*

Αποστολέας Θέμα: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 101785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:27:12 μμ »
Σ' ευχαριστώ. Το φαντάστηκα, όμως είδα άτομα να είναι στο τέλος του πίνακα λόγω στρατού, έχοντας ημερομηνία κτήσης πτυχίου 1998 ή 2006 κ.α. και μου έκανε εντύπωση πως γίνεται αυτό...
Μπορεί να παίρνουν αναβολές για διάφορους λόγους. Εξακολουθούν να έχουν, όμως, την υποχρέωση να υπηρετήσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος ekp.1991

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 18, 2020, 09:18:40 μμ »
Καλησπέρα σας και από μένα! Και εγώ έχω την εξής απορία για την κατάταξη τον αναπληρωτών και της νόμιμης απαλλαγής. Εφόσον υπάρχει η νόμιμη απαλλαγή ανεβαίνεις κανονικά στην θέση σου με την ένδειξη "ΣΤΡΑΤΟΣ ΝΑΙ"; ή συνεχίζεις να είσαι στο τέλος της λίστας με την ένδειξη ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΧΙ; Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει νόμιμη απαλλαγή να μας απαντήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 18, 2020, 09:40:56 μμ »
Αν κάποιος έχει πάρει νόμιμη απαλλαγή στον πίνακα θα έχει την ένδειξη "ΣΤΡΑΤΟΣ ΝΑΙ".
Αφού δεν υπέχει καμιάς στρατιωτικής υποχρέωσης, είναι παράλογο να λέει στον πίνακα "ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΧΙ".

Αποσυνδεδεμένος ekp.1991

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 18, 2020, 10:27:11 μμ »
Αν κάποιος έχει πάρει νόμιμη απαλλαγή στον πίνακα θα έχει την ένδειξη "ΣΤΡΑΤΟΣ ΝΑΙ".
Αφού δεν υπέχει καμιάς στρατιωτικής υποχρέωσης, είναι παράλογο να λέει στον πίνακα "ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΧΙ".


Ευχαριστώ θερμά για την γρήγορη απάντηση. Απ' ότι κατάλαβα όλοι με την ίδια απορία κολλήσαμε στην διατύπωση του πιστοποιητικού που λεει δεν εχει ολοκληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεωσεις αλλα δεν εχει καμία υποχρέωση γιατί έχει απαλλαγεί νόμιμα από αυτές. Προφανώς αναφέρονται σε υποψήφιους που δεν έχουν την νόμιμη απαλλαγή για δικους τους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 18, 2020, 10:46:59 μμ »
Ευχαριστώ θερμά για την γρήγορη απάντηση. Απ' ότι κατάλαβα όλοι με την ίδια απορία κολλήσαμε στην διατύπωση του πιστοποιητικού που λεει δεν εχει ολοκληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεωσεις αλλα δεν εχει καμία υποχρέωση γιατί έχει απαλλαγεί νόμιμα από αυτές. Προφανώς αναφέρονται σε υποψήφιους που δεν έχουν την νόμιμη απαλλαγή για δικους τους λόγους.
Αυτή η διατύπωση παραπέμπει σε εξαγορά ενός τμήματος της στρατιωτικής θητείας...εκτός αν κάποιος απαλλάσσεται για λόγους υγείας.

Αποσυνδεδεμένος ekp.1991

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 01:34:21 πμ »
Αυτή η διατύπωση παραπέμπει σε εξαγορά ενός τμήματος της στρατιωτικής θητείας...εκτός αν κάποιος απαλλάσσεται για λόγους υγείας.
Ναι για λόγους υγείας γίνεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις...

Αποσυνδεδεμένος pintourikio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 15, 2021, 10:42:32 μμ »
Καλησπέρα, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το 2022 ή το 2023 θα ανοίξουν οι πίνακες και θα πρέπει να καταθέσουμε τα προσόντα μας (πτυχία, σεμινάρια κτλπ) για να μπούμε στους πίνακες.. Εκείνη την περίοδο λογικά δεν θα έχω προλάβει να τελειώσω τον στρατό. Μέχρι να ανοίξουν πάλι οι πίνακες εγώ θα βρίσκομαι στο τέλος των πινάκων?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι πολύ λάθος.. Για μια υπόθεση 1-2 μηνών, δεν θα έχω καμία ελπίδα για όσα χρόνια κάνουν να ανοίξουν ξανά οι πίνακες.?
Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, διορθωστε με

