*

Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει λύση??  (Αναγνώστηκε 12586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elen11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Υπάρχει λύση??
« στις: Μάρτιος 15, 2009, 01:45:22 πμ »
                         Μήπως μπορείτε να πείτε την άποψή σας ή να προτείνετε κάποια λύση για το πρόβλημα που θα περιγράψω παρακάτω?  Δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
       
 Ο γιος της κολλητής μου φίλης πηγαίνει στην Α΄Λυκείου, είναι άριστος μαθητής, απουσιολόγος και καλό παιδί χωρίς να έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ποτέ ως τώρα. Πριν λίγο καιρό πήγε η τάξη του τριήμερη εκδρομή, τη δεύτερη δε ημέρα πήγαν σε κλάμπ, το οποίο είχαν «κλείσει» μόνο για τους μαθητές, χωρίς ελεύθερη είσοδο για άλλο κόσμο, μαζί με τους δύο καθηγητές που τους συνόδευαν στην εκδρομή και κατανάλωσαν αλκοολούχα ποτά, παρουσία των καθηγητών και με την έγκρισή τους. Στο γυρισμό, ξημερώματα πλέον, μαζεύτηκαν αρκετά παιδιά στο δωμάτιο του γιού της φίλης μου και του συμμαθητή του, ήπιαν κι άλλα ποτά που είχαν προμηθευτεί, και συνέβη το εξής: 
                               Ένα από τα παιδιά, φίλος τους, ζωηρούτσικο παιδί, όλη μέρα τους πείραζε και τους «χτυπούσε» περιπαιχτικά, με έναν χάρακα. Όταν ήταν μαζεμένα στο δωμάτιο , τα ξημερώματα μετά το κλάμπ, πιωμένα και ασυνήθιστα στο αλκοόλ, το προαναφερόμενο παιδί κάποια στιγμή ζαλισμένο κοιμήθηκε μπρούμητα, τα άλλα παιδιά του μισοκατέβασαν το παντελόνι και τον «χτύπησαν» παιριπαιχτικά,  με τον χάρακα που ο ίδιος χρησιμοποιούσε όλη μέρα, τραβώντας με το κινητό βίντεο που κράτησε κλάσματα δευτερολέπτου, με σκοπό να του το δείξουν όταν ξυπνήσει και να τον πειράξουν, στα πλαίσια όπως νόμιζαν της πλάκας που έκαναν μεταξύ τους, όπως και έκαναν, και το εν λόγω παιδί γέλασε μάλιστα όταν το είδε. 
 
                  Έχω δει το βίντεο και είναι ολοφάνερο ότι τραβήχτηκε πιστεύοντας ότι είναι αστείο. Δε δικαιολογώ την πράξη αυτή με τίποτα, απλά θέλω να τονίσω ότι δεν ήταν «πονηρού» περιεχομένου ή σοκαριστικό. Φαίνεται ότι τα παιδιά πιστεύανε ότι κάνανε πλάκα χωρίς να έχουν άλλο σκοπό.
 Μετά από δύο περίπου εβδομάδες κάποιο απ τα παιδιά ανέβασε το βίντεο στο ίντερνετ για να « χοντρύνει» ακόμη πιο πολύ την πλάκα όπως νόμιζε, μόνο πλάκα δεν ήτανε.
                  Η μητέρα του παιδιού το έμαθε, ήταν πρόεδρος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και όπως ήταν αναμενόμενο το ανέφερε στον διευθυντή του σχολείου. Συγκλήθηκε συνέλευση αυθημερόν, τα παιδιά απολογήθηκαν παρουσία των καθηγητών, του διευθυντή ,του πρόεδρου του 15μελούς κλπ.
Αποδείχθηκε ότι ο γιος της φίλης μου όπως και κάποια άλλα παιδιά δεν γνώριζαν για το ανέβασμα του βίντεο στο ίντερνετ και τιμωρήθηκαν με τριήμερη αποβολή, ενώ οι δυο άλλοι με πενθήμερη και με μείωση της διαγωγής όλων σε κοσμία.
                 
               Το πρόβλημα ποιο είναι:

                        Ο γιος της γνωστής μου, είχε ήδη 50 απουσίες αδικαιολόγητες, γιατί η μητέρα του ενώ τις γνώριζε δεν τις δικαιολόγησε λόγω ωραρίου της εργασίας της και αμέλειάς της. Οι υπόλοιπες απουσίες του, είναι δικαιολογημένες, σύνολο όμως όλων των απουσιών 130. Βασιζόμενος στο ότι είναι άριστος μαθητής και με κοσμιοτάτη διαγωγή πίστευε ότι είχε όριο απουσιών 164 σύμφωνα με το σχετικό άρθρο του Π.Δ. Με την τριήμερη όμως αποβολή, που σημαίνει αδικαιολόγητες απουσίες και την κοσμία πλέον διαγωγή, μένει στην ίδια τάξη. Η μόνη επιλογή που τυχόν υπάρχει είναι η μεταγραφή του σε ιδιωτικό, αλλά δεν επαρκούν τα χρήματα για κάτι τέτοιο.
               
                        Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή? Κάποια ένσταση ή αναθεώρηση της απόφασης?
                 
