*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;

Ναι
55 (58.5%)
Όχι
34 (36.2%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
3 (3.2%)
Αναγκαστικά (πιέσεις, κλείσιμο σχολείου...)
2 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 92

Αποστολέας Θέμα: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;  (Αναγνώστηκε 6772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:01:12 μμ »
Δεν απεργώ... επιτρέπεται;

Είμαι κατά των απεργιών (κυρίως των συχνών απεργιών), έχω τις δικές μου απόψεις για τις απεργίες στο χώρο μας αλλά τώρα δεν θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα … το θέμα μου είναι άλλο, αν επιτρέπετε να είμαι "κατά" των απεργιών... Αυτό το λέω γιατί όταν εξέφρασα την άποψη μου πρόσφατα στον σύλλογο διδασκόντων, ότι δεν θα απεργήσω, πέσανε όλοι να με φάνε...

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλήσουμε πολιτισμένα και να μου εκφράσουν με ηρεμία τα αιτήματά τους, τα επιχειρήματά τους και στην τελική να μου μεταφέρουν την εμπειρία και την γνώση που έχουν τόσα χρόνια; Δεν ξέρω, απογοητεύομαι όταν ο κόσμος βλέπει να έχεις μια διαφορετική άποψη από αυτόν να θυμώνει, να εναντιώνεται και να γίνεται κακός… Θα μπορούσα να ήμουν διπλωμάτης και να πω ότι δεν απεργώ για οικονομικούς λόγους και μόνο…αλλά ας όψεται η ειλικρίνεια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 10:20:55 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν απεργώ... επιτρέπετε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:27 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεν απεργώ... επιτρέπετε;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:12:04 μμ »
Εννοείς επιτρέπετε ή επιτρέπεται;
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:42:48 μμ »

Δεν απεργώ... επιτρέπεται;

Είμαι κατά των απεργιών (κυρίως των συχνών απεργιών), έχω τις δικές μου απόψεις για τις απεργίες στο χώρο μας αλλά τώρα δεν θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα … το θέμα μου είναι άλλο, αν επιτρέπετε να είμαι "κατά" των απεργιών... Αυτό το λέω γιατί όταν εξέφρασα την άποψη μου πρόσφατα στον σύλλογο διδασκόντων, ότι δεν θα απεργήσω, πέσανε όλοι να με φάνε...

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλήσουμε πολιτισμένα και να μου εκφράσουν με ηρεμία τα αιτήματά τους, τα επιχειρήματά τους και στην τελική να μου μεταφέρουν την εμπειρία και την γνώση που έχουν τόσα χρόνια; Δεν ξέρω, απογοητεύομαι όταν ο κόσμος βλέπει να έχεις μια διαφορετική άποψη από αυτόν να θυμώνει, να εναντιώνεται και να γίνεται κακός… Θα μπορούσα να ήμουν διπλωμάτης και να πω ότι δεν απεργώ για οικονομικούς λόγους και μόνο…αλλά ας όψεται η ειλικρίνεια


Είναι αυτονόητο ότι όπως επιτρέπεται να είναι κάποιος υπέρ των απεργιών επιτρέπεται να είναι και κατά.
Δημοκρατικό δικαίωμα είναι και η συμμετοχή σε μια απεργία και η μη συμμετοχή.
Για να δεχτεί βέβαια κάποιος την άποψη του άλλου, που διαφωνεί μαζί του, χρειάζεται πολιτισμός.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:51:26 μμ »
sos ερώτηση!!!
Ενας φιλος μου (ομορφος) εκπαιδευτικος ειναι αποσπασμενος σε δευτεροβαθμια κ με ρωταει αν μπορει να απεργησει επειδη είναι σε υπηρεσια
Τί να του απαντησω???
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:27 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:57:48 μμ »
το δικαίωμα της απεργίας το έχουν ΟΛΟΙ, ακόμα και αν είναι αποσπασμένοι, ακόμα και αν έχουν άδεια εγκυμοσύνης, λοχείας, ανατροφής (το είδα και αυτό φέτος, συνάδελφος που είναι σε άδεια ανατροφής δηλώνει σε κάθε απεργία ότι είναι απεργος). Απλά στο γραφείο πρέπει να είναι πάντα κάποιος, τα Γραφεία και οι Δ/νσεις δεν κλείνουν ποτέ, και έτσι συνήθως συννενοούμαστε ποιοί θα απεργήσουν και ποιοι θα μείνουν "προσωπικό ασφαλείας". Ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση όμως, αν θέλουν να απεργήσουν όλοι, ο Προϊστάμενος του Γραφείο είναι υποχρεωμένος να μείνει αυτός στο Γραφείο ώστε να μη κλείσει....
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:58:13 μμ »
Δεν απεργώ... επιτρέπεται;

