*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934878 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3024 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 01:40:45 μμ »
Από κατατάξεις στο νέο βαθμολόγιο που έκανε η δευτεροβάθμια που ανοίκω (δεν έχουν πρωτοκολληθεί ακόμα απλά έχουν σταλεί ηλεκτρονικά στους ενδιαφερόμενους για έλεγχο προϋπηρεσίας) επιβεβαιώνω ότι:
- το εδάφιο που αναφέρεται σε υπηρεσία σε βαθμό υψηλότερο του τυπικού προσόντος δεν εφαρμόζεται στους εκπαιδευτικούς.
- στην πραγματική δημόσια υπηρεσία προσμετράται και η αναγνωρισμένη δημόσια υπηρεσία για μισθολογική εξέλιξη.

Αν επιτρέπεται, σε ποια δευτεροβάθμια ανήκεις; Επειδή στη δικιά μου έχουμε αρκετές απορίες, να μιλήσουμε μαζί τους για κάποιες διευκρινίσεις!!
Πολύ προχωρημένους τους βρίσκω αν έχουν ήδη κάνει τις κατατάξεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:22:10 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3025 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 01:49:56 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω δεν έχει βγει εγκύκλιος από το Υπουργείο Παιδείας για την κατάταξη - διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Βασίστηκαν λοιπόν στην γενική εγκύκλιο του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης;

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3026 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 01:59:15 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω δεν έχει βγει εγκύκλιος από το Υπουργείο Παιδείας για την κατάταξη - διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Βασίστηκαν λοιπόν στην γενική εγκύκλιο του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης;

Όχι, δεν έχει βγει. Εμάς μας προώθησαν χθες, από την Περιφερειακή Δ/νση, την εγκύκλιου του Υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε μαζί τους, μας είπαν ότι περιμένουν εγκύκλιο του Υπ. Παιδείας, για διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3027 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 02:00:33 μμ »
Δεν έχει βγει εγκύκλιος από το υπουργείο παιδείας. Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη κιόλας. Θα δούμε.
Όσο αφορά τη δευτεροβάθμια που ανοίκω, μπορώ να σου πω με π.μ. ποια είναι αλλά δε νομίζω ότι ο υπεύθυνος θα θέλει να αναλάβει την ευθύνη και για άλλες περιοχές/περιπτώσεις...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:22:10 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3028 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:32:33 μμ »
προς το παρόν ξεκαθάρισα το εξής ένα: δεν προβλέπεται επανακατάταξη σε άλλη κατηγορία για τους ηδη υπηρετούντες. αρ. 28 παρ. 1 οι υπάλληλοι που υπηρετούν κατά την έναρξη της ισχύος του παρόντος κατατάσσονται αυτοδίκαια στους βαθμούς της κατηγορίας που υ π η ρ ε τ ο ύ ν 
επομένως αυτό ειναι σαφές...
ωστόσο, τίθεται θέμα πέραν από τους νεοδιόριστους και με τους αναπληρωτές για τους οποίους δεν αναφέρεται κάτι.
και μάλιστα συγκεκριμενα, το θέμα που τίθεται πολύ περισσότερο είναι το εξής;
με την τελευταία ΥΑ προσλήψεων αναπληρωτών τεχνικών ειδικότήτων ( πε12 , ΠΕ 18 ) η ανάληψη υπηρεσίας τους γίνεται από 31/10 έως 2/11.
επομένως - ένας που ανέλαβε 31/10 - άρα πριν το νόμο - θεωρείται ότι ήδη υπηρετεί και πληρώνεται ως ΠΕ.
Ένας που ανέλαβε σήμερα, 1/11 θα πληρωθεί ως ΠΕ ή ως ΤΕ αφού η υπηρέτησή του ξεκινά με την έναρξη ισχύος του νόμου;
( η υπηρέτηση του αναπληρωτή ξεκινάει με την πράξη ανάληψής του στην οικεία ΔΔΕ όχι με την δημοσίευση της ΥΑ που τους προσλαμβάνει )  :o :o :o :o

Εφόσον το υπουργείο προσλαμβάνει ηλεκτρονικούς π.χ. ως ΠΕ 17.04 ή ΠΕ 17.08, άσχετα αν είναι μόνιμοι ή αναπληρωτές, θα συνεχίζουν να προσλαμβάνονται ως ΠΕ 17.(04 ή 08). Αυτό με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα δεν αλλάζει.
Για την μισθοδοσία τους στη συνέχεια, δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Η ΟΛΤΕΕ εκτιμά ότι επίκεινται επανακατατάξεις των εκπαιδευτικών ανάλογα με τη βαθμίδα του πτυχίου τους:

οι των ΤΕΙ από ΠΕ σε ΤΕ, οι των Μέσων Τεχνικών Σχολών - εργαστηριακοί από ΤΕ σε ΔΕ και οι βοηθοί εργαστηρίων από ΔΕ σε ΥΕ.


http://www.oltee.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=229:te01-&catid=1:2009-10-31-09-16-59

για τους ήδη υπηρετούντες δεν προβλέπεται αλλαγή του λεκτικού στο οποίο υπηρετούν - άρα οι πτυχιούχοι ΤΕΙ που στο υπουργείο παιδείας λογίζονται ως ΠΕ συνεχίζουν να ορίζονται ως τέτοιοι. Εξάλλου, όπως σωστά έγραψε ο soch υπάρχει για το λόγο αυτό το "πέναλτυ" της τριετίας. 
Για τους νεο-εισερχόμενους σαφώς και τίθεται θέμα γι αυτο και είμαστε εν αναμονή διευκρινήσεων.
Θα δείξει....

ήδη όλες οι διευθύνσεις έχουν αρχίσει τις "ανεπίσημες" κατατάξεις σε βαθμούς - τόσο για την εξοικείωση με το νέο βαθμολόγιο όσο και - κυρίως - γιατί πολύ απλά μπροστά μας θα τα βρούμε....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3029 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 06:39:10 μμ »

Ξαναρωτάω μπας και έμαθε κάποιος

22 Νοεμβρίου φίλος μου μόνιμος παρουσιάζει Διδακτορικό, θα ΜΕΤΡΗΣΕΙ στο βαθμό ? και αν ναι πως ?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3030 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 06:58:06 μμ »
σ αυτά που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω...

ωστόσο , σε σχέση με κάτι που ενδιαφέρει πολλούς, βρήκα αυτό στο ίντερνετ :
ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΑΣ ΤΟΥ ΙΚΑ, online

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/257330/deite-ta-ensima-sas-sto-ika-meso-idernet/
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3031 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:31:26 μμ »
idernet  ;D

Καιρός ήταν να γίνει έτσι.. θα το δοκιμάσω να δω αν δουλεύει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3032 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:38:43 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D το είδα κι εγώ και γέλασα πολύ!!!!

δοκίμασε και πες μας....απ΄ό,τι είδα πρόκειται για ένσημα απο το 2002 και μετά - ( εγώ δεν έχω τέτοια οποτε δεν μπορώ και να το δοκιμάσω το σύστημα και να σας πω...ίσως ούτε κι εσύ να έχεις ε; )  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3033 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:49:06 μμ »
(έχω.. γι' αυτό θα το δοκιμάσω, γιατί δεν είναι να περιμένεις στην ουρά του ΙΚΑ  :D  ;) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3034 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:56:21 μμ »
(έχω.. γι' αυτό θα το δοκιμάσω, γιατί δεν είναι να περιμένεις στην ουρά του ΙΚΑ  :D  ;) )

αυτό ξαναπέστο!!!!!
( καμιά φορά αναρωτιέμαι - γίνεται εντελώς τυχαία η επιλογή εργαζομένων για συγκεκριμένες υπηρεσίες και φορείς ή υπάρχει μια συνωμοσία από πίσω προκειμένου να ταλαιπωρείται ο κοσμάκης; .. :P :P )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3035 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 09:29:36 μμ »
εγω το εκανα και λειτουργει αψογα, αλλα πρεπει πρωτα να πας σε ενα κεπ για να κανεις πιστοποιηση και μετα βλεπεις τα ενσημα σου τα εκτυπωνεις και τα επικυρωνεις στο κεπ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3036 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 09:32:00 μμ »
προφανώς, έπεσε πολλή πελατεία εσχάτως για αναγνώριση προϋπηρεσίας οποτε σου λέει ας βγάλουμε online αυτά που έχουμε προλάβει να περάσουμε στη μηχανογράφηση και βλέπουμε...
έξυπνο.!!! :) :) :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3037 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 09:33:15 μμ »
προφανώς, έπεσε πολλή πελατεία εσχάτως για αναγνώριση προϋπηρεσίας οποτε σου λέει ας βγάλουμε online αυτά που έχουμε προλάβει να περάσουμε στη μηχανογράφηση και βλέπουμε...
έξυπνο.!!! :) :) :) :)
εγω εχω δυο χρονια ποπυ εκανα εγγραφη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 769
Σύνολο: 779

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.