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 16, 2021, 10:45:38 πμ »
Δεν έχεις καταλάβει λάθος. Έτσι είναι η προκηρύξεις. Έχουν προθεσμία αιτήσεων και δέχονται υποβολή προσόντων / δικαιολογητικών που έχουν αποκτηθεί ως την τελευταία μέρα των αιτήσεων. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με κάποιον που λίγες μέρες μετά θα ολοκληρώσει ένα σεμινάριο ή θα αποκτήσει το μεταπτυχιακό του. Φυσικά ως τότε μπορεί να ισχύει νέος νόμος για τις προσλήψεις και τους διορισμούς εκπαιδευτικών και επομένως να αλλάξουν τα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 16, 2021, 12:51:36 μμ »
Καλησπέρα, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το 2022 ή το 2023 θα ανοίξουν οι πίνακες και θα πρέπει να καταθέσουμε τα προσόντα μας (πτυχία, σεμινάρια κτλπ) για να μπούμε στους πίνακες.. Εκείνη την περίοδο λογικά δεν θα έχω προλάβει να τελειώσω τον στρατό. Μέχρι να ανοίξουν πάλι οι πίνακες εγώ θα βρίσκομαι στο τέλος των πινάκων?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι πολύ λάθος.. Για μια υπόθεση 1-2 μηνών, δεν θα έχω καμία ελπίδα για όσα χρόνια κάνουν να ανοίξουν ξανά οι πίνακες.?
Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, διορθωστε με
Μπορεις οποιαδήποτε στιγμη να καταθεσεις απολυτήριο στρατου...δες τι έγραφε η φετεινη πρόσκληση δηλωσης περιοχών:

"ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ (για τους άρρενες υποψήφιους)
1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 «Χρόνος συνδρομής προϋποθέσεων διορισμού»
του ν.3528/2007:
«1. Οι υποψήφιοι υπάλληλοι πρέπει να έχουν τα προσόντα του διορισμού τόσο κατά το χρόνο
λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων όσο και κατά το χρόνο του διορισμού. Το ανώτατο όριο της
ηλικίας διορισμού, όπου υπάρχει, πρέπει να συντρέχει κατά το πρώτο, σύμφωνα με τα ανωτέρω,
χρονικό σημείο. Η μη εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων αποτελεί κώλυμα διορισμού, εφόσον
αυτές δεν έχουν εκπληρωθεί κατά το χρόνο διορισμού του υπαλλήλου. 2. Οι διατάξεις του πρώτου
εδαφίου της παρ. 1 του παρόντος άρθρου ισχύουν και για τα κωλύματα διορισμού.»
2. Ειδικότερα, όσον αφορά στους άρρενες υποψηφίους, επισημαίνεται ότι στη σχετική
διαδικασία αλγοριθμικής ροής και διορισμού θα συμπεριληφθούν μόνο οι υποψήφιοι για τους
οποίους είναι επιλεγμένο το πεδίο «Εκπληρωμένες Στρατ. Υποχρεώσεις» στον προσωπικό
ηλεκτρονικό τους φάκελο στο ΟΠΣΥΔ, ακόμα και αν αυτό δεν εμφανίζεται επικυρωμένο. Για το λόγο
αυτό, οι άρρενες υποψήφιοι οφείλουν να ελέγξουν τον προσωπικό ηλεκτρονικό τους φάκελο που

1. Οι υποψήφιοι των Προκηρύξεων του ΑΣΕΠ 1ΓΤ/2020 και 2ΓΔ/2020 θα κληθούν με επόμενη πρόσκληση, μετά
την ανάρτηση των προσωρινών πινάκων των οικείων Προκηρύξεων.
Σελίδα 3 από 23
διατηρείται στο ΟΠΣΥΔ και εφόσον το εν λόγω πεδίο δεν είναι συμπληρωμένο (αλλά οι ίδιοι έχουν
εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις ή έχουν νόμιμα απαλλαγεί από αυτές ) οφείλουν να το
επιλέξουν και να πατήσουν το πεδίο «Καταχώριση». Η σχετική δυνατότητα, περί απευθείας
συμπλήρωσης του πεδίου στο ΟΠΣΥΔ από τον ίδιο τον υποψήφιο, θα παρέχεται μόνο κατά το
διάστημα υποβολής των αιτήσεων. Κατόπιν παρέλευσης του διαστήματος αυτού, για τη σχετική
συμπλήρωση του πεδίου απαιτείται αφενός η αποστολή (μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού
ταχυδρομείου) σχετικής υπεύθυνης δήλωσης του υποψηφίου (περί εκπλήρωσης των στρατιωτικών
του υποχρεώσεων) στα αρμόδια (κατά περίπτωση κλάδου) Τμήματα Α΄ και Β΄ της Δ/νσης ΔιορισμώνΠροσλήψεων Εκπ/κού Προσ/κού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (από την προσωπική διεύθυνση
ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχει δηλώσει στο ΟΠΣΥΔ), αφετέρου η τηλεφωνική επιβεβαίωση
παραλαβής και ανάγνωσης του δικαιολογητικού. Η σχετική, δε, ενημέρωση του πεδίου στο ΟΠΣΥΔ θα
διενεργείται εντός μίας εργάσιμης ημέρας από την επιβεβαίωση παραλαβής και ανάγνωσης του
δικαιολογητικού."