Είμαι κατά των απεργιών (κυρίως των συχνών απεργιών), έχω τις δικές μου απόψεις για τις απεργίες στο χώρο μας αλλά τώρα δεν θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα … το θέμα μου είναι άλλο, αν επιτρέπετε να είμαι "κατά" των απεργιών... Αυτό το λέω γιατί όταν εξέφρασα την άποψη μου πρόσφατα στον σύλλογο διδασκόντων, ότι δεν θα απεργήσω, πέσανε όλοι να με φάνε...

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλήσουμε πολιτισμένα και να μου εκφράσουν με ηρεμία τα αιτήματά τους, τα επιχειρήματά τους και στην τελική να μου μεταφέρουν την εμπειρία και την γνώση που έχουν τόσα χρόνια; Δεν ξέρω, απογοητεύομαι όταν ο κόσμος βλέπει να έχεις μια διαφορετική άποψη από αυτόν να θυμώνει, να εναντιώνεται και να γίνεται κακός… Θα μπορούσα να ήμουν διπλωμάτης και να πω ότι δεν απεργώ για οικονομικούς λόγους και μόνο…αλλά ας όψεται η ειλικρίνεια

Ασφαλώς και ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του για το θέμα των απεργιών.

Όποιος γουστάρει απεργεί, όποιος δε γουστάρει δουλεύει.


Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2009, 09:07:05 πμ »
Αφού συμφωνήσαμε στο πρώτο σκέλος, ας προχωρήσουμε στο δεύτερο... το βρίσκετε σωστό να έχουμε χάσει τόσες διδακτικές ώρες (δεν ξέρω για εσάς αλλά εμείς έχουμε χάσει πολλές, γιορτές, μικροκαταλήψεις, κενά λόγω αρρώστειας καθηγητών που δυστυχώς φέτος είχαμε και πολλές αφού οι ιώσεις έδιναν και έπαιρναν) να έχουμε απεργήσει φέτος 3 φορές και να ξαναγίνεται απεργία; Δεν θα ήταν καλύτερα να κάνουμε μια απεργία και καλή; Ή να γίνει μια απεργία μέσα στις εξετάσεις (αν και δεν ξέρω αν συμφωνώ και με αυτό) το βρίσκω πιο αποτελεσματικό...

Πείτε μου τις απόψεις σας αλλά σας παρακαλώ χωρίς φανατισμό για να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου... Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2009, 11:28:33 πμ »
Ναι.

το δικαίωμα της απεργίας το έχουν ΟΛΟΙ, ακόμα και αν είναι αποσπασμένοι, ακόμα και αν έχουν άδεια εγκυμοσύνης, λοχείας, ανατροφής (το είδα και αυτό φέτος, συνάδελφος που είναι σε άδεια ανατροφής δηλώνει σε κάθε απεργία ότι είναι απεργος). Απλά στο γραφείο πρέπει να είναι πάντα κάποιος, τα Γραφεία και οι Δ/νσεις δεν κλείνουν ποτέ, και έτσι συνήθως συννενοούμαστε ποιοί θα απεργήσουν και ποιοι θα μείνουν "προσωπικό ασφαλείας". Ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση όμως, αν θέλουν να απεργήσουν όλοι, ο Προϊστάμενος του Γραφείο είναι υποχρεωμένος να μείνει αυτός στο Γραφείο ώστε να μη κλείσει....
Και να προσθέσω ότι η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ καλύπτουν ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους εργαζομένουν με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σύμβαση εργασίας (ωρομίσθιους, συμβασιούχους κτλ κτλ), άσχετα εάν είναι γραμμένοι σε κάποιο σωματείο ή όχι.

