*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 99164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • ισόβια εξεταζόμενος....
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #462 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:36:49 μμ »
Αυτό ισχύει και στη γενική εκπαίδευση.

Πόσο μάλλον στην ειδική!!!
Με τον καιρό να ΄ναι κόντρα έχει τιμή σα πετάς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #463 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:46:06 μμ »
Ακριβως !! "πόσο μαλλον"....
   (γιαυτο το γραφω σε αυτο το τοπικ και το επισημαινω "παιδιων της ειδικης" )

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #464 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:49:16 μμ »
ναι ,αλλα δεν σε καλουν με κριτηριο την αγαπη σου.....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #465 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:56:08 μμ »
ναι ,αλλα δεν σε καλουν με κριτηριο την αγαπη σου.....

σιγουρα. και καθενας απο μας ξερει αν κανει ή οχι για αυτη τη "δουλεια", αν μπορει ή δεν μπορει.

συνεπως, για να μην εχουμε παρατραγουδα....ας εχουμε αυτογνωσια, σε καθε περιπτωση καλο μας κανει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2011, 01:58:26 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #466 στις: Ιούνιος 08, 2011, 01:57:14 μμ »
ναι ,αλλα δεν σε καλουν με κριτηριο την αγαπη σου.....

Ευτυχώς όμως σε στέλνουν αδιάβαστο τα παιδιά της ειδικής αν δεν τα αγαπάς (έχουν απίστευτη διαίσθηση) ... και κάπως ξεσκαρτάρει η κατάσταση μια και δεν είναι ικανό αυτό το κράτος να την ξεσκαρτάρει από πριν...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #467 στις: Ιούνιος 08, 2011, 02:00:09 μμ »
ναι ,αλλα δεν σε καλουν με κριτηριο την αγαπη σου.....

Ευτυχώς όμως σε στέλνουν αδιάβαστο τα παιδιά της ειδικής αν δεν τα αγαπάς (έχουν απίστευτη διαίσθηση) ... και κάπως ξεσκαρτάρει η κατάσταση μια και δεν είναι ικανό αυτό το κράτος να την ξεσκαρτάρει από πριν...

δεν ειναι θεμα κρατους, ειναι οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ουτε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
δεν μας φταιει παντα το κρατος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #468 στις: Ιούνιος 08, 2011, 02:20:46 μμ »
ναι ,αλλα δεν σε καλουν με κριτηριο την αγαπη σου.....

Ευτυχώς όμως σε στέλνουν αδιάβαστο τα παιδιά της ειδικής αν δεν τα αγαπάς (έχουν απίστευτη διαίσθηση) ... και κάπως ξεσκαρτάρει η κατάσταση μια και δεν είναι ικανό αυτό το κράτος να την ξεσκαρτάρει από πριν...

δεν ειναι θεμα κρατους, ειναι οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ουτε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
δεν μας φταιει παντα το κρατος.


Συμφωνώ...έχουμε κι εμείς ευθύνη...δεν μας είπε κανείς πως η ειδική αγωγή είναι παιδική χαρά!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #469 στις: Ιούνιος 08, 2011, 02:50:36 μμ »
ναι ,αλλα δεν σε καλουν με κριτηριο την αγαπη σου.....

Ευτυχώς όμως σε στέλνουν αδιάβαστο τα παιδιά της ειδικής αν δεν τα αγαπάς (έχουν απίστευτη διαίσθηση) ... και κάπως ξεσκαρτάρει η κατάσταση μια και δεν είναι ικανό αυτό το κράτος να την ξεσκαρτάρει από πριν...

δεν ειναι θεμα κρατους, ειναι οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ουτε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
δεν μας φταιει παντα το κρατος.


Συμφωνώ...έχουμε κι εμείς ευθύνη...δεν μας είπε κανείς πως η ειδική αγωγή είναι παιδική χαρά!

