*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2010  (Αναγνώστηκε 339630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dokimos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1596 στις: Μάρτιος 31, 2010, 11:43:28 μμ »
καλησπέρα!μιλωντας σήμερα με το τμημα των μεταθεσεων,μου ειπαν ότι δεν μπηκα στην ειδικη κατηγορια επειδη το χαρτι της υγειονομικης υπηρεσιας γραφει για πιθανες μεταστασεις και όχι για μεταστατικο σταδιο.παρ' ολα αυτα το ιδιο χαρτι αναφερει οτι εμπιπτω στην σχετικη νομοθεσια.μπορω να κανω κατι απο εδω και περα?αν γνωριζει καποιος παρακαλω ας μου απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:53 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1597 στις: Μάρτιος 31, 2010, 11:49:20 μμ »
καλησπέρα!μιλωντας σήμερα με το τμημα των μεταθεσεων,μου ειπαν ότι δεν μπηκα στην ειδικη κατηγορια επειδη το χαρτι της υγειονομικης υπηρεσιας γραφει για πιθανες μεταστασεις και όχι για μεταστατικο σταδιο.παρ' ολα αυτα το ιδιο χαρτι αναφερει οτι εμπιπτω στην σχετικη νομοθεσια.μπορω να κανω κατι απο εδω και περα?αν γνωριζει καποιος παρακαλω ας μου απαντησει.
Η αναισθησία τους δεν περιγράφεται!!! Τί να πει κανείς;
Φίλε μου θα βρεις ένα δικηγόρο, θα ψάξει τους νόμους και θα τον στείλεις στο Υπουργείο να κάνει αυτό που λέγεται αίτηση θεραπείας.
Εύχομαι να είναι όλα περαστικά και να έχεις καλό Πάσχα.
Όλα θα πάνε καλά! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2010, 11:51:27 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1598 στις: Απρίλιος 01, 2010, 09:33:51 πμ »
Καλημέρα...
Πραγματική σφαγή στους κλάδους της πληροφορικής...
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι αποσπάσεις...

Επειδή σε κάποιες απαντήσεις συναδέλφων είδα ότι υπάρχουν παντρεμένοι καθηγητές που ζουν χωριστά λόγω μετάθεσης (ο ένας είναι με μετάθεση σε μια περιοχή Α και ο άλλος με μετάθεση σε μια περιοχή Β), ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις.
Απ' ό,τι ξέρω ισχύει η "συνυπηρέτηση", έτσι δεν είναι;
Δηλαδή αν δύο εκπαιδευτικοί (και γενικότερα δύο δημόσιοι υπάλληλοι) βρίσκονται σε διαφορετικές περιοχές (λόγω μετάθεσης), δεν γίνεται ο ένας να "τραβήξει" τον άλλο λόγω γάμου; 'Η πρέπει υποχρεωτικά να πάρει ο ένας από τους δύο μετάθεση στην περιοχή του άλλου;
IDSG

Αποσυνδεδεμένος papas30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1599 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:17:43 πμ »
Όσον αφορά την συνηπηρέτηση οι εκπ/κοί παίρνουν απλά 2 μόρια παραπάνω κατά την αίτηση μετάθεσης (τίποτα άλλο).....Για να σε τραβήξει ο σύζυγος γίνεται μόνο στην περίπτωση που είναι στρατιωτικός ή αστυνομικός...Οπότε μπορούν 2 παντρεμένοι εκπ/κοί θεωρητικά να είναι μόνιμα χώρια... Αρκεί να βρίσκουν εξωσυζυγικές σχέσεις... Εξάλλου μετά τα 200 KM δεν θεωρείτε κέρατο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:53 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1600 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:49:13 πμ »
εάν κάποιος είναι σε προσωρινό κενό από πέρυσι και φέτος έρθει κάποιος με μετάθεση που έχει όμως περισσότερα μόρια συνολικά, τότε ποιος προηγείται στην επιλογή;

Επειδή πήρα μετάθεση σε περιοχή όπου οι μη έχοντες οργανική έχουν πολύ λιγότερα μόρια από μένα, θέλω να πιστεύω ότι προηγούμαι εγώ.

