*

Αποστολέας Θέμα: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 102167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimmu_burger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2006, 02:29:00 μμ »
Παιδια γεια σας! Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση...
Εχω επιλεγει απο το ΑΣΕΠ οτι για την περιπτωση μου "συντρεχουν οι νομιμες προυποθεσεις για την υπαγωγη στην διαταξη του άρθ. 11 π.δ. 164/2004"
Για το διορισμο  εκτος απο πιστοποποιητικο υγειας απο Πρωτοβαθμια Υγειονομικη Επιτροπη, χρειαζεται και Πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α.
Τι ακριβως ειναι αυτο το πιστοποιητικο? Εγω βεβαια εχω αναβολη εως 31/12/2007. Τι γινεται με το διορισμο στην περιπτωση που δεν εχει παει καποιος στρατο?

Ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2006, 02:30:55 μμ από dimmu_burger »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2006, 05:33:24 μμ »
χρειαζεται και Πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α.
Τι ακριβως ειναι αυτο το πιστοποιητικο?

Το πιστοποιητικό τύπου Α είναι βεβαίωση ότι έχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Μπορείς να το βγάλεις στα ΚΕΠ μέσα σε λίγες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος dimmu_burger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2006, 09:09:01 μμ »
χρειαζεται και Πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α.
Τι ακριβως ειναι αυτο το πιστοποιητικο?

Το πιστοποιητικό τύπου Α είναι βεβαίωση ότι έχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Μπορείς να το βγάλεις στα ΚΕΠ μέσα σε λίγες μέρες.

Στην περιπτωση που δεν εχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις ακομα και μαλιστα υπαρχει αναβολη τι γινεται ?

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 14, 2006, 02:39:08 μμ »
Χαιρετώ όλο το forum...

Στο παρελθόν είχα ρωτήσει ξανά σε άλλο  FORUM για το θέμα που με απασχολεί... Απολύομαι στις 8 Αυγούστου. Είμαι Π19 και έχω υπέρ αρκετα μόρια για να διοριστώ. Ποιά είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω? Ρωτάω ξανά και ξανά γιατί κανένας δεν μου λέει υπεύθυνα αν θα μπορέσω να διοριστώ. Στις αιτήσεις των αναπληρωτών μου έβαλαν όχι στο πιστοποιητικό τύπου Α άρα θα μπω χαμηλά στον πίνακα. Στην προκύρηξη για τον μόνιμο διορισμό πάλι δεν 8α το έχω. Θέλω να ρωτήσω μετά την προκύρηξη για τον μόνιμο διορισμό βγαίνει κάποιος πίνακας? Αυτός χωρίζεται σε αυτούς που εχουν πιστοποιητικό τύπου Α και σε αυτούς που δεν το έχουν ή η υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσω κατά τον διορισμό έχει σαν συνέπεια να θεωρείται ότι έχω το πιστοποιητικό?Μπορώ να βρώ τους περσινούς πίνακες που καταρτίστικαν μετά την προκύρηξη για μόνιμο διορισμό?

Ευχαριστώ εξ' αρχής για τις απαντήσεις σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 08:26:58 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 14, 2006, 02:49:42 μμ »
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι πρέπει να έχεις το πιστοποιητικό τύπου Α μέχρι την ημερομηνία που ανακοινώνονται οι διορισμοί. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε σίγουρα μέχρι πέρισυ. Το ξέρω γιατί ένας κολλητός μου έχασε το διορισμό επειδή ανακοινώθηκαν οι διορισμοί Πέμπτη βράδυ κι αυτός απολυόταν Τρίτη πρωί , κι ενώ θα μπορούσε να παρουσιαστεί στη διεύθυνση που θα διοριζόταν με το πιστοποιητικό μέσα στην προθεσμία δεν το δεχόντουσαν από το υπουργείο. Μπορεί όμως να άλλαξε κάτι φέτος, ρώτησε για σιγουριά στο γραφείο διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 14, 2006, 02:51:02 μμ »
Οι διορισμοί πότε ανακοινώνονται και πότε πρέπει να το προσκομίσεις?? Αυτό δεν γίνετε αρχές Σεπτέμβρη?? Το λέω επειδή η προκύρηξη έλεγε ότι μπορείς να τα καταθέσεις κατά την ανάλληψη της υπηρεσίας... Θυμάσαι περίπου τις ημερομηνίες??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2006, 02:55:22 μμ από nascar1 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 14, 2006, 04:09:45 μμ »
Καταρχήν η προκύρηξη θα βγει Ιούλιο κατά πάσα πιθανότητα, το αργότερο Αύγουστο. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρεις άδεια από το στρατό για να κάνεις την αίτηση (αν και εφόσον το πάρεις είδηση πότε θα βγει). Δεν γνωρίζω αν τη στιγμή της αίτησης θα πρέπει να έχεις και το τύπου Α, ούτε αν μπορείς να πας βεβαίωση πότε απολύεσαι...

