*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 934942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4158 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 01:55:40 μμ »
Ξέρετε... κάτι το οποίο ίσως διαφεύγει στους περισσότερους... η απογραφή των υπαλλήλων από την Τρόϊκα δεν ζητήθηκε για να δούνε ακριβώς πόσοι είμαστε και να μπαίνουμε να βλέπουμε τις καθαρές αποδοχές μας online... με την απογραφή όλοι οι υπάλληλοι δηλώσανε γραμματικές γνώσεις και τίτλους σπουδών... και επειδή έχω περάσει και από ΕΠ.ΑΛ. αναφέρω το εξής... γνωρίζετε πόσοι εκπαιδευτικοί, κυρίως τεχνικών ειδικοτήτων, στα ΕΠ.ΑΛ. είναι ΔΕ και ΥΕ απλά επειδή είχαν τελειώσει κάποιες σχολές που τους έδωσαν την δυνατότητα να διοριστούν τώρα διδάσκουν στα σχολεία και κατέχουν και τον Β΄βαθμό? Εκατοντάδες (για να μην πω, χιλιάδες) ... μόνον που στα 20-25 χρόνια που μεσολάβησαν υπάρχουν οι αντίστοιχοι απόφοιτοι πλέον Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης... Ε πολύ πιθανόν, τέτοιοι συνάδελφοι, απόφοιτοι σχολών μαθητείας και δεν ξέρω γω τι άλλο να δουν την πόρτα της εξόδου... άλλωστε θυμάμαι στο ΕΠ.ΑΛ. οι περισσότεροι από τους καθηγητές των ΕΠΑΣ είχαν 8-10 ώρες ωράριο... Οι διευθυντές σπάγανε τα τμήματα σε δύο των 10-11 μαθητών για να τους βγάζουν ωράριο και να βγάζουν και οργανικές... Ξέρετε σε πόσα ΠΥΣΔΕ έχουν δοθεί οργανικές με 5 ή 6 ώρες διδασκαλίας μόνον και μόνον για να αποκατασταθούν κάτι τέτοιοι "λεβέντες"?... Ας μην το τραβήξω παραπάνω όμως γιατί θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω και πιο σκληρή γλώσσα. Πάντως αξίζει να αναφέρουμε πως και ο χώρος της εκπαίδευσης δεν είναι και τόσο αγγελικά πλασμένος... Αν έχεις περάσει από αρκετά σχολεία και έχεις αλλάξει 5-6 ΠΥΣΔΕ καταλαβαίνεις την πλέμπα που έχει μαζευτεί...
Νομίζω ότι κάτι τέτοιες ειδικότητες θα μας αποχαιρετήσουν σιγά σιγα με το Τεχνολογικό Λύκειο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4159 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 01:56:20 μμ »
Καλοπροαίρετα πάντα,πόσοι από αυτούς που εισήλθαν σε φιλολογικές σχολές με βαθμό 14 και κάτω(ναι και κάτω) είναι αυτή τη στιγμή σε σχολικές αίθουσες δημόσιων σχολείων και δη ως μόνιμα διορισμένοι εκπαιδευτικοί;
αυτο δεν το γνωριζω, αλλα γνωριζω πολλους δασκαλους και φιλολογους της πρωην γιουγκοσλαβιας που ουτε του 14 δεν ηταν και εχουν παρει θεσεις στα σχολεια , μονιμοι διορισμενοι εδω και πολλα χρονια..............ειναι σαπιο το συστημα και το ιδιο και εμεις

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4160 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:05:26 μμ »
Καλοπροαίρετα πάντα,πόσοι από αυτούς που εισήλθαν σε φιλολογικές σχολές με βαθμό 14 και κάτω(ναι και κάτω) είναι αυτή τη στιγμή σε σχολικές αίθουσες δημόσιων σχολείων και δη ως μόνιμα διορισμένοι εκπαιδευτικοί;
αυτο δεν το γνωριζω, αλλα γνωριζω πολλους δασκαλους και φιλολογους της πρωην γιουγκοσλαβιας που ουτε του 14 δεν ηταν και εχουν παρει θεσεις στα σχολεια , μονιμοι διορισμενοι εδω και πολλα χρονια..............ειναι σαπιο το συστημα και το ιδιο και εμεις
... ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και πολύ περισσότερο... ας μην τοποθετούμε κάποιοι τον εαυτό μας σε βάθρο...

