*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 933284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #910 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:15:08 μμ »
Tην "κάτσαμε" ήδη  όταν υπονομεύσαμε φέτος  τον αγώνα με 24ωρες και 48ωρες απεργίες όπου συμμετείχαμε 3 ,άντε 4 σε δυναμικό 20 διδασκόντων ( αισθάνομαι εκ των υστέρων λίαν επιεικώς μ*****ς που χάρισα 300 ευρώ στο κράτος)
 

48ωρη απεργία προτείνει η ΟΛΜΕ-Αρχίζουν οι Γενικές Συνελεύσεις


Την πραγματοποίηση 48ωρης απεργίας στις 4 και 5 Οκτωβρίου (με δυνατότητα να μεταφερθεί σε άλλη κοντινή ημερομηνία ανάλογα με τις εξελίξεις π.χ. μισθολόγιο, σε συνεννόηση με ΔΟΕ και άλλες ομοσπονδίες προκειμένου να πραγματοποιηθεί ο αναγκαίος συντονισμός) και τνη πραγματοποίηση Γ.Σ. τη δεύτερη ημέρα της 48ωρης απεργίας για κλιμάκωση των κινητοποιήσεων, αποφάσισε να εισηγηθεί στον κλάδο στη σημερινή συνεδρίαση το ΔΣ της ΟΛΜΕ.

...............

http://www.pde.gr/index.php?page=3117

Πω ,πω σκιάχτηκε τώρα το Υπουργείο με την 48ωρη στις 4-5 ....Οκτωβρίου . Μωρέ συνδικαλιστικά κεφάλια της ΟΛΜΕ τι φοβερή αντίδραση Ρανταπλάν είν' αυτή!!!! :P :P

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:23:32 μμ από newseditor »
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:27 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #911 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:14:38 μμ »
Αν ήμουν υπουργος θα ξεκινουσα τις περικοπες απο το πιο δουλικο προσωπικο μου που ειναι οι δασκαλοκαθηγητες που λυπουνται τα 50Ε και δεν συμμετεχουν στις απεργιες παρα μονο με εξευτελιστικο ποσοστο.Δε μετανιωνω για καμμια απεργια που εκανα ,ντρεπομαι που φετος δε θα συμμετεχω σε καμμια ,ακριβως οσο ντραπηκα οταν μοιραζα μεταχειρισμενα βιβλια στους μαθητες μου και παλι καλα που εξαπολυσαμε εκστρατεια σ'ολο το νησι και τους βρηκαμε κι αυτα

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #912 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:48:26 πμ »
Αν παραμείνει το 20% των επιδομάτων τότε μιλάμε για απώλειες της τάξεως των 400 ευρώ μεικτά...ΕΛΕΟΣ ούτε 900 ευρώ δε θα παίρνουμε...

Ρε σεις,θαρρώ οτι οι μισθοί μας πάνε να γινουν αθλιοι όπως ήταν στο μετεμφυλιακό κρατος..μας εχουν ενα ελεεινο βασικό μισθο και ο κόσμος ακουει επιδόματα και νομιζει ότι μας κανει χάρη το κρατος!

http://www.youtube.com/watch?v=DvMKyAF8O0c

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #913 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:41:28 πμ »
Συνάδελφε demo, περίμενε λίγο ακόμα και θα το δεις το χάλι μας ( σε όλα τα επίπεδα).
Από τα συνθήματα της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας ήδη από το 2009, φαινόταν καθαρά το τι ήθελαν να κάνουν.
Τέλος πάντων.
Πρέπει να ομολογήσουμε, ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δεν διαφωνεί με την ασκούμενη πολιτική στον χώρο της εκπαίδευσης, ούτε ενοχλείται από το ότι εδώ και 30 χρόνια οι "κομματικοί" που μπήκαν στο δημόσιο από το παράθυρο αμείβονται πολύ καλύτερα από τους εκπαιδευτικούς ( ενώ κατά κανόνα δεν έχουν τυπικά προσόντα).
Αφού συμφωνεί η πλειοψηφία, νομίζω ότι θα πρέπει να δείξουμε τον ανάλογο σεβασμό στην γνώμη της.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:27 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #914 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:33:04 μμ »
Με τις αναδρομικές κρατήσεις, εισφορά ταμείο αλληλεγγύης κτλ τον Οκτώμβριο θα λάβω 936 ευρώ!!!
τα οποία χρωστάω σε γιατρούς για τη μητέρα μου. Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω τον επόμενο μήνα.
Πραγματικά δεν ξέρω, απεργία αυτοκτονία..απελπισία.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #915 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:41:47 μμ »
Με τις αναδρομικές κρατήσεις, εισφορά ταμείο αλληλεγγύης κτλ τον Οκτώμβριο θα λάβω 936 ευρώ!!!
τα οποία χρωστάω σε γιατρούς για τη μητέρα μου. Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω τον επόμενο μήνα.
Πραγματικά δεν ξέρω, απεργία αυτοκτονία..απελπισία.

