*

Αποστολέας Θέμα: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.  (Αναγνώστηκε 59405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 28, 2009, 02:54:41 πμ »
Να αναφέρω και εγώ τα συμπεράσματα από τις εμπειρίες μου μήπως και βοηθήσω. Δουλεύω εδώ και μια 5ετία στα φροντιστήρια. Επείδη δεν έχω γνωριμίες, όλα αυτά τα χρόνια έχω μοιράσει πολλά βιογραφικά και σε ιδιωτικά κ σε φροντιστήρια και έχω δώσει πολλές συνεντέξεις. Κατέληξα λοιπόν στα εξής:
- θέλει προσοχή στο ντύσιμο όπως ήδη υπόθηκε( όχι υπερβολικό όχι ατημέλητο ). Αν είναι ιδιώτικο και έχεις πληροφόριες για τον τρόπο ντυσίματος προσπαθείς να το τηρήσεις στην συνέντευξη ( πχ σε ένα που πήγα δεν επιτρέπονταν τζιν)
- το μεταπτυχιακό στα ιδιωτικά παίζει μεγάλο ρόλο, στα φροντιστήρια η εμπειρία.
Όταν ξεκίνησα να μοιράζω βιογραφικά στα φροντιστήρια μου λέγαν "Εμείς χρειαζόμαστε ατόμο με εμπειρία" και εγώ τους απαντούσα " Μα αν δεν ξεκινήσω από κάπου πως θα την αποκτήσω;". Τα πρώτα τα βιογραφικά πήγαινα και τα έδινα απο κοντά στα φροντιστήρια ( χρυσός οδηγός, χάρτης, ποδαράκια). Σ'αυτό ισώς βοηθήσει και αυτό το site που έχει κάποια φροντιστήρια:
http://www.ekp.gr/
Στα ιδιώτικα μόλις μοίρασα το βιογραφικό μου με το μεταπτυχιακό που ακόμα δεν το  έχω τελειώσει κατευθείαν με κάλεσαν για συνέντευξη. 
- πρέπει να δείχνεις ενθουσιασμένος με την δουλειά σου, σίγουρος για τις γνώσεις σου και έτοιμος να τα αντιμετωπίσεις όλα μέσα στην τάξη. Πχ σε ένα ιδιωτικό μου ρώτησαν γιατί ενδιαφέρομαι να διδάξω εκεί αφού ασχολούμαι τόσα χρόνια με τα φροντιστήρια και τους απάντησα ότι μου αρέσουν οι μεγάλες οι τάξεις. Με κοίταξε περίεργα αυτός που μου έπαιρνε συνέντευξη και μου είπε ότι οι μεγάλες οι τάξεις κάνουν φασαρία και είναι περίεργο που το λέω αυτό γιατί οι καθηγητές θέλουν μικρές τάξεις. Και η απάντηση η δική μου ήταν "Ναι, γιατί είναι πιο πολύ δύσκολο να επιβάλλεις την τάξη, αλλά παράλληλα είναι πιο ευχάριστο το μάθημα, γιατί όσο πιο πολλά άτομα συμμετέχουν τόσο πιο ενδιαφέρον γίνεται το μάθημα: μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα".

Πάντως πιστεύω ότι αν κάποιος το κυνηγάει μπορεί να βρει κάποιο φροντιστήριο ή ιδιωτικό και να πιαστει σ'αυτόν τον χώρο. Τουλάχιστον, για να μην το γενικεύω, μιλάω για τους καθηγητές ξένων γλώσσων.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:27 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 28, 2009, 09:20:26 πμ »

Όταν ξεκίνησα να μοιράζω βιογραφικά στα φροντιστήρια μου λέγαν "Εμείς χρειαζόμαστε ατόμο με εμπειρία" και εγώ τους απαντούσα " Μα αν δεν ξεκινήσω από κάπου πως θα την αποκτήσω;".