                         Αυτή η συνέπεια της τιμωρίας δεν ξεπερνάει τη βαρύτητα της πράξης όταν το παιδί δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα για κάτι, είναι έξυπνος και επιμελής μαθητής, χωρίς παραβατική συμπεριφορά, αριστούχος, με αρχές και ηθική, και το να μείνει στην ίδια τάξη – μόνο αυτός από όλα τα παιδιά– ενώ ήδη έγινε δεκτό ότι δε συμμετείχε σε άλλη πράξη πέραν του ότι τράβηξε βίντεο εκείνο το βράδυ, δεν ξεπερνάει κάπως τα όρια του σωφρονισμού?
                      Το σχετικό άρθρο δεν αναφέρει ότι πλήτεται η διαγωγή όταν παρεκλίνει η συμπεριφορά του μαθητή από την πρέπον εμφανίζοντας υπαίτια πράξη ή παράλειψη? Υπάρχει υπαιτιότητα και καταλογισμός του 15χρονου υπό την επήρεια αλκοόλ και με την έγκριση μάλιστα κατανάλωσης από τον καθηγητή του? Οι ποινές δεν έχουν σκοπό να συμμορφώσουν τους μαθητές, να συνειδητοποιήσουν τις πράξεις τους και να μην τις επαναλάβουν? Το παιδί αν και φυσικά έχει καταλάβει πλέον ότι κακώς έπραξε και ότι θα πρέπει να σκέφτεται πιο υπεύθυνα τις συνέπειες κάποιας παρορμητικής πράξης του στο μέλλον, δε μπορεί να δεχτεί την ιδέα ότι θα μείνει στην ίδια τάξη και προφανώς θέλει να σταματήσει το σχολείο.
         
                         Οποιαδήποτε πρόταση, άποψη, ιδέα θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως.         

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπάρχει λύση??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2009, 02:55:20 πμ »
Θα έχει ολόκληρο τον επόμενο χρόνο μπροστά του για να συνειδητοποιήσει το τι έκανε και μάλλον δεν θα το επαναλάβει. Για εμένα το να τραβάς βίντεο και να κάνεις "πλάκα" σε όλο το σχολείο αλλά και σε όλο τον κόσμο με το βίντεο του παιδιού θα έπρεπε να φέρει μεγαλύτερες συνέπειες από 3ημερη αποβολή. Υπάρχουν παιδιά που αυτοκτόνησαν, όταν είδαν βίντεο με αυτούς "πρωταγωνιστές" στο internet. Στην ουσία η ποινή του ήταν ΜΟΝΟ 3 ημέρες αποβολή, ΜΟΝΟ; Τώρα όσον αφορά τις απουσίες νομίζω πως υπάρχει τρόπος να τον "περάσει" ο σύλλογος καθηγητών, αν κρίνουν πως πρέπει να περάσει. Για εμένα όμως το πρόβλημα που υπάρχει στα παιδιά είναι βαθύτερο και καμιά αποβολή δεν πρόκειται να το λύσει. Αν και από ότι κατάλαβα και από την τοποθέτηση σου, για σένα το μόνο πρόβλημα ήταν πως το παιδί, είναι το μόνο που θα μείνει στην ίδια τάξη. Λυπάμαι αλλά νομίζω πως κοιτάς τον θάμνο και έχεις χάσει τον Αμαζόνιο. Ελπίζω οι κηδεμόνες των παιδιών να ανοίξουν τα μάτια τους και να δουν λιγάκι γύρω τους, το τι συμβαίνει. Πρέπει τουλάχιστον να τους βρουν εναλλακτικούς τρόπους διασκέδασης. Καλή τύχη εύχομαι στο μικρό παιδί, μιας και σίγουρα θα την χρειαστεί. Ειλικρινά με θλίβει το ότι μερικοί άνθρωποι ανάλογα με την οπτική γωνία που έχουν στα δεδομένα, τα μεγάλα τα βλέπουν μικρά και τα μικρά τα βλέπουν μεγάλα.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2009, 10:02:28 πμ »
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Η ποινή των παιδιών είναι μικρή για το αδίκημα που διέπραξαν. Είναι δύσκολο θέμα, το ξέρω, το έχω ζήσει από μέσα και δεν μιλάω ελαφρά τη καρδία. Οι δικοί μας μαθητές τιμωρήθηκαν με αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος ΚΑΙ μείωση διαγωγής και ήταν Γ' Λυκείου.

Ας μην ξεχνάμε επιτέλους ότι η παράνομη βιντεοσκόπηση και η μετέπειτα έκθεση του βίντεο στο ίντερνετ είναι πλέον ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ. Δεν είναι "αταξία", δεν έκανε φασαρία ο μαθητής μέσα στην τάξη, δεν αντιμίλησε σε καθηγητή, διέπραξε ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ. Και αυτό το τονίζω. Τα παιδιά στη συγκεκριμένη περίσταση παρανόμησαν. Θα μπορούσαν να έχουν υπάρξει μηνύσεις. Στη δική μου περίπτωση μπλέχτηκαν και δικηγόροι. Άγνοια του νόμου δεν δικαιολογείται. Κατά τη γνώμη μου, πολύ φτηνά την γλίτωσε ο γιος της φίλης σου. Εγώ στη συγκεκριμένη περίσταση ψήφισα αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος και είμαι σίγουρη ότι θα το ξανάκανα, γιατί, όπως είπε και το θύμα της δικής μου περίστασης: Πώς θα ξανάρθω εγώ σχολείο, ξέροντας ότι ζω στο Big Brother;


Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2009, 11:09:32 πμ »
                         Μήπως μπορείτε να πείτε την άποψή σας ή να προτείνετε κάποια λύση για το πρόβλημα που θα περιγράψω παρακάτω?  Δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
       
