*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 929945 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5264 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:04:21 μμ »
Για την Ιστορία:η εμπλοκή του Ελληνικού Στρατού στην τουρκική εισβολή στην Κύπρο δεν αναγνωρίστηκε ποτέ ως πόλεμος.Το Ελληνικό κράτος δεν ήθελε να αποδεχτεί πως ενεπλάκει σε πόλεμο με την Τουρκία σε κυπριακό έδαφος,για να μην διαταραχθεί το νομικό καθεστώς ίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας.Συνεπώς,κανένας δεν αναγνωρίστηκε ως θύμα πολέμου και το κράτος ποτέ δεν ανέλαβε τις υποχρεώσεις του.Η σύνταξη που έδωσαν ήταν πενιχρή γιατί ο πατέρας μου ήταν νέος και είχε λίγα χρόνια υπηρεσίας.Τα μεγαλύτερα θύματα ήταν αυτοί που έχασαν την ψυχική τους και όχι την σωματική τους υγεία.Ήταν πολλοί γιατί οι Τούρκοι στην Κύπρο χρησιμοποίησαν ναπαλμ και διατρητικές σφαίρες,οπότε κατάλαβε τι έζησαν!Υπήρχαν λοιπόν Έλληνες αξιωματικοί και οπλίτες που πετάχτηκαν σε ψυχιατρεία και δεν τους παρέχονταν ούτε η φαρμακευτική τους περίθαλψη!Αν ο Παπανδρέου άνοιγε τον φάκελο της Κύπρου,όπως έλεγε το 1981,τότε θα μάθαιναν οι Έλληνες την πικρή αλήθεια.Κατάλαβες λοιπόν γιατί έχω μάθει να αντιλαμβάνομαι τις αυθαιρεσίες του κράτους;Τις έχω μάθει απο κούνια!!!

40 χρόνια προδοσία από όλα τα κόμματα... καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν βλέπω ανθρώπους να ανήκουν κάπου κομματικά τα παίρνω?
Ας είναι αυτό που λες οδηγός για το τι πατρίδα θέλουμε ρε ΑΛΗΤΕΣ.... δεν πεθάνανε οι άλλοι για να μας πουλάτε εσείς και τα συμφέροντα σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 10:06:30 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5265 στις: Ιούνιος 28, 2014, 11:25:55 μμ »
Για την Ιστορία:η εμπλοκή του Ελληνικού Στρατού στην τουρκική εισβολή στην Κύπρο δεν αναγνωρίστηκε ποτέ ως πόλεμος.Το Ελληνικό κράτος δεν ήθελε να αποδεχτεί πως ενεπλάκει σε πόλεμο με την Τουρκία σε κυπριακό έδαφος,για να μην διαταραχθεί το νομικό καθεστώς ίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας.Συνεπώς,κανένας δεν αναγνωρίστηκε ως θύμα πολέμου και το κράτος ποτέ δεν ανέλαβε τις υποχρεώσεις του.Η σύνταξη που έδωσαν ήταν πενιχρή γιατί ο πατέρας μου ήταν νέος και είχε λίγα χρόνια υπηρεσίας.Τα μεγαλύτερα θύματα ήταν αυτοί που έχασαν την ψυχική τους και όχι την σωματική τους υγεία.Ήταν πολλοί γιατί οι Τούρκοι στην Κύπρο χρησιμοποίησαν ναπαλμ και διατρητικές σφαίρες,οπότε κατάλαβε τι έζησαν!Υπήρχαν λοιπόν Έλληνες αξιωματικοί και οπλίτες που πετάχτηκαν σε ψυχιατρεία και δεν τους παρέχονταν ούτε η φαρμακευτική τους περίθαλψη!Αν ο Παπανδρέου άνοιγε τον φάκελο της Κύπρου,όπως έλεγε το 1981,τότε θα μάθαιναν οι Έλληνες την πικρή αλήθεια.Κατάλαβες λοιπόν γιατί έχω μάθει να αντιλαμβάνομαι τις αυθαιρεσίες του κράτους;Τις έχω μάθει απο κούνια!!!

