*

Αποστολέας Θέμα: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;  (Αναγνώστηκε 63886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:15:27 μμ »
εαν υπαρχει απλη καρτα ανεργιας αυτη διακοπτεται κατευθειαν.εαν παιρνετε ταμειο τοτε αφαιρειται αυτο το ποσο απο το ταμειο χωρις να χαθει η ιδιοτητα του ανεργου.απλα δεν γνωριζω μεχρι ποσες ωρες μπορεις...ισως μεχρι 10,με επιφυλαξη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:17:18 μμ »
Ο περιορισμός δεν έχει να κάνει με τις ώρες, αλλά με τις μέρες. Στη σποραδική εργασία επιτρέπεται να εργάζεσαι 3 μέρες την εβδομάδα, αλλά σε κανέναν μήνα να μην έχεις πάνω από 12 μέρες εργασίας!

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:54:57 μμ »
Ο περιορισμός δεν έχει να κάνει με τις ώρες, αλλά με τις μέρες. Στη σποραδική εργασία επιτρέπεται να εργάζεσαι 3 μέρες την εβδομάδα, αλλά σε κανέναν μήνα να μην έχεις πάνω από 12 μέρες εργασίας!

Ωραια, αν διαλέξω να μειωθεί απλά το επίδομα και οχι να το αναστείλω, τότε θα συνεχίσω να έχω συνεχομενη ανεργία? Δηλάδη εγώ αυτη τη στιγμή εχω 3,5 μήνες ανεργίας. Τους χανω αυτούς τους μήνες και απο εδω και περα θεωρούμαι εργαζόμενος, ή συνεχίζουν να μετράνε κανονικα?

Μιλάμε για 2 ώρες την εβδομάδα δηλαδή 8 ώρες μηνιαίως
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2013, 06:57:41 μμ από Aquarius »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:02:30 μμ »
Ναι, τότε θα εξακολουθήσεις να έχεις συνεχόμενη ανεργία! Οι 3,5 μήνες σου θα μετράνε κανονικά και θα αυξάνουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:07:35 μμ »
Ναι, τότε θα εξακολουθήσεις να έχεις συνεχόμενη ανεργία! Οι 3,5 μήνες σου θα μετράνε κανονικά και θα αυξάνουν!
=

Δεν είναι όμως αντιφατικό κάτι τέτοιο?
Δηλαδή αν δεν παίρνεις επίδομα δεν μπορεις να συνεχίσεις θεωρήσαι άνεργος, ενώ αν παίρνεις μπορείς?

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:14:04 μμ »
Αν κάποιος δουλέψει κάποιες ώρες Σαββατοκύριακο πάλι αφαιρούνται από το επίδομα του ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:22:25 μμ »
Δεν είναι όμως αντιφατικό κάτι τέτοιο?
Δηλαδή αν δεν παίρνεις επίδομα δεν μπορεις να συνεχίσεις θεωρείσαι άνεργος, ενώ αν παίρνεις μπορείς?
Το έχω συζητήσει με διευθυντή ΚΠΑ ΟΑΕΔ γιατί κι εμένα μου φαινόταν αντιφατικό, αλλά ισχύει αυτό που σας έγραψα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:26:44 μμ »
Αν κάποιος δουλέψει κάποιες ώρες Σαββατοκύριακο πάλι αφαιρούνται από το επίδομα του ΟΑΕΔ;
Δεν έχει σημασία πότε δουλεύεις. Αυτό που έχει σημασία είναι αν έχεις υπογράψει σύμβαση εργασίας.
Όλες οι συμβάσεις εργασίας κοινοποιούνται στον ΟΑΕΔ και αν θέλεις να μην ανασταλλεί η επιδότησή σου,
πρέπει να ζητήσεις να ενταχθείς στο καθεστώς της σποραδικής απασχόλησης!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:21:36 μμ »
Ωραια, αν διαλέξω να μειωθεί απλά το επίδομα και οχι να το αναστείλω, τότε θα συνεχίσω να έχω συνεχομενη ανεργία? Δηλάδη εγώ αυτη τη στιγμή εχω 3,5 μήνες ανεργίας. Τους χανω αυτούς τους μήνες και απο εδω και περα θεωρούμαι εργαζόμενος, ή συνεχίζουν να μετράνε κανονικα?


Ναι, τότε θα εξακολουθήσεις να έχεις συνεχόμενη ανεργία! Οι 3,5 μήνες σου θα μετράνε κανονικά και θα αυξάνουν!