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 14, 2006, 07:00:01 μμ »
Παράθεση από την εγκύκλιο διορισμού ΠΕ19 - ΠΕ20 (28-9-2005) http://www.ypepth.gr/docs/egkykl_asep_pe19-20.zip
Παράθεση
...
...
4)  Πιστοποιητικό στρατού:
α) Πιστοποιητικό Στρατολογίας τύπου Α΄, από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει οριστικά απαλλαγεί νόμιμα απ’ αυτές. Υποψήφιος που δεν έχει στην κατοχή του το ανωτέρω πιστοποιητικό, θα πρέπει να υποβάλει  υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρει ότι έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή ότι έχει νόμιμα απαλλαγεί από αυτές και ότι θα προσκομίσει το πιστοποιητικό στρατολογίας κατά το χρόνο του διορισμού του.
...
...

Πιστοποιητικό αποκλείεται να πάρεις πριν απολυθείς.
Να κάνεις ψευδή υπ. δήλωση δεν μπορείς: θα το διασταυρώσουν στο διορισμό ή σε θα καρφώσουν...

Αρα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις απολυθεί μέχρι την υποβολή της αίτησης.

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 14, 2006, 07:02:32 μμ »
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι πρέπει να έχεις το πιστοποιητικό τύπου Α μέχρι την ημερομηνία που ανακοινώνονται οι διορισμοί. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε σίγουρα μέχρι πέρισυ. Το ξέρω γιατί ένας κολλητός μου έχασε το διορισμό επειδή ανακοινώθηκαν οι διορισμοί Πέμπτη βράδυ κι αυτός απολυόταν Τρίτη πρωί , κι ενώ θα μπορούσε να παρουσιαστεί στη διεύθυνση που θα διοριζόταν με το πιστοποιητικό μέσα στην προθεσμία δεν το δεχόντουσαν από το υπουργείο. Μπορεί όμως να άλλαξε κάτι φέτος, ρώτησε για σιγουριά στο γραφείο διορισμών.

Θα σου παραθέσω ακριβώς τι έλεγε η προκύρηξη για τους μόνιμους διορισμους που είχε βγεί περυσι και θέλω να μου πεις σε ποιό σημείο δεν καλυπτόταν ο φίλος σου.. Το κυνήγησε μετά?? Έκανε ένσταση??

a)   Πιστοποιητικό Στρατολογίας τύπου Α΄ , από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει οριστικά απαλλαγεί νόμιμα απ’ αυτές. Υποψήφιος που δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για διορισμό, θα πρέπει να υποβάλει μαζί με την αίτηση προτίμησης και υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρει ότι θα προσκομίσει το πιστοποιητικό στρατολογίας (τύπου Α΄) κατά το χρόνο ορκωμοσίας και ανάληψης υπηρεσίας.

Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να μιλήσω στο παιδί γιατί νομίζω πως άδικα έχασε τον διορισμό του...

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 14, 2006, 07:12:53 μμ »
Παράθεση από την εγκύκλιο διορισμού ΠΕ19 - ΠΕ20 (28-9-2005) http://www.ypepth.gr/docs/egkykl_asep_pe19-20.zip
Παράθεση
...
...
4)  Πιστοποιητικό στρατού:
α) Πιστοποιητικό Στρατολογίας τύπου Α΄, από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει οριστικά απαλλαγεί νόμιμα απ’ αυτές. Υποψήφιος που δεν έχει στην κατοχή του το ανωτέρω πιστοποιητικό, θα πρέπει να υποβάλει  υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρει ότι έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή ότι έχει νόμιμα απαλλαγεί από αυτές και ότι θα προσκομίσει το πιστοποιητικό στρατολογίας κατά το χρόνο του διορισμού του.
...
...