Επειδή ακουμπάς πολύ ευαίσθητα σημεία της ιστορίας να διευκρινίσω τα εξής:
Το Ελληνικό κράτος πράγματι δεν παραδέχτηκε ποτέ ότι συμμετείχε με στρατό στον πόλεμο της Κύπρου αλλά ο λόγος δεν ήταν η διαταραχή του νομικού καθεστώτος ίδρυσης της Κυπριακής δημοκρατίας, που έτσι κι αλλιώς είχε διαταραχτεί από την τουρκική εισβολή, αλλά για να μη διαταραχθούν οι σχέσεις με την Τουρκία.
Απόδειξη τούτου είναι ότι όσοι Κύπριοι πολίτες έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα συνταξιοδότησης στην Ελλάδα δε μπορούν να αναγνωρίσουν τη στρατιωτική τους θητεία στην Κύπρο διότι ο Κυπριακός στρατός δε θεωρείται συμμαχικός, όπως ο Τουρκικός(!!!) πχ.
Επειδή όμως έχω περάσει κι εγώ αυτά που περιγράφεις και πολύ περισσότερα ακόμα, δε μπορώ να ισχυριστώ ότι αυτό με κάνει πιο αντικειμενικό στο να αντιλαμβάνομαι τις αυθαιρεσίες του κράτους ή ότι μου δίνει το δικαίωμα να καταφέρομαι εναντίον ολόκληρων κλάδων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5266 στις: Ιούνιος 29, 2014, 07:29:00 πμ »
jak13 τα ειπες ολα στο τελος :)
και για να πεσουν οι τονοι:
http://reviews.in.gr/sports/Mundial2014/article/?aid=1231330718
αντε καλη μας τυχη :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2014, 07:40:24 πμ από physikos13 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5267 στις: Ιούνιος 29, 2014, 09:12:09 πμ »
Καλημέρα σας! Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος για το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω?..Δουλεύω στο δημόσιο χρόνια σαν συμβασιούχος (αναπληρώτρια) εκπαιδευτικός και πριν εργαζόμουν σαν συμβασιούχος αρχαιολόγος για το υπουργείο πολιτισμού καθώς είμαι από το αρχαιολογικό. Στην τωρινή υπηρεσία που προσμέτρησαν όλη την προυπηρεσία του δημοσίου καθώς και το μεταπτυχιακό που ήταν βασικό προσόν πρόσληψης. Στα σχολεία δεν μου είχαν αναγνωρίσει την προυπηρεσία σαν αρχαιολόγος..Πώς γίνεται η μια υπηρεσία να δέχεται όλη την προυπηρεσία από τον ευρύτερο δημόσιο τομέα και η άλλη όχι??? Τι πραγματικά ισχύει?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-*

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:27:22 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5268 στις: Ιούνιος 29, 2014, 09:20:15 πμ »
Πολύ σωστά, η προυπηρεσία σου ως αρχαιολόγος δεν είναι διδακτική. α
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5269 στις: Ιούνιος 29, 2014, 12:09:19 μμ »
Επειδή ακουμπάς πολύ ευαίσθητα σημεία της ιστορίας να διευκρινίσω τα εξής:
Το Ελληνικό κράτος πράγματι δεν παραδέχτηκε ποτέ ότι συμμετείχε με στρατό στον πόλεμο της Κύπρου αλλά ο λόγος δεν ήταν η διαταραχή του νομικού καθεστώτος ίδρυσης της Κυπριακής δημοκρατίας, που έτσι κι αλλιώς είχε διαταραχτεί από την τουρκική εισβολή, αλλά για να μη διαταραχθούν οι σχέσεις με την Τουρκία.
Απόδειξη τούτου είναι ότι όσοι Κύπριοι πολίτες έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα συνταξιοδότησης στην Ελλάδα δε μπορούν να αναγνωρίσουν τη στρατιωτική τους θητεία στην Κύπρο διότι ο Κυπριακός στρατός δε θεωρείται συμμαχικός, όπως ο Τουρκικός(!!!) πχ.
Επειδή όμως έχω περάσει κι εγώ αυτά που περιγράφεις και πολύ περισσότερα ακόμα, δε μπορώ να ισχυριστώ ότι αυτό με κάνει πιο αντικειμενικό στο να αντιλαμβάνομαι τις αυθαιρεσίες του κράτους ή ότι μου δίνει το δικαίωμα να καταφέρομαι εναντίον ολόκληρων κλάδων.
