*

Αποστολέας Θέμα: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 102373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος komis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 05:48:26 μμ »
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις  και τη βοήθεια σας,
θα καταθέσω το πιστοποιητικό με το που απολυθώ και αναμένουμε...αλλιώς του χρόνου.
και θα ενημερώσω για τυχόν θετική εξέλιξη.

Υ.Γ. Η βοήθεια του site ειδικά στους νεότερους ειναι πολύτιμη και συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη για την στήριξη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 15, 2007, 09:34:35 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Πρέπει να είμαι ο μόνος διοριστέος που δεν χαίρεται!!!και αυτό μπορεί να χάσω το διορισμό λόγω στρατού. Τα πράγματα έχουν ως εξής: Βγήκαν τα αποτελέσματα και βρέθηκα στον πίνακα των διοριστέων. Δεν περίμενα να έχω γράψει τόσο καλά και για αυτό δεν είχα κόψει την αναβολή. Ρώτησα το τμήμα διορισμού του ΥΠΕΠΘ και μου είπαν ότι θα πρέπει πάω τώρα τον αύγουστο στρατό διαφορετικά χάνω τον διορισμό μου. Το θέμα είναι ότι αν κόψω σήμερα την αναβολή θα μπω στην σειρά του Νοεμβρίου και για αυτό στρατολογία μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτηση για κατ'εξαίρεση κατάταξη την οποία και θα εξετάσει το ΓΕΣ για να δει αν θα μου την εγκρίνει. Νομίζετε πως υπάρχει ενδεχόμενο να μην μου εγκρίνουν την αίτηση και πως θα πρέπει να βρω κάποιο βύσμα(που δεν έχω) να "σπρώξει" το θέμα, διαφορετικά δεν πρόκειται να εγκρίνουν την κατάταξη μου τον αύγουστο; Υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση στο παρελθόν και ξέρει κάποιος την κατάληξη να με πληροφορήσει; Όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ πολύ ας με ενημερώσει, γιατί είμαι σε ένα μικρό πανικό και ακόμα δεν έχω χαρεί την ευχάριστη είδηση των αποτελεσμάτων.

Περιττό να πω ότι είμαι σε διαδικάσια συλλογής χαρτιών για την υποστήριξη της αίτησης μου και υφίσταμαι τα γνωστά "καλά" του δημοσίου (αγένεια, έλλειψη πληροφόρησης και εξυπηρέτησης, όσο για τον χρόνο που κάνουν το "καίω και αμόλυβδη" τους ταιριάζει γάντι.

Ότι θα παρακάλαγα και θα έψαχνα να βρω κάποιο βύσμα απλά για να καταταγώ στο στρατό (όχι να πάω σε καλό σώμα) ούτε στην πιο τρελλά μου όνειρα!!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 15, 2007, 11:32:26 μμ »
Τι να πω ρε φίλε, σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα, αλλά είναι δυνατόν στην Ελλάδα να θέλεις να πας γρήγορα στρατό και να μη σε παίρνουν, συνήθως αυτοί κυνηγάνε. Μήπως αν τους ζητήσεις κανένα Κοσοβο ή Κύπρο σε πάρουν γρήγορα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2007, 11:34:24 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 19, 2007, 06:36:35 μμ »
καλησπέρα. είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση παρότι διοριστέος. Απέρριψαν την κατ'εξαίρεση κατάταξη μου στο στρατό το μήνα Αύγουστου και πλέον θα καταταγώ τον νοέμβριο του 2007 που σημαίναι απολυτήριο στρατού θα έχω το νοέμβριο του 2008( δύο μήνες μετά την τοποθέτηση της δεύτερης φουρνιάς διοριστέων). Να θεωρήσω ότι έχω χάσει τον διορισμό μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:52:39 »

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 19, 2007, 06:56:21 μμ »
Έχεις πάει στη Β'Βάθμια της περιοχής σου να τους πεις το και το,αυτό μου συμβαίνει να δεις τι θα σου πούν;Πρέπει να υπάρχει κάποια λύση
Έχω ακούσει για Δασκάλους οι οποίοι ήταν φαντάροι , δεν είχαν απολυθεί και τους διόρισαν μετά που απολύθηκαν από το στρατό.
Άρα νομικά πρέπει να είσαι και συ καλυμμένος.Οι νόμοι είναι ίδιοι για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2007, 06:59:04 μμ από amdakos »

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 19, 2007, 08:47:16 μμ »
Ρίξτε μια ματιά σε αυτά:

http://www.stemp.gr/content/view/24/37/

και

http://www.stemp.gr/content/view/17/37/

Δεν έχω την επίσημη απάντηση του Υπουργείου, αλλά γνωρίζω έναν επιτυχόντα στο διαγωνισμό αυτό (της 14/5/2005, με οριστικά αποτελέσματα στις 28/9/2005), ο οποίος απολύθηκε από το στρατό τον Απρίλιο-Μάιο (2007) και θα διοριστεί κανονικά φέτος το Σεπτέμβρη (2007), χωρίς κανένα πρόβλημα. Προφανώς, επειδή οι πίνακες των διοριστέων έχουν ισχύ 2 ημερολογιακά έτη (και όχι σχολικά έτη), το θέμα μάλλον ρυθμίζεται, αλλά φαντάζομαι ότι ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει πιθανόν να το κυνηγήσει προσωπικά...