Παράθεση
Δεν απεργώ... επιτρέπεται;

Είμαι κατά των απεργιών (κυρίως των συχνών απεργιών), έχω τις δικές μου απόψεις για τις απεργίες στο χώρο μας αλλά τώρα δεν θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα … το θέμα μου είναι άλλο, αν επιτρέπετε να είμαι "κατά" των απεργιών... Αυτό το λέω γιατί όταν εξέφρασα την άποψη μου πρόσφατα στον σύλλογο διδασκόντων, ότι δεν θα απεργήσω, πέσανε όλοι να με φάνε...

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλήσουμε πολιτισμένα και να μου εκφράσουν με ηρεμία τα αιτήματά τους, τα επιχειρήματά τους και στην τελική να μου μεταφέρουν την εμπειρία και την γνώση που έχουν τόσα χρόνια; Δεν ξέρω, απογοητεύομαι όταν ο κόσμος βλέπει να έχεις μια διαφορετική άποψη από αυτόν να θυμώνει, να εναντιώνεται και να γίνεται κακός… Θα μπορούσα να ήμουν διπλωμάτης και να πω ότι δεν απεργώ για οικονομικούς λόγους και μόνο…αλλά ας όψεται η ειλικρίνεια

mac190604 δικαίωμά σου να έχεις την άποψή σου για τις απεργίες και τον τρόπο διεξαγωγής τους. Δικαίωμα και των συναδέλφων σου όμως να εκνευρίζονται όταν βλέπουν τους αγώνες τους και τις θυσίες τους να ακυρώνονται από τους απεργοσπάστες. Για το αν η κουβέντα θα μπορούσε να γίνει πιο ήρεμα: σίγουρα. Θα σε έπειθαν όμως εάν σου μιλούσαν πιο ήρεμα; Το "πρόβλημά" σου με τις απεργίες είναι ότι οι απεργοί δεν σου εκθέτουν τα επιχειρήματά τους "πολιτισμένα";
Δεν είσαι ο μόνος που έχεις πρόβλημα με την διαδικασία των απεργιακών κινητοποιήσεων (και γενικότερα των ταξικών αγώνων). Αλλά για να γίνει μία "καλή" απεργία, όπως λές, χρειάζονται 2 προϋποθέσεις:
1. εργατικά σωματεία με ταξικό προσανατολισμό, με "αντίστοιχους" εκλεγμένους εκπροσώπους φυσικά, έτσι ώστε να έχουν τα αντανακλαστικά και την θέληση να κυρήσουν και να οργανώνουν τέτοιες "καλές" απεργίες (εδώ αστερίσκος*)
2. εργατική συνείδηση όπως αυτή της συναδέλφισσας που αναφέρεται παραπάνω, που έχει τα κότσια να χάνει το μεροκάματο όντας σε άδεια ή όπως αυτή του εργαζόμενου στο Jumbo που απολύθηκε επειδή απήργησε.
Για να γίνουν αυτά τα 2 παραπάνω, χρειάζεται η δική μας συμβολή . Δεν περιμένουμε να μας τα "φτιάξουν" άλλοι και μετά να "ακολουθήσουμε".

(ο αστερίσκος *) αλήθεια συνάδελφοι έχετε συνειδητοποιήσει πόσα λεφτά χάνουμε εφ΄ορου ζωής λόγω της μηδενικής φετινής αύξησης; λεφτά από την αντίστοιχη αύξηση των μισθών μας αργότερα, της σύνταξης (που υπολογίζεται με βάση τον μισθό), το εφάπαξ... και τώρα το ταμείο "μας" κάνει πρόταση να δώσουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ για να καλυφθούν οι τρύπες !!! για να μην πω για το τι "λουκούμι" είναι να υπάρχει το "προηγούμενο" της μηδενικής αύξησης για μελλοντική "αναφορά" από τις αγαπημένες μας κυβερνήσεις. Κι αντί να γίνει γενική απεργία την επόμενη της ανακοίνωσης ημέρα, και να αδειάσουν τα πάντα, συζητάμε για το αν θα απεργήσουμε κοντά ένα μήνα μετά.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 01, 2009, 02:33:04 μμ »
Ναι.