 Ο γιος της κολλητής μου φίλης πηγαίνει στην Α΄Λυκείου, είναι άριστος μαθητής, απουσιολόγος και καλό παιδί χωρίς να έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ποτέ ως τώρα. Πριν λίγο καιρό πήγε η τάξη του τριήμερη εκδρομή, τη δεύτερη δε ημέρα πήγαν σε κλάμπ, το οποίο είχαν «κλείσει» μόνο για τους μαθητές, χωρίς ελεύθερη είσοδο για άλλο κόσμο, μαζί με τους δύο καθηγητές που τους συνόδευαν στην εκδρομή και κατανάλωσαν αλκοολούχα ποτά, παρουσία των καθηγητών και με την έγκρισή τους. Στο γυρισμό, ξημερώματα πλέον, μαζεύτηκαν αρκετά παιδιά στο δωμάτιο του γιού της φίλης μου και του συμμαθητή του, ήπιαν κι άλλα ποτά που είχαν προμηθευτεί, και συνέβη το εξής: 
                               Ένα από τα παιδιά, φίλος τους, ζωηρούτσικο παιδί, όλη μέρα τους πείραζε και τους «χτυπούσε» περιπαιχτικά, με έναν χάρακα. Όταν ήταν μαζεμένα στο δωμάτιο , τα ξημερώματα μετά το κλάμπ, πιωμένα και ασυνήθιστα στο αλκοόλ, το προαναφερόμενο παιδί κάποια στιγμή ζαλισμένο κοιμήθηκε μπρούμητα, τα άλλα παιδιά του μισοκατέβασαν το παντελόνι και τον «χτύπησαν» παιριπαιχτικά,  με τον χάρακα που ο ίδιος χρησιμοποιούσε όλη μέρα, τραβώντας με το κινητό βίντεο που κράτησε κλάσματα δευτερολέπτου, με σκοπό να του το δείξουν όταν ξυπνήσει και να τον πειράξουν, στα πλαίσια όπως νόμιζαν της πλάκας που έκαναν μεταξύ τους, όπως και έκαναν, και το εν λόγω παιδί γέλασε μάλιστα όταν το είδε. 
 
                  Έχω δει το βίντεο και είναι ολοφάνερο ότι τραβήχτηκε πιστεύοντας ότι είναι αστείο. Δε δικαιολογώ την πράξη αυτή με τίποτα, απλά θέλω να τονίσω ότι δεν ήταν «πονηρού» περιεχομένου ή σοκαριστικό. Φαίνεται ότι τα παιδιά πιστεύανε ότι κάνανε πλάκα χωρίς να έχουν άλλο σκοπό.
 Μετά από δύο περίπου εβδομάδες κάποιο απ τα παιδιά ανέβασε το βίντεο στο ίντερνετ για να « χοντρύνει» ακόμη πιο πολύ την πλάκα όπως νόμιζε, μόνο πλάκα δεν ήτανε.
                  Η μητέρα του παιδιού το έμαθε, ήταν πρόεδρος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και όπως ήταν αναμενόμενο το ανέφερε στον διευθυντή του σχολείου. Συγκλήθηκε συνέλευση αυθημερόν, τα παιδιά απολογήθηκαν παρουσία των καθηγητών, του διευθυντή ,του πρόεδρου του 15μελούς κλπ.
Αποδείχθηκε ότι ο γιος της φίλης μου όπως και κάποια άλλα παιδιά δεν γνώριζαν για το ανέβασμα του βίντεο στο ίντερνετ και τιμωρήθηκαν με τριήμερη αποβολή, ενώ οι δυο άλλοι με πενθήμερη και με μείωση της διαγωγής όλων σε κοσμία.
                 
               Το πρόβλημα ποιο είναι:

                        Ο γιος της γνωστής μου, είχε ήδη 50 απουσίες αδικαιολόγητες, γιατί η μητέρα του ενώ τις γνώριζε δεν τις δικαιολόγησε λόγω ωραρίου της εργασίας της και αμέλειάς της. Οι υπόλοιπες απουσίες του, είναι δικαιολογημένες, σύνολο όμως όλων των απουσιών 130. Βασιζόμενος στο ότι είναι άριστος μαθητής και με κοσμιοτάτη διαγωγή πίστευε ότι είχε όριο απουσιών 164 σύμφωνα με το σχετικό άρθρο του Π.Δ. Με την τριήμερη όμως αποβολή, που σημαίνει αδικαιολόγητες απουσίες και την κοσμία πλέον διαγωγή, μένει στην ίδια τάξη. Η μόνη επιλογή που τυχόν υπάρχει είναι η μεταγραφή του σε ιδιωτικό, αλλά δεν επαρκούν τα χρήματα για κάτι τέτοιο.
               
                        Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή? Κάποια ένσταση ή αναθεώρηση της απόφασης?
                 
                         Αυτή η συνέπεια της τιμωρίας δεν ξεπερνάει τη βαρύτητα της πράξης όταν το παιδί δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα για κάτι, είναι έξυπνος και επιμελής μαθητής, χωρίς παραβατική συμπεριφορά, αριστούχος, με αρχές και ηθική, και το να μείνει στην ίδια τάξη – μόνο αυτός από όλα τα παιδιά– ενώ ήδη έγινε δεκτό ότι δε συμμετείχε σε άλλη πράξη πέραν του ότι τράβηξε βίντεο εκείνο το βράδυ, δεν ξεπερνάει κάπως τα όρια του σωφρονισμού?
                      Το σχετικό άρθρο δεν αναφέρει ότι πλήτεται η διαγωγή όταν παρεκλίνει η συμπεριφορά του μαθητή από την πρέπον εμφανίζοντας υπαίτια πράξη ή παράλειψη? Υπάρχει υπαιτιότητα και καταλογισμός του 15χρονου υπό την επήρεια αλκοόλ και με την έγκριση μάλιστα κατανάλωσης από τον καθηγητή του? Οι ποινές δεν έχουν σκοπό να συμμορφώσουν τους μαθητές, να συνειδητοποιήσουν τις πράξεις τους και να μην τις επαναλάβουν? Το παιδί αν και φυσικά έχει καταλάβει πλέον ότι κακώς έπραξε και ότι θα πρέπει να σκέφτεται πιο υπεύθυνα τις συνέπειες κάποιας παρορμητικής πράξης του στο μέλλον, δε μπορεί να δεχτεί την ιδέα ότι θα μείνει στην ίδια τάξη και προφανώς θέλει να σταματήσει το σχολείο.
         