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 19, 2007, 11:31:40 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κάνεις παρακώλυση του διορισμού.
Δε ξέρω.
Θυμάμαι μια κοπέλα που ήταν να διορισθεί και δεν ήθελε γιατί νόμιζε ότι θα την στέλνανε μακριά. (στην ουσία δεν ήθελε να γίνει νηπιαγωγός. Τέλος πάντων!!!!Περί ορέξεως...)
Και πήγε η μητέρα της και έκανε κάποια αίτηση, κάτι τέτοιο...στο Υπουργείο για να μη χάσει το διορισμό της.
 :-\
Μπορεί και να κάνω λάθος...αλλά ψάξτο...
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 25, 2007, 10:50:28 πμ »
Πήγα για πρώτη φορά να κάνω τα χαρτιά μου ως ωρομήσθιος .. Είχα όλα τα χαρτιά αλλα δεν είχα το στρατολογικό χαρτί Τύπου Α' 
Αντί αυτού είχα το απλυτήριο του στρατού επικυρωμένο και τους είπα πως θα προσκομίσω το απαιτούμενο σε 2 εβδομάδες εφόσον τόσο μου είπαν από ΚΕΠ της περιοχής πως θα πάρει για να βγει αυτό το χαρτί.

Αυτός που ήταν εκεί μου είπε δεν μπορώ να κάνω την αίτηση χωρίς αυτό το χαρτί ...
Η υπεύθυνη έλειπε από εκεί και δεν μπορούσα να περιμένω εφόσον δουλευω προς το παρόν σε μια εταιρία

Η απορία είναι η εξής .. Ο φίλος μου έκανε την αίτηση  χωρίς κανενα πρόβλημα και του είπαν να το πάει το χαρτί όταν ΑΠΟΛΥΘΕΙ... Έκανε απλά μια υπευθυνη δήλωση πως θα το προσκομίσει με την απόλυση του γιατί είναι ακόμα φαντάρος ... πως από μένα ζητάνε το χαρτί αναγκαστικά ??
εφόσον είναι διαδικαστικό το θέμα  έπρεπε να δεχτεί μια υπευθυνη δήλωση πως θα το προσκομίσω
Ξέρει κανείς αν πάω στο ρουφ αν μπορώ να πάρω το χαρτί αυτό άμεσα??

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 25, 2007, 11:51:18 πμ »
Να πάς μόνος σου στην Στρατολογία και να ζητήσεις το χαρτί αυτό.Ο Συζυγος μου το πήρε σε 2 ώρες μια και επικαλεστηκε και την αιτία που το ήθελε και τόνισε οτι έπρεπε να το πάρει άμεσα γιατι θα έχανε την δυνατότητα να κάνει τα χαρτιά του.Αν σε πουν <δεν το ήξερες> να πεις όχι γιατι τα κάνω πρώτη φορά και η εγκύκλιος βγήκε προχτές

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 25, 2007, 12:02:51 μμ »
Να πάς μόνος σου στην Στρατολογία και να ζητήσεις το χαρτί αυτό.Ο Συζυγος μου το πήρε σε 2 ώρες μια και επικαλεστηκε και την αιτία που το ήθελε και τόνισε οτι έπρεπε να το πάρει άμεσα γιατι θα έχανε την δυνατότητα να κάνει τα χαρτιά του.Αν σε πουν <δεν το ήξερες> να πεις όχι γιατι τα κάνω πρώτη φορά και η εγκύκλιος βγήκε προχτές

Ευχαριστώ ... Τώρα  με ενημέρωσαν πως κάνει μία μέρα το πολύ δύο να πάρεις αυτό το χαρτί ....
Βέβαια εγώ έχω το πρόβλημα ότι δουλεύω το πρωί και δεν μπορώ να αργώ κάθε μέρα ...