Καταρχήν,το παράδειγμα που έδωσα αφορά άμεσα τα μισθολογικά των ενστόλων,οι οποίοι κακώς βάλλονται για λίγα χρήματα παραπάνω.Στο παρελθόν έχουν υποστεί μεγάλες αδικίες,όπως αυτή που προανέφερα,οι οποίες όμως παρασιωπήθηκαν.
Physikos+jack:δεν καταλαβαίνω γιατί εναντιώνεσται στην ανατροπή του μνημονιακού νόμου Διαμαντοπούλου και την επιστροφή στο Σύνταγμα που ψηφίστηκε απο την Ελληνική Βουλή;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5270 στις: Ιούνιος 29, 2014, 12:43:02 μμ »
Καταρχήν,το παράδειγμα που έδωσα αφορά άμεσα τα μισθολογικά των ενστόλων,οι οποίοι κακώς βάλλονται για λίγα χρήματα παραπάνω.Στο παρελθόν έχουν υποστεί μεγάλες αδικίες,όπως αυτή που προανέφερα,οι οποίες όμως παρασιωπήθηκαν.
Physikos+jack:δεν καταλαβαίνω γιατί εναντιώνεσται στην ανατροπή του μνημονιακού νόμου Διαμαντοπούλου και την επιστροφή στο Σύνταγμα που ψηφίστηκε απο την Ελληνική Βουλή;

Διότι typos72 δεν μπορούμε να διαβάζουμε όλοι τα μηνύματα σου και έχεις εναντιωθεί (εγώ έτσι κατάλαβα από τα μηνύματα σου που πρόλαβα να διαβάσω για όλους τους εργαζόμενους εκτός ΑΣΕΠ). Αν έχει γίνει μια αδικία (ή δέκα) με κάποιες εξαιρέσεις και κάποιους ζούμπιτους παραθυράτους που εισήρθαν στην εκπαίδευση ή αλλού με Νόμους που φτιάχτηκαν ειδικά για αυτούς δεν ευθύνονται κάποιοι άλλοι που διορίστηκαν με Νόμους και λίστες κατάταξης που ίσχυαν για όλους. ακόμα και αυτοί της ΠΔΣ οι περιπτώσεις παράτυπης ή παράνομης ευνόησης (πολλές ή λίγες) δεν αφορούν το σύνολο... με λίγα λόγια όπως είπα όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια.
Αλλά και στον ιδιωτικό τομέα να πάμε δεν υπάρχουν περιπτώσεις αναξιοκρατικής ευνόησης στην πρόσληψη? Να μου πεις εκεί την μ...α του ακατάλληλου την πληρώνει ο εργοδότης... οκ και εδώ θα μπορούσε να μπει αξιολόγηση (αν πραγματικά το ήθελαν όλοι ξεκινώντας πάντα από τους προιστάμενους) και οι προκλητικοί ανεξαρτήτως κόμματος να πάνε σπίτια τους...δεν είδα ας πούμε κάποιον από οποιοδήποτε κόμμα να αντιδράσει  (εκτός αν κάνω λάθος) σε κάποιους υπόδικουςπου έδιωξαν μετά από χρόνια.
Και μια παραπομπή για τους τέως Υπουργούς που έκαναν το reunion... εμένα στην ζωή μου μου έμαθαν κάτι...αν κάτι δεν γίνεται όπως θέλω και δεν μπορώ να το αλλάξω απλά παραιτούμαι... αυτοί γιατί δεν έφυγαν όταν έγλειφαν το μέλι και βγαίνουν μετά από χρόνια ως πολιτικά ζόμπι να παραδεκτούν ότι αποτύχαμε?Αν αποτυχαίνεις ως Υπουργός γιατί δεν έχεις δύναμη να επιβληθείς τότε φεύγεις πάραυτα και δεν περιμένεις να σε σχολάσουν στον επόμενο ανασχηματισμό...

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5271 στις: Ιούνιος 29, 2014, 02:10:49 μμ »
Διότι typos72 δεν μπορούμε να διαβάζουμε όλοι τα μηνύματα σου και έχεις εναντιωθεί (εγώ έτσι κατάλαβα από τα μηνύματα σου που πρόλαβα να διαβάσω για όλους τους εργαζόμενους εκτός ΑΣΕΠ). Αν έχει γίνει μια αδικία (ή δέκα) με κάποιες εξαιρέσεις και κάποιους ζούμπιτους παραθυράτους που εισήρθαν στην εκπαίδευση ή αλλού με Νόμους που φτιάχτηκαν ειδικά για αυτούς δεν ευθύνονται κάποιοι άλλοι που διορίστηκαν με Νόμους και λίστες κατάταξης που ίσχυαν για όλους. ακόμα και αυτοί της ΠΔΣ οι περιπτώσεις παράτυπης ή παράνομης ευνόησης (πολλές ή λίγες) δεν αφορούν το σύνολο... με λίγα λόγια όπως είπα όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια.
