Α, δεν την έχω υπογράψει ακόμα φυσικά...Προέκυψε μια θέση σε εταιρεία που χρηματοδοτείται μέσω ΕΣΠΑ για την πρόσληψη, και επειδή δεν θέλω να έχω κανένα μπελά, το είπα στην σύμβουλο που θα συμπλήρωνα την εξατομικευμένη παρέμβαση, και μου είπε οτι δεν ξέρει τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση δηλ της συμβασης έργου χωρίς ένσημα,με εισόδημα κάτω των 5000 το προηγούμενο έτος, και να ρωτήσω την επιθεώρηση εργασίας..αναρωτιέμαι, τι να ξέρουν στην επιθεώρηση εργασίας αμα ο ίδιος ο ΟΑΕΔ δεν ξέρει?
...there's a light that never goes out..

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 10:19:12 μμ »
Καλησπέρα!

Έχω για αρκετούς μήνες κάρτα ανεργίας και μέσα στο μήνα Οκτώβριο υπέγραψα σύμβαση για λίγες ώρες σε ένα φροντιστήριο.

Λίγες μέρες πριν την υπογράψω είχα καταθέσει τα χαρτιά μου για κάποιες προσλήψεις εποχικές στους δήμους μέσω ΟΑΕΔ...

Τα αποτελέσματα δεν έχουν βγει ακόμη...

Είμαι σε τρομερό δίλημμα...

Κανονικά πρέπει να πάω να διακόψω την κάρτα ανεργίας, σωστά;

Από την άλλη για τόσο λίγες ώρες χάνω οποιαδήποτε ελπίδα να δουλέψω κανονικά έστω και για λίγους μήνες...

Και φτάνει και ο χρόνος που θα πρεπε να την ανανεώσω κανονικά...

Αν την ανανεώσω όμως πχ αύριο 29-10 και τους πάω αργότερα χαρτί ότι έχω σύμβαση από αρχές Οκτώβρη θα έχω πρόβλημα, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 10:37:20 μμ »
Αφού υπέγραψες, νομίζω οτι πρέπει να τηρήσεις τη συμφωνία! Σκέψου επίσης τι πιθανότητες για πρόσληψη θα είχες στους δήμους;
Υπάρχει π.χ. περίπτωση να ακυρώσεις τη συμφωνία με το φρον/ριο, περιμένοντας τα αποτελέσματα για τους δήμους. Αν όμως δεν σε πάρουν; Είναι μία δύσκολη απόφαση που μόνον εσύ μπορείς να πάρεις!
  

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 11:40:42 μμ »
Κανονικά πρέπει να πάω να διακόψω την κάρτα ανεργίας, σωστά;

Και φτάνει και ο χρόνος που θα πρεπε να την ανανεώσω κανονικά...

Αν την ανανεώσω όμως πχ αύριο 29-10 και τους πάω αργότερα χαρτί ότι έχω σύμβαση από αρχές Οκτώβρη θα έχω πρόβλημα, σωστά;
Εφόσον υπέγραψες σύμβαση, έπρεπε να διακόψεις την κάρτα ανεργίας. Πιστεύω ότι για την πρόσληψή σου έχει ενημερωθεί ήδη ηλεκτρονικά ο ΟΑΕΔ και αν πας αύριο να ανανεώσεις την κάρτα σου θα εκτεθείς!!!

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 11:46:40 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση...

Το είχα ρωτήσει πάντως σε υπάλληλο του ΟΑΕΔ, του είχα πει πως έκανα την αίτηση αλλά υπάρχει περίπτωση σε λίγες μέρες να υπογράψω σύμβαση, και δεν ήξερε να μου πει τι γίνεται.


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 11:50:03 μμ »
Παρακαλώ mariliak.

Αν βλέπεις ότι δεν γνωρίζει ένας υπάλληλος να σου απαντήσει υπεύθυνα να απευθύνεσαι στον διευθυντή!
Εκείνος θα πρέπει να σου δώσει μια υπεύθυνη απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 11:52:44 μμ »
Έχεις δίκιο...

Αυτό έπρεπε να είχα κάνει, δεν το σκέφτηκα όμως...

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 05:28:24 μμ »
same old story...
με πηρανε τηλεφωνο για 2 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ. Εγώ είμαι άνεργος και παίρνω επίδομα απο τον ΟΑΕΔ. Τι γίνεται αν αποδεκτώ αυτές τις 2 ώρες? Με δεδομένο το ότι δεν βάζουν καν ενσημα πλέον στα ΙΕΚ, το επίδομα απλώς μειώνεται ή σταματά εντελώς? Η κάρτα ανεργίας σταματά να ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:14:36 μμ »
Όποιος δεν παίρνει ταμείο ανεργίας και προσλαμβάνεται έστω και για 1-2 ώρες, ακόμα και χωρίς ένσημα χάνει την ιδιότητα του ανέργου, άρα και την κάρτα του.

Όποιος παίρνει ταμείο ανεργίας μπορεί να ζητήσει να ενταχθεί σε σποραδική απασχόληση και να συνεχίσει να παίρνει το επίδομά του ελαφρώς μειωμένο. Εσύ διαλέγεις αν θα μπεις σε σποραδική απασχόληση (πρέπει να το διευκρινίσεις στο ΙΕΚ και στον ΟΑΕΔ) ή θα ζητήσεις αναστολή του επιδόματος ανεργίας για να πάρεις τους μήνες που απομένουν όταν απολυθείς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.