*

Αποστολέας Θέμα: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;  (Αναγνώστηκε 63918 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:08:23 μμ »
Δεν ξέρω και πολλούς που κάνουν ιδιαίτερο με εργόσημο, αλλά δεν αξίζει να διακόψεις την ανεργία σου για ένα ιδιαίτερο!
Κατ'αρχάς, ευχαριστώ!
Μάλιστα... Κάπως έτσι το σκεπτόμουν και γω.
Σόρι πάντως που ξαναρωτώ, απλά θέλω να είναι απόλυτα σίγουρο: ακόμα και μία ώρα ιδιαίτερο να κάνεις, θεωρείσαι εργαζόμενος στο Ελλάντα;
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:23:44 μμ »
Παρακαλώ Love.

Αν αυτήν τη μία ώρα την κάνεις χωρίς να έχεις έναρξη στην εφορία, δεν φαίνεσαι ως εργαζόμενος πουθενά.
Ποιος όμως κάνει έναρξη και κόβει απόδειξη σε ιδιαίτερο, αν έχει 1 ώρα μάθημα την εβδομάδα; Κανείς!
Αυτό δεν είναι δουλειά...είναι χαρτζιλίκι!

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:36:01 μμ »
με την σύμβαση που υπογράφουμε στα Κδβμ μέχρι τον Ιούνιο, δεν μπορούμε να έχουμε κάρτα επειδή? εννοώ όταν ολοκληρωθούν οι 25 ώρες, τι θεωρούμαι? θα έχω μία σύμβαση, αλλά όχι και δουλειά... θα την πάω στον ΟΕΑΔ, δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω κάρτα, αλλά επίσης δεν το θεωρώ και λογικό...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:54:42 μμ »
Βασικά είναι δύσκολο να καταλάβω τι λες. Όποιος έχει σύμβαση, έχει και δουλειά. Όταν λήξει η σύμβασή σου στο ΚΔΒΜ θα πας στον ΟΑΕΔ και θα σου βγάλουν κάρτα ανεργίας κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 09:19:26 μμ »
sorry, ναι, το ειπα σαν να ξεραν όλοι από πριν την κατάσταση... τελοσπάντων, υπογραφουμε μεχρι ιουνιο, στην ουσια κανω 25 ωρες κι αυτο ηταν... εκτός αν, ίσως, με ξαναχρειαστούν, σε κανα 2-3 μήνες ξέρω γω...(από ότι έχω δει εδώ, σε άλλο θέμα, παίρνουν τους εκπαιδευτές με τη σειρά κι αν τελειώσουν ξαναρχίζουν από την αρχή)... δηλαδη δεν το λες ακριβως και δουλειά...

επίσης η υπεύθυνη μου επέμενε ότι μόνο για 4 ώρες την βδομάδα μπορούσα να έχω κάρτα... ήξερα από πριν ότι δεν γίνεται βέβαια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2013, 09:22:40 μμ από janeite »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 11:34:33 μμ »
Παρακαλώ Love.

Αν αυτήν τη μία ώρα την κάνεις χωρίς να έχεις έναρξη στην εφορία, δεν φαίνεσαι ως εργαζόμενος πουθενά.
Ποιος όμως κάνει έναρξη και κόβει απόδειξη σε ιδιαίτερο, αν έχει 1 ώρα μάθημα την εβδομάδα; Κανείς!
Αυτό δεν είναι δουλειά...είναι χαρτζιλίκι!
Ναι, έχεις δίκιο...
Αλλά, να, έχω κάτι περίεργα συνειδησιακά κολλήματα με την Εφορία και αυτήν τη στιγμή δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος...
Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι πάντως! :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 11:51:07 μμ »
Δε θέλω να σε κάνω να παραβιάσεις τη συνείδησή σου, αλλά να ξέρεις ότι τα χρήματα από ιδιαίτερο μιας ώρας είναι τόσο λίγα που και να τα δήλωνες κανονικά δεν επρόκειτο να σου βγει φόρος!

Συνεπώς, δεν κλέβεις την εφορία αν το εισόδημά σου είναι 1-2 ώρες ιδιαίτερο την εβδομάδα για ένα χρόνο.
Αυτό το μικροποσό είναι το χαρτζιλίκι σου για να πιεις ένα καφέ με τους φίλους σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2013, 11:52:47 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 01:17:18 πμ »
Δε θέλω να σε κάνω να παραβιάσεις τη συνείδησή σου, αλλά να ξέρεις ότι τα χρήματα από ιδιαίτερο μιας ώρας είναι τόσο λίγα που και να τα δήλωνες κανονικά δεν επρόκειτο να σου βγει φόρος!

