*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)  (Αναγνώστηκε 21156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:44:57 μμ »
Οκ!! Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:46:25 μμ »
Τίποτις  ;)

(chat το κάναμε ή μου φαίνεται? ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος dim!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:57:33 μμ »
χαχαχα όντως!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος katerina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 24, 2011, 08:54:55 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Ποια βοηθήματα θετικών και θεωρητικών μαθημάτων μου προτείνετε για την Α' λυκείου?
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 08:49:21 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:01 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:24:31 πμ »
θεωρώ ότι το βοήθημα πρέπει να ταιριάζει με τον τρόπο διδασκαλίας του καθηγητή. Συνεπώς ένα καλό βοήθημα για τον έναν δεν είναι καλό για τον άλλο. Υπάρχουν όμως τα ευρέως διαδεδομένα βοηθήματα που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Φέτος όμως ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί πολλά και δεν τα έχουμε δεί ακόμα καθώς έχουν αλλάξει τα προγράμματα σπουδών. Βασικά έχουν ανακατέψει την ύλη α και β λυκείου στα περισσότερα μαθήγματα θετικών επιστημων. Εγω θα σου προτείνω εφόσον δώ κάποιο και το δουλέψω.

Το πρώτο βιβλίο όμως που βγήκε για την ερευνητική εργασία είναι "Εισαγωγή στην ερευνητική εργασία για το Λύκειο και τα ΑΕΙ/ΤΕΙ", που αναφέρεται σε όλα πεδία εκτέλεσης και συγγραφής μιας εργασίας
http://yliko.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος katerina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 25, 2011, 10:19:31 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα περιμένω νεώτερα!

Αποσυνδεδεμένος Juana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 06:32:19 πμ »
 Καλημερα σας! Υπαρχουν βοηθηματα για Ιστορια με αρκετες πηγες για αναλυση, Βιολογια με αρκετες ασκησεις και Αρχαια περισσοτερο αγνωστα κειμενα; Δλδ βοηθηματα που να επικεντρωνονται μονο σε αυτα τα χαρακτηριστικα περισσοτερο;; ή κατι απο διαδικτυο; Ευχαριστω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 08:54:49 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 04:13:20 μμ »

Για την ιστορία υπάρχει από εκδόσεις Μπαχαράκη του Παπαζέτη ,ένα βοήθημα που έχει μόνο μεθοδολογία ανάλυσης πηγών και αρκετά ιστορικά παραθέματα για εξάσκηση.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 12:21:28 πμ »
Καλησπέρα! Ψάχνω για κάποιο βιβλίο - βοήθημα το οποίο να βοηθά τον μαθητή Λυκείου να βελτιώνει τον γραπτό του λόγο κυρίως σε επίπεδο έκφρασης. Έχει κανείς κάτι υπ' όψιν;

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 11:42:07 μμ »
Καλησπέρα! Ψάχνω για κάποιο βιβλίο - βοήθημα το οποίο να βοηθά τον μαθητή Λυκείου να βελτιώνει τον γραπτό του λόγο κυρίως σε επίπεδο έκφρασης. Έχει κανείς κάτι υπ' όψιν;
Χωρίς να είμαι ειδικός , αλλά γιατί ένα βιβλίο (βλέπε νέες τάσεις Υπουργείου) και όχι πολλά βιβλία ;
Δεν νομίζω ένα βιβλίο με οδηγίες να  μπορεί να βοηθήσει τόσο , αλλά πολλά λογοτεχνικά βιβλία νομίζω πως θα τον βοηθήσουν περισσότερο .

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 11:57:00 μμ »
καλά τα λες, αλλά έλα που δεν καθονται να διαβάσουν...μέχρι και δικά μου τους έχω πάει, τους έχω αγοράσει, αλλά άδικα...
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:12:17 πμ »
μα, εχουν δικιο τα παιδια! Τα λογοτεχνικα ετσι κι αλλιως δεν βοηθανε, Ειναι μυθος για να πουλανε.
Επειδη και γω σε αυτη την κατηγορια ειμαι, των μαθητων που δεν διαβαζουν λογοτεχνια (παρα ελαχιστα και αυτα να ειναι ιστορικα και με πραγματικες ιστοριες) εχω καλυτερη προταση. Να διαβαζουν "δοκιμια" (Παπανουτσου, Παναγιωτοπουλου, Κορνηλιου Καστοριαδη, κλπ) Αυτα εχουν πιο συγκροτημενο λογο και σκεψη και καλο και πλουσιο λεξιλογιο. Επειτα δεν χρειαζεται να διαβαζεις πολλες σελιδες.Τα παιδια ειναι τεμπεληδες, οπως και γω.  Συνηθως ειναι χωρισμενα σε μικρα κειμενα-αρθρα.