Πιστοποιητικό αποκλείεται να πάρεις πριν απολυθείς.
Να κάνεις ψευδή υπ. δήλωση δεν μπορείς: θα το διασταυρώσουν στο διορισμό ή σε θα καρφώσουν...

Αρα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις απολυθεί μέχρι την υποβολή της αίτησης.

Αν παρατηρήσεις την φετινή προκύρηξη θα δεις ότι είναι διαφορετική στο συγκεκριμένο σημείο... Δεν δηλώνω τίποτα το ψευδές.. Κοίτα το και πες μου..

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 14, 2006, 09:34:15 μμ »
a)   Πιστοποιητικό Στρατολογίας τύπου Α΄ , από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει οριστικά απαλλαγεί νόμιμα απ’ αυτές. Υποψήφιος που δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για διορισμό, θα πρέπει να υποβάλει μαζί με την αίτηση προτίμησης και υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρει ότι θα προσκομίσει το πιστοποιητικό στρατολογίας (τύπου Α΄) κατά το χρόνο ορκωμοσίας και ανάληψης υπηρεσίας.

Αυτό σε ποιά προκύρηξη ή εγκύκλιο το βρήκες ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2006, 09:35:49 μμ από Pepe Le Kout »

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 15, 2006, 12:37:36 πμ »
a)   Πιστοποιητικό Στρατολογίας τύπου Α΄ , από το οποίο να προκύπτει ότι ο ενδιαφερόμενος έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει οριστικά απαλλαγεί νόμιμα απ’ αυτές. Υποψήφιος που δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για διορισμό, θα πρέπει να υποβάλει μαζί με την αίτηση προτίμησης και υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρει ότι θα προσκομίσει το πιστοποιητικό στρατολογίας (τύπου Α΄) κατά το χρόνο ορκωμοσίας και ανάληψης υπηρεσίας.

Αυτό σε ποιά προκύρηξη ή εγκύκλιο το βρήκες ?

Από την φετινή προκύρηξη των αναπληρωτών και την περσυνή προκύρηξη για τους μόνιμους διορισμούς από τον πίνακα με το 40%...

Αποσυνδεδεμένος kanelldi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 15, 2006, 07:00:02 πμ »
Μην απελπίζεσαι, κι εγώ ίδια περίπτωση είμαι!!Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα καταθέσεις το πιστοποιητικό όταν σε καλέσουν για διορισμό-τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη.Άπλά,τώρα που καταθέτεις τα χαρτιά μπαίνεις στο τέλος του πίνακα και μόλις δώσεις το πιστοποιητικό η θέση σου αλλάζει-οπότε θα μπορείς να διοριστείς.Όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιο,η σειρά κατάταξης στον πίνακα μπορεί να τροποποιηθεί σ' αυτή την περίπτωση.Πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα!
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος nascar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 15, 2006, 12:39:54 μμ »
Μην απελπίζεσαι, κι εγώ ίδια περίπτωση είμαι!!Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα καταθέσεις το πιστοποιητικό όταν σε καλέσουν για διορισμό-τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη.Άπλά,τώρα που καταθέτεις τα χαρτιά μπαίνεις στο τέλος του πίνακα και μόλις δώσεις το πιστοποιητικό η θέση σου αλλάζει-οπότε θα μπορείς να διοριστείς.Όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιο,η σειρά κατάταξης στον πίνακα μπορεί να τροποποιηθεί σ' αυτή την περίπτωση.Πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα!


Μακάρι να πάνε όλα όπως τα λες και να διοριστούμε φέτος.. Από του χρόνου το πιο πιθανό είναι να σταματήσουν οι διορισμοί. Αλήθεια πότε απολύεσαι? Που υπηρετείς?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159608
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.