Συνεπώς, δεν κλέβεις την εφορία αν το εισόδημά σου είναι 1-2 ώρες ιδιαίτερο την εβδομάδα για ένα χρόνο.
Αυτό το μικροποσό είναι το χαρτζιλίκι σου για να πιεις ένα καφέ με τους φίλους σου.
Το ξέρω, όλα αυτά που λες τα σκέφτομαι κι εγώ... :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 02:44:20 πμ »
Τι να σκεφτείτε παιδιά! Με μιά - δυό ώρες δεν πρέπει να σας απασχολεί καθόλου η εφορία! Όταν ομως δουλεύεις κανονικά, θα φορολογείσαι και κανονικά! (εφόσον βέβαια αμοίβεσαι κανονικά!)  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:21:14 μμ »
Τι να σκεφτείτε παιδιά! Με μιά - δυό ώρες δεν πρέπει να σας απασχολεί καθόλου η εφορία! Όταν ομως δουλεύεις κανονικά, θα φορολογείσαι και κανονικά! (εφόσον βέβαια αμοίβεσαι κανονικά!)  ;D
Eίναι τα κολλήματα που έλεγα... :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 11:20:34 πμ »
και εγω υπεγραψα συμβαση με το Ινεδεβιμ αλλα ειναι για 25 ωρες , σκεφτομαι να μην παω καν να ακυρωσω την καρτα μου, δεν παιρνω επιδομα ετσι και αλλιως

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:26:13 μμ »
Δυο εβδομάδες εχουν περάσει και ακόμα δεν εχει καθοριστει ποιος θα ειναι ο χαρακτήρας της συμβασης στα ΙΕΚ και αν θα μπορεί κάποιος να συνεχίσει να επιδοτείται απο τον ΟΑΕΔ....τι να πει κανεις...

Αποσυνδεδεμένος Zeno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:43:40 μμ »
Καλησπερα,

Εχω μια περιεργη περιπτωση που θελω να σας ρωτησω και μπηκα στην διαδικασια να εγγραφτω στο φορουμ σας για να μου λυσετε καποιες αποριες που πολυ θα εκτιμουσα αν με βοηθουσατε. Ειχα κανει αιτηση πριν 20 μερες σε προγραμμα Κοινωφελους Χαρακτηρα για 27.948 θεσεις πληρους απασχολησης. Δεν ηξερα ποτε θα εβγαινε η ανακοινωση των αποτελεσματων συγκεκριμενα και το αντιληφθηκα πριν 3 μερες στις 5/12 και στην ανακοινωση επιλεχτηκα σε μια θεση καθως ειχα πολλα χρονια ανεργος περιπου 3 και ειχα μαζεψει πολλα μορια. Στο μεσοδιαστημα ομως μου ετυχε μια δουλεια σε ενα μεγαλο πολυκαταστημα για εποχιακος υπαλληλος τωρα για τις γιορτες που ερχονται και υπεγραψα συμβαση απο τις 2/12/13 - 4/1/14. Κατα 99% το προγραμμα του ΟΑΕΔ θα ξεκινησει απ οτι ρωτησα και απ οσο εγω νομιζω με το νεο ετος (δηλαδη οταν τελειωσει η συμβαση μου). Αυτο που με καιει εμενα ειναι αν αυτο θα μου δημιουργησει προβλημα στην προσληψη μου στο προγραμμα του ΟΑΕΔ. Ειναι δυνατον να με κοψουν με καποιον τροπο απο την στιγμη που εχω επιλεχτει? Η καρτα ανεργιας μου (χωρις ταμειο ειμαι) απο την στιγμη που υπεγραψα την συμβαση αυτοματα ακυρωθηκε ? η πρεπει να παω να το δηλωσω στον ΟΑΕΔ μου? Τους στελνουν τις συμβασεις ηλεκτρονικα στον ΟΑΕΔ και αν ναι αυτο γινεται μετα την ληξη της συμβασης η εξ αρχης? Στην περιπτωση που εχει ακυρωθει η καρτα μου και παω να βγαλω εκ νεου καινουρια καρτα θα ισχυσει για το προγραμμα που θελω να μπω η θα με κοψουν? Και κατι τελευταιο γιατι σας κουρασα.. γινεται να δηλωσω τωρα που ειναι νωρις παραιτηση απο το καταστημα και αν ακυρωθει η συμβαση μου για να μην εχω προβληματα?

Συγγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα θελω πολυ την βοηθεια σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για ολιγόωρη απασχόληση διακόπτεται η κάρτα ανεργίας;
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 08:20:48 μμ »
Zeno καλωσήρθες στο pde.

Το σίγουρο είναι ότι με την πρόσληψη ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο ΟΑΕΔ, άρα η κάρτα σου διακόπηκε αυτόματα.
Από τη στιγμή που άρχισες να εργάζεσαι στις 2/12 στο πολυκατάστημα, δεν γίνεται τώρα παραιτούμενος να θεωρηθεί ότι είσαι και πάλι άνεργος. Ακόμα κι αν το έκανες και έβγαζες νέα κάρτα ανεργίας, θεωρώ ότι έχεις χάσει το ευεργέτημα των μορίων που σου έδιναν τα 3 χρόνια ανεργίας για την πεντάμηνη κοινωφελή εργασία.

Σχετικά με το αν η έκδοση καινούριας κάρτας ανεργίας σου επιτρέψει να πάρεις τη θέση στο πρόγραμμα που έχεις επιλεχθεί, μπορείς να ζητήσεις τη γνώμη συναδέλφων που έχουν την εμπειρία προγραμμάτων κοινωφελούς εργασίας γιατί ασχολήθηκαν με την προκήρυξη που βγήκε. Το αντίστοιχο θέμα βρίσκεται εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29933.154

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.