*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.  (Αναγνώστηκε 59015 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« στις: Μάρτιος 23, 2009, 07:40:30 μμ »
Πότε είναι η κατάλληλη περίοδος αποστολής βιογραφικού σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια? Τί προσέχουν περισσότερο σε κάποιο βιογραφικό?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:16:23 μμ »
Πότε είναι η κατάλληλη περίοδος αποστολής βιογραφικού σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια? Τί προσέχουν περισσότερο σε κάποιο βιογραφικό?
Τέλη Μαϊου με αρχές Ιούνη. Ιδιαίτερα για τα ιδιωτικά χρειάζονται πολύ πολύ καλές γνωριμίες, αλλά και το μεταπτυχιακό και η προϋπηρεία μετράνε πολύ.
Ύπαρξη προϋπηρεσίας απαιτείται και από τους φροντιστηριούχους. Στο βιογραφικό σου να φαίνεται ξεκάθαρα ότι ειδικεύσαι σ'ένα ή το πολύ σε δύο μαθήματα και επίσης να φέρεις μαζί σου καλές σημειώσεις. Εννοείται ότι τις σημειώσεις σου δε θα τις αφήσεις στο/α φροντιστήριο/α, όπου και θα δώσεις το βιογραφικό σου. Καλόν θα είναι να το παραδώσεις εσύ η ίδια αυτοπροσώπως και όχι να το στείλεις. Μέσω της β/θμιας της περιοχής σου μπορείς να εκδώσεις και ειδική άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ώστε να μπορέσεις να τη χρησιμοποιήσεις στον ιδιωτικό τομέα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:20:00 μμ »
   Υποθέτω ότι πάει ανάλογα με την περίπτωση. Για ιδιωτικά σχολεία δεν ξέρω να σου πω. Σε φροντιστήριο που δούλευα επί σειρά ετών η καλύτερη εποχή ήταν αυτή που διανύουμε, γιατί δεν έχουν πλησιάσει τόσο οι πανελλαδικές, ώστε να μη θέλουν περισπάσεις, ούτε απέχουμε τόσο από τη θερινή προετοιμασία, ώστε να μην είναι στην άκρη του μυαλού τους ένας γενικός προγραμματισμός. Η όποια πρόσληψη έπρεπε να γίνει πριν αρχίσει η θερινή προετοιμασία, ώστε, μέχρι το Σεπτέμβριο, και οι μαθητές να έχουν συνηθίσει τον τρόπο εργασίας του καθηγητή και να έχει βρεθεί ένας ρυθμός στη συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών.
   Οι πρώην εργοδότες μου έδιναν σημασία πρωτίστως στη διδακτική εμπειρία. Όμως οφείλω να σου πω κάτι, που φαντάζομαι ότι δε θα ισχύει γενικώς, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν κανόνας. Δεν υπήρχε περίπτωση να προσλάβουν κάποιον που απλά τους έστελνε το βιογραφικό. Είχε ελπίδες μόνο όποιος τους το πήγαινε αυτοπροσώπως. Ο λόγος ήταν ότι έτσι μπορούσαν να τον "κόψουν", αφού στηρίζονταν πολύ στην εντύπωση που τους δημιουργούσε.
   Α, και κάτι τελευταίο. Αποκλειόταν όποιος τους φαινόταν αλαζονικός, στρυφνός ή με υπερβολική φροντίδα για την εμφάνισή του.
   Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:25:16 μμ »
Με βοηθήσατε πολύ..Σας ευχαριστώ! Δυστυχώς, ούτε γνωριμίες υπάρχουν, ούτε και διδακτική εμπειρία, οπότε...πολύ δύσκολα τα πράγματα! Να'στε καλά! :)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:18 »

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:32:02 μμ »
   Υπάρχουν φροντιστήρια που παίρνουν νέους χωρίς εμπειρία, για να τους έρχονται πιο φθηνά (το ξέρω ότι δεν είναι το πιο ευχάριστο για σένα, αλλά είναι αλήθεια). Τους δίνουν μικρότερες τάξεις ή μαθήματα χωρίς συντελεστή, αν τους δώσουν Γ' Λυκείου.