Το τραγικό είναι να βλέπει κανέις την ειδική αγωγή ως σκαλοπατάκι που θα του εξασφαλίσει μια θέση στη γενική αγωγή.
Πηγαίνοντας με αυτή τη σκέψη σε ένα ειδικό πλάισιο για δουλειά, είναι επόμενο να μην κάνεις καλή δουλειά!
Η ΕΑ θέλει συνειδητοποιημένα άτομα, που ξέρουν ΤΙ πάνε να κάνουν και σε ΠΟΙΟΥΣ...
Έχω πει πολλε΄ς φορές, και θα το πω άλλη μία. Η ΕΑ θα ξεκαθαρίσει από τους "τουρίστες" μόνο αν υπάρξει η υποχρέωση παραμονής για ένα διάστημα κάποιων χρόνων (5 ίσως;;;) στην ΕΑ πριν μπορέσει κάποιος να μεταβεί στη γενική, σε επίπεδο μονίμων. Σε επίπεδο αναπληρωτών, το ξεκαθάρισμα θα γίνει μόνο αν πάψει να μετρά η προϋπηρεσία της ειδικής στη γενική....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #470 στις: Ιούνιος 08, 2011, 11:27:16 μμ »
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω emmaki

ένας εκπαιδευτικός που δεν αγαπάει τα παιδιά δεν κάνει διαχωρισμό σε ειδική και γενική,
ο "κακός" εκπαιδευτικός (αν υπάρχει αυτό) θα είναι το ίδιο "κακός" παντού.

Εγώ ως εκπαιδευτικός δεν κάνω διακρίσεις ανάμεσα σε ειδική και γενική όλα τα παιδιά τα βλέπω ξεχωριστά σαν άτομα. Οπότε διχαστικές αντιλήψεις τύπου γενική ή ειδική δεν θεωρώ ότι είναι στην σωστή κατεύθυνση.

Την δουλειά μου θεωρώ ότι την κάνω εξίσου καλά στην ειδική αλλά και στην γενική και θέλω να έχω το δικαίωμα να επιλέγω ανάμεσα σε γενική και ειδική όπως επιλέγω αν θα είμαι σε γυμνάσιο ή σε γενικό λύκειο ή σε τεχνικό ή για οποιαδήποτε θέση ευθύνης στην εκπαίδευση.


Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #471 στις: Ιούνιος 09, 2011, 12:30:22 πμ »
Το ότι κάποιος περνάει από την ειδική κάποια χρόνια με στόχο να μεταπηδήσει αργότερα στη γενική εκπαίδευση δε σημαίνει απόλυτα ότι είναι "τουρίστας" και στη δουλειά του. Ασ μην είμαστε απόλυτοι στις εκφράσεις μας. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι ούτε είναι έγκλημα, κατά τη γνώμη μου, κάποιος να δουλέψει στην ειδική για να συγκεντρώσει προϋπηρεσία.
Με αυτή τη λογική οι άνθρωποι που δουλεύουν στα ιδιωτικά κέντρα ειδικής αγωγής δεν θα έπρεπε να πληρώνονται αλλά να δουλεύουν εθελοντικά λόγω "ειδικής αγωγής"   .

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #472 στις: Ιούνιος 09, 2011, 12:51:40 πμ »
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω emmaki

ένας εκπαιδευτικός που δεν αγαπάει τα παιδιά δεν κάνει διαχωρισμό σε ειδική και γενική,
ο "κακός" εκπαιδευτικός (αν υπάρχει αυτό) θα είναι το ίδιο "κακός" παντού.

Εγώ ως εκπαιδευτικός δεν κάνω διακρίσεις ανάμεσα σε ειδική και γενική όλα τα παιδιά τα βλέπω ξεχωριστά σαν άτομα. Οπότε διχαστικές αντιλήψεις τύπου γενική ή ειδική δεν θεωρώ ότι είναι στην σωστή κατεύθυνση.

Την δουλειά μου θεωρώ ότι την κάνω εξίσου καλά στην ειδική αλλά και στην γενική και θέλω να έχω το δικαίωμα να επιλέγω ανάμεσα σε γενική και ειδική όπως επιλέγω αν θα είμαι σε γυμνάσιο ή σε γενικό λύκειο ή σε τεχνικό ή για οποιαδήποτε θέση ευθύνης στην εκπαίδευση.