                         Οποιαδήποτε πρόταση, άποψη, ιδέα θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως.         


Απαντώ με τη σειρά στα τονισμένα μέρη της παράθεσής σου:
1. Το έως τώρα ποιόν του δεν τον δικαιολογεί για την πράξη του. Ίσα-ίσα! Οι μαθητές οφείλουν να δείχνουν το τι πραγματικά είναι έξω από την τάξη. Εκεί φαίνεται "το καλό παιδί", όταν σέβεται τους άλλους στις έξω από την τάξη δραστηριότητες και όχι από το αν κάνει φασαρία κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας. Το ένα έχει να κάνει με το χαρακτήρα, το ήθος και τις αξίες, το άλλο με τη μαθησιακή διαδικασία.
2. Έπρεπε να είναι πιο πονηρεμένα τα παιδιά. Τόσα και τόσα ακούν κάθε μέρα από τα ΜΜΕ, γιατί δεν υποψιάστηκαν ότι μπορεί η "πλάκα" τους να έπαιρνε άλλη τροπή;;;
3. Το λιγότερο που θα μπορούσε να τους επιβληθεί ως ποινή ή τιμωρία. Διέπραξαν αδίκημα, παρανόμησαν, και κάλλιστα θα μπορούσε να εμπλακεί σε δικαστικό αγώνα, αν το "θύμα" μήνυε τους "θήτες".
4. Η μητέρα του μαθητή έβαζε παραπάνω τις υποχρεώσεις της σχετικά με τη δουλειά της από τα καθήκοντά της απέναντι στο παιδί της;;;
5. Άλλο τι πιστεύω και άλλο τι ισχύει στην πραγματικότητα...
6. Υπάρχουν κανόνες στο σχολείο και αυτούς δεν πρέπει να παραβαίνουμε...
7. Βλέπε 1.
8. Δηλαδή, αν όλα τα παιδιά που τιμωρήθηκαν με αποβολή ξεπερνούσαν το όριο των απουσιών κι έμεναν κι εκείνα στην ίδια τάξη, μαζί με τον γιο της γνωστής σου, δεν θα αντιδρούσατε;;;
9. Μόνος ο μαθητής επέλεξε την ελευθερία να πιει εκείνο το βράδυ, κανείς δεν τον πίεσε...
10. Αυτό ακριβώς παιτυχαίνει ο διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων με την (ελάχιστη) ποινή της 3ήμερης αποβολής.
11. Ας σκέφτεται ακόμη ότι έμεινε στην ίδια τάξη λόγω αυτής της πράξης του.
12. Μάλλον γιατί θα είναι ο μόνος που θα μείνει στην ίδια τάξη, μόνος αυτός, ο απουσιολόγος, ενώ άλλοι συμμαθητές του με χαμηλότερη από αυτόν βαθμολογία θα φοιτούν του χρόνου στη Β' Λυκείου.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπάρχει λύση??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:56 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2009, 12:21:51 μμ »
Για μένα το πράμα είναι απλό. Έκανε μ******* και τώρα την πληρώνει. Δυσανάλογα; μπορεί. Αλλά αυτό είναι ο ορισμός της μ*******. Εάν δεν το πληρώνεις δυσανάλογα, είναι απλά ένα λάθος. Αυτή η "υπερβολή" των συνεπειών είναι που σε προστατεύουν από μελλοντικές μ******* (διότι τα "απλά" λάθη δεν σταματάνε ποτέ). Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ηθικός τρόπος για να αντιστραφεί η κατάσταση, και δεν νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει.

Πριν από κάποιο καιρό, σε μία από τις εβδομαδιαίες μετακινήσεις μου στο πατρικό μου με το αμάξι, στον πολύ γνωστό μου πλέον δρόμο, ήμουν ανυπόμονη και έκανα μία προσπέραση. Παραλίγο να κάνω μετοπική με φορτηγό με 110χμλ/ώρα. Ήταν μ******* μου. Το ότι την γλίτωσα φτηνά δεν την κάνει λιγότερο μεγάλη. Εάν δεν την γλίτωνα δεν θα ήταν δυσανάλογα μεγάλες οι συνέπειες για την απερισκεψία μιας στιγμής; Διότι και γω γενικά έχω δείξει "καλή διαγωγή " στο τιμόνι. Πάντα φοράω ζώνη (ακόμα και μέσα στην πόλη κατά 80%), σπανίως πάω πάνω από 100 και γενικά δεν εκνευρίζομαι στον δρόμο. Απλά εγώ είμαι πλέον αρκετά μεγάλη για να καταλαβαίνω το μέγεθος της βλακείας που έκανα, χωρίς να υποστώ τις συνέπειες. Το λυκειόπαιδο όμως δεν είναι (ειδικά όταν -κατά τα ψέματα- σε όλη την σχολική του ζωή φροντίζουμε όλοι , καθηγητές και γονείς, να την σκαπουλάρει ΚΑΘΕ φορά φτηνά στις μ******* του).