   Πάλεψέ το, ποτέ δεν ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:59:08 μμ »
Γενικά στην ιδιωτική εκπαίδευση εκδηλώνονται μορφές εκμετάλλευσης...Αν έχεις μια σταθερή δουλειά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να αφιερώσεις τον ελεύθερο χρόνο σε ουσιαστική προετοιμασία για τον ΑΣΕΠ γιατί τα φροντιστήρια στην αρχή δε θα μπορούν (οικονομικά) να καλύψουν ούτε τις βασικές ανάγκες!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:03:22 μμ »
Γενικά στην ιδιωτική εκπαίδευση εκδηλώνονται μορφές εκμετάλλευσης...Αν έχεις μια σταθερή δουλειά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να αφιερώσεις τον ελεύθερο χρόνο σε ουσιαστική προετοιμασία για τον ΑΣΕΠ γιατί τα φροντιστήρια στην αρχή δε θα μπορούν (οικονομικά) να καλύψουν ούτε τις βασικές ανάγκες!

Έχεις δίκιο.. :-\
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:11:01 μμ »
Πήγαινε σε μια δευτεροβάθμια η οποία είναι κοντά σου. Ζήτα ευγενικά μια λίστα με τα φροντιστήρια που έχουν βγάλει άδεια για φέτος. Λογικά θα έχουν τηλέφωνα και διευθύνσεις. Το πότε θα πας στο φροντιστήριο δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Αν τους άρεσες περισσότερο από τους άλλους, τότε θα σε καλέσουν είτε πας Ιούλιο είτε πας αύριο. Σχεδόν πάντα σου λένε, "δεν ξέρω, εξαρτάται, θα σε ειδοποιήσουμε το Σεπτέμβρη". Μην σε απογοητεύει αυτό. Εγώ την πρώτη φορά επειδή έψαξα γύρω στα 15, τρία αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει, σε θέλουμε τώρα. Αλλά ήταν θέμα τύχης. Είχα πάει αφού είχαν βγει τα αποτελέσματα ΑΣΕΠ και γνώριζαν πως θα φύγουν κάποιοι. Μην ξεχάσεις να βάλεις στο βιογραφικό σου και μια φωτογραφία σου, για να θυμηθούν ποια είσαι. Επίσης βάλε ότι δείχνει πως σου αρέσει η δουλειά σου. Ακόμα και βαθμό απολυτήριου σχολείου αν ήταν καλός. Διακρίσεις ή και σεμινάρια που έχεις κάνει. Σίγουρα βοηθάνε οι σημειώσεις. Αν δεν έχεις ζήτα από κάποια φίλη σου. Αν δεν βρεις πες πως δουλεύεις ανάλογα με το τμήμα και πως προετοιμάζεις υλικό απο βοηθήματα μέσα στην χρονιά. Αν σου ζητήσουν να δουν φωτοτυπίες, πες πως τις έδωσες για ανακύκλωση.  :P Βοηθάει αν έχεις ή αν θυμάσαι κάποια βασικά βοηθήματα.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:14:03 μμ »
 Σίγουρα θα βρεις και φροντιστήρια που ψάχνουν νέες. Και εμείς από κάπου ξεκινήσαμε. Τα φροντιστήρια σου καλύπτουν σίγουρα την ανάγκη για ένσημα. Σου δίνουν γνωριμίες, ιδιαίτερα και σε συμπληρώνουν μιας και αποκτάς μια μικρή εμπειρία από τάξη. Να είσαι ο εαυτός σου. Καλή αρχή.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:20:01 μμ »
w1red, σ'ευχαριστώ! :) Μία διευκρίνηση..είμαι στα 32 και απείχα από το αντικείμενο 6-7 χρόνια, φέτος αποφάσισα να δώσω στον ασέπ..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:30:59 μμ »