Αλλά και στον ιδιωτικό τομέα να πάμε δεν υπάρχουν περιπτώσεις αναξιοκρατικής ευνόησης στην πρόσληψη? Να μου πεις εκεί την μ...α του ακατάλληλου την πληρώνει ο εργοδότης... οκ και εδώ θα μπορούσε να μπει αξιολόγηση (αν πραγματικά το ήθελαν όλοι ξεκινώντας πάντα από τους προιστάμενους) και οι προκλητικοί ανεξαρτήτως κόμματος να πάνε σπίτια τους...δεν είδα ας πούμε κάποιον από οποιοδήποτε κόμμα να αντιδράσει  (εκτός αν κάνω λάθος) σε κάποιους υπόδικουςπου έδιωξαν μετά από χρόνια.
Και μια παραπομπή για τους τέως Υπουργούς που έκαναν το reunion... εμένα στην ζωή μου μου έμαθαν κάτι...αν κάτι δεν γίνεται όπως θέλω και δεν μπορώ να το αλλάξω απλά παραιτούμαι... αυτοί γιατί δεν έφυγαν όταν έγλειφαν το μέλι και βγαίνουν μετά από χρόνια ως πολιτικά ζόμπι να παραδεκτούν ότι αποτύχαμε?Αν αποτυχαίνεις ως Υπουργός γιατί δεν έχεις δύναμη να επιβληθείς τότε φεύγεις πάραυτα και δεν περιμένεις να σε σχολάσουν στον επόμενο ανασχηματισμό...
Δεν ξέρω,αλλά σου απάντησα και δεν είδα την απάντηση,λοιπόν το ξαναλέω:χθες είπες για την συνάντηση των υπουργών Παιδείας.Εκεί ο Αρσένης έβγαλε μεγάλη είδηση.Τι είπε;Πως τον έριξαν οι αριστεροί συνδικαλιστές, οι συντηριτικές δυνάμεις της χώρας και ο Λαμπράκης!
Τι κοινό έχουν όλοι οι παραπάνω,που δεν ήθελαν την μεταρρύθμιση Αρσένη;Ήθελαν να συνεχίσει να υπάρχει η κοινωνία των μετρίων και να κρύβονται πίσω απο αυτή!!!
Σήμερα εσύ φωνάζεις για το μισθολογικό.Τι θα ακούσεις σε λίγο να σου λένε;ποιός μιλάει,οι εκπαιδευτικοί που δεν δέχονται να τους αξιολογήσουν;Πόσο χρόνια με τέτοιες μεθόδους απαξιώνουν τους εκπαιδευτικούς;Για σκέψου!
Ερχόμαστε σε σένα:ποιός σου είπε όταν διορίστηκες,πως ο τρόπος που διορίζεσαι είναι παράνομος;Θα μπορούσες να είχες διοριστεί με ασεπ,αλλά εσκεμμένα σε έσπρωξαν στο παράνομο.Έχεις σκεφτεί γιατί;Για να σ έχουν στο χέρι συνδικαλιστές,πολιτικοί και παρατρεχάμενοι των διευθύνσεων.Να τους ψηφίζεις,να τους υποστηρίζεις και να κάτσει η στραβή να σε κατηγορήσουν και απο πάνω.
Συνεπώς,η αξιοκρατία και η αξιολόγηση στην εκπαίδευση δεν είναι θέμα 300 ασεπιτών.Είναι το μέσο για να απαγκιστρωθούν οι εκπαιδευτικοί απο τις κατα καιρούς κατηγορίες εις βάρος τους.Γι αυτό δεν θέλουν τον ασεπ,γιατί δεν θέλουν χειραφετημένο τον εκπαιδευτικό να διεκδικεί τα δικαιώματα του.Γι αυτό φωνάζω για τον ασεπ,γιατί στην ουσία ασεπ σημαίνει δημοκρατία.
