*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 924328 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1008 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 11:39:23 μμ »
Απότι καταλαβα τελικα το 20% ειναι κατα μεσο ορο. στους καθηγητες ακομα δεν εχει διευκρινιστει ποσο ακριβως θα ειναι. το σιγουρο ειναι οτι θα υπαρξει και νεα μειωση 3,5,10,15% αγνωστο μεχρι στιγμης.κρινοντας απο τις προθεσεις της κυβερνησης δε νομιζω να ειναι κατω απο 10%. σε αυτη τη φαση τουλαχιστον, γιατι οπως καταλαβαινουμε θα υπαρξουν και αλλες φασεις μειωσεων και απολυσεων στις επομενες δοσεις
Γιατί να σκεφτόμαστε το χειρότερο σενάριο με τις μέγαλύτερες δυνατές περικοπές;
Ξέρουμε ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά οικονομικά στη χώρα μας, αλλά δεν είναι πιο συνετό να μην προδικάζουμε τις περικοπές μας και να μην αποδεχόμαστε τόσο εύκολα ακόμα μεγαλύτερες μειώσεις;

Αν αυτό που λέει η Moon το άκουσε στη ΝΕΤ ότι δε θα είναι παντού ίδιο το ποσοστό και μάλιστα γα τους εκπαιδευτικούς αναφέρθηκε συγκεκριμένα ότι θα έχουμε μείωση 3% γιατί να είμαστε απαισιόδοξοι;

Θα ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου να ισχύσει αυτό που ανακοινώθηκε στη ΝΕΤ, γιατί στο τέλος κόψε κόψε κανείς δε θα θέλει να διοριστεί σε ένα μακρινό μέρος επειδή δε θα μπορεί να τα βγάλει πέρα οικονομικά!

Πες μου ότι κάνεις πλάκα!

Εχω ανάγκη να ακούσω ότι απλά ειρωνεύεσαι την κατάσταση. Αδυνατώ να πιστέψω ότι έχει μείνει συνάδελφος που εξακολουθεί να σκέφτεται έτσι....

ΥΓ και για τη μακρινή και απίθανη εκείνη περίπτωση που σοβαρολογείς: έχεις δει τη μισθοδοσία σου του Οκτωβρίου;;;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:46 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1009 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 11:45:49 μμ »
Το 20% δεν είναι σε όλους. Χθες στη ΝΕΤ είπαν ότι π.χ. για το υπουργείο Παιδείας η μείωση θα είναι στο 3%. Ελπίζω να είναι έτσι!

το 3% θα προστεθεί στο άλλο 2% +1% που προστέθηκε στην κατάργηση του 50% του επιδόματος παραγωγικότητας που προστέθηκε στην αύξηση παρακράτησης λόγω μείωσης του αφορολόγητου στις 8.000 ευρώ που θα προστεθεί στη νέα αύξηση παρακράτησης λόγω ΝΕΑΣ μείωσης του αφορολόγητου στις 5.000 ευρώ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ! (που σημαίνει ότι πρέπει να μας πάρει άλλα 300 ευρώ έως τα τέλη του 2011) ;;;;;;

Δηλαδή, για να συνεννοηθούμε, έστω η ακόλουθη υπόθεση εργασίας:
Με το νέο μισθολόγιο σου καταργεί όλα τα επιδόματα. Μένεις με τον καθαρό μισθό σου.
Τον οποίο καθαρό μισθό σου αυξάνει, ας πούμε του Μ.Κ. 16 που είμαι εγώ, από 1064 στα 1.170 ευρώ (είμαι και γενναιόδωρος, σου βάζω αύξηση ένα ολόκληρο 10%)

Έχεις λοπόν τώρα πάρει αύξηση στο μισθό σου ενα ολόκληρο 10%. Ο νέος σου μισθός είναι 1.170 ευρώ (μικρή λεπτομέρεια:ΜΙΚΤΑ!!!!!! )

Μπορείς να υπολογίσεις τι θα παίρνεις στο χέρι, αφαιρώντας περίπου 30-33% κρατήσεις με τις νέες ρυθμίσεις που έχουν γίνει;;;

Ευχαριστημένος τώρα με την αυξησάρα;;;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1010 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 02:16:02 πμ »
Γιατί να σκεφτόμαστε το χειρότερο σενάριο με τις μέγαλύτερες δυνατές περικοπές;
Ξέρουμε ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά οικονομικά στη χώρα μας, αλλά δεν είναι πιο συνετό να μην προδικάζουμε τις περικοπές μας και να μην αποδεχόμαστε τόσο εύκολα ακόμα μεγαλύτερες μειώσεις;

