*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 931664 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IRENE76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4760 στις: Ιούλιος 05, 2012, 12:36:54 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που είναι στο βαθμό Ε1 πόσος είναι καθαρά ο μισθός του σύμφωνα με το ενιαίο μισθολόγιο? Εγώ παίρνω 844 καθαρά και στο internet που έψαξα όλοι το υπολόγιζαν 876.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:39:26 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4761 στις: Ιούλιος 05, 2012, 01:19:34 μμ »
830 καθαρά, χωρίς παιδιά. Βέβαια κάθε β/θμια κρατά και διαφορετικό φόρο, οπότε υπάρχει μια μικρή διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 01:23:59 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4762 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:48:46 μμ »
Κάθομαι και διαβάζω τα δικά μας μισθολογικά(χάλια)και τσουπ πετάγονται κάτι τέτοιες προκλητικές ειδήσεις που με κάνουν να τραβάω τα μαλλιά μου για το πώς μια μερίδα 1300 τόσο ''καλοβολεμένων'' ανθρώπων με τους συνδικαλιστές τους πετυχαίνουν να κερδίσουν κάτι τέτοιο(συνολικού κόστους 2.000.000 ευρώ) πιέζοντας τον Πολύδωρα κ χρειάζεται η παρέμβαση πρωθυπουργού για να μην εφαρμοστεί η σκανδαλώδης απόφαση που εφαρμοζόταν από τη εποχή της Ψαρούδα-Μπενάκη με ''εθιμικό δίκαιο''.Κι εμείς εδώ ρωτάμε ο ένας τον άλλο,πόσα ευρώ διαφορά έχει το ένα κλιμάκιο από το άλλο κ η απάντηση είναι συνήθως ένα διψήφιο νούμερο(30-40 ευρώ)...
Αν θεωρηθεί άσχετο,ας διαγραφεί αλλά είναι εξοργιστικό.Όχι μόνο λόγω των ημερών κρίσης,συνολικότερα.Και ένας ακόμα από τους λόγους που πολύς κόσμος τσουβαλιάζει τους Δ.Υ. και τους θεωρεί ''ρεμάλια''...

http://www.philenews.com/el-gr/Eidiseis-Ellada/23/109723/paremvasi-samara-na-min-dothei-to-eklogiko-epidoma-stous-ypallilous-tis-voulis
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 02:51:53 μμ από efkola »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4763 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:08:50 μμ »
Συμφωνώ μέχρι κεραίας. Να πληροφορήσω δε, ότι στα ειδικά μισθολόγια που βάσει του 2ου μνημονίου έπρεπε να γίνουν περικοπές κατά 12% περίπου, από 1/7/2012,  ο πρωθυπουργός πέτυχε την οριστική αναβολή τους! Είδατε πουθενά να αναφέρει κανείς κάτι;
Αυτά είναι, και ο εκπαιδευτικός με τα ψίχουλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 02:12:52 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:39:26 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4764 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:17:05 μμ »
Καλώς δεν έγινε - ακόμα - περικοπή 12% στα ειδικά μισθολόγια (αν και από πέρισυ ήδη έχουν δει μειώσεις αρκετές κατηγορίες των λεγόμενων ειδικών μισθολογίων). Το θέμα είναι να μην γίνονται πουθενά μειώσεις και να απαιτήσετε επιστροφή των κλεμένων.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4765 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:22:11 μμ »
Στις προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες ο μισθός καθορίζεται από τα τυπικά προσόντα. Η ορολογία ειδικά μισθολόγια αποτελεί ελληνική πατέντα για διαφύλαξη των ημετέρων...Το απαιτήσετε που αναφέρεις που κολλάει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 02:24:54 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4766 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:23:59 μμ »
Καλώς δεν έγινε - ακόμα - περικοπή 12% στα ειδικά μισθολόγια (αν και από πέρισυ ήδη έχουν δει μειώσεις αρκετές κατηγορίες των λεγόμενων ειδικών μισθολογίων). Το θέμα είναι να μην γίνονται πουθενά μειώσεις και να απαιτήσετε επιστροφή των κλεμένων.