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4161 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:13:06 μμ »
Ρε παιδιά, πότε θα προλάβουν να τα κάνουν όλα αυτά τα πράγματα;;;;
... Τα έχουν ήδη έτοιμα εδώ και μήνες... μην ξεχνάτε πως όλα ήταν προγραμματισμένα... και στο αρχικό μνημόνιο και πολύ περισσότερο στο μεσοπρόθεσμο... οτιδήποτε ζητείται τώρα και κοινοποιείται δημοσίως έχει συζητηθεί και σχεδιαστεί από τους ελεγκτές από πέρυσι...
ας τους δι'ωξει να τελειωνουμε..................να δουμε τι θα γινει αργοτερα και να κανονισουμε την πορεια μας..........και να κανει αξιολογηση και στους εκπαιδευτικους , οχι να εχει καρεκλοκενταυρους μονιμους που απο την ωρα που διοριστηκαν και πηραν και οργανικη θεση εξω απο το σπιτι τους δεν εκαναν τιποτα για την επιμοφωση τους και καταστρεφουν και τα παιδια μας στα σχολεια αφου  οι περισσοτεροι εχουν να ανοιξουν βιβλιο 20 και παραπανω χρονια. Να τους  βαλει να κανουν μεταπτυχιακα και υπολογιστες και ξενες γλωσσες οπως εμας που τα εχουμε ολα και πεθανουμε αδιοριστοι και για μια ζωη επιμορφούμενοι
... ξέρεις... μόνον που τα πολλά προσόντα και διδακτορικά δεν σημαίνουν απαραίτητα πως είσαι και καλός παιδαγωγός εντός της αιθούσης...
δεν διαφωνω για ελαχιστες ομως περιπτωσεις, εαν οσοι εχουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα φανουν χειροτεροι ε, τοτε φαντασου οσοι εχουν μονο πτυχιο τι δουλεια κανουν............και επειδη εγω ειμαι μεγαλυτερος και μεγαλωσα σε ενα συστημα που ο δασκαλος ηταν αποφοιτος διετους ακαδημιας και καθηγητης ειχε ενα πτυχιο και ενα σουβλατζιδικο για πεντε χρονια μεχρι να ερθει η σειρα του στην επετηριδα..............ξερω τι σημαινει να εχεις εκπαιδευτικους κομματοσκυλα με μηδενικες γνωσεις και αυταρχικο στυλ.............αλλα θα προσθεσω και κατι αλλο, στα δικα μου χρονια οι καθηγητες εμπαιναν σε σχολες με υψηλη βαθμολογια και διαβασμα...............τωρα γινεσαι φιλολογος με βαθμο 14 και εαν δεις και τις υπολοιπες σχολες οι βασεις ειναι χαμηλες σχετικα...............
... περιττό δε να σου αναφερθώ σε περιπτώσεις συναδέλφων οι οποίοι εξαγόρασαν (κυριολεκτικά εξαγόρασαν) μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους για να ανέλθουν βαθμίδες και να γίνουν ακόμη και διευθυντές... δεν σου μιλάω για ξένους τίτλους αλλά και Ελληνικούς... όπως δεν θέλω να αναφερθώ σε συναδέλφους οι οποίοι ενώ είχαν μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών, στην εξέταση του γνωστικού αντικειμένου, στον ΑΣΕΠ, γράφανε κάτω από την βάση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:05:38 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4162 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:16:16 μμ »
Καλοπροαίρετα πάντα,πόσοι από αυτούς που εισήλθαν σε φιλολογικές σχολές με βαθμό 14 και κάτω(ναι και κάτω) είναι αυτή τη στιγμή σε σχολικές αίθουσες δημόσιων σχολείων και δη ως μόνιμα διορισμένοι εκπαιδευτικοί;
αυτο δεν το γνωριζω, αλλα γνωριζω πολλους δασκαλους και φιλολογους της πρωην γιουγκοσλαβιας που ουτε του 14 δεν ηταν και εχουν παρει θεσεις στα σχολεια , μονιμοι διορισμενοι εδω και πολλα χρονια..............ειναι σαπιο το συστημα και το ιδιο και εμεις
... ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και πολύ περισσότερο... ας μην τοποθετούμε κάποιοι τον εαυτό μας σε βάθρο...
σωστα να μην τοποθετουμε τον εαυτο μας σε βαθρο αλλα να κοιταμε πως θα διοριστουμε με πλαγιο τροπο (βουλευτικα γραφεια για ωρομισθιες,προσθετη, σδε,σεμιναρια 400 ωρων ειδικης αγωγης κλπ, παιδαγωγικες/καθηγητικες σχολες βουλγαριας, ρουμανιας, σερβιας)..........δηλαδη οχι σε βοθρο , αλλα στο βαθρο μαζι με τα αλλα επιπλεοντα ............συμφωνουμε απολυτα, ειμαστε οι ελληνες βολεψαδικες και της ελαχιστης προσπαθειας............και εαν βρουμε και καποιον που αξιζει, τοτε τον διωχνουμε στο εξωτερικο η τον συκοφαντουμε για να παρουμε εμεις τη θεση..............ειμαι 43 χρονων και τα εχω δει ολα στην εκπαιδευση
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:20:56 μμ από mpesg »