Τι πρέπει να γίνει από δω και πέρα;
Η μητέρα του πρέπει να το πάρει από κοντά και να του εξηγήσει κανά-δυο πράματα. Όπως ότι οι απουσίες είναι δικαίωμά του, αλλά η σωστή διαχείρησή τους είναι ευθύνη του. Εάν δεν φροντίζει να κρατάει "καβάτζα" κυνδινεύει να πάθει τέτοιες "νίλες". Επίσης να του εξηγήσει ότι το να χάσεις μία χρονιά στο σχολείο δεν ισοδυναμεί με το τέλος του κόσμου. Αντιθέτως. Πρόκειται για ένα πολύ μικρό και αμελητέο γεγονός μέσα στο σύνολο της ζωής του. Και εφόσον δεν αλλάζει και σχολείο θα έχει την δυνατότητα να διατηρήσει τις παλιές του παρέες , ακόμα κι αν είναι μία τάξη παραπάνω οι άλλοι (εάν είναι όντως καλοί φίλοι). Τέλος ας βοηθήσει το παιδί της να καταλάβει ότι όλη αυτή η "ιστορία" με τα βίντεο και το ίντερνετ  μπορεί να έχει γίνει κοινός τόπος πλέον στους εφήβους, και να τους φαίνεται "αστείο", αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει ως συνέπεια οι πλάκες της παρέας να έχουν πάψει πλέον να είναι πλάκες της ΠΑΡΕΑΣ και να γίνονται δημόσιες. Και αυτό το γεγονός που (κι εγώ το πιστεύω) ήταν σχετικά αθώο, και απλά θα το λέγανε την άλλη μέρα στον φίλο τους και θα γελάγανε στην ΠΑΡΕΑ τους, τώρα δημοσιοποιήθηκε σε άτομα που είναι εκτός της παρέας και δεν μπορούν να το δουν από την ίδια οπτική γωνία που το βλέπουν αυτοί. Η ιδιοτικότητα του ατόμου, της παρέας, της οικογένειας, της κοινωνίας, ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ και πρέπει να την προστατεύει.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2009, 03:39:06 μμ »
                        Πριν λίγο καιρό πήγε η τάξη του τριήμερη εκδρομή, τη δεύτερη δε ημέρα πήγαν σε κλάμπ, το οποίο είχαν «κλείσει» μόνο για τους μαθητές, χωρίς ελεύθερη είσοδο για άλλο κόσμο, μαζί με τους δύο καθηγητές που τους συνόδευαν στην εκδρομή και κατανάλωσαν αλκοολούχα ποτά, παρουσία των καθηγητών και με την έγκρισή τους. Στο γυρισμό, ξημερώματα πλέον, μαζεύτηκαν αρκετά παιδιά στο δωμάτιο του γιού της φίλης μου και του συμμαθητή του, ήπιαν κι άλλα ποτά που είχαν προμηθευτεί, και συνέβη το εξής: 
                               


Οι συνοδοί καθηγητές δεν έχουν κάποια ποινική ευθύνη για την κατανάλωση ποτών των μαθητών τους? Μήπως χρειάζονται κι αυτοί κάποιου είδους "αλλαγή περιβάλλοντος"?

Οσο για τους προλαλήσαντες, να πω οτι στην ηλικία που βρίσκονται τα παιδιά (δηλ.<18) είναι καθαρός στρουθοκαμηλισμός το "φόρτωμα" των ευθυνών στον ανήλικο παραβάτη, και στη συνέχεια τη "σταύρωση" του.

Οι πρώτοι που πρέπει να "κάτσουν στο σκαμνί" είναι οι γονείς του μαθητή και μετά οι συνοδοί καθηγητές. Οσοι δυσκολεύονται να το καταλάβουν αυτό ας κρατήσουν το κεφάλι τους μέσα στην άμμο, και ας περιορίσουν τις ηθοπλασίες, οι οποίες (ηθοπλασίες) άλλωστε αφήνουν αδιάφορους τους μαθητές.

