*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2010  (Αναγνώστηκε 340121 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #560 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:23:18 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα για μια ακόμη φορά τα φώτα σας.Είμαι πρωτοδιόριστη και τοποθετημένη προσωρινά σ'ένα σχολείο με 11 μόρια.Έχω άδεια γιατί είμαι έγκυος και αν όλα πάνε καλά του χρόνου θα πάρω την άδεια ανατροφής.Η μετάθεση δε μ'ενδιαφέρει.Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να κάνω κάποια από τις δύο άλλες αιτήσεις.Πώς μπορώ να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να πάρω οργανική θέση?Κι αν αυτό δε γίνεται και εγώ θέλω να μείνω στο ίδιο σχολείο για να μαζεύω μόρια, τί πρέπει να κάνω?
Μπορείς να κάνεις τώρα μόνο για οριστικη τοποθετηση. Για το σχολειο που θα σε τοποθετησουν θα κανεις αιτηση μετα την ανακοινωση των μεταθεσεων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:42 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #561 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:25:58 πμ »
Για  εντοπιότητα  τι  χαρτί  χρειαζόμαστε , πιστοποιητικό οικογενειακής  κατάστασης  ή  κάποιο  άλλο  χαρτί ;
Όχι πιστοποιητικό οικ. κατάστασης αλλά βεβαίωση από το δήμο ότι είσαι εγγεγραμένος δημότης από την τάδε ημερομηνία. ;)
Πιστοποιητικό εντοπιότητας θα το ζητήσεις.

Στο δικο μου Δημο μου ειπαν οτι το πιστοποιητικο γεννησης λεει πανω σε ποιο Δημο ειμαι γραμμενη, και δεν υπαρχει πιστοποιητικο εντοπιοτητας, κι επειδη ειναι πολυ καλοι ολοι (ειλικρινα) τους πιστεψα! Ισχυει ετσι;

Επισης, σιγουρα εμενα που ειμαι πε06 αλλα διορισμενη σε Αβαθμια με αφορα η εγκυκλιος Αβαθμιας και τα αντιστοιχα εντυπα;

Όπως λέει και ο Daidalos, υπάρχει πιστοποιητικό εντοπιότητας. Επειδή υπάρχει ο περιορισμός της διετίας, δεν είμαι σίγουρη ότι θα δεχτούν πιστοπ. οικ. κατάστασης (γράφει πού είσαι εγγεγραμένη αλλά γράφει και από πότε?). Αν τους πεις για ποιο λόγο το θέλεις δεν μπορεί να μην σου δώσουν (δεν μπορεί άλλοι δήμοι να δίνουν και άλλοι όχι... ::))
Για το άλλο που ρωτάς, ναι, θα κάνεις αίτηση σύμφωνα με την εγκύκλιο της Α/θμιας (η αδερφή μου, ίδια περίπτωση με σένα, ΠΕ06 διορισμένη, κάνει αίτηση είτε μετάθεσης είτε απόσπασης με την εγκύκλιο της Α/θμιας) ;)

Πιστοποιητικο γεννησης μου εδωσαν, οπου φαινεται σε ποιο Δημο ειμαι και απο ποτε.

Βρε παιδια, θα τρελαθω με αυτα που μου λενε.
Οι νεοδιοριστοι δεν κανουν τωρα αιτηση για μεταθεση; Μονο για οριστικη τοποθετηση; Εγω ηξερα οτι κανουμε και για τα 2 τωρα, ωστε αν δεν παρουμε τη μεταθεση, να παρουμε οργανικη. Η αιτηση που βρηκα σε ενα λινκ σε προηγουμενη σελιδα ειναι; Ειναι ιδια για ολους;
Διαβασε προσεκτικα την εγκύκλιο!!
εαν θελεις μονο οριστικη τοποθετηση στην περιοχη που υπηρετεις κανεις την αιτηση οριστικης τοποθετησης
εαν θελεις να αλλαξεις και περιοχη υπηρεσίας κάνεις και αιτηση μεταθεσης

Παιδια η εγκύκλιος ειναι παρα πολυ αναλυτικη./Μην ακουτε οτι σας λενε

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #562 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:30:19 πμ »
 Δηλαδή θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση χωρίς να δηλώσω σχολείο?Αυτό με συμφέρει να κάνω? Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τί γίνεται και φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεία και μετά τρέχω και δε φτάνω ???  

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #563 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 12:16:23 μμ »
Παράθεση
Στην πρώτη σελίδα της εγκυκλίου έχει κάποια τηλέφωνα για πληροφορίες. Πάρτε εκεί όσοι έχετε απορίες, είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί!

Ωχ, βιάστηκα να μιλήσω! Δεν είναι σε όλα τα τηλέφωνα τόσο ευγενικοί! ("Να παίρνετε τηλέφωνο στο γραφείο σας"). Πάλι καλά γιατί νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά στο υπουργείο παιδείας και προς στιγμήν τρόμαξα ότι θα εξαφανιστούν οι αγενείς, φωνακλάδες, κακότροποι υπάλληλοι που όλοι αγαπήσαμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:42 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #564 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 03:25:21 μμ »
Δηλαδή θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση χωρίς να δηλώσω σχολείο?Αυτό με συμφέρει να κάνω? Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τί γίνεται και φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεία και μετά τρέχω και δε φτάνω ???  

