*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 7911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:49:14 μμ »
προς τον grigoris.................Σημερα η ρεαλ θα σας σκισει

Για να δούμε...Αλλά εσύ τι ενδιαφέρον έχεις;Τι είδους αλλόθρησκος είσαι;(πλάκα κάνω έτσι;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος KROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:50:16 μμ »
που πας ρε καραμητρο με Βασιλοπουλο?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:53:25 μμ »
Κι εγώ θεωρώ ότι είναι ένα αναγκαίο κακό τα ιδιαίτερα, αλλά θα πρότεινα να αποφύγεις το ιδιαίτερο μέσα στο σχολείο σου, ακόμα και αν είναι το παιδί από τμήμα που δεν του κάνεις. Τα παιδιά μιλάνε πολύ και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα είσαι αυτός που έδωσε τα θέματα των εξετάσεων στους μαθητες του ή έσβηνε τις απουσίες του μαθητή του ή κάνει κακό μάθημα στην τάξη για να βγάλει ιδιαίτερα. Ιδιαίτερο από άλλο σχολείο ναι. Η υπόνοια ότι μπορεί να είδα και να σφύριξα στο μαθητή μου θέματα εξετάσεων ή να έβαλα θέματα για να ευνοήσω το μαθητή σου είναι κάτι που προσωπικά δεν θα ήθελα να ακουστεί για μένα. Από εκεί και πέρα είναι και τι αντέχει το στομάχι του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:02:14 μμ »
διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά υπάρχει σχετικός νόμος για ιδιωτικό έργο επ' αμοιβή, απλά δε θυμάμαι αν αναφέρεται μόνο στους μόνιμους. Ισχύει σίγουρα για τη διδασκαλία σε φροντιστήρια και ΙΕΚ, νομίζω και για ιδιαίτερα (με κάθε επιφύλαξη). Πρέπει να πάρεις άδεια από το αρμόδιο ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ ανάλογα. Δεν το γκουγκλάρεις μία να δεις (το αβ είχε αναρτήσει πολύ προσφατα το νόμο αυτό)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος pamela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:44:26 μμ »
Να ρωτησω και εγω κατι και αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει...
Αν εισαι ωρομισθιος πε06 και κανεις ιδιαιτερα (οχι ομως παιδια του σχολειου σου) μπορουν να σου κανουν κατι??

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:47:34 μμ »
Μάλλον θα πελάγωσες με όσα άκουσες.

Εγώ θα σου 'λεγα να το πάρεις. Τόσοι το κάνουν κρυφά ή φανερά.

Για να σε ζήτησαν για ιδιαίτερο σημαίνει ότι εκτιμούν τη δουλειά σου στο σχολείο.

Ζήτα και καλή τιμή.

Στο κάτω κάτω όλα στη ζωή έχουν το ρίσκο τους.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:01:13 μμ »
Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί για κάποιον που δεν είναι στο δημόσιο σχολείο είναι αποδεκτό να κάνει ιδιαίτερα ενώ για κάποιον που είναι όχι αφού και οι δύο τελικά δεν πρόκειται να κόψουν απόδειξη άρα φοροδιαφεύγουν.Η μόνη διαφορά είναι ότι ο διορισμένος και να θέλει δεν μπόρει να κόψει. Νομίζω ότι αν μιλάμε για μαθητή εκτός τάξης ο διορισμένος καθηγητής του δημοσίου έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ιδιαίτερο.Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι με 1200 ευρω και οικογένεια μπορεί κάποιος στην Αθήνα ή οπουδήποτε να τα βγάλει πέρα.Ε τι θα κάνει λοιπόν θα κλέψει ;Ας μην νιώθουμε ενοχές λοιπόν αλλά αυτοί που μας αναγκάζουν να κάνουμε ιδιαίτερα.Όσο για το άλλο ναι είναι παράνομο αλλά η καταγγελία μόνο αν είναι επώνυμη θα κινήσει διαδικασίες.Και γιάτι κάποιος να κάνει επώνυμη καταγγελια αν δεν του έχεις κάνει κάτι;Ο  κίνδυνος είναι σχεδόν ανύπαρκτος.