Είσαι σίγουρος για αυτό Lasid; Δηλαδή σε περίπτωση σποραδικής απασχόλησης διατηρείται η κάρτα ανεργίας κανονικά; Θα μου πεις πως αλλιώς θα παίρνεις το υπόλοιπο του επιδόματος ανεργίας..Εμένα την τελευταία φορά που μου προέκυψε τέτοια περίπτωση ( αφού πρώτα μου κόψαν το επίδομα και πέρασα τα χίλια μύρια ) με τα πολλά έπαιρνα το υπόλοιπο αλλά νομίζω μου είχαν κρατήσει/ακυρώση την κάρτα ανεργίας με την δικαιολογία πως εφόσον κολλούσα έστω και ένα ένσημο έπαυα, να είμαι άνεργος.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:23:56 μμ »
παιδιά,  στον ΟΑΕΔ μου είπαν οτι μπορείς να δουλεύεις μέχρι 8 ώρες την εβδομάδα και να παίρνεις το υπόλοιπο μέρος του ταμείου ανεργίας αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο για τους εποχικά απασχολούμενους όπως είναι οι εργαζόμενοι στο τομέα του τουρισμού. Διαφορετικά αν εργάζεσαι έστω και μια ώρα διακόπτεται η κάρτα και το ταμείο. αυτά μου είπαν ...ρωτήστε και σεις να δούμε τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:29:57 μμ »
Δεν έχει σημασία πότε δουλεύεις. Αυτό που έχει σημασία είναι αν έχεις υπογράψει σύμβαση εργασίας.
Όλες οι συμβάσεις εργασίας κοινοποιούνται στον ΟΑΕΔ και αν θέλεις να μην ανασταλλεί η επιδότησή σου,
πρέπει να ζητήσεις να ενταχθείς στο καθεστώς της σποραδικής απασχόλησης!
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:31:52 μμ »
Είσαι σίγουρος για αυτό Lasid; Δηλαδή σε περίπτωση σποραδικής απασχόλησης διατηρείται η κάρτα ανεργίας κανονικά; Θα μου πεις πως αλλιώς θα παίρνεις το υπόλοιπο του επιδόματος ανεργίας..Εμένα την τελευταία φορά που μου προέκυψε τέτοια περίπτωση ( αφού πρώτα μου κόψαν το επίδομα και πέρασα τα χίλια μύρια ) με τα πολλά έπαιρνα το υπόλοιπο αλλά νομίζω μου είχαν κρατήσει/ακυρώση την κάρτα ανεργίας με την δικαιολογία πως εφόσον κολλούσα έστω και ένα ένσημο έπαυα, να είμαι άνεργος.
Μα αν παίρνεις επίδομα ανεργίας, δε γίνεται να μη θεωρείσαι άνεργος...
Μίλησα με διευθυντή ΚΠΑ ΟΑΕΔ... Δεν τα λέω απερίσκεπτα!
Το θέμα είναι ότι εσένα σου ακύρωσαν την κάρτα ανεργίας, ενώ έπαιρνες συνέχιση...
Τι να πω! Περίεργα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:33:56 μμ »

Είσαι σίγουρος για αυτό Lasid; Δηλαδή σε περίπτωση σποραδικής απασχόλησης διατηρείται η κάρτα ανεργίας κανονικά; Θα μου πεις πως αλλιώς θα παίρνεις το υπόλοιπο του επιδόματος ανεργίας..Εμένα την τελευταία φορά που μου προέκυψε τέτοια περίπτωση ( αφού πρώτα μου κόψαν το επίδομα και πέρασα τα χίλια μύρια ) με τα πολλά έπαιρνα το υπόλοιπο αλλά νομίζω μου είχαν κρατήσει/ακυρώση την κάρτα ανεργίας με την δικαιολογία πως εφόσον κολλούσα έστω και ένα ένσημο έπαυα, να είμαι άνεργος.

Αυτό ίσως να έχω μια κάποια λογική (λεμε τώρα...) διοτι κολλούσες ένσημα. Εδω όμως έχουμε να κάνουμε με περίπτωση...όχι ένσημα, όχι ασφάλιση...τι να πεις...μπαχαλο...
Πάντως το θέμα συνεχισης της ανεργίας είναι πολυ σημαντικό για μένα...όπως και του επιδόματος βέβαια...πρέπει να το σιγουρεψω ότι δε θα χάσω κάτι απο αυτά και έχω διορία μέχρι το μεσημέρι της Δευτέρας ώστε να βγάλω άκρη και να δεκτώ ή όχι τις 2 ώρες...

Επίσης αν πραγματικά ισχύει αυτό που έγραψε ο Lasid, τότε δημιουργειται και ένα ακόμη ερώτημα... Στη δική μου περίπτωση το επίδομα σε 3 μήνες τελειώνει...απο εκεί και πέρα τι γίνεται με τη συνέχιση των μηνών ανεργίας αν συνεχίσω να έχω αυτές τις 2 ώρες???? Σύνεχίζεται κανονικά ο χρόνος ανεργίας ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:36:48 μμ »
Μα δεν μπορεί να τελειώσει ο χρόνος της σποραδικής απασχόλησης και ενώ συνεχίζεις να εργάζεσαι, να θεωρείσαι άνεργος! Αυτό που πιθανόν να σε καλύπτει και να λογίζεσαι άνεργος, είναι η είσπραξη του ταμείου ανεργίας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.