Το σχόλιο που θα αναφέρω, σχετίζεται με την παραπάνω παρατήρηση. Τον πρώτο χρόνο που έψαχνα για δουλειά (σε ιδιωτικά σχολεία και παδικούς σταθμούς), ήταν πάρα πολλές οι φορές που άκουσα την φράση: "Λυπούμαστε, αλλά δεν έχετε εμπειρία" και έτσι έκανα άλλου είδους δουλειές, όπως γραμματειακή υποστήριξη -ταμίας και ιδιαίτερα....Τον δεύτερο χρόνο, εννοείται ότι τα είχα προσθέσει στο βιογραφικό μου, παραδόξως (το αναφέρω αυτό γιατί δεν είχα ακόμα εμπειρία σε τάξη νηπιαγωγείου) δεν μου ανέφεραν ούτε μια φορά το ζήτημα της εμπειρίας.... και 2- 3 "καλά" ιδιωτικά μου ζήτησαν 2η συνέντευξη μετά τα αποτελέσματα του διαγωνισμού........
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 28, 2009, 11:23:13 πμ »
Επίσης, μπορείς να ασφαλίζεσαι από δύο φορείς ,για να συμπληρώνεις τα 25 ένσημα το μήνα?
Τώρα διάβασα το συγκεκριμένο θέμα και εξού η αργοπορημένη απάντηση. Λοιπόν, από την στίγμη που υπάρχει σύμβαση σε ένα, δύο,τρία κτλ φροντιστήρια ή οποιαδήποτε άλλη επίχειρηση, ασφαλίζεσαι από όλους τους φορείς κανονικά και παίρνεις κανόνικα τα ενσήμα. Είμαι καθηγήτρια γαλλικών και έχω δουλέψει σε πολλές δουλείες ( ημιαπασχόληση) ανά καιρούς παράλληλα με το φροντίστηριο:
-πωλήτρια και φροντιστήριο
-ταμίας και φροντιστήριο
-φροντιστήριο και φροντιστηρίο.
Σε όλες τις περιπτώσεις είχα ένσημα κανονικά από όλες τις δουλειές, με αποτέλεσμα να έχω και την δυνατότητα να βγω και στο ταμείο ανέργιας για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Επίσης, μια χρονιά μου έτυχε και το εξής: στο ένα από το 2 δύο φροντιστήρια πέρα από το 16% που κράτιεται, μου αφαιρούσαν και άλλα 20% γιατί δούλευα σε 2 φροντιστήρια.( δηλαδή 8,99 - 16% = 7,55. κ 7,55- 16%= 6,04 ). Τα χρήματα αυτά δεν χάθηκαν, αλλά μου επιστράφηκαν από την εφορία αργότερα. Ήταν μεμονωμένη περίπτωση αλλά το αναφέρω ενημερωτικά.

Ήσουν, όμως, ασφαλισμένη στον ίδιο φορέα, το ΙΚΑ, σωστά; Όχι σε διαφορετικούς φορείς (π.χ. ΤΕΒΕ και ΙΚΑ). Το θέμα, νομίζω, που ετέθη είναι αν μπορείς να είσαι ασφαλισμένη σε δύο φορείς.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 28, 2009, 01:14:01 μμ »
Όταν έχεις ΤΕΒΕ μπορείς να έχεις και ΙΚΑ υπό την προϋπόθεση ότι η επιχείρησή σου δεν είναι βιώσιμη... Δηλ σταματάς να πληρώνεις το ΤΕΒΕ αλλά θα πρέπει να έχεις 25 ημερομίσθια στο ΙΚΑ τον μήνα.Οποιον μήνα δεν καλύψεις τα 25 ημερομίσθια είσαι εκτεθειμένος στο ΤΕΒΕ, δηλ θα πρέπει να πληρώσεις την εισφορά σου.... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:27 »

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 29, 2009, 05:15:26 μμ »
Ήσουν, όμως, ασφαλισμένη στον ίδιο φορέα, το ΙΚΑ, σωστά; Όχι σε διαφορετικούς φορείς (π.χ. ΤΕΒΕ και ΙΚΑ). Το θέμα, νομίζω, που ετέθη είναι αν μπορείς να είσαι ασφαλισμένη σε δύο φορείς.
[/quote]