Χειρότερο και από το χειρότερο θα σου έλεγα, γιατί απλούστατα δεν ξέρουμε πού θα σταματήσει αυτή η λαίλαπα. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι αποδεχόμαστε τίποτα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1011 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:19:41 πμ »
Υπηρχε παντα αυτο το ¨μισος¨των ιδιωτικων υπαλληλων προς τους δημοσιους για τους μισθους που επαιρναν. Αυτο που δεν καταλαβαν ποτε ( οι ιδιωτικοι υπαλληλοι ) ειναι οτι επρεπε να πολεμουν για να φτασουν τους μισθους των δημοσιων και οχι να μειωθουν οι μισθοι των δημοσιων.


Ετσι , ετσι.............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:46 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1012 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:29:04 πμ »
"Χαμένοι θα είναι περίπου 70.000 υπάλληλοι που έχουν αποδοχές πάνω από 2.000 ευρώ λόγω επιδομάτων. Εξαίρεση αποτελεί ένας αριθμός εργαζομένων στο Δημόσιο που λαμβάνουν μικρά ή καθόλου επιδόματα (π.χ. διοικητικοί στο υπ. Παιδείας) οι οποίοι θα δουν μικρές αυξήσεις στους μισθούς τους της τάξης του 7% και υπολογίζονται σε 70.000 εργαζόμενοι.
Παράλληλα, θα καταργηθούν όλα τα ειδικά επιδόματα και θα παραμείνουν μόνο τέσσερα, το οικογενειακό, παραμεθορίου, ανθυγιεινής εργασίας και το επίδομα θέσης."



Με βάση το παραπάνω προφανώς οι εκπαιδευτικοί θα δουν μείωση στις αποδοχές τους μόνο και μόνο από την κατάργηση των επιδομάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:30:59 πμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1013 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:37:25 πμ »
Πες μου ότι κάνεις πλάκα!

Εχω ανάγκη να ακούσω ότι απλά ειρωνεύεσαι την κατάσταση. Αδυνατώ να πιστέψω ότι έχει μείνει συνάδελφος που εξακολουθεί να σκέφτεται έτσι....

ΥΓ και για τη μακρινή και απίθανη εκείνη περίπτωση που σοβαρολογείς: έχεις δει τη μισθοδοσία σου του Οκτωβρίου;;;;
Για να δω τη μισθοδοσία μου του Οκτωβρίου και να νιώσω τη διαφορά με τις προηγούμενες έπρεπε να είχα διοριστεί τον Αύγουστο του 2010. (Είμαι διοριστέος της β΄ Φουρνιάς του ΑΣΕΠ 2008) Όμως, επειδή ακόμα περιμένω άνεργος, οφείλω να αισιοδοξώ αντί να επιβαρυνώ ο ίδιος τα σενάρια μείωσης.

Όταν λένε ότι θα έχουμε μείωση 3%, γιατί εγώ πρέπει να δεχτώ ότι θα έχουμε 20%. Υπαρχούν ρετιρέ στο δημόσιο για τα οποία προορίζονται τέτοιες μειώσεις... Αυτό το γνωρίζουμε όλοι. Δε στρουθοκαμηλίζω, μόνοι τους το ανακοίνωσαν το 3% για μας...ε δε θα τους πούμε να το κάνουν σε όλους 20%.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1014 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:42:02 πμ »
   Ότι και να είπαν στο παρελθόν για το ενιαίο μισθολόγιο καθώς και ότι θα πουν μέχρι και την ημέρα που θα ψηφιστεί, ξέρετε πως είναι μπούρδες (που λέει κι ο φίλος μας ο χοντρός).
   Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι η παρατήρηση των εξελίξεων και δυναμικές αντιδράσεις.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1015 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:15:45 μμ »
Όταν λένε ότι θα έχουμε μείωση 3%, γιατί εγώ πρέπει να δεχτώ ότι θα έχουμε 20%. Υπαρχούν ρετιρέ στο δημόσιο για τα οποία προορίζονται τέτοιες μειώσεις... Αυτό το γνωρίζουμε όλοι. Δε στρουθοκαμηλίζω, μόνοι τους το ανακοίνωσαν το 3% για μας...ε δε θα τους πούμε να το κάνουν σε όλους 20%.