Η καλύτερη περίοδος για βιογραφικά είναι τώρα, αν κρίνω από το φροντιστήριο που δουλεύω. Κι αυτό επειδή μόλις τελειώσουν τα μαθήματα, συζητάμε για το αν θα συνεχίσουμε την επόμενη χρονια και με ποια μαθήματα θα ασχοληθούμε. Να ξέρεις πως παίζει ημαντικό ρλο η εμφάνιση και το ωραίο χαμόγελο. όλοι και όλες οι συνάδερφοι είναι αξιαγάπητοι. Οι εργοδότες γνωρίζουν πολύ καλά πως έτσι τραβάν το νεαρόκοσμο. Φαντάζεσαι να είμασταν γέροι και κακιασμένοι; Ποιο παιδί θα ερχόταν σε μας; Πάντως να ξέρεις πως τα λεφτά είναι λίγα, αλλά αν είσαι καλή στη δουλιά σου, μπορείς να ψαρέψεις αρκετά ιδιαίτερα

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 23, 2009, 10:24:50 μμ »
Εκμεταλλεύσου το γεγονός ότι είσαι 32, αν γνωρίζεις την εκπαιδευτική πραγματικότητα παρέλειψε το ότι απείχες 6-7 χρόνια. Ανάλογα με την ειδικότητα σου όμως, πρέπει να είσαι προετοιμασμένη και να γνωρίζεις το τι περίπου γίνεται στο σχολείο.  Αν δεν έχεις κάποια φίλη, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια στο forum. Αν είσαι μαθηματικός, μπορώ να σε κατατοπίσω εγώ. Αν δεν έχεις ιδέα για το τι γίνεται, καλό θα ήταν να είσαι λίγο περισσότερο ειλικρινής. Στην συνέντευξη προσπαθώ να μιλάω όσο χρειάζεται μόνο, και να δίνω τον λόγο στον άλλο να πει τα δικά του, όταν βλέπω πως θέλει να μιλήσει. Στο εξωτερικό υπάρχει μάθημα στο πανεπιστήμιο που σου δίνει συμβουλές για το τι να κάνεις στην συνέντευξη και στο βιογραφικό. Δυστυχώς όμως, εγώ είμαι άσχετος, το πτυχίο το πήρα από Ελλάδα. Αν ψάξεις όμως ίσως βρεις σημειώσεις μαθημάτων. Εγώ προσωπικά είμαι ο εαυτός μου στην καλύτερη εκδοχή του και μέχρι τώρα τα πήγα καλά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή σου τύχη.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:55:35 μμ »
Όταν σε ρωτάνε ,γιατί τόσο καιρό δε βρίσκεις δουλειά σε Φροντιστήριο.Τι λες?

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2009, 12:53:29 πμ »
Γενικά πιστεύω πως πρέπει να τονίσεις τα θετικά σου σημεία και να αποκρύψεις τα αρνητικά. Όχι να πεις ψέματα. Τουλάχιστον όχι χοντρά. Αν φτάσει κάπου στενάχωρα η κουβέντα, λες την ωραία πλευρά της αλήθειας. Η Ν.Κ. από ότι διάβασα σε ένα θέμα, δούλευε σε γραφείο στον ιδιωτικό τομέα. Μια χαρά λόγος δηλαδή. Αν προσθέσεις και το ότι: "Αλλά δεν άντεξα, μιας και από μικρή ήθελα να γίνω καθηγήτρια και είπα να στερηθώ οικονομικά και να κυνηγήσω το όνειρό μου" Δίνεις μια ωραία πλευρά της αλήθειας. Εγώ όταν ξεκίνησα, είπα όλη την αλήθεια, πως είμαι νέος και έχω όρεξη να δουλέψω. Το εκτίμησαν και μου έκαναν πρόταση. Τώρα τι να λέμε, δεν είμαι ειδικός, την γνώμη μου λέω έτσι; Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσω.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.