Σωστή η παρατήρηση και έχεις δίκιο, δικό μου λάθος: εγώ σαν φορέα θεώρησα δύο διαφορετικές δουλειές. Οπότε το διευκρινίζω για να δίνω και σωστές πληροφορίες ότι η ασφάλιση μου ήταν ΙΚΑ σε όλες τις περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 31, 2009, 12:15:34 μμ »
Σκέφτομαι τώρα το Πάσχα να πάω να κάνω ένα "ντου" στα φροντιστήρια της περιοχής μπας και ανοιξει η τύχη μου. Τελικά ρε παιδιά στο βιογραφικό να βάλω ή όχι φωτογραφία? Κάπου έχω διαβάσει ότι δεν είναι καλό, όμως καποιος εδώ στο forum ανέφερε ότι καλά είναι να βάζουμε για να θυμούνται ποιοι είμαστε σε περίπτωση που κοιτάξουν αργότερα το βιογραφικό. Επίσης η μοναδική προυπηρεσία που διαθέτω είναι τα 3 χρόνια ιδιαίτερα και 2 χρόνια ΠΔΣ. Θα ληφθεί υπόψιν λέτε?

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 31, 2009, 12:46:38 μμ »
3 χρόνια ιδιαίτερα και ΠΔΣ, δεν είναι και μικρή προυπηρεσία! Να πάς να ρωτήσεις κι αν θέλεις, γράψε μας τα νέα σου! Καλή επιτυχία!! :D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 31, 2009, 12:53:45 μμ »
Κι εγώ ελπίζω να τους κάνεις τόση εντύπωση ως προσωπικότητα που η φωτογραφία να είναι περιττή! :)
Η προϋπηρεσία είναι μια χαρά. Με τρία χρόνια ιδιαίτερα με είχαν προσλάβει κι εμένα.
Ξεκίνα, με αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:11:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Όταν έχω νέα θα σας πω!  ;)

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 02, 2009, 05:23:20 μμ »
εμένα σε 3 φροντιστήρια που είχα περάσει από συνέντευξη γιατί μου έλεγα όλοι πως τα ιδιαίτερα δε θεωρούνται προυπηρεσία καθώς αυτοί θέλουν εμπειρία σε τάξη?? σε κουλούς έπεσα;
μετά από αυτό απελπίστηκα και έμεινα στα ιδιαίτερα 8)αλλά λέω να αρχίσω να ξανακοιτάω φέτος ,πας και κολλήσουμε και κανένα ένσημο όχι τίποτα άλλο!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 02, 2009, 08:04:19 μμ »
εμένα σε 3 φροντιστήρια που είχα περάσει από συνέντευξη γιατί μου έλεγα όλοι πως τα ιδιαίτερα δε θεωρούνται προυπηρεσία καθώς αυτοί θέλουν εμπειρία σε τάξη?? σε κουλούς έπεσα;
μετά από αυτό απελπίστηκα και έμεινα στα ιδιαίτερα 8)αλλά λέω να αρχίσω να ξανακοιτάω φέτος ,πας και κολλήσουμε και κανένα ένσημο όχι τίποτα άλλο!

χαχα και εγώ στους ίδιους κουλούς θα έπεσα ;D εγώ απο τότε που πήρα το πτυχίο δεν είχα δουλέψει σε φροντιστήριο. μου είχαν κάτσει απο την αρχή αρκετά ιδιαίτερα και κάποιες ώρες σε ιεκ και ιδεν το έψαχνα. είχα δουλεψει σε φροντιστήριο μόνο τον τελευταίο χρόνο ως φοιτήτρια. φέτος που βαρέθηκα να περιμένω το ιεκ πότε θα μας πληρώσει  >:( αρχισα να ψάχνω σε φροντιστήρια και όλοι μου λέγαν οτι τα ιδιαίτερα δεν τα θεωρούν προυπηρεσία(με την λογική ίσως και οτι δεν μπορούν να το αποδείξουν αν όντως εγώ έχω δουλεύψει ???) και το δε ιεκ μου λέγαν οτι ασχολήθηκα με ενήλικες και δεν είναι το ίδιο το να δουλεύεις με προεφήβους ή εφήβους! πίασ΄τ'αυγο.... ;D