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4163 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:20:37 μμ »
Καλοπροαίρετα πάντα,πόσοι από αυτούς που εισήλθαν σε φιλολογικές σχολές με βαθμό 14 και κάτω(ναι και κάτω) είναι αυτή τη στιγμή σε σχολικές αίθουσες δημόσιων σχολείων και δη ως μόνιμα διορισμένοι εκπαιδευτικοί;
αυτο δεν το γνωριζω, αλλα γνωριζω πολλους δασκαλους και φιλολογους της πρωην γιουγκοσλαβιας που ουτε του 14 δεν ηταν και εχουν παρει θεσεις στα σχολεια , μονιμοι διορισμενοι εδω και πολλα χρονια..............ειναι σαπιο το συστημα και το ιδιο και εμεις
... ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και πολύ περισσότερο... ας μην τοποθετούμε κάποιοι τον εαυτό μας σε βάθρο...
σωστα να μην τοποθετουμε τον εαυτο μας σε βαθρο αλλα να κοιταμε πως θα διοριστουμε με πλαγιο τροπο (βουλευτικα γραφεια για ωρομισθιες,προσθετη, σδε,σεμιναρια 400 ωρων ειδικης αγωγης κλπ, παιδαγωγικες/καθηγητικες σχολες βουλγαριας, ρουμανιας, σερβιας)..........δηλαδη οχι σε βαθρο , αλλα στο βαθρο μαζι με τα αλλα επιπλεοντα ............συμφωνουμε απολυτα, ειμαστε οι ελληνες βολεψαδικες και της ελαχιστης προσπαθειας............και εαν βρουμε και καποιον που αξιζει, τοτε τον διωχνουμε στο εξωτερικο η τον συκοφαντουμε για να παρουμε εμεις τη θεση..............ειμαι 43 χρονων και τα εχω δει ολα στην εκπαιδευση
... το να φύγεις είναι το εύκολο... το να μείνεις και να πολεμήσεις την σάπια κατάσταση την οποίαν περιγράφεις είναι το δύσκολο... και καλό είναι όσοι σαν εσένα επισημαίνουν τέτοια φαινόμενα, να μείνουν και να δώσουν την μάχη για κάτι καλύτερο... φαντάζεσαι στην χώρα αυτήν να σηκωθούν και να φύγουν όλοι όσοι θέλουν πραγματικά να προσφέρουν? Χαθήκαμε....