Γι αυτό ο αγώνας δεν είναι διοριστούν κάποιοι εκπαιδευτικοί ή κάποιοι άλλοι να πάρουν λίγα ευρώ παραπάνω.Ο αγώνας είναι να καταργηθεί ο μνημονιακός νόμος Διαμαντοπούλου,ασχέτως αν αυτοί που τον στηρίζουν υποδύονται τους αντιμνημονιακούς.Να καταργηθούν οι νόμοι που μετέτρεψαν τον μισθό των εκπαιδευτικών σε επίδομα.Να επιστρέψουμε στην συνταγματική νομιμότητα,την οποία εμείς επικροτήσαμε με την ψήφο μας.Αν αυτό σημαίνει διορισμοί μόνο με ασεπ,να είναι μόνο με ασεπ.Σύνταγμα αλα κάρτ,δεν είναι Σύνταγμα.Αυτό είναι δημοκρατία!Έχω άδικο;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5272 στις: Ιούνιος 29, 2014, 02:38:58 μμ »
Καταρχήν,το παράδειγμα που έδωσα αφορά άμεσα τα μισθολογικά των ενστόλων,οι οποίοι κακώς βάλλονται για λίγα χρήματα παραπάνω.Στο παρελθόν έχουν υποστεί μεγάλες αδικίες,όπως αυτή που προανέφερα,οι οποίες όμως παρασιωπήθηκαν.
Physikos+jack:δεν καταλαβαίνω γιατί εναντιώνεσται στην ανατροπή του μνημονιακού νόμου Διαμαντοπούλου και την επιστροφή στο Σύνταγμα που ψηφίστηκε απο την Ελληνική Βουλή;

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί για να υποστηρίξεις ένα κλάδο πρέπει να απαξιώσεις ένα άλλο, ο οποίος αξίζει μόνο όταν πληρώνει δικηγόρους. Κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο συνάδελφος guestteacher.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2014, 07:14:38 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5273 στις: Ιούνιος 29, 2014, 04:24:24 μμ »
Δεν ξέρω,αλλά σου απάντησα και δεν είδα την απάντηση,λοιπόν το ξαναλέω:χθες είπες για την συνάντηση των υπουργών Παιδείας.Εκεί ο Αρσένης έβγαλε μεγάλη είδηση.Τι είπε;Πως τον έριξαν οι αριστεροί συνδικαλιστές, οι συντηριτικές δυνάμεις της χώρας και ο Λαμπράκης!
Τι κοινό έχουν όλοι οι παραπάνω,που δεν ήθελαν την μεταρρύθμιση Αρσένη;Ήθελαν να συνεχίσει να υπάρχει η κοινωνία των μετρίων και να κρύβονται πίσω απο αυτή!!!
Σήμερα εσύ φωνάζεις για το μισθολογικό.Τι θα ακούσεις σε λίγο να σου λένε;ποιός μιλάει,οι εκπαιδευτικοί που δεν δέχονται να τους αξιολογήσουν;Πόσο χρόνια με τέτοιες μεθόδους απαξιώνουν τους εκπαιδευτικούς;Για σκέψου!
Ερχόμαστε σε σένα:ποιός σου είπε όταν διορίστηκες,πως ο τρόπος που διορίζεσαι είναι παράνομος;Θα μπορούσες να είχες διοριστεί με ασεπ,αλλά εσκεμμένα σε έσπρωξαν στο παράνομο.Έχεις σκεφτεί γιατί;Για να σ έχουν στο χέρι συνδικαλιστές,πολιτικοί και παρατρεχάμενοι των διευθύνσεων.Να τους ψηφίζεις,να τους υποστηρίζεις και να κάτσει η στραβή να σε κατηγορήσουν και απο πάνω.
Συνεπώς,η αξιοκρατία και η αξιολόγηση στην εκπαίδευση δεν είναι θέμα 300 ασεπιτών.Είναι το μέσο για να απαγκιστρωθούν οι εκπαιδευτικοί απο τις κατα καιρούς κατηγορίες εις βάρος τους.Γι αυτό δεν θέλουν τον ασεπ,γιατί δεν θέλουν χειραφετημένο τον εκπαιδευτικό να διεκδικεί τα δικαιώματα του.Γι αυτό φωνάζω για τον ασεπ,γιατί στην ουσία ασεπ σημαίνει δημοκρατία.