Πολλά ++++++++++++
Η εκπαίδευση είναι δικαίωμα όλων των παιδιών και ως εκ τούτου δεν χρειάζονται διαχωριστικές γραμμές. Μην ανατρέπουμε οι ίδιοι την ισότητα και την ισονομία θέτοντας κόκκινες γραμμές.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #473 στις: Ιούνιος 09, 2011, 08:21:57 πμ »
Στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι. Είναι όμως αστείο το σύστημα της εκπαίδευσης να επαφίεται στο τι δηλώνει ο κάθε εκπαιδευτικός ότι είναι και να μην αξιολογεί το ίδιο ποιος είναι κατάλληλος για τι. Δυστυχώς με τα σεμινάρια των 400 ωρών βρέθηκαν στην Ειδική Αγωγή και πολλοί άνθρωποι που όχι μόνο δεν είχαν ποτέ καμία διάθεση να δουλέψουν σε αυτή, αλλά δεν ήξεραν καν τι είναι. Αργότερα βέβαια διαβεβαίωναν ότι ήταν όνειρο ζωής για αυτούς… Η ανεπάρκεια τους όμως φάνηκε στην σχολική πράξη μέσα στα ειδικά σχολεία, ταλαιπωρώντας και τους εαυτούς τους και τα παιδιά εκεί. Ας κάτσει τώρα το Υπουργείο να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 08:25:47 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #474 στις: Ιούνιος 09, 2011, 08:49:55 πμ »
συμβαίνει αυτό που περιγράφει το emmaki και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.Ωστόσο,καλό έιναι να μη γενικεύουμε...δε σημαίνει ότι το επιλέγουν όλοι αυτό!όσον αφορά στο διαχωρισμό γενικής και ειδικής αγωγής σαφώς και υπάρχει διαχωρισμός.Αν δεν υπήρχε,θα μπορούσαν όλοι οι συνάδελφοι,ανεξαρτήτως προσόντων,να διδάσκουν σε ΣΜΕΑΕ.Δε σημαίνει ότι είμαι ικανός να διδάξω στη γενική αγωγή αφού είμαι ικανός στην ειδική και το αντίστροφο.Θεωρώ ότι οφείλουμε ως εκπαιδευτικοί να έχουμε συγκεκριμένη στοχοθεσία.Πιστεύω πως αν με βάλουν αύριο σε τάξη σε γενικό σχολείο να διδάξω θα δυσκολευτώ.Δεν είμαστε ικανοί για όλα και είναι καιρός να το συνειδητοποιήσουμε αυτό.Δεν είναι κακό! ;)
Με όλα αυτά ξεφύγαμε για άλλη μια φορά από το θέμα 'Ειδική αγωγή και ΑΣΕΠ". Θα γίνει διγωνισμός; Θα προκηρύξει οργανικές θέσεις στη δευτεροβάθμια; Τι να αναμένουμε;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικη αγωγη και ΑΣΕΠ
« Απάντηση #475 στις: Ιούνιος 09, 2011, 08:56:14 πμ »
συμβαίνει αυτό που περιγράφει το emmaki και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.Ωστόσο,καλό έιναι να μη γενικεύουμε...δε σημαίνει ότι το επιλέγουν όλοι αυτό!όσον αφορά στο διαχωρισμό γενικής και ειδικής αγωγής σαφώς και υπάρχει διαχωρισμός.Αν δεν υπήρχε,θα μπορούσαν όλοι οι συνάδελφοι,ανεξαρτήτως προσόντων,να διδάσκουν σε ΣΜΕΑΕ.Δε σημαίνει ότι είμαι ικανός να διδάξω στη γενική αγωγή αφού είμαι ικανός στην ειδική και το αντίστροφο.Θεωρώ ότι οφείλουμε ως εκπαιδευτικοί να έχουμε συγκεκριμένη στοχοθεσία.Πιστεύω πως αν με βάλουν αύριο σε τάξη σε γενικό σχολείο να διδάξω θα δυσκολευτώ.Δεν είμαστε ικανοί για όλα και είναι καιρός να το συνειδητοποιήσουμε αυτό.Δεν είναι κακό! ;)
Με όλα αυτά ξεφύγαμε για άλλη μια φορά από το θέμα 'Ειδική αγωγή και ΑΣΕΠ". Θα γίνει διγωνισμός; Θα προκηρύξει οργανικές θέσεις στη δευτεροβάθμια; Τι να αναμένουμε;
H ενημέρωση που έχω εγώ από καλή μου φίλη δασκάλα ειδικής αγωγής και πολύ ενεργή σε θέματα του κλάδου της, είναι ότι μέσα από το Υπουργείο τους είπαν ότι ο διαγωνισμός τους παγώνει (κάτι που πιθανόν να συμβεί και με τον ΑΣΕΠ γενικής αγωγής του '12) και ότι κάποια κενά θα καλυφθούν με δασκάλους από την γενική αγωγή. Για την δευτεροβάθμια δεν έχει συζητηθεί κάτι ούτως ή άλλως. Τώρα βέβαια όλες αυτές οι εκτιμήσεις για το "τι θα γίνει" δεν ξέρω κατά πόσο έχουν πια αξία σε μία χώρα που παραπαίει και δεν ξέρουμε αν θα έχει βαρέσει κανόνι σε δύο μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 08:58:40 πμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.