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4164 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:28:47 μμ »
Καλοπροαίρετα πάντα,πόσοι από αυτούς που εισήλθαν σε φιλολογικές σχολές με βαθμό 14 και κάτω(ναι και κάτω) είναι αυτή τη στιγμή σε σχολικές αίθουσες δημόσιων σχολείων και δη ως μόνιμα διορισμένοι εκπαιδευτικοί;
αυτο δεν το γνωριζω, αλλα γνωριζω πολλους δασκαλους και φιλολογους της πρωην γιουγκοσλαβιας που ουτε του 14 δεν ηταν και εχουν παρει θεσεις στα σχολεια , μονιμοι διορισμενοι εδω και πολλα χρονια..............ειναι σαπιο το συστημα και το ιδιο και εμεις
... ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και πολύ περισσότερο... ας μην τοποθετούμε κάποιοι τον εαυτό μας σε βάθρο...
σωστα να μην τοποθετουμε τον εαυτο μας σε βαθρο αλλα να κοιταμε πως θα διοριστουμε με πλαγιο τροπο (βουλευτικα γραφεια για ωρομισθιες,προσθετη, σδε,σεμιναρια 400 ωρων ειδικης αγωγης κλπ, παιδαγωγικες/καθηγητικες σχολες βουλγαριας, ρουμανιας, σερβιας)..........δηλαδη οχι σε βαθρο , αλλα στο βαθρο μαζι με τα αλλα επιπλεοντα ............συμφωνουμε απολυτα, ειμαστε οι ελληνες βολεψαδικες και της ελαχιστης προσπαθειας............και εαν βρουμε και καποιον που αξιζει, τοτε τον διωχνουμε στο εξωτερικο η τον συκοφαντουμε για να παρουμε εμεις τη θεση..............ειμαι 43 χρονων και τα εχω δει ολα στην εκπαιδευση
... το να φύγεις είναι το εύκολο... το να μείνεις και να πολεμήσεις την σάπια κατάσταση την οποίαν περιγράφεις είναι το δύσκολο... και καλό είναι όσοι σαν εσένα επισημαίνουν τέτοια φαινόμενα, να μείνουν και να δώσουν την μάχη για κάτι καλύτερο... φαντάζεσαι στην χώρα αυτήν να σηκωθούν και να φύγουν όλοι όσοι θέλουν πραγματικά να προσφέρουν? Χαθήκαμε....
αυτο που με εξοργιζει ειναι το γεγονος οτι περασαν πολλα χρονια για να καταλαβω οτι δεν αξιζει να εισαι πολιτης αυτης της χωρας.....εαν μπορουσα να παραδωσω το διαβατηριο και να απαρνηθω την υπηκοοτητα θα το εκανα...............προσπαθησα με προσωπικες θυσιες να μπω στην εκπαιδευση..........αγνοησα τους πλαγιους τροπους(και κακώς το εκανα) και με δυο παιδια προσπαθω να επιβιωσω σε μια χωρα που τιμα τον κλεφτη και λειτουργει με προτυπο αλβανικης μαφιας. Ντρεπομαι που ειμαι ελληνας και λυπαμαι για ολους τους νεους συναδελφους αλλα και για τα παιδια μου που δεν θα εχουν μελλον σε αυτη τη χωρα. Ολα τα προηγουμενα χρονια δεν προλαβα να κανω γνωριμιες για να εξασφαλισω τοσο το δικο μου οσο και των παιδιων μου το μελλον. Η καταντια ειναι οτι με βοηθα και η μητερα μου να ανταπεξελθω στα χαρατσια..............η αηδια που αισθανομαι για το κρατος εχει χτυπησει κοκκινο!!!!!πιστευω οτι εχω χασει την αξια μου και τον αυτοσεβασμο μου