Συμφωνώ.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4767 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:31:07 μμ »
vadi π.χ. οι παν/κοι και οι γιατροί έχουν ειδικά προσόντα και είναι προφανές και αυτονόητο ότι θα αμοίβονται διαφορετικά, όπως και π.χ. οι δικαστικοί (για άλλους προφανείς λόγους, αυτονομίας κλπ). Και για κάθε κατηγορία μπορούμε να το αναλύσουμε διεξοδικά αν μου γράψεις όλη τη λίστα  :)

Το "απαιτήσετε" αναφέρεται σε όλους τους μόνιμους εκπαιδευτικούς (μιας και βρισκόμαστε σε εκπαιδευτικό φόρουμ) και εν γένει σε όλους τους χαμηλόμισθους δ.υ., αλλά και στους μισθώτους του ιδιωτικού τομέα.
Αυτές οι κατηγορίες υπέστησαν άδικες μειώσεις, και είναι πρωταρχικό τους δικαίωμα και υποχρέωση να απαιτήσουν τα κλεμένα λεφτά πίσω.
Τώρα είναι κατανοητό;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4768 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:37:25 μμ »
Ναι είναι.
Επίτρεψε μου όμως επειδή είμαι κάτοχος διδακτορικού και κάνω συχνά μαθήματα στο εξωτερικό ( Γερμανία και Ελβετία ) το αληθές αυτού που ισχυρίζομαι, ότι  μόνο στην Ελλάδα ο ΥΕ και ο ΔΕ αμείβονται καλύτερα από τον ΠΕ.(Κλητήρες, καθαρίστριες, σώματα ασφαλείας,δεκο), αυτό εγώ το θεωρώ άδικο. Δεν είπα να τους εξοντώσει μισθολογικά αλλά αν αυτοί παίρνουν π.χ 1000 εμείς πρέπει να παιρνουμε κάτι παραπάνω, και όχι πολύ λιγότερα όπως συμβαίνει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 03:04:11 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4769 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:46:25 μμ »
Όταν π.χ. λες για κλητήρες και καθαρίστριες, εξαρτάται που. Αν αναφέρεσαι π.χ. στο Υπ.Οικ., όπου - όπως έχει γραφτεί (δεν το αμφισβητώ) - υπήρχαν/ουν μισθολογικές ανωμαλίες, τότε μαζί σου.
Παρόμοιες ανωμαλίες υπάρχουν σε κάποιες δεκο, αν και είναι ψευδές - όπως ισχυρίζεται η τρόικα και η συγκυβέρνηση - ότι όλοι στις δεκο ήταν λαμόγια και έπαιρναν υπέρογκα ποσά. Όχι όλοι.
Τα σώματα ασφαλείας ποια εννοούμε; Αστυνομία; Αστυφύλακες κλπ (που δεν είναι στην κατηγορία ΠΕ) παίρνουν αρκετά κάτω από 1000. Στην κατηγορία αξιωματικών (είτε αστυνομίας, είτε στρατού, είτε πυροσβεστικής), που ανήκουν στην κατηγορία ΠΕ, τι μισθοί υπάρχουν τώρα άραγε; Για στρατό που γνωρίζω, τους έχουν γίνει μεγάλες μειώσεις τα τελευταία 2 χρόνια (έτοιμοι για.. κίνημα είναι αν γίνουν και άλλες  :P ), οπότε δεν είναι όλα τα ειδικά μισθολόγια στο ίδιο καζάνι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4770 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:55:23 μμ »
Αναφέρομαι στις καθαρίστριες των υπουργείων, στους κλητήρες των ΔΟΥ, κ.τ λ. Συμφωνώ ότι δεν είναι όλοι λαμόγια στις ΔΕΚΟ και πως υπάρχουν αξιοπρεπείς εργαζόμενοι σ'όλους τους φορείς. Πάντως οι λιμενικοί, πυροσβέστες και αστυφύλακες παίρνουν πιο πάνω από 1100, ενώ οι στρατιωτικοί έχουν θιγεί περισσότερο. Ξαναλέω αυτό που τόνισες, μακάρι να μην κόψουν από κανέναν, αλλά όχι να παίρνει 650 ο νεοδιόριστος εκπαιδευτικός στην Ελλάδα, οι Γερμανοί που τους τα λέω έχουν τρελαθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 02:58:09 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4771 στις: Ιούλιος 07, 2012, 03:02:09 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί στην Ελλάδα ήταν πάντα υποαμοιβόμενοι, οι τελευταίοι στην κλίμακα των δ.υ.
Για μένα ένας εκπαιδευτικός θα έπρεπε να αμοίβεται πολύ παραπάνω από έναν διοικητικό υπουργείου κλπ.
Τι να λέμε τώρα.. γι' αυτό μίλησα για απαίτηση επιστροφής κλεμένων (και σε δεύτερη φάση πραγματικό εξορθολογισμό των μισθολογίων). Ξέρω ότι όλα αυτά δεν θα γίνουν άμεσα, και αμφιβάλλω αν θα γίνουν και ποτέ.. είναι που υπήρξαν και τόσο "σφοδρές αντιδράσεις"  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4772 στις: Ιούλιος 07, 2012, 03:52:38 μμ »
Επειδή χρειάζομαι κάποια δίαιτα και εκλαμβάνω επίσης την δουλειά μου ως λειτούργημα, ας με διορίσουν και ας παίρνω και 400 ευρώ. Ο κατώτατος μισθός στον ιδιωτικό τομέα είναι περίπου τόσο κα δουλεύουν οχτάωρο, ενώ εγώ θα δουλεύω μία  ώρα την ημέρα μόνο...