Αυτοκτονία δεν λέει, η απεργία "ψιλοκοστίζει"...
Μη πληρώσεις τους γιατρούς, αν δεν έχεις..., αυτοί έχουν...  :)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #916 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:35:29 μμ »
Καταγγελίες - σοκ από μέλος της Στατιστικής
"Ο Παπακωνσταντίνου φούσκωνε το έλλειμμα για να ληφθούν τα μέτρα!"

"...Εν μία νυκτί η Eurostat αποφάσισε ότι ορισμένες ΔΕΚΟ πρέπει να ενταχθούν στο έλλειμμα" τόνισε η κυρία Γεωργαντά, η οποία ισχυρίστηκε ότι η αναθέώρηση των στοιχείων έπρεπε να τύχει μεγαλύτερης μελέτης. Κυρίως όμως παρατήρησε ότι στο έλλειμμα προστέθηκαν μόνο οι δαπάνες -και όχι τα έσοδα- των ΔΕΚΟ..."

όλο το άρθρο από το Πρώτο Θέμα     http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=146111

λίγο off topic :-\

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #917 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 03:17:37 μμ »
Με τις αναδρομικές κρατήσεις, εισφορά ταμείο αλληλεγγύης κτλ τον Οκτώμβριο θα λάβω 936 ευρώ!!!
τα οποία χρωστάω σε γιατρούς για τη μητέρα μου. Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω τον επόμενο μήνα.
Πραγματικά δεν ξέρω, απεργία αυτοκτονία..απελπισία.

Αυτοκτονία δεν λέει, η απεργία "ψιλοκοστίζει"...
Μη πληρώσεις τους γιατρούς, αν δεν έχεις..., αυτοί έχουν...  :)

με την αυτοκτονία κοστίζω λιγότερο...μόνο τα έξοδα κηδείας

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #918 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 03:22:40 μμ »
Μας ενημέρωσε ο Δ/ντης σήμερα ότι για τους επόμενους 3 μήνους θα χάσουμε 540ευρώ/μήνα.... ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #919 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:33:36 μμ »
Μας ενημέρωσε ο Δ/ντης σήμερα ότι για τους επόμενους 3 μήνους θα χάσουμε 540ευρώ/μήνα.... ::) ::) ::)

κάτι δεν πάει καλά εδώ, το ποσό είναι υπερβολικό!

σε εμάς ήρθε σήμερα και εγκλύκλιος από τη Διεύθυνση που ενημερώνει για περικοπές από 230 έως 360 ευρώ το μήνα ανάλογα το κλιμάκιο κλπ. περίιπου δηλαδή όσα μας είχαν πει και τηλεφωνικά.

Τα 540 ευρώ που λές δεν προκύπτουν με βάση τα όσα έχουν ανακοινωθεί.....
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #920 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:54:11 μμ »
Προσωπικά αφού μπήκα εδώ: http://www.visualsoft.gr/msteuro/

και ενημερώθηκα για μείωση 266 ευρώ, τηλεφώνησα στην μισθοδοσία της διεύθυνσης που ανήκω και μου είπαν ότι αυτά είναι από τα 1% και 2%, από τον φόρο από τη μείωση του ορίου του αφορολόγητου και από το - 50% από το κίνητρο απόδοσης και βέβαια όλα αυτά θα είναι έτσι μέχρι και το Δεκέμβρη....για το ενιαίο μισθολόγιο ακόμα δεν ήξεραν τίποτα....επίσης δεν ήταν και σίγουροι ότι όλα τα παραπάνω που μας παίρνουν αναδρομικά δεν θα ισχύσουν και με το νέο έτος.....ΕΛΕΟΣ!
Πόσο ακόμα???

