*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)  (Αναγνώστηκε 21152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:15:43 πμ »
Και για την Γ' Γυμνασίου; Έχω σκεφτεί ότι οι 2 ώρες θα είναι εντάξει (για αρχαία ελληνική γλώσσα εννοώ). Και αυτό, καθώς σκέφτηκα ότι στην τρίτη γυμνασίου εξετάζονται στη μετάφραση, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι καλό να κάνουμε αρκετό συντακτικό ατο κείμενο και μετά να βγάζουμε την μετάφραση. Έτσι, μετά βίας θα μου φτάσουν οι 2 ώρες την εβδομάδα για τα αρχαία.
Πρέπει να διδάξω και αρχαία ελληνική γραμματεία (Ευριπίδη Ελένη);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:57 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:31:22 μμ »
Συντακτικά τους κάνω, αλλά μη φανταστείς τίποτα το τραγικό. Κύριους όρους και καμιά δευτερεύουσα, που είναι και στην ύλη της Γ. Κάποιες φορές ζητώ απ' το παιδί να μου ετοιμάσει το κείμενο από το σπίτι. Να βρει ρήματα, να χωρίσει προτάσεις και να επισημάνει τους κύριους όρους. Έτσι γλιτώνω χρόνο. Υπάρχουν βέβαια και παιδιά που δυσκολεύονται μόνα τους, αλλά γενικώς, προσπαθώ να μη τα ζορίζω με πολλές ώρες. Μπορεί δηλαδή μια ώρα ολόκληρη να τη φάμε στο κείμενο και στο λεξιλόγιο, αλλά τουλάχιστον την επόμενη φορά έχουμε ξεμπερδέψει από κείμενο, και κάνουμε μόνο γραμματικά και συντακτικά. 12 κείμενα είναι όλα κι όλα στη Γ και από αυτά δεν είναι όλα στην ύλη...

Δηλαδή ουσιαστικά κάνουμε 1-1,5 κείμενο κάθε μήνα περίπου...

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:41:27 μμ »
Ναι, όντως αυτή η οργάνωση του μαθήματος είναι πολύ ωραία και βοηθάει το μαθητή. Όμως στο σχολείο των συγκεκριμένων μαθητών που έχω, υπάρχει ένας φιλόλογος που αναλαμβάνει πάντοτε όλες τις τάξεις στα αρχαία και "ξεπετάει" μέσα σε μια εβδομάδα μία ενότητα περίπου. Να φανταστείς πέρυσι, στην Γ' Γυμνασίου, έγραψαν διαγώνισμα Α' τριμήνου στην ενότητα 6 (και αυτό στα μέσα Οκτώβρη)! Γι' αυτό σκέφτομαι να τους κάνω 2 ώρες, για να καλύπτουμε την ύλη (στον βαθμό που μας το επιτρέπει βέβαια ο καθηγητής του σχολείου).
Όσο για το συντακτικό, τα παιδιά που ανέλαβα, έχουν αρκετά κενά, οπότε μου συνιστάς να τους κάνω τα βασικά (όρους πρότασης και δευτερεύουσες);

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:54:09 μμ »
Κοίτα, στα πρωτα μαθήματα δεν έχει νόημα να κάνεις δευτερευουσες, μιας και δεν τις έχουν διδαχτεί ακόμη. Εγώ λίγο-πολύ αυτά ζητάω. Υποκείμενα, αντικείμενα, κατηγορούμενα, κανέναν ομοιόπτωτο, απρόσωπη σύνταξη, άντε και καμιά μετοχή, που την έχουν διδαχθεί στη Β Γυμνασίου. Βασικά αν μπορείς να κάνεις 3 ώρες και δε σου γκρινιάζουν οι γονείς, κάν' τες. Ειδικά αν ο δάσκαλος στο σχολείο τρέχει. Σίγουρα, θα είσαι πολύ πιο άνετος και θα κάνεις και τη δουλειά σου χωρίς πίεση.

Άσχετο: Ενότητα 6 τον Οκτώβριο? :o :o 6 ενότητες σε ένα μήνα? Πώς τα κατάφερε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:57 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:59:29 μμ »

Άσχετο: Ενότητα 6 τον Οκτώβριο? :o :o 6 ενότητες σε ένα μήνα? Πώς τα κατάφερε?