Το ποιο περίεργο είναι πως γίνεται να δέχονται επευθυνη δήλωση από αυτούς που είναι φαντάροι ότι θα το προσκομίσουν όταν απολυθούν και δεν δέχονται υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσω όταν μου το φέρει το ΚΕΠ της περιοχής μου (την άλλη εβδομάδα) ... Έχωντας και το απολυτηριο Στρατού επικυρωμενο

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 25, 2007, 12:14:25 μμ »
Αυτό που βασανίζει κάθε διαδικασία είναι η γραφειοκρατία
Τι άλλο να σου πω για να σε βοηθήσω:στείλε κάποιον γνωστό σου ή μόλις ανοίξουν.Ελα μην αγχώνεσαι,πάρε και στην Β/θμια και πες οτι θα σε καθυστερήσει η Στρατολογία μήπως και δεχτούν την αίτηση γιατι στο τέλος της εβδομάδας θα γίνει πανικός.
Εμας μας δέχονται απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 25, 2007, 12:26:36 μμ »
Αυτό που βασανίζει κάθε διαδικασία είναι η γραφειοκρατία
Τι άλλο να σου πω για να σε βοηθήσω:στείλε κάποιον γνωστό σου ή μόλις ανοίξουν.Ελα μην αγχώνεσαι,πάρε και στην Β/θμια και πες οτι θα σε καθυστερήσει η Στρατολογία μήπως και δεχτούν την αίτηση γιατι στο τέλος της εβδομάδας θα γίνει πανικός.
Εμας μας δέχονται απόγευμα.

Το αστείο σε όλα αυτά είναι πως ο Κύριος στην Δευτεροβάθμια που πήγα έκρινε Παράνομο που δέχτηκε η άλλη δευτεροβάθμια τα χαρτιά του φίλου μου που είναι ακόμα φαντάρος......    Με ρώταγε σε ποια Δευτεροβάθμια τα δέχτηκαν και πως δεν είναι νόμιμο κτλ. φυσικά δεν του είπα και του είπα πως είναι πληροφορία αυτό που του είπα και δεν θα χρησιμοποιηθεί αλλιώς

Τώρα που κοιτάω την εγκύκλιο μάλλον ο συγκεκριμένος Κύριος αύριο θα έχει πρόβλημα επειδή βιάστηκε να το πει σε όλους εκει μέσα αυτο που έγινε σε άλλη δευτεροβάθμια γελώντας και χλευάζοντας  .....

Στην Εγκύκλιο το λέει καθαρά πως μπορει να το προσκομίσει το χαρτι όποιος είναι ακόμα φαντάρος μετα την απόλυση του εάν είναι αυτή πριν τον Σεπτεμβρη...
Ο τύπος απλα ήταν άσχετος με την εγκύκλιο και αν υπάρχει φαντάρος από αυτή την Δευτεροβάθμια ΔΥΣΤΗΧΩΣ θα ενημερωθεί λανθασμένα και θα χάσει ένα χρονο ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΟΥ .
Αυριο θα τον ενημερώσω εγώ και θα του δείξω τις παραγράφους να μην παραπληροφορεί τον κόσμο, δυστηχώς και εγώ δεν είχα διαβάσει την συγκεκριμένη παράγραφο μόνο και σήμερα με έποιασε απροετοίμαστο     


Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 12:05:09 μμ »
καλημέρα σε όλους

είμαι γραμμένος στουσ πίνακεσ με μηδενικη προυπηρεσία. Οταν έκανα τα χαρτιά μου δεν είχα τελειώσει το στρατό και έχει γραφτεί στην αντίστοιχη στήλη "ΟΧΙ". Τώρα που τελείωσα, μπορώ να καταθέσω το απολυτήριο και να αλλάξει στον πίνακα με την επόμενη ανανέωση και να γραφτεί "ΝΑΙ" οτι δηλαδη έχω πάει στρατο? Πήρα τηλ και μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω μέχρι του χρόνου για να ξανακάνω τα χαρτιά μου όταν βγει η προκήρυξη, και να δηλώσω ότι έχω τελειώσει το στρατό.
Στην προκήρυξη στη σελίδα 8 όμως στην επισήμανση ΙΙ, αναφέρει ότι οι πίνακεσ μπορούν να αλλάξουν αν προσκομίσω πιστοποιητικό τυπου Α. αυτό ισχύει στην δική μου περίπτωση?????
ας μου πει καποιος που ξέρει σίγουρα για να μην τσακωθώ αδικα.....
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος thomas_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 02:33:17 μμ »
Να τσακωθείς!
Οι πίνακες ανανεώνονται συνεχώς και η προβλεπόμενη διαδικασία(τουλάχιστον μέχρι πέρυσι) είναι
1)δηλώνεις ότι δεν έχεις απολυτήριο στρατού
2)Σε κατατάσουν με την ένδειξη ΟΧΙ στην αντίστοιχη στήλη
3)καταθέτεις το πιστοποιητικό τύπου Α σε τοπική Β'θμια
4)όταν ανανεωθεί ο πίνακας το ΟΧΙ γίνεται ΝΑΙ και ανεβαίνεις στον πίνακα

Εγώ κατέθεσα το πιστοποιητικό Οκτώβρη (είχα απολυθεί Αύγουστο) και πριν τα Χ/να
είχε ανανεωθεί ο πίνακας και τα στοιχεία μου είχαν αλλάξει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.