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4165 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:38:27 μμ »
Καλοπροαίρετα πάντα,πόσοι από αυτούς που εισήλθαν σε φιλολογικές σχολές με βαθμό 14 και κάτω(ναι και κάτω) είναι αυτή τη στιγμή σε σχολικές αίθουσες δημόσιων σχολείων και δη ως μόνιμα διορισμένοι εκπαιδευτικοί;
αυτο δεν το γνωριζω, αλλα γνωριζω πολλους δασκαλους και φιλολογους της πρωην γιουγκοσλαβιας που ουτε του 14 δεν ηταν και εχουν παρει θεσεις στα σχολεια , μονιμοι διορισμενοι εδω και πολλα χρονια..............ειναι σαπιο το συστημα και το ιδιο και εμεις
... ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και πολύ περισσότερο... ας μην τοποθετούμε κάποιοι τον εαυτό μας σε βάθρο...
σωστα να μην τοποθετουμε τον εαυτο μας σε βαθρο αλλα να κοιταμε πως θα διοριστουμε με πλαγιο τροπο (βουλευτικα γραφεια για ωρομισθιες,προσθετη, σδε,σεμιναρια 400 ωρων ειδικης αγωγης κλπ, παιδαγωγικες/καθηγητικες σχολες βουλγαριας, ρουμανιας, σερβιας)..........δηλαδη οχι σε βαθρο , αλλα στο βαθρο μαζι με τα αλλα επιπλεοντα ............συμφωνουμε απολυτα, ειμαστε οι ελληνες βολεψαδικες και της ελαχιστης προσπαθειας............και εαν βρουμε και καποιον που αξιζει, τοτε τον διωχνουμε στο εξωτερικο η τον συκοφαντουμε για να παρουμε εμεις τη θεση..............ειμαι 43 χρονων και τα εχω δει ολα στην εκπαιδευση
... το να φύγεις είναι το εύκολο... το να μείνεις και να πολεμήσεις την σάπια κατάσταση την οποίαν περιγράφεις είναι το δύσκολο... και καλό είναι όσοι σαν εσένα επισημαίνουν τέτοια φαινόμενα, να μείνουν και να δώσουν την μάχη για κάτι καλύτερο... φαντάζεσαι στην χώρα αυτήν να σηκωθούν και να φύγουν όλοι όσοι θέλουν πραγματικά να προσφέρουν? Χαθήκαμε....
αυτο που με εξοργιζει ειναι το γεγονος οτι περασαν πολλα χρονια για να καταλαβω οτι δεν αξιζει να εισαι πολιτης αυτης της χωρας.....εαν μπορουσα να παραδωσω το διαβατηριο και να απαρνηθω την υπηκοοτητα θα το εκανα...............προσπαθησα με προσωπικες θυσιες να μπω στην εκπαιδευση..........αγνοησα τους πλαγιους τροπους(και κακώς το εκανα) και με δυο παιδια προσπαθω να επιβιωσω σε μια χωρα που τιμα τον κλεφτη και λειτουργει με προτυπο αλβανικης μαφιας. Ντρεπομαι που ειμαι ελληνας και λυπαμαι για ολους τους νεους συναδελφους αλλα και για τα παιδια μου που δεν θα εχουν μελλον σε αυτη τη χωρα. Ολα τα προηγουμενα χρονια δεν προλαβα να κανω γνωριμιες για να εξασφαλισω τοσο το δικο μου οσο και των παιδιων μου το μελλον. Η καταντια ειναι οτι με βοηθα και η μητερα μου να ανταπεξελθω στα χαρατσια..............η αηδια που αισθανομαι για το κρατος εχει χτυπησει κοκκινο!!!!!πιστευω οτι εχω χασει την αξια μου και τον αυτοσεβασμο μου
... αντιθέτως... το γεγονός ότι δεν έχεις διαπραγματευτεί ποτέ την αξιοπρέπεια σου είναι κάτι το οποίο πρέπει να σε κάνει να αισθάνεσαι περήφανος... δυστυχώς ακέραιοι άνθρωποι σπανίζουν στις μέρες μας... όχι μόνον στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό... πίστεψε με... έχω αρκετούς συμμαθητές οι οποίοι φύγανε εξωτερικό εδώ και χρόνια και εργάζονται σε εταιρίες και πανεπιστήμια της Αμερικής και της Αγγλίας... εν μέρει δίνουν σημασία σ' αυτούς που προσπαθούν αλλά όπως μου περιγράφουν, τα ίδια κυκλώματα και διαπλεκόμενους έχουν και έξω... σε λιγότερη κλίμακα ίσως... αλλά τα έχουν... και τώρα προσπαθούν να επιστρέψουν στην Ελλάδα (γιατί και στην Αμερική τους έχουν κάνει αρκετές μειώσεις) αλλά η κατάσταση η παρούσα δεν τους το επιτρέπει...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4166 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 08:30:45 μμ »
Πριν λίγο η Τρόικα προέβαλε καινούρια απαίτηση για περαιτέρω μείωση του μισθολογικού κόστους στο Δημόσιο κατά 7 δις ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4167 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 08:46:17 μμ »
Πριν λίγο η Τρόικα προέβαλε καινούρια απαίτηση για περαιτέρω μείωση του μισθολογικού κόστους στο Δημόσιο κατά 7 δις ευρώ.