το δικαίωμα της απεργίας το έχουν ΟΛΟΙ, ακόμα και αν είναι αποσπασμένοι, ακόμα και αν έχουν άδεια εγκυμοσύνης, λοχείας, ανατροφής (το είδα και αυτό φέτος, συνάδελφος που είναι σε άδεια ανατροφής δηλώνει σε κάθε απεργία ότι είναι απεργος). Απλά στο γραφείο πρέπει να είναι πάντα κάποιος, τα Γραφεία και οι Δ/νσεις δεν κλείνουν ποτέ, και έτσι συνήθως συννενοούμαστε ποιοί θα απεργήσουν και ποιοι θα μείνουν "προσωπικό ασφαλείας". Ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση όμως, αν θέλουν να απεργήσουν όλοι, ο Προϊστάμενος του Γραφείο είναι υποχρεωμένος να μείνει αυτός στο Γραφείο ώστε να μη κλείσει....
Και να προσθέσω ότι η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ καλύπτουν ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους εργαζομένουν με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σύμβαση εργασίας (ωρομίσθιους, συμβασιούχους κτλ κτλ), άσχετα εάν είναι γραμμένοι σε κάποιο σωματείο ή όχι.

Παράθεση
Δεν απεργώ... επιτρέπεται;

Είμαι κατά των απεργιών (κυρίως των συχνών απεργιών), έχω τις δικές μου απόψεις για τις απεργίες στο χώρο μας αλλά τώρα δεν θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα … το θέμα μου είναι άλλο, αν επιτρέπετε να είμαι "κατά" των απεργιών... Αυτό το λέω γιατί όταν εξέφρασα την άποψη μου πρόσφατα στον σύλλογο διδασκόντων, ότι δεν θα απεργήσω, πέσανε όλοι να με φάνε...

Κανονικά δεν θα έπρεπε να μιλήσουμε πολιτισμένα και να μου εκφράσουν με ηρεμία τα αιτήματά τους, τα επιχειρήματά τους και στην τελική να μου μεταφέρουν την εμπειρία και την γνώση που έχουν τόσα χρόνια; Δεν ξέρω, απογοητεύομαι όταν ο κόσμος βλέπει να έχεις μια διαφορετική άποψη από αυτόν να θυμώνει, να εναντιώνεται και να γίνεται κακός… Θα μπορούσα να ήμουν διπλωμάτης και να πω ότι δεν απεργώ για οικονομικούς λόγους και μόνο…αλλά ας όψεται η ειλικρίνεια

mac190604 δικαίωμά σου να έχεις την άποψή σου για τις απεργίες και τον τρόπο διεξαγωγής τους. Δικαίωμα και των συναδέλφων σου όμως να εκνευρίζονται όταν βλέπουν τους αγώνες τους και τις θυσίες τους να ακυρώνονται από τους απεργοσπάστες. Για το αν η κουβέντα θα μπορούσε να γίνει πιο ήρεμα: σίγουρα. Θα σε έπειθαν όμως εάν σου μιλούσαν πιο ήρεμα; Το "πρόβλημά" σου με τις απεργίες είναι ότι οι απεργοί δεν σου εκθέτουν τα επιχειρήματά τους "πολιτισμένα";
Δεν είσαι ο μόνος που έχεις πρόβλημα με την διαδικασία των απεργιακών κινητοποιήσεων (και γενικότερα των ταξικών αγώνων). Αλλά για να γίνει μία "καλή" απεργία, όπως λές, χρειάζονται 2 προϋποθέσεις:
1. εργατικά σωματεία με ταξικό προσανατολισμό, με "αντίστοιχους" εκλεγμένους εκπροσώπους φυσικά, έτσι ώστε να έχουν τα αντανακλαστικά και την θέληση να κυρήσουν και να οργανώνουν τέτοιες "καλές" απεργίες (εδώ αστερίσκος*)
2. εργατική συνείδηση όπως αυτή της συναδέλφισσας που αναφέρεται παραπάνω, που έχει τα κότσια να χάνει το μεροκάματο όντας σε άδεια ή όπως αυτή του εργαζόμενου στο Jumbo που απολύθηκε επειδή απήργησε.
Για να γίνουν αυτά τα 2 παραπάνω, χρειάζεται η δική μας συμβολή . Δεν περιμένουμε να μας τα "φτιάξουν" άλλοι και μετά να "ακολουθήσουμε".