υπαρχει περιπτωση ο διορισμενος καθηγητης να ειναι τελειος κ οι γονεις του παιδιου να τον ζητανε για αυτον ακριβως το λογο. υπαρχει ομως η περιπτωση οι γονεις ενδομυχα να σκεφτονται οτι ο ταδε πχ φιλολογος που θα κανει ιδιαιτερα στο παιδι του αν κ δεν ειναι καθηγητης του στο σχολειο να μιλησει στον καθηγητη του. κ δεν ειναι κ τοσο σπανιο φαινομενο. ειναι παραλογο εγω πχ να εχω ενα παιδι του Α4 κ να του κανω αρχαια ιδιαιτερα κ στο σχολειο να του κανει μια καθηγητρια που εχουμε πολυ καλες συναδελφικες σχεσεις? δεν θα μπορουσα να την επηρεασω? ασε που στις εξετασεις οι καθηγητες συνενοουνται μεταξυ τους για το τι θεματα θα βαλουν. δεν ειναι λοιπον ανηθικο να κανω εγω στο παιδι μαθημα? οι αδιοριστοι συνηθως δεν εχουν τετοιες διασυνδεσεις. δεν θα ξεχασω που εκανα γαλλικα σε μια καθηγητρια που μου εκανε μαθημα στο σχολειο επειδη κ καλα ηταν η καλυτερη. κατα τη διαρκεια των εξετασεων εβλεπα ολους τους συμμαθητες μου να κανουν μαθημα.
αν οντως υπαρχει αναγκη χρηματων θα ηταν πολυ καλυτερο κατα τη γνωμη μου να κανει μαθημα σε παιδι εκτος σχολειου κ αν γινεται σε διαφορετικη βαθμιδα. δλδ αν διδασκεις σε λυκειο ειναι καλυτερο να ασχοληθεις με μαθητες γυμνασιου.

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:09:34 μμ »

υπαρχει περιπτωση ο διορισμενος καθηγητης να ειναι τελειος κ οι γονεις του παιδιου να τον ζητανε για αυτον ακριβως το λογο. υπαρχει ομως η περιπτωση οι γονεις ενδομυχα να σκεφτονται οτι ο ταδε πχ φιλολογος που θα κανει ιδιαιτερα στο παιδι του αν κ δεν ειναι καθηγητης του στο σχολειο να μιλησει στον καθηγητη του. κ δεν ειναι κ τοσο σπανιο φαινομενο. ειναι παραλογο εγω πχ να εχω ενα παιδι του Α4 κ να του κανω αρχαια ιδιαιτερα κ στο σχολειο να του κανει μια καθηγητρια που εχουμε πολυ καλες συναδελφικες σχεσεις? δεν θα μπορουσα να την επηρεασω? ασε που στις εξετασεις οι καθηγητες συνενοουνται μεταξυ τους για το τι θεματα θα βαλουν. δεν ειναι λοιπον ανηθικο να κανω εγω στο παιδι μαθημα? οι αδιοριστοι συνηθως δεν εχουν τετοιες διασυνδεσεις. δεν θα ξεχασω που εκανα γαλλικα σε μια καθηγητρια που μου εκανε μαθημα στο σχολειο επειδη κ καλα ηταν η καλυτερη. κατα τη διαρκεια των εξετασεων εβλεπα ολους τους συμμαθητες μου να κανουν μαθημα.
αν οντως υπαρχει αναγκη χρηματων θα ηταν πολυ καλυτερο κατα τη γνωμη μου να κανει μαθημα σε παιδι εκτος σχολειου κ αν γινεται σε διαφορετικη βαθμιδα. δλδ αν διδασκεις σε λυκειο ειναι καλυτερο να ασχοληθεις με μαθητες γυμνασιου.
[/quote]