Λοιπόν, 7δισ / 20000 ευρώ κατά Μ.Ο μας κάνει 350000 ΔΥ... Να απολυθούν!!  8) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2012, 08:48:59 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4168 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 08:53:12 μμ »
Πριν λίγο η Τρόικα προέβαλε καινούρια απαίτηση για περαιτέρω μείωση του μισθολογικού κόστους στο Δημόσιο κατά 7 δις ευρώ.

Λοιπόν, 7δισ / 20000 ευρώ κατά Μ.Ο μας κάνει 350000 ΔΥ... Να απολυθούν!!  8) ::)

ή 7δις ευρώ διά 700.000 δυ =10.000 ευρώ μείωση στο εισόδημα. Νέος μισθός/ 2= νεότερος μισθός.

Αποσυνδεδεμένος papakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4169 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 08:54:46 μμ »
Σε πολη της Γερμανιας με εντονο το Ελληνικο στοιχειο υπηρχαν 4 Ελληνικα σχολεια,απ τα οποια εχουν κλεισει τα 2 και πανε να κλεισουν και το 3.Το παραδοξο ειναι οτι ο πληθυσμος των Ελληνων εκει εχει αυξηθει κατα πολυ το τελευταιο διαστημα λογω της καταστασης στη χωρα μας...Αποτελεσμα τα παιδια θα φοιτουν σε Γερμανικα σχολεια με ολες τις αρνητικες συνεπειες που εχει αυτο...κανουν τα παντα να μας αφανησουν...