(ο αστερίσκος *) αλήθεια συνάδελφοι έχετε συνειδητοποιήσει πόσα λεφτά χάνουμε εφ΄ορου ζωής λόγω της μηδενικής φετινής αύξησης; λεφτά από την αντίστοιχη αύξηση των μισθών μας αργότερα, της σύνταξης (που υπολογίζεται με βάση τον μισθό), το εφάπαξ... και τώρα το ταμείο "μας" κάνει πρόταση να δώσουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ για να καλυφθούν οι τρύπες !!! για να μην πω για το τι "λουκούμι" είναι να υπάρχει το "προηγούμενο" της μηδενικής αύξησης για μελλοντική "αναφορά" από τις αγαπημένες μας κυβερνήσεις. Κι αντί να γίνει γενική απεργία την επόμενη της ανακοίνωσης ημέρα, και να αδειάσουν τα πάντα, συζητάμε για το αν θα απεργήσουμε κοντά ένα μήνα μετά.

Δεν ξέρω αν θα με έπειθαν αν μου μιλούσαν πιο ήρεμα αλλά το θεωρώ προϋπόθεση για να ξεκινήσει μια συζήτηση από το να φωνάζουν και να σκούζουν με αλαλαγμούς και άναρθρες κραυγές.
Το πρόβλημα μου με τις απεργίες είναι ότι δεν συμπεριφέρονται πολιτισμένα, όταν σου απαιτούν να ακολουθήσεις  και να υποσκελίσεις την ιδεολογία σου τα πιστεύω σου και να γίνεις ένας με αυτούς… όταν σου απαιτούν να τους ακούσεις και δεν κάνουν το ίδιο και αυτοί…

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:50:52 μμ »
Το να τους δίνουμε ευρώ από την απεργία τους συμφέρει, θα προτιμούσα να υπάρχουν άλλες μορφές κινητοποίησης που να "τσούζουν" πιο πολύ, όπως καμία ενέργεια/πρωτοβουλία που χρησιμεύει στο ίματζ του υπουργείου (αποχή από πενθήμερες εκδρομές, αποχή από διάφορα προγράμματα), μειωμένη παραγωγικότητα σε διοικητικές εργασίες κλπ (όπως είπε και ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ αν συνεχιστεί η κατάσταση, δεν θα απεργούμε αλλά θα κατεβάσουμε μολύβια  ;) )

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:52:22 μμ »
Το να τους δίνουμε ευρώ από την απεργία τους συμφέρει, θα προτιμούσα να υπάρχουν άλλες μορφές κινητοποίησης που να "τσούζουν" πιο πολύ, όπως καμία ενέργεια/πρωτοβουλία που χρησιμεύει στο ίματζ του υπουργείου (αποχή από πενθήμερες εκδρομές, αποχή από διάφορα προγράμματα), μειωμένη παραγωγικότητα σε διοικητικές εργασίες κλπ (όπως είπε και ο πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ αν συνεχιστεί η κατάσταση, δεν θα απεργούμε αλλά θα κατεβάσουμε μολύβια  ;) )
+1

Να δώσω και άλλες ιδέες... να μην δώσουμε βαθμούς !