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 16, 2021, 01:27:22 μμ »
Για αυτό κάνε τη θητεία σου τώρα (σε πιάνει και το 12μηνο πια, δεν προλαβαίνεις 9μηνο μάλλον), να φεύγει το αγγούρι  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος pintourikio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 16, 2021, 03:54:04 μμ »
Για αυτό κάνε τη θητεία σου τώρα (σε πιάνει και το 12μηνο πια, δεν προλαβαίνεις 9μηνο μάλλον), να φεύγει το αγγούρι  8)
Κάνω μεταπτυχιακό τώρα, οπότε δεν είναι στο χέρι μου...
Τελικά τι ισχύει με τον στρατό και τους πίνακες αναπληρωτών?

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 16, 2021, 07:34:46 μμ »
Κάνω μεταπτυχιακό τώρα, οπότε δεν είναι στο χέρι μου...
Τελικά τι ισχύει με τον στρατό και τους πίνακες αναπληρωτών?

Μεταξυ μας αλλα αν κανεις μεταπτυχιακο, μετα πας στρατο τι σε νοιαζει τι θα γινει με τους πινακες; :P
Εννοω οτι οταν βγεις στην αγορα εργασιας θα ειναι μετα απο 3χρονια.. Μην αγχωνεσαι μεχρι τοτε ποιος ζει ποιος πεθαινει ολα μπορει να εχουν αλλαξει.. Χαλαρωσε με αυτο το θεμα και επικεντρωσου στςι σπουδες σου!
Υ.Γ.
Κανονικα οταν τελειωσεις τον στρατο μπορεις να πας να το δωσεις το πιστοποιητικο τυπου Α στο πρωτο σχολειο που θα κανεις αναληψη.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος pintourikio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 17, 2021, 01:42:44 πμ »
Μεταξυ μας αλλα αν κανεις μεταπτυχιακο, μετα πας στρατο τι σε νοιαζει τι θα γινει με τους πινακες; :P
Εννοω οτι οταν βγεις στην αγορα εργασιας θα ειναι μετα απο 3χρονια.. Μην αγχωνεσαι μεχρι τοτε ποιος ζει ποιος πεθαινει ολα μπορει να εχουν αλλαξει.. Χαλαρωσε με αυτο το θεμα και επικεντρωσου στςι σπουδες σου!
Υ.Γ.
Κανονικα οταν τελειωσεις τον στρατο μπορεις να πας να το δωσεις το πιστοποιητικο τυπου Α στο πρωτο σχολειο που θα κανεις αναληψη.
Έχεις ένα δίκιο... Έχω άγχος γενικά και τρέχω τα πράγματα χωρίς λόγο...
Είναι νωρίς για να σκέφτομαι το στρατό.
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Aley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 01, 2022, 09:44:52 πμ »
Παιδιά, συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ήδη απαντηθήσα ερώτηση, αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει, αν πάω στρατό εντός του 2022 αλλά δεν έχω το χαρτί ολοκλήρωσης θητείας εώς το τέλος του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ για αναπληρωτής, έχω καταλάβει πως τοποθετούμαι στο τέλος του πίνακα. Αυτό θα ισχύει εώς το 2026 όπου θα ξανανοίξουν οι πίνακες ή μπορώ να καταθέσω το χαρτί οποτεδήποτε και θα γίνει η σχετική αλλαγή θέσης βάσει των μορίων που είχα το 2023; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.