ΚΑι εγώ έτσι ξέρω.Ό,τι προηγείσαι εσύ.
Όταν είναι να γίνουν οι τοποθετήσεις,συγκαλείται το ΠΥΣΔΕ,ΠΥΣΠΕ σε μας και στο τραπέζι μπαίνουν τα μόρια όλων των ενδιαφερόμενων και αυτών που είναι εντός νομού και θέλουν βελτίωση θέσης και αυτών που έρχονται από άλλους νομούς και η τοποθέτηση γίνεται σύμφωνα με τις επιλογές και τα μόρια.
Πέρσι μπήκε στο νομό μου άτομο από άλλλο νομό με 120+ μόρια και εκτόπισε όλους τους υπόλοιπους.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1601 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:49:59 πμ »
συνυπηρέτηση = 4 μόρια

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1602 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:53:06 πμ »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1603 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:56:52 πμ »
'Η πρέπει υποχρεωτικά να πάρει ο ένας από τους δύο μετάθεση στην περιοχή του άλλου;


Μπορεί να πάρει και απόσπαση.
π.χ.Ο Α είναι Αθήνα .Ο Β είναι Κέρκυρα.Ο Β δεν πήρε μετάθεση για Αθήνα.Ο Α ζητά απόσπαση για Κέρκυρα.
Σύνηθες σενάριο,ειδικά αν είναι και οι δυο νεοδιόριστοι.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1604 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:01:17 πμ »
Εχετε υποψιν και του πολύτεκνους!τοποθετούνται πρώτοι, σε οργανική της αρεσκείας τους, αναξαρτήτως μορίων...και δεν κρίνονται  υπεράριθμοι.Δίκαιος νόμος, δε συμφωνείτε;

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1605 στις: Απρίλιος 01, 2010, 12:08:14 μμ »
Εχετε υποψιν και του πολύτεκνους!τοποθετούνται πρώτοι, σε οργανική της αρεσκείας τους, αναξαρτήτως μορίων...και δεν κρίνονται  υπεράριθμοι.Δίκαιος νόμος, δε συμφωνείτε;

Σύμφωνα με φημολογίες για το επικείμενο σχέδιο νόμου, συζητείται άρση υπεραριθμίας πολυτέκνων όπως και δεν θα προηγούνται στις τοποθετήσεις έναντι των υπολοίπων συναδέλφων.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1606 στις: Απρίλιος 01, 2010, 12:16:55 μμ »
Απορώ γιατί δεν καταργούνε τις ειδικές κατηγορίες και μας κοροϊδεύουνε στα μούτρα μας. Είναι τουλάχιστον αισχρό να "κολλάνε" σε διατυπώσεις όταν έχουν να κάνουν με ανθρώπους με προβλήματα υγείας! Αλλά αυτό είναι το ελληνικό Δημόσιο.Συγχαρητήρια σε όσους έλαβαν τις αποφάσεις.’ξιοι!!!

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1607 στις: Απρίλιος 01, 2010, 12:49:29 μμ »
Οι εχοντες θεμα υγειας δε νομιζω να πειραχτούν -κανεις δεν το θελει.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1608 στις: Απρίλιος 01, 2010, 01:03:00 μμ »

Προσωρινα ,μεταβατικα ,πρεπει να φτιαχτει ενα συστημα ορθολογικο που να "βλεπει" περα απο τα μορια μεταθεσης που εχει μαζεψει ο καθενας τοσα χρονια. Δηλαδη τι να το κανεις αν ακομα και του χρονου παρει μεταθεση ενας που μονο φετος θα φυγει απο το σπιτι του και τα προηγουμενα χρονια ηταν ειτε αποσπασμενος ειτε με αδειες ανατροφης τεκνων, ενω ενας αλλος με λιγοτερα μορια δεν παιρνει μεταθεση και συνεχιζει για τριτη ,τεταρτη χρονια να ειναι μακρια απο το σπιτι του??
Τι να το κανουμε ενα συστημα που δεν "βλεπει" τελικα ΠΟΣΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ εχει φυγει μακρια απο το σπιτι του απο τοτε που διοριστηκε , και βλεπει μονο τα περισσοτερα μορια που αποκτηθηκαν με αδειες και αποσπασεις ετων??


ΥΓ Τωρα που το ξανασκεφτομαι...οχι προσωρινα...αλλα μονιμα

ΥΓ2 Π.χ. ενα ευνοικο σεναριο,τα 40 μορια μεταθεσης που διαθετει καποιος ενεργοποιουνται ολα στο συνολο τους , οταν  υπηρετησει,βρεθει απο εδω και στο εξης  στις απομακρυσμενες περιοχες που του εδωσαν τα μορια τουλαχιστον 2-3 χρονια .






« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2010, 01:15:59 μμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2010
« Απάντηση #1609 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:10:16 μμ »
Για να μην παρεξηγηθώ, το σχόλιο για τις ειδικές κατηγορίες (ανήκω κι εγώ σε αυτές) ήταν άκρως ειρωνικό, δεδομένου του πώς δεν ενέταξαν την κοπέλα πιο πάνω σε αυτές που ο σύζυγός της έχει πρόβλημα υγείας. Με κάποια παρόμοια δικαιολογία δεν περιέλαβαν ούτε εμένα, εξού και το σχόλιο, αφού βρήκαν τρόπο στην ουσία να "παρακάμψουν" και ανθρώπους που ανήκουν σε αυτές, φαντάζομαι τι μαγειρέματα έπαιξαν αλλού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.