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:18:54 μμ »
συμφωνώ με τη hapiness. Τα χρήματα που προετοιμάζονται να μας πάρουν δεν είναι λίγα. Αντίθετα υπάρχει μία δυσάρεστη εξέλιξη του τύπου "όποτε γουστάρω κι έχω ελλείμματα θα σας παίρνω ό,τι θέλω για να χρηματοδοτώ, κι αν έχω και τεράστιο πρόβλημα κόβω και τα επιδόματα, μειώνω και μισθούς". Άρα το ζήτημα απεργώ - δεν απεργώ θεωρώ ότι είναι ζήτημα ουσίας. Φυσικά ο καθένας έχει δικαίωμα να μην απεργήσει, απλώς να αντιληφθεί ότι όσα κακά και μειώσεις μισθών θα έρθουν στο μέλλον (και φυσικά θα αφορούν κι αυτόν) θα έρθουν και με τη δική του συγκατάθεση. Άλλωστε από συζητήσεις που έχω και στα δύο σχολεία που υπηρετώ τολμώ να πω ότι και δεξιοί "ταχουν πάρει" με την συγκεκριμένη πολιτική και τις μειώσεις που προβλέπονται. Συνάδελφοι, αυτοί  στα διάφορα κυβερνητικά πόστα και τα στελέχη της εκάστοτε κυβέρνησης έρχονται και παρέρχονται, οι περισσότεροι κάνουν το κομπόδεμά τους, εμείς μένουμε όμως έχοντας δώσει εξετάσεις, έχοντας κοπιάσει τόσα χρόνια, να δεχόμαστε και την ηρωνεία των μαθητών για το μισθό μας, για το "ένα χιλιάρικο κύριε, ο πατέρας μου υδραυλικός το βγάζει σε μία εβδομάδα το πολύ". Ας τα πάρουν επιτέλους από εκείνους που τα έχουν, ή από εκείνους πυο τα κρύβουν!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:37:26 μμ »

Το πρόβλημα μου με τις απεργίες είναι ότι δεν συμπεριφέρονται πολιτισμένα, όταν σου απαιτούν να ακολουθήσεις  και να υποσκελίσεις την ιδεολογία σου τα πιστεύω σου και να γίνεις ένας με αυτούς… όταν σου απαιτούν να τους ακούσεις και δεν κάνουν το ίδιο και αυτοί…

Αντιφάσκεις :) Η συμπεριφορά των συναδέλφων σου δεν έχει σχέση με την διαδικασία ή την αναγκαιότητα της απεργίας. Το "πρόβλημά" σου με τις απεργίες είναι προφανώς η ιδεολογία σου. Εκτός κι αν τα πιστεύω σου αλλάζουν ανάλογα με την ένταση της φωνής των συνομιλητών σου (που πολύ αμφιβάλω να συμβαίνει κάτι τέτοιο).
Εν τέλει, δεν απεργείς επειδή η συνείδησή σου (δηλαδή η ιδεολογία σου) σου λέει να μην απεργήσεις. Όχι επειδή οι απεργοί συνάδελφοί σου δεν μπορούν να συζητήσουν ήρεμα. Η απόφασή σου "βαραίνει" εσένα και μόνον εσένα και κανέναν άλλο.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:38:13 μμ »
Ένα είναι σίγουρο, ότι το θέμα δεν είναι πολιτικό... δεν απεργώ ή απεργώ δεν καθορίζεται από ποια κυβέρνηση είναι επάνω... τώρα από αυτά που ακούγονται για μείωση επιδομάτων, μισθών και τα σχετικά είμαι δύσπιστος... κάτσε να ειπωθούν τα παραπάνω από επίσημα χείλη και να πάει να ψηφιστεί κάτι τέτοιο και τότε να δείτε κινητοποιήσεις...  
Γιατί αυτό είναι κεκτημένο, γι αυτό έκανα τόσες προσπάθειες να μπω στο δημόσιο, γιατί ήξερα ότι έχει αυτόν τον μισθό και θα δουλεύω τόσες ώρες, είχα κάνει τα κουμάντα μου… δεν μπορούν ξαφνικά να τα αλλάζουν με μιας… Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο, δεν μπορείς να είσαι νεοδιόριστος και να παραπονιέσαι για τους μισθούς και να θέλεις 1400 ευρώ βασικό όταν ξέρεις από την αρχή τι μισθοί παίζουν στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.