Συμφωνώ το ποιο σωστό είναι να μην μπλέκεις το σχολείο με τα ιδιαίτερα.Απλά υπερασπίστηκα το ηθικό δικαίωμα ενός διορισμένου καθηγητή να κάνει αναγνωρίζοντας πως είναι παράνομο και ότι δεν είναι η πρώτη του  επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:23:56 μμ »
grigoris, οπως σωστα ειπες, με το μισθο που παιρνουν οι εκπαιδευτικοι ειναι δυσκολο να ζησουν μια σχετικα ανετη ζωη. για αυτο μπορουν να παιρνουν καποια εξτρα χρηματα απο τα ιδιαιτερα. ομως βλεπω καποιες καταστασεις κ απλα, συγγνωμη για την εκφραση κιολας, τα παιρνω εντελως.
δλδ μπορεις να κανεις 2 ωριτσες μαθημα τη μερα κ να βγαζεις ενα εξτρα μισθο. ομως βλεπω καποιους διορισμενους που βαζουν απο τις 230 το μεσημερι μεχρι τις 11 μαθηματα. κ οχι παρακαλω εναν εναν το μαθητη αλλα γκρουπακια των 4 ατομων. αυτοι οι καθηγητες μονο κ μονο επειδη ειναι διορισμενοι παιρνουν απο το καθε παιδι 40-50 ευρω την ωρα. κ ρωταω. αν κανουν τοσες πολλες ωρες ιδιαιτερα πού θα βρουν τον χρονο για να προετοιμαστουν για το μαθημα της επομενης μερας του σχολειου, να διορθωσουν διαγωνισματα κ ασκησεις? κ αντε το δεχομαι οτι μπορει να ξενυχτανε ή να ξεσκιζονται το σαββατοκυριακο. ομως ολοι μας ξερουμε ποσο κουραστικη ειναι η δουλεια του εκπαιδευτικου. αν λοιπον οι εν λογω καθηγητες κανουν 8 ωρες ιδιαιτερα τη μερα, το ενα πισω απο το αλλο πού θα βρουν την ορεξη να κανουν μαθημα την επομενη στο σχολειο?
κατι τετοια συγγνωμη αλλα δε μπορω να τα βλεπω. κ επισης επειδη εκανα κ εγω ιδιαιτερα οταν πηγαινα σχολειο στους γνωστους διορισμενους ειδα πώς πανε τα πραγματα ειδικα σε μια επαρχιακη πολη οπου ολοι γνωριζονται μεταξυ τους...