Αποσυνδεδεμένος ANNA MARIA B

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4773 στις: Ιούλιος 07, 2012, 04:00:10 μμ »
γιατι ρε παιδια το 2006 που εγιναν απεργιες διαρκειας θυμαστε τι γινοταν;ειχε συμμετοχη;μπααααααααααα.κ αυτο γινεται γιατι οπως ειπε καποιος σε προηγουμενη δημοσιευση ειμαστε ο πιο διασπασμενος κλαδος.των παλιων δε τους καιγοταν κ ακομα δε τους καιγεται καρφακι για τους νεους.σ ενα δασκαλο με 30 χρονια υπηρεσια που συντομα κιολας θα φυγει με συνταξη του κοψαν 150 ευρω.οποτε τι τον νοιαζει που εμενα μου κοψαν 500.ειμαστε ο κλαδος των παρτακηδων.μπορει σε πολλους να κακοφαινεται αλλα ειδικα ο κλαδος μου (δασκαλων) διαπρεπει στη μιζερια.δεν εχω ξαναδει πιο μιρμιριδες ανθρωπους.οποτε τι να λεμε.για το συνδικαλισμο να μη μιλησω..........η επανασταση δε θα ρθει ποτε για εμας.δε θα διεκδικησουμε ποτε την αξιοπρεπεια μας.ποτε ομως.κ δεν ειναι μονο για τα λεφτα,που με τσουζει δε λεω.......αλλα τσατιζομαι οταν βλεπω αλλους κλαδους να αγωνιζονται εστω κ αν δε τα καταφερνουν στο τελος,ενω εμεις μετραμε μονο τα ευρουλακια που θα μας κρατησουν αν κανουμε απεργια.δε λεω.ο κοσμος εχει αναγκες.κ εγω εχω.κ κοψιμο μαλιστα.αλλα πως να το κανουμε.η ζωη δε χαριζεται σε κανεναν.κ πως να το κανουμε ρε γαμωτο.ιδια παλουκια εφαγα εγω κ μια που μπηκε  με μεσον στο κεπ της γειτονιας της;την ιδια δουλεια κανουμε;το ιδιο αγχος περναμε;δε ξερω.μιλω σκληρα για τον κλαδο μου αλλα εχω απογοητευτει πολυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 578
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.