(no offence)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 15, 2009, 04:27:55 μμ »
dimstella συμφωνώ. Κι εγώ στη δευτέρα λυκείου είχα διαγωγή κοσμία γιατί συγκρίναμε απαντήσεις στις εξετάσεις αρχαία με τον διπλανό μου και μου μονόγραψαν γραπτό του 19. Όμως οι γονείς μου στάθηκαν δίπλα μου χωρίς να προσπαθήσουν να αλλάξουν τα πράγματα. Όντως αυτό που έκαναν τα παιδιά ήταν άθλιο και πρέπει να έχουν συνέπειες και να αναλάβουν τις ευθύνες τους, αλλά τις δικές τους ευθύνες πρέπει να αναλάβουν και οι γονείς και οι συνοδοί.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elen11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2009, 06:21:10 μμ »
   Ευχαριστώ ειλικρινά που ασχοληθήκατε με το θέμα και εκθέσατε τις απόψεις σας.
                         Η σοβαρότητα της πράξης των παιδιών, οι κίνδυνοι, οι συνέπειες που θα μπορούσαν να επέλθουν, όλα αυτά, το αδικαιολόγητο της πράξης τους, θεώρησα ότι δε χρειαζόταν να το σχολιάσω παραπέρα, γιατί εννοείται, αυτό έλειπε, να τα θεωρήσω επουσιώδη.
                        Συμφωνώ με όλα όσα αναφέρατε και υποστηρίξατε. Το ίδιο και η μητέρα του παιδιού. Δεν «δικαιολογεί» την πράξη του, φυσικά και συζήτησε αμέτρητες ώρες μαζί του, φυσικά και του επέβαλε τιμωρία –απαγόρευση εξόδου, απαγόρευση χρήσης ΗΥ- , αλλά δεν παύει να παραμένει μητέρα, γονιός, που όσο σοβαρή κι αν είναι η πράξη που τέλεσε , χρήζει κάποια στιγμή την υποστήριξη του γονέα, ειδικά όταν έχει συνειδητοποιήσει το άδικο και επικίνδυνο της πράξης του, έχει μετανιώσει και δεν πρόκειται να το επαναλάβει. Τότε ψάχνεις να βρεις τρόπους όχι για να την «σκαπουλάρει» το παιδί, αλλά  να μπορέσει να συνεχίσει τη ζωή του, με το πάθημα να έχει γίνει μάθημα, χωρίς όμως να έχει καταστραφεί το μέλλον του.
                          Η απόφαση του συλλόγου φυσικά και δεν ήταν άδικη , φυσικά και θα μπορούσε να ήταν χειρότερη. Δεν τα αμφισβητεί κανείς όλα αυτά. Και πώς θα μπορούσε άλλωστε? Κάθε τιμωρία όμως – από γονέα, από καθηγητές, από τον δικαστή- δίνεται ανάλογα με τη σοβαρότητα της πράξης και στο μέτρο που θα κάνει τον υπεύθυνο να καταλάβει το λάθος του και να μην το επαναλάβει. Γι αυτό και το συμβούλιο έκρινε ότι η τριήμερη αποβολή φτάνει για να τους αποτρέψει από παρόμοια συμπεριφορά στο μέλλον.
                          Το ότι ανέφερα ότι είναι απουσιολόγος, καλό παιδί, καλός μαθητής, δεν εννοούσα ότι πρέπει να τύχει διαφορετικής μεταχείρισης από έναν λιγότερο καλό μαθητή ή ένα αλλοδαπό ή οτιδήποτε άλλο, αλλά το ότι το να χάσει τη σχολική χρονιά θα του κοστίσει πιθανόν ακόμη περισσότερο σε σχέση με άλλο μαθητή που δεν είναι επιμελής ή έχει παραβατική συμπεριφορά. Και πάλι λέω πιθανόν. Δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα την ψυχοσύνθεση του κάθε παιδιού και πόσο σοβαρά μπορεί να το επηρεάσει  ένα συμβάν. Στο συγκεκριμένο, του είναι αφόρητο, γι αυτό και θέλει να σταματήσει το σχολείο. Κι όταν ο γονέας γνωρίζει ότι το παιδί του γενικά δεν πίνει, δεν καπνίζει, δεν έχει ανάμιξη με ναρκωτικά, δεν έχει δείξει άλλη φορά παραβατική συμπεριφορά, δεν το δικαιολογεί μεν, αλλά δεν μπορεί και να αισθανθεί ότι καλά να πάθει, ας πρόσεχε, να του γίνει μάθημα, μήπως και αλλάξει, όπως τυχόν να έκανε κάποιος γονέας που το παιδί του χτυπούσε άλλα παιδιά, έκλεβε, δημιουργούσε φασαρίες, κλπ. 
                  Φυσικό είναι επίσης η μητέρα να ανησυχεί και να ψάχνει μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση πέραν της μεταγραφής σε ιδιωτικό και εφ όσον το χάσιμο της σχολικής χρονιάς δεν ήταν στα πλαίσια της υποβολής ποινής κι ούτε ήταν αυτή η θέληση των καθηγητών. Τώρα το αν πρέπει να σκεφτούμε ότι καλά να πάθει, ας πρόσεχε, ας μην είχε κάνει τόσες απουσίες, ας μην είχε δεδομένο ότι η διαγωγή του θα ήταν κοσμιωτάτη, ακούγεται κάπως υπερβολικό και σχετικά εκδικητικό για ένα 15χρονο.
              Δεν ήθελα μόνο να κρίνουμε το συμβάν, επαναλαμβάνω, εννοείται ότι είναι αδικαιολόγητη η πράξη τους, αλλά κι αν υπάρχει κάποια λύση ώστε να μη χάσει το παιδί τη χρονιά. Που προφανώς δεν υπάρχει.
              Σίγουρα και οι συνοδοί καθηγητές είναι συνυπεύθυνοι, τα παιδιά έχουν τραβήξει βίντεο με το κινητό και μαζί τους στο κλαμπ, να πίνουν όλοι μαζί, για αναμνηστικούς βέβαια λόγους. Όμως δεν είχαν καμιά συνέπεια. Και τα παιδιά ήταν 15χρονα. Τέλος πάντων.
             Ευχαριστώ και πάλι θερμά για το ενδιαφέρον σας και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελή γραπτό μου.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2009, 06:50:18 μμ »

                               

[/quote]

Οι συνοδοί καθηγητές δεν έχουν κάποια ποινική ευθύνη για την κατανάλωση ποτών των μαθητών τους? Μήπως χρειάζονται κι αυτοί κάποιου είδους "αλλαγή περιβάλλοντος"?

Οσο για τους προλαλήσαντες, να πω οτι στην ηλικία που βρίσκονται τα παιδιά (δηλ.<18) είναι καθαρός στρουθοκαμηλισμός το "φόρτωμα" των ευθυνών στον ανήλικο παραβάτη, και στη συνέχεια τη "σταύρωση" του.

Οι πρώτοι που πρέπει να "κάτσουν στο σκαμνί" είναι οι γονείς του μαθητή και μετά οι συνοδοί καθηγητές. Οσοι δυσκολεύονται να το καταλάβουν αυτό ας κρατήσουν το κεφάλι τους μέσα στην άμμο, και ας περιορίσουν τις ηθοπλασίες, οι οποίες (ηθοπλασίες) άλλωστε αφήνουν αδιάφορους τους μαθητές.