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:26:43 μμ »
grigoris, οπως σωστα ειπες, με το μισθο που παιρνουν οι εκπαιδευτικοι ειναι δυσκολο να ζησουν μια σχετικα ανετη ζωη. για αυτο μπορουν να παιρνουν καποια εξτρα χρηματα απο τα ιδιαιτερα. ομως βλεπω καποιες καταστασεις κ απλα, συγγνωμη για την εκφραση κιολας, τα παιρνω εντελως.
δλδ μπορεις να κανεις 2 ωριτσες μαθημα τη μερα κ να βγαζεις ενα εξτρα μισθο. ομως βλεπω καποιους διορισμενους που βαζουν απο τις 230 το μεσημερι μεχρι τις 11 μαθηματα. κ οχι παρακαλω εναν εναν το μαθητη αλλα γκρουπακια των 4 ατομων. αυτοι οι καθηγητες μονο κ μονο επειδη ειναι διορισμενοι παιρνουν απο το καθε παιδι 40-50 ευρω την ωρα. κ ρωταω. αν κανουν τοσες πολλες ωρες ιδιαιτερα πού θα βρουν τον χρονο για να προετοιμαστουν για το μαθημα της επομενης μερας του σχολειου, να διορθωσουν διαγωνισματα κ ασκησεις? κ αντε το δεχομαι οτι μπορει να ξενυχτανε ή να ξεσκιζονται το σαββατοκυριακο. ομως ολοι μας ξερουμε ποσο κουραστικη ειναι η δουλεια του εκπαιδευτικου. αν λοιπον οι εν λογω καθηγητες κανουν 8 ωρες ιδιαιτερα τη μερα, το ενα πισω απο το αλλο πού θα βρουν την ορεξη να κανουν μαθημα την επομενη στο σχολειο?
κατι τετοια συγγνωμη αλλα δε μπορω να τα βλεπω. κ επισης επειδη εκανα κ εγω ιδιαιτερα οταν πηγαινα σχολειο στους γνωστους διορισμενους ειδα πώς πανε τα πραγματα ειδικα σε μια επαρχιακη πολη οπου ολοι γνωριζονται μεταξυ τους...
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:36:43 μμ »
συμφωνώ με dihatzoy, η πάγια συμβουλή των σοβαρών τουλάχιστον και με εμπειρία εκπαιδευτικών είναι όχι ιδιαίτερα σε μαθητές του σχολείου σου. Από την άλλη φίλε μου αναπληρωτή τη στιγμή αυτή δε θέλεις κάτι να πάει στραβά ακόμη κι αν οι πιθανότητες είναι μία στο εκατομμύριο. γιατί αν συμβεί άστα να πάνε, θα τα χάσεις όλα. Τέλος να προσθέσω κάτι που δεν έχει τόσο σχέση βέβαια με την ουσία του θέματος. Έχω ακούσει ότι σε ορισμένα σχολεία τα δικαιολογητικά των μαθητών δεν τα φέρνει ο γονέας, ούτε καν οι μαθητές (αυτό αν και απαγορεύεται γίνεται συχνά) αλλά ο καθηγητής που τους κάνει ιδιαίτερο μάθημα. Δείτε ξεφτίλα...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:37:08 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια.
1η Σεπτεμβρίου παρουσιάστηκα και ανέλαβα υπηρεσία.
Μια βδομάδα μετά με πλησίασε ο διευθυντής μου και πε ρώτησε αν ήθελα να κάνω ιδιαίτερα αρχαίων σε παιδί της Β'.
Χωρίς 2η σκέψη ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:
- Πρόκειται για παιδί του σχολείου μας;
- Ναι.
- Σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείχνετε, αλλά δε θα ήθελα να εμπλακώ με ιδιαίτερα σε μαθητή που φοιτά στο σχολείο μας.
- Και καλά κάνεις, μου απάντησε.

Να ήθελε να μάθει μόνο από περιέργεια αν θα ασχοληθώ με ιδιαίτερα;
Να ήθελε να "με κρατάει στο χέρι" για να του κάνω θελήματα;
Να με εμπιστεύτηκε και να μου πρότεινε μαθητή;
Να ήθελε απλώς να δει πώς θα αντιδρούσα;
Να του είχε αρνηθεί άλλη συνάδελφος και να με προσέγγισε;

Δε θα μάθω ποτέ.
Μου φτάνει, όμως, η απάντησή του που αναιρούσε την πρόταση που ο ίδιος μου έκανε...  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:11:19 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια.
1η Σεπτεμβρίου παρουσιάστηκα και ανέλαβα υπηρεσία.
Μια βδομάδα μετά με πλησίασε ο διευθυντής μου και πε ρώτησε αν ήθελα να κάνω ιδιαίτερα αρχαίων σε παιδί της Β'.
Χωρίς 2η σκέψη ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:
- Πρόκειται για παιδί του σχολείου μας;
- Ναι.
- Σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείχνετε, αλλά δε θα ήθελα να εμπλακώ με ιδιαίτερα σε μαθητή που φοιτά στο σχολείο μας.
- Και καλά κάνεις, μου απάντησε.

Να ήθελε να μάθει μόνο από περιέργεια αν θα ασχοληθώ με ιδιαίτερα;
Να ήθελε να "με κρατάει στο χέρι" για να του κάνω θελήματα;
Να με εμπιστεύτηκε και να μου πρότεινε μαθητή;
Να ήθελε απλώς να δει πώς θα αντιδρούσα;
Να του είχε αρνηθεί άλλη συνάδελφος και να με προσέγγισε;

Δε θα μάθω ποτέ.
Μου φτάνει, όμως, η απάντησή του που αναιρούσε την πρόταση που ο ίδιος μου έκανε...  :)

μπορει να ισχυει το τριτο, δλδ να σε εμπιστευτηκε κ απο την απαντηση που του εδωσες να φοβηθηκε μηπως πεις τιποτα παραεξω κ να σου εδωσε αυτην την απαντηση... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.