*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.  (Αναγνώστηκε 59155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 18, 2013, 07:10:47 μμ »
Δάσκαλος είμαι.. Νομίζω πως δεν είναι ακόμα τόσο τραγικά τα πράγματα  στις προσλήψεις μας στα ιδιωτικά σχολεία όσο είναι στους φιλολόγους ή φυσικούς... Δεν ξέρω κιόλας.. Γνωστό δεν έχω.. Δυστυχώς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:51 »

Αποσυνδεδεμένος νανα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:16:31 πμ »
Σίγουρα για τους δασκάλους ειναι λιγότερο δύσκολα!παίζει ρόλο και το θέμα ''τύχη" αλλά γενικά είναι δύσκολα τα πράγματα!και το λέω απο την εμπειρία του περιγύρου μου κυρίως και από γνωστούς που έχουν δουλέψει σε ιδιωτικά..βέβαια,τίποτα δεν ειναι αδύνατο και πρέπει να το κυνηγάει κανείς!
χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,πιστεύω ότι για να μπει κανείς σε ιδιωτικό πρέπει να έχει κάποια γνωριμία ή γνωστό...μόνο με βιογραφικά δεν γίνεται τπτ!και το λέω γιατί κι εγώ έχω στείλει πολλές φορές,αλλά επίσης έχω και μία γνωστή που δούλευε σε ιδιωτικό ως γραμματεία και ήξερε ότι ούτε καν τους δίνουν σημασία των βιογραφικών..όποιες,ελάχιστες προσλήψεις γίνονταν,ήταν μέσω γνωστών!χωρίς να λέω ότι είναι απόλυτο,είναι όμως πολύ δύσκολο  :-\
ΕΓω δουλεψα χωρις να εχω γνωστο για 4 χρονια και μαλιστα μου ζητησαν να τους προτεινω και μαθηματικο.
εξάρταται σε ποια εποχή αναφέρεσαι και σε ποια ειδικότητα ανήκεις!ίσως είσαι απο τις εξαιρέσεις!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 09, 2013, 09:28:19 μμ »
Οταν σας ζητανε references ή αλλιως συστασεις τι κανετε; Μου φαινεται καπως να το ζητησω απο τον τωρινο μου εργοδοτη. Και περα απο τον εργοδοτη, ποιον αλλον μπορουμε να προτεινουμε;


Ααααα επισης κατι αλλο, σας εχει τυχει να σας ρωτησουν σε συνεντευξη γιατι θελετε να εργαστειτε σε μας; Και τι απαντατε; Καθε πιθανη απαντηση που σκεφτομαι μου "ακουγεται" τοσο ψευτικη και δημοσιοσχεσιτικη.  :)

Αποσυνδεδεμένος Mathteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 23, 2016, 08:59:57 πμ »
Παιδιά, έχει κάποιος εργαστεί στο Αρσάκειο? Αν ναι, μήπως θα μπορούσε να αναφέρει τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν εκεί? Επίσης από θέμα μισθού τι γίνεται? Έχω στείλει βιογραφικό εκεί, αλλά ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολο να προσληφθεί κάποιος χωρίς προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:51 »

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 23, 2016, 11:36:53 μμ »
προυπηρεσια ειναι το ενα...το αλλο ειναι το θεμα...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 24, 2016, 08:13:24 πμ »
Στα ιδιωτικά σχολεία μετρούν οι γνωριμίες. Αυτή είναι η αληθεια.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 24, 2016, 08:34:43 πμ »
Παιδιά, έχει κάποιος εργαστεί στο Αρσάκειο? Αν ναι, μήπως θα μπορούσε να αναφέρει τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν εκεί? Επίσης από θέμα μισθού τι γίνεται? Έχω στείλει βιογραφικό εκεί, αλλά ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολο να προσληφθεί κάποιος χωρίς προϋπηρεσία.
«Πού πήγαν €11 εκατ., κύριε Μπαμπινιώτη;»
Παράθεση
Οι 750 εκπαιδευτικοί που απασχολούνται στα Αρσάκεια Σχολεία έχουν απολέσει την τελευταία τριετία συνολικώς περισσότερα από 11.000.000 ευρώ από τα εισοδήματά τους, αλλά δεν ξέρουν γιατί συνέβη αυτό! Ναι μεν αποδέχονται το αυτονόητο, την οικονομική κρίση δηλαδή, ωστόσο αναρωτιούνται πού έχουν καταλήξει τα λεφτά τους.

Κι αυτό γιατί η υπό τον Γιώργο Μπαμπινιώτη, πρώην υπουργό Παιδείας και πρώην πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, διοίκηση της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας (Φ.Ε.), στην οποία υπάγονται τα Αρσάκεια, αρνείται να δώσει στη δημοσιότητα τα οικονομικά και μη πεπραγμένα της από το 2011.