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #921 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:08:16 μμ »
Προσωπικά αφού μπήκα εδώ: http://www.visualsoft.gr/msteuro/

και ενημερώθηκα για μείωση 266 ευρώ, τηλεφώνησα στην μισθοδοσία της διεύθυνσης που ανήκω και μου είπαν ότι αυτά είναι από τα 1% και 2%, από τον φόρο από τη μείωση του ορίου του αφορολόγητου και από το - 50% από το κίνητρο απόδοσης και βέβαια όλα αυτά θα είναι έτσι μέχρι και το Δεκέμβρη....για το ενιαίο μισθολόγιο ακόμα δεν ήξεραν τίποτα....επίσης δεν ήταν και σίγουροι ότι όλα τα παραπάνω που μας παίρνουν αναδρομικά δεν θα ισχύσουν και με το νέο έτος.....ΕΛΕΟΣ!
Πόσο ακόμα???

Υπομονή..., κάποια στιγμή θα σταματήσουν...  :P
Σε λίγο καιρό θα καρπωθούμε όλοι κάτι από την θυσία μας..., όταν όλα θα είναι και πάλι ανθηρά...  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #922 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:10:57 μμ »
Προσωπικά αφού μπήκα εδώ: http://www.visualsoft.gr/msteuro/

και ενημερώθηκα για μείωση 266 ευρώ, τηλεφώνησα στην μισθοδοσία της διεύθυνσης που ανήκω και μου είπαν ότι αυτά είναι από τα 1% και 2%, από τον φόρο από τη μείωση του ορίου του αφορολόγητου και από το - 50% από το κίνητρο απόδοσης και βέβαια όλα αυτά θα είναι έτσι μέχρι και το Δεκέμβρη....για το ενιαίο μισθολόγιο ακόμα δεν ήξεραν τίποτα....επίσης δεν ήταν και σίγουροι ότι όλα τα παραπάνω που μας παίρνουν αναδρομικά δεν θα ισχύσουν και με το νέο έτος.....ΕΛΕΟΣ!
Πόσο ακόμα???

Υπομονή..., κάποια στιγμή θα σταματήσουν...  :P
Σε λίγο καιρό θα καρπωθούμε όλοι κάτι από την θυσία μας..., όταν όλα θα είναι και πάλι ανθηρά...  :P :P :P

Μ'αρέσεις νεαρέ, που ακόμα και αυτές τις δύσκολες εποχές δεν έχεις χάσει το χιούμορ σου  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #923 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:15:23 μμ »
Προσωπικά αφού μπήκα εδώ: http://www.visualsoft.gr/msteuro/

και ενημερώθηκα για μείωση 266 ευρώ, τηλεφώνησα στην μισθοδοσία της διεύθυνσης που ανήκω και μου είπαν ότι αυτά είναι από τα 1% και 2%, από τον φόρο από τη μείωση του ορίου του αφορολόγητου και από το - 50% από το κίνητρο απόδοσης και βέβαια όλα αυτά θα είναι έτσι μέχρι και το Δεκέμβρη....για το ενιαίο μισθολόγιο ακόμα δεν ήξεραν τίποτα....επίσης δεν ήταν και σίγουροι ότι όλα τα παραπάνω που μας παίρνουν αναδρομικά δεν θα ισχύσουν και με το νέο έτος.....ΕΛΕΟΣ!
Πόσο ακόμα???

τι δεν ξέρουν μωρέ;;;;!!! τις πάπιες κάνουν μου φαίνεται! Προφανώς και ισχύουν και για το επόμενο έτος, δεν ψηφίστηκαν μόνο για το 2011 οι περικοπές!!!!!! εξ όσων γνωριζα την τελευταία φορά που το έλεγξα ψηφίστηκαν για 2 χρόνια και βλέπουμε! απλά από Γενάρη θα σταματήσουν τα αναδρομικά!

ΥΓ Αυτό της Visualsoft φαίνεται ωραίο σύστημα και χρειάζεται επειγόντως, αφού τώρα με την Ενιαία Αρχή δεν ερχονται πια μισθολογικές καταστάσεις στα σχολεία και δεν βγάζουμε άκρη! Δεν έχει όμως τη δική μου Διεύθυνση μέσα, βασικά έχει ελάχιστες, Ελπίζω να μπούμε σύντομα.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161773
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.