(no offence)
[/quote]

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα.Θα πρέπει να σκεφτόμαστε και εμείς ως ενήλικοι και υπεύθυνοι για την ανατροφή και την παιδεία των παιδιών τις ευθύνες που μας αναλογούν. Και δεν είναι καθόλου μικρό το μερίδιο της ευθύνης που μας αναλογεί.
Τέλος θα πρέπει να αναλογιζόμαστε σε ανάλογες περιπτώσεις το είδος της τιμωρίας και τον αντίκτυπο που ενδεχομένως να έχει στη μετέπειτα συμπεριφορά των παιδιών.Με το να επιβάλλουμε τις πιο σκληρές τιμωρίες αβασάνιστα χωρίς να μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτούμε το διδακτικό ρόλο που θα έπρεπε να έχει μια τιμωρία το μόνο που θα μπορέσουμε ενδεχομένως να καταφέρουμε είναι να απομακρύνουμε τους εφήβους και να έχουμε τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά.Το να βρεις τρόπους που θα κάνουν ένα νέο να μετανιώσει συνειδητοποιώντας τις συνέπειες των πράξεων του αλλά και  αναλαμβάνοντας ταυτόχρονα τις ευθύνες που του αναλογούν χωρίς να τον στρέψεις εναντίον όλων είναι ένα μεγάλο στοίχημα.Με το να επαναλάβει το παιδί την τάξη νομίζετε πως πραγματικά θα κάνει το παιδί να συνειδητοποιήσει την έκταση και τις πλευρές της παρανομίας τους;
ΠΕ 60

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2009, 07:12:52 μμ »
dimstella συμφωνώ. Κι εγώ στη δευτέρα λυκείου είχα διαγωγή κοσμία γιατί συγκρίναμε απαντήσεις στις εξετάσεις αρχαία με τον διπλανό μου και μου μονόγραψαν γραπτό του 19. 

Eγω προσωπικα ως καθηγητης δεν σκοπευω να γινω Οιδιποδας (το πιασαμε το υποννοουμενο;)γιαυτο και δεν συνοδευω σε εκδρομες !
οσον αφορα τη μειωση της διαγωγης σου

τοτε ητνα αλλοι καιροι

αν σημερα τολμησουν να μειωσουν διαγωγη ΛΟΓΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ  ( ! ) οι γονεις θα φερουν τ ακαναλια στο σχολειο


Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2009, 07:34:03 μμ »
Παράθεση από: rania81
Με το να επαναλάβει το παιδί την τάξη νομίζετε πως πραγματικά θα κάνει το παιδί να συνειδητοποιήσει την έκταση και τις πλευρές της παρανομίας τους;

Έχεις δίκιο, πιστεύω πως υπάρχουν καλύτεροι τρόποι. Θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν χάρακα, μια βιντεοκάμερα να τους κατεβάσουμε τα παντελόνια και να κάνουμε τα ίδια και χειρότερα, να τα δείξουμε σε όλο το σχολείο και μετά να τα ανεβάσουμε στο διαδίκτυο. Επειδή υπάρχει όμως περίπτωση πάλι να μην το καταλάβουν, να κάνουμε το ίδιο με τα αδέλφια τους, τις φίλες τους, τους γονείς τους. Πιστεύω πως έτσι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Επίσης θα μπορούσαμε να βάλουμε τον καθένα σε ένα αυτοκίνητο να κάνει βόλτες μεθυσμένο, με κίνδυνο ανά πάσα στιγμή ο ένας να σκοτώσει τον άλλο. Πίστεψε με πολλοί ανήλικοι στον κόσμο σκοτώνουν και σκοτώνονται από το αλκοόλ, οι περισσότεροι επειδή οδηγούσαν μεθυσμένοι. (Εγώ γνώριζα τέτοια άτομα και είναι τόσο συχνό το φαινόμενο που πιστεύω πως το ίδιο και εσείς) Όσον αφορά τους καθηγητές ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί  αποσιώπησαν το γεγονός. Εγώ αν ήμουν η μητέρα του παιδιού και έβλεπα καθηγητές να ποτίζουν το παιδί μου, θα τα έριχνα όλα σ' αυτούς και τα γεγονότα που επακολούθησαν στο αλκοόλ,(εκτός από το διαδίκτυο) θα τους κατηγορούσα για έκθεση ανηλίκων σε κίνδυνο και άλλα τέτοια ωραία που θα μου υποδείκνυε ο δικηγόρος μου. Αλλά τους άφησαν με 3ήμερη μόνο, επειδή μάλλον γνώριζαν πως είχαν λερωμένη την φωλιά τους. Αν η φίλη σου θέλει να "γλυτώσει" τον γιο της, ας πάει σε κάποιον αιμοσταγή δικηγόρο. Ίσως έτσι μπορέσει να σώσει και άλλους μαθητές στο μέλλον, τιμωρώντας παραδειγματικά τους συγκεκριμένους καθηγητές.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2009, 07:51:57 μμ »
W1red, νομίζω ότι υπερβάλλεις. Αν η μητέρα του παιδιού υποβάλλει μηνύσεις στους καθηγητές, τότε αυτεπάγγελτα θα επέμβει εισαγγελέας για την παράνομη βιντεοσκόπηση. Και επειδή το παιδί είναι ανήλικο, κατηγορούμενη θα βρεθεί η μητέρα. Το λέω αυτό, γιατί το έχω δει το εργάκι πέρσι και ζητήσαμε νομική συμβουλή, γιατί ως γνωστόν καλούμαστε να πάρουμε ποινικές αποφάσεις έχοντας πλήρη άγνοια του νόμου. Μετά τα Ζαχοπουλικά, έχει σκληρύνει υπερβολικά η νομοθεσία περί βιντεοσκόπησης χωρίς τη θέληση του βιντεοσκοπούμενου και διάθεσης του προϊόντος εγκληματικής πράξεως. Οπότε, αν αυτό το πράγμα πάει δικαστικά, θα βρεθούν όλοι κατηγορούμενοι.