για ιδιωτικά ξέρω και γω παντως αυτά που έχετε πει...γνωριμίες και πολύ μέσο! αλλά δεν ξέρω και αν αξίζει τόσο γλύψιμο :P γιατι απο φίλη που δουλεύει σε ιδιωτικό της πόλης μου δεν έχω ακούσει τα καλύτερα..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2009, 08:06:39 μμ από evi06 »

Συνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 03, 2009, 06:46:48 μμ »
Δεν θέλει απογοήτευση..Απλά στείλτε το βιογραφικό σας όσοι ενδιαφέρεστε πραγματικά και είναι κάτι ότι η προυπηρεσία αναγνωρίζεται...

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 04, 2009, 01:33:03 μμ »
Εγώ δουλεύω τα 3 τελευταία χρόνια σε φροντιστήρια. Τον πρώτο 1,5 χρόνο μοίρασα τα βιογραφικά μου κ δεν με πήραν πουθενά... Θέλει κ λίγο τύχη βέβαια κ υπομονή. Άνεση και κυρίως αυτοπεποίθηση. Και να μην έχεις αρκετή εμπειρία δεν είναι απαραίτητο να το πεις, αλλά αν σε προσλάβουν πρέπει να εργαστείς πολύ στο αντικείμενό σου. Αυτοί μας έχουν ανάγκη κ δεν πρέπει να τους αφήνουμε να μας εκμεταλλεύονται. Τον πρώτο χρόνο κ εγώ έπαιρνα καθαρά 6,50 ευρώ την ώρα. Φέτος επειδή έκανα ένα Stage κ δεν γινόταν να με δηλώσουν μου δίνουν στα φροντιστήρια 9-10 ευρώ. Το μόνο που βαρέθηκα ήταν το πέρα-δώθε κ το κουβάλημα των βιβλίων... Καλή επιτυχία σε όλους κ εύχομαι να εισχωρήσουμε όλοι στο δημόσιο, λίαν συντόμως! Το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιογραφικό σε ιδιωτικά σχολεία & φροντιστήρια.
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 12, 2009, 11:33:50 μμ »
την πρώτη φορά έψαξα 70 φροντιστήρια και με πήραν σε μια τρύπα...
τις επόμενες φορές έπεσα σε καλούς ανθρώπους..
τώρα από τύχη, διορίστηκε ο Βιολογος είμαι σε κεντρικό φροντιστήριο.
Λοιπόν
αυτά που κατάλαβα εγώ είναι ότι χρειάζεται
1. αγάπη για την δουλειά σου- να φαίνεται αυτό
2. μέθοδος προκειμένου να έχουν επιτυχίες (τεστ, ενημερώσεις γονέων και υπεύθυνων φροντιστήρίου για την επίδοση των μικρών)
3. καλογραμμένες σημειώσεις
4. καλός τρόπος συμπεριφοράς στα παιδιά ώστε να είναι ευχαριστημένα μαζί σου
5. Αυτοπεποίθηση
6. Χωρίς ντροπές να διευκρινίζεις πλήθος ωρών
οικονομικά (10 ευρώ την ώρα το λιγότερο  με ΙΚΑ)
τον αριθμό ενσήμων
και αν υπάρχουν δώρα
ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ
προσωπικά δυσανασχετώ όταν με εκμεταλλεύονται και δεν αποδίδω
επίσης μετά από εκμετάλλευση έχω φύγει μετά απο καυγά
ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ
αν δεν είναι ανθρώπινες συνθήκες δεν είναι εργασία είναι πάρεργο
Επειδή δεν έχω ακόμη εμπειρία από φροντιστήρια θα ήθελα να ρωτήσω τί εννοείς ότι θα πρέπει να έχω καλογραμμένες σημειώσεις. Δηλαδή οι σημειώσεις θα είναι σε τί επάνω;;;Τί είδους σημειώσεις;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 742
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.