Αίτηση για οριστική τοποθέτηση τώρα είσαι υποχρεωμένη να κάνεις επειδή είσαι νεοδιόριστη. Δεν υπάρχει θέμα αν σε συμφέρει ή όχι. Μετά τις μεταθέσεις όταν βγούνε τα κενά αν δεν σ' αρέσει κανένα δεν τα δηλώνεις κι από κει και πέρα ειναι θέμα του ΠΥΣΔΕ πού θα σε τοποθετήσει.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #565 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 04:04:52 μμ »
Δηλαδή θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση χωρίς να δηλώσω σχολείο?Αυτό με συμφέρει να κάνω? Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τί γίνεται και φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεία και μετά τρέχω και δε φτάνω ???  

Aυτο που συμβαινει τωρα ειναι το εξης: Η αιτηση των γενικων μεταθεσεων χρησιμοποιειται και για οριστικη τοποθετηση, ακομη και αν δε θελεις μεταθεση. Πρεπει στο πανω μερος της πρωτης σελιδας της εν λογω αιτησης να αναγραψεις με κοκκινο στυλο τη σημειωση "Για οριστικη τοποθετηση" χωρις βεβαια να σημειωσεις τιποτα στις περιοχες μεταθεσης, εφοσον δεν επιθυμεις να μετατεθεις. Στην τρεχουσα φαση δε σημειωνεις σχολεια. Οπως λεει και η anna_r εισαι υποχρεωμενη να το κανεις οπως και οσοι εκπαιδευτικοι τελουν στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Αυτο συμβαινει διοτι κατα τη διαδικασια των μεταθεσεων γινεται ο υπολογισμος των μοριων των εκπαιδευτικων ο οποιος ειναι απαραιτητος για την καταταξη τους και κατοπιν για την αξιοκρατικη κατανομη τους σε οργανικες θεσεις. Μετα την ανακοινωση των μεταθεσεων επεται η διαδικασια οριστικων τοποθετησεων (και βελτιωσεων θεσης) οπου με αλλη αιτηση σου σημειωνεις τα σχολεια στα οποια επιθυμεις να αποκτησεις οργανικη θεση...


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος dina_pappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #566 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 05:12:41 μμ »
Ερώτηση: Ο σύζυγος μου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα κ χρειάζομαι κάποιο χαρτί για να αποδείξω την συνυπηρέτηση. Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω  από το φορέα ασφάλισης του?ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #567 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 05:14:43 μμ »
Ερώτηση: Ο σύζυγος μου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα κ χρειάζομαι κάποιο χαρτί για να αποδείξω την συνυπηρέτηση. Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω  από το φορέα ασφάλισης του?ξέρει κανείς?

Χρειάζεσαι μια βεβαίωση από τον εργοδότη του που να λέει και από πότε εργάζεται εκεί και τα ένσημα από το ΙΚΑ (μια μηχανογραφημένη κατάσταση) των τελευταίων δύο ετών.

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #568 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:46:09 μμ »
Παιδια, στην αιτηση που αναφερει τα στοιχεια συζυγου τα συμπληρωνουμε μονο αν ειναι εκπαιδευτικος??

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #569 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:37:22 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες και όταν ήμουν αναπληρώτρια δούλευα σε κανονικά σχολεία σε τμήματα ένταξης και τώρα που είμαι μόνιμη δουλεύω αποσπασμένη σε ειδικό σχολείο. Ποια αίτηση μετάθεσης θα πρέπει να κάνω, της από περιοχή σε περιοχή ή αίτηση για ΣΜΕΑ?
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #570 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:58:21 πμ »
Παιδια, στην αιτηση που αναφερει τα στοιχεια συζυγου τα συμπληρωνουμε μονο αν ειναι εκπαιδευτικος??
Καμια απαντηση??Πρωτη φορα κανουμε αιτηση κι εχουμε αποριες

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #571 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:10:44 πμ »
Παιδια, στην αιτηση που αναφερει τα στοιχεια συζυγου τα συμπληρωνουμε μονο αν ειναι εκπαιδευτικος??
Καμια απαντηση??Πρωτη φορα κανουμε αιτηση κι εχουμε αποριες

Mονο οταν ζητειται συνεξεταση αιτησεων εκπαιδευτικων που ειναι παντρεμενοι.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #572 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:46:31 πμ »
Παιδια, στην αιτηση που αναφερει τα στοιχεια συζυγου τα συμπληρωνουμε μονο αν ειναι εκπαιδευτικος??
Καμια απαντηση??Πρωτη φορα κανουμε αιτηση κι εχουμε αποριες

Mονο οταν ζητειται συνεξεταση αιτησεων εκπαιδευτικων που ειναι παντρεμενοι.
Συμπληρώνεις το Επωνυμο, Ονομα, Ονομα πατερα, Ονομα μητέρας, Περιοχη μεταθεσης
και στις επιλογες συνεξετασης βαζεις ΝΑΙ στην περιοχη συζυγου
Με αυτον τον τροπο θα υπολογισουν τα εξτρα μορια που παιρνεις για την περιοχη που εγραζεται ο συζυγος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2009, 07:33:27 μμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #573 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 12:08:47 μμ »
 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας έστω και αν τις είδα κάπως καθυστερημένα.Κατάλαβα νομίζω τί γίνεται.Τί δικαιολογητικά προσκομίζω μαζί με την αίτηση?Να υποθέσω πως είναι όσα αναγράφονται και για τις μεταθέσεις?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.