Φίλε Lasid. ακόμα και το 3% (που αποκλείεται να είναι τόσο) αν προστεθεί στο 35% περίπου μείωσης που ήδη έχει γίνει ή έχει ανακοινωθεί ότι θα γίνει (με τη μείωση του αφορολογήτου) δεν είναι λίγο.
Με τον καταιγισμό που έρχονται οι μειώσεις δε δικαιολογείται καμιά αισιοδοξία. Τώρα αν θα αισιοδοξούμε γιατί δεν θα υπαρχει τίποτα άλλο να μας πάρουν επειδή θα τα έχουν πάρει όλα, τότε πάω πάσο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1016 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:02:54 μμ »
"Χαμένοι θα είναι περίπου 70.000 υπάλληλοι που έχουν αποδοχές πάνω από 2.000 ευρώ λόγω επιδομάτων. Εξαίρεση αποτελεί ένας αριθμός εργαζομένων στο Δημόσιο που λαμβάνουν μικρά ή καθόλου επιδόματα (π.χ. διοικητικοί στο υπ. Παιδείας) οι οποίοι θα δουν μικρές αυξήσεις στους μισθούς τους της τάξης του 7% και υπολογίζονται σε 70.000 εργαζόμενοι.
Παράλληλα, θα καταργηθούν όλα τα ειδικά επιδόματα και θα παραμείνουν μόνο τέσσερα, το οικογενειακό, παραμεθορίου, ανθυγιεινής εργασίας και το επίδομα θέσης."



Με βάση το παραπάνω προφανώς οι εκπαιδευτικοί θα δουν μείωση στις αποδοχές τους μόνο και μόνο από την κατάργηση των επιδομάτων.

Λέτε τελικά να καταργηθούν και τα επιδόματα μεταπτυχιακών σπουδών; Ωραία, από το καλό στο καλύτερο πάει το πράγμα... :-\
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1017 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:17:26 μμ »
Μ.Κ 12  ,992 ευρώ  :P  .... "με τελείωσες" ( που έλεγε κι ένα παλιό άσμα)
Πόσα ήταν πριν;

Μέχρι και τον Αύγουστο 1272 ... "περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις" , άντε να ζήσουμε να τα θυμόμαστε  :'(
[/quo
Να ρωτησω κατι αυτή η μειωση δεν αφορα τους 3 πρωτους μηνες οπου ειναι και τα αναδρομικα απο τον Ιανουαριο;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1018 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:43:11 μμ »
Όταν λένε ότι θα έχουμε μείωση 3%, γιατί εγώ πρέπει να δεχτώ ότι θα έχουμε 20%. Υπαρχούν ρετιρέ στο δημόσιο για τα οποία προορίζονται τέτοιες μειώσεις... Αυτό το γνωρίζουμε όλοι. Δε στρουθοκαμηλίζω, μόνοι τους το ανακοίνωσαν το 3% για μας...ε δε θα τους πούμε να το κάνουν σε όλους 20%.
Φίλε Lasid. ακόμα και το 3% (που αποκλείεται να είναι τόσο) αν προστεθεί στο 35% περίπου μείωσης που ήδη έχει γίνει ή έχει ανακοινωθεί ότι θα γίνει (με τη μείωση του αφορολογήτου) δεν είναι λίγο.
Με τον καταιγισμό που έρχονται οι μειώσεις δε δικαιολογείται καμιά αισιοδοξία. Τώρα αν θα αισιοδοξούμε γιατί δεν θα υπαρχει τίποτα άλλο να μας πάρουν επειδή θα τα έχουν πάρει όλα, τότε πάω πάσο.
Φίλε jak_13 δεν αισιοδοξώ με την έννοια ότι δεν αντιλαμβάνομαι πώς είναι η οικονομική κατάσταση στη χώρα, αλλά και στον οικογενειακό προϋπολογισμό των περισσοτέρων οικογενειών. Απλά όταν ανακοινώνουν ότι πάνω στις προηγούμενες μειώσεις θα γίνει άλλη μια 3% στους εκπαιδευτικούς γιατί να δέχομαι ότι θα γίνει 20% που είναι η γενική μείωση ή ο μέσος όρος; Ούτως ή άλλως στους εκπαιδευτικούς εκεί που έφτασαν τις αποδοχές μας δε μένουν και πολλά περιθώρια να μας τις περικόψουν κι άλλο.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1019 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:54:16 μμ »
Σήμερα διευκρίνισαν από το Υπουργείο Οικονομικών το τι εννοούσαν λέγοντας χθες ότι σε κάποιες κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων θα υπάρξει και μία αύξηση στο μισθό τους με το ενιαίο μισθολόγιο. Είπαν λοιπόν ότι αυτό αφορά εργαζόμενους που είχαν σχεδόν μηδενικά επιδόματα (υπάρχει εργαζόμενος που δεν παίρνει κανένα επίδομα?) και οι οποίοι έπαιρναν ουσιαστικά μόνο τον βασικό μισθό. Αυτοί θα είναι και οι μόνοι που θα δουν αύξηση, καθώς θα αυξηθούν λίγο οι βασικοί μισθοί.
Οι εκπαιδευτικοί που ένα 30% των αποδοχών τους είναι επιδόματα, σε τι μισθό θα πέσουν με την πλήρη κατάργησή τους;