Του Γιάννη Συμεωνίδη

Σε ευρύτερο επίπεδο, εξάλλου, καταγγέλλονται στην «Α» από τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος (ΟΙΕΛΕ) Μιχάλη Κουρουτό και ιδιοκτήτες ιδιωτικών σχολείων πως έχουν εξάγει τα κεφάλαιά τους στο εξωτερικό, την ίδια ώρα που ψαλιδίζουν τους μισθούς των εργαζομένων τους, όταν δεν τους αφήνουν απλήρωτους επί μήνες ή δεν τους στέλνουν στο ταμείο ανεργίας. Ταυτοχρόνως, η ΟΙΕΛΕ σε ανακοίνωσή της αφήνει υπαινιγμούς για ιδιοκτήτες τα ονόματα των οποίων βρίσκονται σε «διάφορες λίστες» που περιλαμβάνουν πρόσωπα που είτε φοροδιαφεύγουν είτε φοροαποφεύγουν.

Ασαφή στοιχεία

Η Φ.Ε. διαθέτει ένα σημαντικό χαρτοφυλάκιο ακινήτων και μετοχών, το οποίο είναι λογικό να έχει επηρεαστεί από τα απανωτά χαράτσια στην ακίνητη περιουσία κι από την πτώση τού Χρηματιστηρίου αντιστοίχως. Αναρωτιέται ευλόγως κανείς, ωστόσο, πώς είναι δυνατό η διοίκηση των σχολείων τής Φ.Ε., στα οποία φοιτούν χιλιάδες μαθητές, και μάλιστα μετά από θηριώδεις περικοπές, να κάνει λόγο στους εκπαιδευτικούς για «οικονομικό πρόβλημα». Είναι χαρακτηριστικό, επίσης, πως κάποιοι εκπαιδευτικοί πληρώνονται ως δημόσιοι υπάλληλοι με το ενιαίο μισθολόγιο και κάποιοι άλλοι ως ιδιωτικοί στο πλαίσιο του δόγματος «είμαστε δημόσιος ή ιδιωτικός τομέας αναλόγως του τί μας συμφέρει».

Από τον Ιούλιο του 2010, όταν η διοίκηση της Φ.Ε. ξεκίνησε τις περικοπές στους μισθούς των εκπαιδευτικών της, τα οικονομικά και μη δεδομένα που έχει κατά καιρούς επικαλεστεί ήταν ασαφή κι αναφέρονταν πάντα προφορικώς, τουλάχιστον σύμφωνα με όσα υποστηρίζουν οι εκπαιδευτικοί. Μεταξύ άλλων, η υπό τον κ. Μπαμπινιώτη διοίκηση της Φ.Ε. αρνείται να ενημερώσει: για τον αριθμό των μαθητών και των αντιστοίχων διδάκτρων καθ’ έτος για τα σχολικά έτη 2005-2006 μέχρι και το 2012-2013, καθώς και για το μέχρι τώρα χρονικό διάστημα του σχολικού έτους 2013-2014, για τα έσοδα από πάσης φύσης ενοίκια, για τις επιχορηγήσεις που έχει λάβει, για τους ισολογισμούς από το 2005 μέχρι και σήμερα, καθώς και για την κίνηση των μετοχών της το ίδιο χρονικό διάστημα.

Σύμφωνα με στοιχεία που έδωσαν στη δημοσιότητα οι εκπαιδευτικοί των Αρσακείων, οι συνεχείς περικοπές αποδοχών των 750 εκπαιδευτικών που υπηρετούν στα εν λόγω σχολεία τα τελευταία χρόνια έχουν οδηγήσει στην αφαίρεση του συνολικού ποσού των 11.250.000 ευρώ από τις τσέπες τους (και περίπου 2 εκατ. ευρώ από το κράτος – ασφαλιστικά ταμεία). Οι εργαζόμενοι καταγγέλλουν πως στις περικοπές περιλαμβάνονται παράνομες (με βάση την εργατική νομοθεσία) αφαιρέσεις τμημάτων από τη νόμιμα καθορισμένη ατομική σύμβαση των εκπαιδευτικών, όπως των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, του επιδόματος που ως επιχειρησιακή συνήθεια κατέβαλλε επί δεκαετίες η διοίκηση, κ.λπ.

Το υπουργείο Παιδείας πετά την «μπάλα» στην εξέδρα

Την ίδια ώρα, το υπουργείο Παιδείας δεν έχει προβεί σε κανένα νόμιμο έλεγχο στη Φ.Ε. παρά τα έγγραφα αιτήματα, από το 2011, της ΟΙΕΛΕ, ώστε να διαπιστωθεί εάν και κατά πόσο τα σχολεία αυτά αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα, εάν είναι δικαιολογημένη η περικοπή αποδοχών των εκπαιδευτικών με το πρόσχημα της κρίσης, κι εάν τίθεται ζήτημα κακοδιαχείρισης των πόρων τους. Σε εξηγήσεις που δίνουν στην «Α» αρμόδιες πηγές του, πετούν την «μπάλα» στα υπουργεία Εργασίας και Οικονομικών, τα οποία θεωρούν αρμόδια όσον αφορά το σκέλος των οικονομικών δραστηριοτήτων τής Φ..Ε.: «Ασχολούμαστε μόνο με το πρόγραμμα σπουδών και γενικότερα με εκπαιδευτικά ζητήματα της Εταιρίας», προσθέτουν.

Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί πως ο Σύλλογος Καθηγητών τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας έχει προτείνει στον κ. Μπαμπινιώτη να υπάρξει γραπτή συμφωνία με βάση την οποία με τον πρώτο θετικό ισολογισμό να επιστρέφονται κατά προτεραιότητα στους εκπαιδευτικούς τα χρηματικά ποσά που τους περικόπηκαν από τον μισθό και τα επιδόματά τους. «Ζητούμε σαφή ενημέρωση. Σε διαφορετική περίπτωση επιφυλασσόμαστε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας με κάθε νόμιμο μέσο», προειδοποιεί στην «Α» η Αρχοντούλα Σαββιδάκη, πρόεδρος του Συλλόγου Καθηγητών Φ.Ε.

Φ.Ε.: «Οι εργαζόμενοι γνωρίζουν τα στοιχεία των ισολογισμών»

Η Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία, ο παλαιότερος εκπαιδευτικός οργανισμός στην Ελλάδα, ιδρύθηκε το 1836 και είναι κοινωφελές εκπαιδευτικό ίδρυμα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Σημειώνεται πως με το ίδιο καθεστώς λειτουργούν τα Κολλέγια Αθηνών και Αγίας Παρασκευής. Διοικείται από 12μελές Διοικητικό Συμβούλιο που εκλέγεται κάθε τρία χρόνια από τη Γενική Συνέλευση των εταίρων, οι οποίοι είναι πρόσωπα που κατέχουν ξεχωριστή θέση στις επιστήμες, στα γράμματα, στις τέχνες και στη διοίκηση της χώρας.

Ο διευθυντής των Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών τής Φ.Ε., Βασίλης Χρυσανθακόπουλος, υποστηρίζει στην «Α» πως μολονότι η Εταιρεία δεν υποχρεούται στη δημοσίευση ισολογισμού, τα οικονομικά της στοιχεία ανακοινώνονται και δίνονται στην ετήσια τακτική Γενική Συνέλευση των εταίρων. Ο ίδιος προσθέτει, μάλιστα, πως αντίτυπα των σχετικών οικονομικών στοιχείων έχουν δοθεί και στους Συλλόγους των Εργαζομένων τής Φ.Ε. Η «Α» σημειώνει, πάντως, πως οι εργαζόμενοι έχουν απαιτήσει πολύ περισσότερα στοιχεία από αυτά που αναγράφονται στους ισολογισμούς.
http://www.iapopsi.gr/pou-phgan-ta-ta-11-ekat-kurie-mpampiniwth/

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 24, 2016, 08:40:21 πμ »
Αμάν portokali τώρα το κατάλαβες πως τα εργασιακά πάνε κατά.....;καιάδα μεριά.
Και όπως πάμε η εκπαίδευση θα δουλεύει με αναπληρωτές που ο μισθός τους σταδιακά θα μειωθεί.
Αλλά το θέμα εδώ είναι τα ιδιωτικά...το βιογραφικό και όχι ο μισθός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2016, 08:47:28 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:40:15 πμ »
Αμάν portokali τώρα το κατάλαβες πως τα εργασιακά πάνε κατά.....;καιάδα μεριά.
Και όπως πάμε η εκπαίδευση θα δουλεύει με αναπληρωτές που ο μισθός τους σταδιακά θα μειωθεί.
Αλλά το θέμα εδώ είναι τα ιδιωτικά...το βιογραφικό και όχι ο μισθός.
αυτά να τα βλέπετε εσείς που δεν θέλετε το 36μηνο και θέλετε να γίνει και το δημόσιο σχολείο ένα απέραντο... Αρσάκειο ;D ;D ;D ;D

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:45:59 πμ »
Το 36μηνο είναι ανέφικτο.Και στο νήμα αυτό το θέμα είναι άλλο. Μα τι έρωτας με το36μηνο!!! :o ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:55:27 πμ »
Το 36μηνο είναι ανέφικτο.Και στο νήμα αυτό το θέμα είναι άλλο. Μα τι έρωτας με το36μηνο!!! :o ::) ::)
εσύ ανέφερες το όνομά μου και είπες πως όψιμα ανακάλυψα τις εκμεταλλευτικές συνθήκες εργασίας. Επίσης εσύ έθιξες  τα των αναπλήρωτών ασχέτως με το θέμα του νήματος...τώρα αν το 36μηνο είναι ανέφικτο...μετά το Brexit μην είσαι απόλυτη για τίποτε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2016, 12:00:46 μμ από portokali »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 24, 2016, 12:25:34 μμ »
Οψόμεθα εις Φιλίππους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159661
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.