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4170 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:19:23 μμ »
Ρε παιδιά, πότε θα προλάβουν να τα κάνουν όλα αυτά τα πράγματα;;;;
... Τα έχουν ήδη έτοιμα εδώ και μήνες... μην ξεχνάτε πως όλα ήταν προγραμματισμένα... και στο αρχικό μνημόνιο και πολύ περισσότερο στο μεσοπρόθεσμο... οτιδήποτε ζητείται τώρα και κοινοποιείται δημοσίως έχει συζητηθεί και σχεδιαστεί από τους ελεγκτές από πέρυσι...
ας τους δι'ωξει να τελειωνουμε..................να δουμε τι θα γινει αργοτερα και να κανονισουμε την πορεια μας..........και να κανει αξιολογηση και στους εκπαιδευτικους , οχι να εχει καρεκλοκενταυρους μονιμους που απο την ωρα που διοριστηκαν και πηραν και οργανικη θεση εξω απο το σπιτι τους δεν εκαναν τιποτα για την επιμοφωση τους και καταστρεφουν και τα παιδια μας στα σχολεια αφου  οι περισσοτεροι εχουν να ανοιξουν βιβλιο 20 και παραπανω χρονια. Να τους  βαλει να κανουν μεταπτυχιακα και υπολογιστες και ξενες γλωσσες οπως εμας που τα εχουμε ολα και πεθανουμε αδιοριστοι και για μια ζωη επιμορφούμενοι
... ξέρεις... μόνον που τα πολλά προσόντα και διδακτορικά δεν σημαίνουν απαραίτητα πως είσαι και καλός παιδαγωγός εντός της αιθούσης...
δεν διαφωνω για ελαχιστες ομως περιπτωσεις, εαν οσοι εχουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα φανουν χειροτεροι ε, τοτε φαντασου οσοι εχουν μονο πτυχιο τι δουλεια κανουν............και επειδη εγω ειμαι μεγαλυτερος και μεγαλωσα σε ενα συστημα που ο δασκαλος ηταν αποφοιτος διετους ακαδημιας και καθηγητης ειχε ενα πτυχιο και ενα σουβλατζιδικο για πεντε χρονια μεχρι να ερθει η σειρα του στην επετηριδα..............ξερω τι σημαινει να εχεις εκπαιδευτικους κομματοσκυλα με μηδενικες γνωσεις και αυταρχικο στυλ.............αλλα θα προσθεσω και κατι αλλο, στα δικα μου χρονια οι καθηγητες εμπαιναν σε σχολες με υψηλη βαθμολογια και διαβασμα...............τωρα γινεσαι φιλολογος με βαθμο 14 και εαν δεις και τις υπολοιπες σχολες οι βασεις ειναι χαμηλες σχετικα...............
... περιττό δε να σου αναφερθώ σε περιπτώσεις συναδέλφων οι οποίοι εξαγόρασαν (κυριολεκτικά εξαγόρασαν) μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους για να ανέλθουν βαθμίδες και να γίνουν ακόμη και διευθυντές... δεν σου μιλάω για ξένους τίτλους αλλά και Ελληνικούς... όπως δεν θέλω να αναφερθώ σε συναδέλφους οι οποίοι ενώ είχαν μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών, στην εξέταση του γνωστικού αντικειμένου, στον ΑΣΕΠ, γράφανε κάτω από την βάση...

Μου θυμιζεις συναδελφισσα στο απεναντι θρανιο να μου ζηταει να της πω τον τυπο της διακρινουσας τριωνυμου στον ΑΣΕΠ 2007.Και ομως αυτη φιλοδοξουσε να γινει καθηγητρια μαθηματικων στην ΔΕ. :(
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #4171 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:24:07 μμ »
Πριν λίγο η Τρόικα προέβαλε καινούρια απαίτηση για περαιτέρω μείωση του μισθολογικού κόστους στο Δημόσιο κατά 7 δις ευρώ.

Λοιπόν, 7δισ / 20000 ευρώ κατά Μ.Ο μας κάνει 350000 ΔΥ... Να απολυθούν!!  8) ::)

ή 7δις ευρώ διά 700.000 δυ =10.000 ευρώ μείωση στο εισόδημα. Νέος μισθός/ 2= νεότερος μισθός.
Ή 2 δισ από Λάτση, 2 δισ από Βαρδινογιάννη,2 από Βγενόπουλο 1 δισ από Μπόμπολα, Λαμπράκη, Αλαφούζο + 1 Ευρω εγώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162177
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 724

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.