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1020 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:59:03 μμ »
Πέρσυ, τέτοια εποχή το μηνιάτικό μου ήταν 1263 ευρω (μεταπτυχιακο, παραμεθόριος, 3 ετη προϋπηρεσία). Φέτος, εάν ήμουν τώρα σχολείο (λείπω με άδεια άνευ αποδοχών) θα έπαιρνα 890 περίπου απ'ότι έμαθα.Θα πει κάποιος, α προσωρινά είναι τόσα, λόγω έκτακτων εισφορών κλπ κλπ. Ναι αλλά μέχρι να τελειώσουν οι εισφορές θα έρθει το ενιαίο, σωστά? Προσώπική εκτίμηση (ας μην πεσουν καποιοι να με φάνε για την "απαισιοδοξία" μου) είναι πως ο μισθός δεν θα ανέβει ξανά. Θα μείνει εκεί μεταξύ 800-900 ευρώ (βασικά νομίζω πως αισιοδοξώ..). Επιπλέον, θα πρεπει να καταναλωνω και να παρουσιαζω αποδειξεις, διότι εάν δεν έχω λεφτά να ψωνίσω, απλά μετά θα μου τα παιρνει η εφορία. Επιπλέον, όλα ακριβαίνουν. Είμαι Σουηδία τωρα και ναι, πολλα προϊόντα είναι φθηνότερα από την Ελλάδα (αυγα, κρέας, εισαγόμενα φρούτα, ντόπια φρούτα -μηλα-αχλαδια-, και πολλά ακόμη). Αν είχα και παιδια (ειναι καταντια να λεω ευτυχως που δεν εχω...) αλίμονο σε αυτα και σε εμενα. Όλο αυτό που συμβαίνει είναι απλός και στιγνός ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ. ΔΕν κλέβω την εφορία, δεν έχω ακίνητο ούτε ημιυπαίθριο, δεν έχω ακριβό αυτοκίνητο, ζητάω αποδείξεις (ε και?), δεν κάνω ιδιαίτερα. Σπουδάζω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Είμαι εδώ σε μία ξένη χώρα, δεν ξέρω καν την γλώσσα τους και όμως συναναστρέφομαι ευχάριστα με όλους τους τομείς, πανεπιστήμιο, εφορία, αγορά, κλπ. ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ. Δηλαδή εγώ θα πρέπει να γυρίσω του χρόνου στην Ελλάδα με 2 μεταπτυχιακά και να έχω κέφι να διδάξω τα παιδιά και να δώσω την ψυχή μου για ποιον? Για τις τράπεζες? Για τα trust? Για τον Κόκαλη? Για τον Λάτση? Και με εμένα τι θα γίνει? Εγώ δεν θα κανω παιδιά? Δεν θα επιμορφωθώ? Μόνο θα δουλεώ για άλλους, θα φροντίζω τους γονείς μου που δεν θα έχουν σύνταξη, θα δίνω ότι μου περισσεύει, εαν μου περισσευει, στην εφορία? Μάλιστα.
Θα μου πειτε γιατι δεν μενεις στη Σουηδία? Μα στην Ελλάδα θέλω να μεινω, δεν θέλω να εγκαταλείψω τις μυρωδιές, το κλίμα, τη φύση, της οικογένεια, τους φίλους, τους μαθητές μου. Έχω τόσα πολλά να χάσω...Αλλά δούλα τους δεν θα γίνω.
Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1021 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 02:53:05 μμ »
πάρε τα 800 -900 κι κάνε κι το σταυρό σου γιατί ούτε αυτα παίρνουν...άστα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.