μεθοδος "didacta" ταχυρυθμα τμηματα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:00:30 μμ »
Είδες, είδες;; Ν' απορεί κανείς! Δε μου λες, 3 ώρες μαζί με Ελένη;
Και κάτι άλλο, εμένα μου αρέσει να ξεκινάω με επανάληψη της ύλης (από τονισμό μέχρι και στο συντακτικό: επιρρηματικούς προσδιορισμούς). Κρίμα όμως που δεν έχω το χρόνο και θα ξεκινήσω με το λυω/λύομαι. Εσύ, πώς ξεκινάς την Γ;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:11:06 μμ »
Και εγώ κάπω έτσι. Βασικά πριν πάω να κάνω το πρώτο μάθημα έχω πάρει καμιά βδομάδα πριν το μαθητούδι μου και του έχω ζητήσει να κάνει επανάληψη κάποια πράγματα. Επιπλέον, περνάω κάποια στιγμή και του αφήνω ένα φυλλάδιο με επαναληπτικές και συντακτικές ασκήσεις, το οποίο το έχει για το πρώτο μάθημα. Έτσι, ουσιαστικά την επανάληψη την κάνει μόνος του και δεν επιβαρύνονται οι γονείς οικονομικά με εξτρά ώρες. Αυτό βέβαια αν το παιδί ήταν μαθητής και την προηγούμενη χρονιά.

Σε περίπτωση που ξεκινάω έναν μαθητή από τη Γ Γυμνασίου αφιερώνα 1-2 ώρες για να κάνω επανάληψη. Κυρίως το "λύω" που θα τους χρειαστεί φέτος, βασικά στοιχεία για συντακτικό και τις μετοχές. Δεν παιδεύομαι με κανόνες τονισμού και κλίσεις ουσιαστικών γιατί δε θα θυμούνται τίποτα έτσι κι αλλιώς από την Α Γυμνασίου, όλα από την αρχή δε μπορώ να τα κάνω. Αυτό το κάνω στην Α Λυκείου.

Γενικώς, θεωρώ ότι στο Γυμνάσιο τα Αρχαία μπερδεύουν πολύ τα παιδιά. Γι' αυτό το λόγο, την τελευταία Κυριακή κάθε μήνα, τα φωνάζω μία συγκεκριμένη ώρα στο σπίτι μου και γράφουμε ένα διαγώνσιμα επαναληπτικό με την ύλη που διδαχθήκαμε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Τον πρώτο μήνα π.χ γράφουν τις ενότητες 1-2, τον δεύτερο τις ενότητες 1-2-3-4, τον τρίτο τις ενότητες 1-2-3-4-5-6 κ.τ.λ. Με αυτόν τον τρόπο κάνουν επανάληψη όλη τη χρονιά και δεν τρέχουμε το Μάη να θυμηθούμε τί λέγαμε το Σεπτέμβρη... ;) Επιπλέον, μαθαίνουν να γράφουν διαγώνισμα και δεν πελαγώνουν στις εξετάσεις (Για την Α Γυμνασίου αυτό κυρίως).

Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:11:58 μμ »

Άσχετο: Ενότητα 6 τον Οκτώβριο? :o :o 6 ενότητες σε ένα μήνα? Πώς τα κατάφερε?


μεθοδος "didacta" ταχυρυθμα τμηματα

 :P :P :P Μα δεν είναι τρελό?

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:17:20 μμ »
Και εγώ κάπω έτσι. Βασικά πριν πάω να κάνω το πρώτο μάθημα έχω πάρει καμιά βδομάδα πριν το μαθητούδι μου και του έχω ζητήσει να κάνει επανάληψη κάποια πράγματα. Επιπλέον, περνάω κάποια στιγμή και του αφήνω ένα φυλλάδιο με επαναληπτικές και συντακτικές ασκήσεις, το οποίο το έχει για το πρώτο μάθημα. Έτσι, ουσιαστικά την επανάληψη την κάνει μόνος του και δεν επιβαρύνονται οι γονείς οικονομικά με εξτρά ώρες. Αυτό βέβαια αν το παιδί ήταν μαθητής και την προηγούμενη χρονιά.

Σε περίπτωση που ξεκινάω έναν μαθητή από τη Γ Γυμνασίου αφιερώνα 1-2 ώρες για να κάνω επανάληψη. Κυρίως το "λύω" που θα τους χρειαστεί φέτος, βασικά στοιχεία για συντακτικό και τις μετοχές. Δεν παιδεύομαι με κανόνες τονισμού και κλίσεις ουσιαστικών γιατί δε θα θυμούνται τίποτα έτσι κι αλλιώς από την Α Γυμνασίου, όλα από την αρχή δε μπορώ να τα κάνω. Αυτό το κάνω στην Α Λυκείου.