Οι ευθύνες σ'αυτό το θέμα είναι πολλαπλές. Δεν θα ετίθετο ζήτημα, εάν η μητέρα είχε δικαιολογήσει εγκαίρως τις απουσίες του γιού της. Μπορεί να συνέτρεξαν ιδιαίτεροι λόγοι για την αδυναμία της αυτή, αλλά το πρόβλημα δεν είναι οι 21 απουσίες της αποβολής, αλλά η κοσμία διαγωγή, που δεν του δίνει το όριο του 164. Οι καθηγητές, κατά τη γνώμη μου, φέρουν τη λιγότερη ευθύνη. Δεν φταίει το ότι "ήπιαν" τα παιδιά και τράβηξαν το συγκεκριμένο βιντεάκι, ας είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας. Στο περιστατικό που έζησα εγώ, ήταν νηφαλιότατα τα παιδιά και τιμωρήθηκαν πολύ αυστηρότερα (με αλλαγές σχολικού περιβάλλοντος και με 5ημερες), γιατί κρίναμε ότι πρόκειται περί κακουργήματος και όχι περί "αταξίας". Το τονίζω αυτό, γιατί νομίζω ότι δεν έχουμε ξεκαθαρίσει ούτε κι εμείς στα κεφάλια μας πόσο σοβαρό αδίκημα είναι. Θα ήθελα να δω τι θα λέγαμε οι καθηγητάδες εάν το θύμα δεν ήταν μαθητής, αλλά ένας από εμάς.

Τέλος πάντων, εκτίμηση μου είναι ότι το παιδί δεν θα μείνει. Δεν θα υπολογιστούν οι μέρες της αποβολής (πράγμα που είναι δικαίωμα του συλλόγου) και θα επιτρέψουν την δικαιολόγηση των απουσιών εκ των υστέρων, για να τη γλιτώσει. Ίδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2009, 08:03:36 μμ »
Κι εγώ  αυτο πιστεύω. Ή ότι θα αφήσουν να δικαιολογηθούν οι μέχρι τώρα εξ αμελείας αδικαιολόγητες.
Πάντως νομίζω ότι ο βιασμός που υφίσταται τώρα ο πιτσιρικάς είναι η καλύτερη τιμωρία του γι' αυτό που έκανε στο φίλο του και γιαυτό που επέτρεψε να κάνουν οι άλλοι. Η μάνα έχει ευθύνη γιατί έπρεπε να έχει διδάξει στο παιδί της ότι δεν βιντεοσκοπούμε τους φίλους μας σε αδύναμες στιγμές, αλλά τους υπερασπιζόμαστε απέναντι σε εκείνους που τολμούν να το κάνουν.

Οι συνοδοί πιστεύω ότι πραγματικά δεν έχουν τη δυνατότητα να ελέγξουν το πόσο θα πιουν και τι θα κάνουν οι μαθητές (όλοι υπήρξαμε έφηβοι σε πενταήμερη και το ξέρουμε το κλίμα), οπότε πραγματικά όταν αναλαμβάνεις κάτι τέτοιο βάζεις τα χέρια σου και βγάζεις τα μάτια σου που λέει και ο professor. Είναι πολύ λεπτό το ζήτημα και ειδικά στην ηλικία των 16 να τα συνοδεύεις σε μπαρ ..... Ξέρω κι εγώ είμαι πολύ πουριτανή μάλλον.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπάρχει λύση??
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2009, 08:21:06 μμ »
Αρχικά θέλω να τονίσω την ευθύνη γονέων και καθηγητών-συνοδών.
Κατόπιν να προσθέσω ότι πάντα σε οποιαδήποτε παράνομη πράξη εντός σχολείου υπάρχει το ενδεχόμενο αποβολής.Δε θα σχολιάσω την ευθύνη των μαθητών γιατί νομίζω ότι το θέμα καλύφθηκε από τους προλαλήσαντες.Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι ήδη υπήρχαν αρκετές αδικαιολόγητες απουσίες και είναι ακόμα Μάρτιος...Όταν επαναλαμβάνει την τάξη ένας μαθητής λόγω απουσιών είναι γιατί η φοίτηση δεν κρίνεται επαρκής.Οπότε αν ένας μαθητής δεν "οργανώσει" σωστά τις απουσίες του επόμενο είναι να υποστεί ανάλογες συνέπειες.

Και τα παιδιά ήταν 15χρονα. Τέλος πάντων.
Όντως ήταν 15χρονα..Αλλά τα 15χρονα δεν υπέγραψαν μόνα τους για συμμετοχή στην εκδρομή..Κάποιος άλλος ανέλαβε την ευθύνη σωστά;Και όλοι είτε ως γονείς είτε ως εκπαιδευτικοί ξέρουμε τί μπορεί να συμβεί στις εκδρομές...Όπως ότι αν οι εκπαιδευτικοί δεν αναλάβουν την ευθύνη της συνοδείας τα παιδιά σχεδόν πάντα οδηγούνται σε αποχές,καταλήψεις κτλ μέχρι να υποκύψουν!
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161732
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.