Υπαρχουν βιβλια που βοηθουν πανω σε αυτο που ρωτας erietta.
"Συμβολη στη διδασκαλια της Εκθεσης" ενα 5τομο (νομιζω) εργο με ανθολογια των καλυτερων κειμενων-αρθρων χωρισμενα κατα ενοτητες-θεματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:16:06 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:32:24 πμ »
και για να μην υπαρχει παρεξηγηση λεω πως οχι να μη διαβαζουν τα παιδια λογοτεχνια, αλλά πως αυτο μονο δεν βοηθαει.
Προσωπικα εχω διαβασει για παραδειγμα ολο το εργο του Παπαδιαμαντη, αλλα δεν μπορω να πω πως αυτο και μονο με βοηθησε, αν δεν διαβαζα δοκιμιακο λογο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Λυκείου (διάφορα)
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:32:38 πμ »
μα, εχουν δικιο τα παιδια! Τα λογοτεχνικα ετσι κι αλλιως δεν βοηθανε, Ειναι μυθος για να πουλανε.

E, όχι δα. Η λογοτεχνία είναι ο πιο ευχάριστος τρόπος να βελτιώσεις την έκφρασή σου. Και τα μηνύματά που περνάει απευθύνονται και στην ψυχή και στο μυαλό.

Σύμφωνοι, τα δοκίμια είναι πιο κοντά ως προς τη γλώσσα και τη θεματολογία με τις σχολικές εκθέσεις ιδεών και καλό είναι να τα διαβάζουν οι μαθητές.
Ωστόσο, πιστεύω ότι διαβάζοντας μόνο αυτά κινδυνεύει κάποιος να γράφει πολύ "πατροναρισμένα", σαν να αντιγράφει ιδέες και εκφράσεις που έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί για το ίδιο θέμα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες σχολικές εκθέσεις μοιάζουν τόσο μα τόσο πολύ στο στυλ. Είναι σαν να αντιγράφουν τα ίδια λυσάρια.

Και εν πάση περιπτώσει, ακόμα κι αν τα αναγκάζει το εκπαιδευτικό σύστημα να γράφουν έτσι, ας έχουν και κάποια άλλα γλωσσικά πρότυπα για τον μετέπειτα βίο τους. Αν δεν μάθουν να διαβάζουν λογοτεχνία μικροί, πότε θα διαβάσουν;
Όταν θα βγουν στην εφεδρεία; :P

Είναι γεγονός πάντως ότι τα περισσότερα σημερινά παιδιά δεν διαβάζουν. Και γιατί έχουν κι άλλες πηγές πληροφόρησης (ίντερνετ) και γιατί δεν βλέπουν και κανέναν άλλον στο σπίτι να διαβάζει, για να παρακινηθούν. :-\
Άλλωστε, το μήνυμα που λαμβάνουν γύρω τους είναι ότι βιβλίο είναι μόνο το σχολικό εγχειρίδιο ή το βιβλίο που θα τα βοηθήσει σε μάθημα του σχολείου. Άρα, γιατί να το ξανανοίξουν σε άλλη περίπτωση;



και για να μην υπαρχει παρεξηγηση λεω πως οχι να μη διαβαζουν τα παιδια λογοτεχνια, αλλά πως αυτο μονο δεν βοηθαει.
Προσωπικα εχω διαβασει για παραδειγμα ολο το εργο του Παπαδιαμαντη, αλλα δεν μπορω να πω πως αυτο και μονο με βοηθησε, αν δεν διαβαζα δοκιμιακο λογο.


Αν και καταλαβαίνω την πρακτικότητα της πρότασής σου, διαφωνώ με τη λογική που περνάμε στα παιδιά.
Τα βιβλία δεν τα διαβάζουμε μόνο για τις τρέχουσες σχολικές ανάγκες.
Τα διαβάζουμε για να ανοίγουμε και κανένα παράθυρο παραπάνω προς τον έξω κόσμο.

Το πακέτο "δοκίμια-έτοιμα σχεδιαγράμματα" για την έκθεση το μίσησα αφόρητα ως μαθήτρια (αν και το είχα υιοθετήσει αναγκαστικά τότε). Αν δεν θεωρούνται τα παιδιά πνευματικά ώριμα για να έχουν άποψη για κάποια θέματα, ας μην τους τα βάζουν προς ανάλυση. Κι αν όλες οι απόψεις δεν μπορούν να κριθούν αντικειμενικά, ας μην εξετάζεται η έκθεση. Ας διδάσκεται μόνο. Χιλιάδες παιδιά αποφοιτούν από τα σχολεία και η μόνη ευκαιρία που βρίσκουν να εκφράσουν πραγματικά την άποψή τους είναι στο διαδίκτυο και εκεί κουτσά-στραβά, γιατί ουδείς δίνει σημασία στην ποιότητα της έκφρασης.
Από μαθήτρια αναρωτιόμουν: Η έκθεση τελικά γιατί διδάσκεται; Για να αναπαράγουν οι μαθητές τη μασημένη τροφή που τους έδωσαν οι καθηγητές ή για να μάθουν να εκθέτουν τις απόψεις τους; Γιατί εγώ το πρώτο βίωσα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:57:59 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.