Γενικώς, θεωρώ ότι στο Γυμνάσιο τα Αρχαία μπερδεύουν πολύ τα παιδιά. Γι' αυτό το λόγο, την τελευταία Κυριακή κάθε μήνα, τα φωνάζω μία συγκεκριμένη ώρα στο σπίτι μου και γράφουμε ένα διαγώνσιμα επαναληπτικό με την ύλη που διδαχθήκαμε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Τον πρώτο μήνα π.χ γράφουν τις ενότητες 1-2, τον δεύτερο τις ενότητες 1-2-3-4, τον τρίτο τις ενότητες 1-2-3-4-5-6 κ.τ.λ. Με αυτόν τον τρόπο κάνουν επανάληψη όλη τη χρονιά και δεν τρέχουμε το Μάη να θυμηθούμε τί λέγαμε το Σεπτέμβρη... ;) Επιπλέον, μαθαίνουν να γράφουν διαγώνισμα και δεν πελαγώνουν στις εξετάσεις (Για την Α Γυμνασίου αυτό κυρίως).


Μπράβο, μπράβο! Όσον αφορά αυτό με το διαγώνισμα, είναι πολύ καλό. Συνήθως, δεν τα φώναζα εγώ στο σπίτι μου αλλά πήγαινα εγώ σ’ αυτούς (χωρίς να χρεώνω την ώρα).
Ναι, ήταν περσυνοί μου μαθητές, αλλά το τι θυμούνται είναι ένα θεματάκι. Τους έχω προειδοποιήσει ότι το λυω/-ομαι θα το ξαναδιαβάσουν. Τώρα, στο πρώτο μάθημα θα τους κάνω αυτό, όπως επίσης και συντακτικό. Από το δεύτερο, θα μπούμε κανονικά στο βιβλίο.

Αυτά!


Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:22:14 μμ »
Προτιμώ στα διαγωνίσματα να έρχονται σε μένα. Έτσι μπορώ να επιβλέπω πολλά παιδιά ταυτόχρονα και να μη χάνω πολύ χρόνο. Γενικώς τα παιδιά ξέρουν ότι τελευταία Κυριακή του μήνα γράφουν διαγώνισμα, ό,τι τέξη και να είναι. Έτσι κάθομαι μια Κυριακή ολόκληρη στο σπίτι και πηγαινοέρχονται παιδιά όλη τη μέρα, ό,τι ώρα τα βολεύει εκείνα, ανεξαρτήτου τάξης. Μπορεί δηλαδή να γράφει ένα παιδί Α Γυμνασίου με ένα παιδί Γ Λυκείου. Εννοείται πως δε χρεώνω τίποτα για τα διαγωνίσματα.

Εξαιρούνται οι Κυριακές που παίζουμε εντός έδρας και πρέπει να πάω στο γήπεδο, οππότε και τους ζητάω να μην έρθουν το συγκεκριμένο 2ωρο! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:29:49 μμ »
χαχαχα ακριβώς αυτό! Εκείνες οι Κυριακές, στις συγκεκριμένες ώρες, τα διαγωνίσματα είναι απαγορευμένα!  ;D ;D
* Τα διαγωνίσματα περιλαμβάνουν και μετάφραση και γραμματική, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:33:09 μμ »
Αν μιλάς για Αρχαία Γυμνασίου, περιέχουν λίγο απ' όλα. Μετάφραση, ερωτήσεις πάνω στο κείμενο (κάποιες φορές και παράλληλο), γραμματική, συντακτικό και ετυμολογικά. Επίσης προσπαθώ να κατανέμω τις μονάδες κάθε ερώτησης όπως ακριβώς γίνεται και στις εξετάσεις τους, σύμφωνα δηλαδή με τις οδηγίες του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:38:37 μμ »
Ναι για αρχαία γυμνασίου μιλώ!
Μήπως γνωρίζεις αν έχει βγει από το Υπουργείο η διδακτέα ύλη για το έτος 2010-2011;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:43:54 μμ »
Δε ξέρω. Έτσι κι αλλιώς οι πρώτες 3 ενότητες θα είναι, οπότε ξεκίνα κανονικά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.