Γι αυτό ο αγώνας δεν είναι διοριστούν κάποιοι εκπαιδευτικοί ή κάποιοι άλλοι να πάρουν λίγα ευρώ παραπάνω.Ο αγώνας είναι να καταργηθεί ο μνημονιακός νόμος Διαμαντοπούλου,ασχέτως αν αυτοί που τον στηρίζουν υποδύονται τους αντιμνημονιακούς.Να καταργηθούν οι νόμοι που μετέτρεψαν τον μισθό των εκπαιδευτικών σε επίδομα.Να επιστρέψουμε στην συνταγματική νομιμότητα,την οποία εμείς επικροτήσαμε με την ψήφο μας.Αν αυτό σημαίνει διορισμοί μόνο με ασεπ,να είναι μόνο με ασεπ.Σύνταγμα αλα κάρτ,δεν είναι Σύνταγμα.Αυτό είναι δημοκρατία!Έχω άδικο;

Οταν ο άλλος θέλει να σε κατηγορήσει μπορεί να βρει χίλια δυο. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι  σοβαρά (διότι εδώ μέσα στο pde κάνω το κέφι μου απλά και ρίχνω κανένα διαδικτυακό χαστουκάκι που και που) όσο η κατηγορία είναι γενική ή ανώνυμη. αν ο άλλος έχει ... ας βγει επώνυμα και να με κατηγορήσει. Αυτά για τα προσωπικά... πάμε στα παρακάτω. Με ρωτάς για τον ΑΣΕΠ. Ο ΑΣΕΠ θεωρητικά είναι τέλειος. Ομως τα άτομα που τον στελεχώνουν είναι όντως τελείως ανεξάρτητα και αμερόληπτα; Αν δεν κάνω λάθος όλως των προέδρων των ανεξάρτητων αρχών τουλάχιστον οι θητείες  δεν περνάνε από την Βουλή;  ..Αν λοιπόν έχω ένα σάπιο πολιτικό σύστημα μου εξασφαλίζει 100% ανεξαρτησία των ανεξάρτητων αρχών χωρίς διαρροές θεμάτων, χωρίς εξυπηρετήσεις και χωρίς φωτογραφικές διατάξεις ; ... έχεις επικεντρωθεί και το κατανοώ στους εκπαιδευτικούς γιατί ανήκεις σε αυτούς ή έχεις ασχοληθεί με αυτούς είτε από προσωπικό ενδιαφέρον είτε από ενδιαφερον τρίτου (είπαμε δεν θα αποκαλύψω τίποτα και το σέβομαικαι το εφαρμόζω) θέλεις να σου πω εγώ όταν προσπάθησα να μπω κάποτε στο Δημόσιο τι έβλεπα σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ γενικά και όχι ειδικά για τους εκπαιδευτικους ; ... θα καταλάβεις ότι ο ΑΣΕΠ έχει θεοποιηθεί πολλές φορές άδικα... όπως και έχει κατηγορηθεί γιατί ήταν υποχρεωμένος να εξυπηρετήσει κάποιες ανάγκες...

Οσο για τα μισθολογικά είσαι σίγουρος ότι οι άλλοι κλάδοι που ευνοούνται, ευνοούνται λόγω αξιοκρατίας ή λόγω άβατου;;;

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο. αν ψηφίζω γιατί δεν συμμετέχω και σε όλες τις διαδικασίες από άποψη...ψηφίζω χρόνια αυτόν που πιστεύω τη δεδομένη στιγμή ότι μπορεί να τα πάει καλύτερα και όχι για να με εξυπηρετεί. από κει και πέρα δέχομαι την Δημοκρατία που έχει επιλέξει η πλειοψηφία της κοινωνίας που έχω επιλέξει να ζω. Πάντως μια γενική συμβουλή για να πετύχεις πράγματα πρέπει να συνεργάζεσαι και όχι να υψώνεις τείχη... με λίγα λόγια εγώ μπορεί να βρίσω όλους εδώ μέσα γιατί μια μέρα μπορεί να σηκωθώ στραβά...μετά θα μου φταίνε γιατί δεν με δέχονται έίτε εμένα είτε τις απόψεις μου ; ... εσύ δώσε τον αγώνα σου όπως νομίζεις αλλά άμα θέλεις να πετυχαίνεις και αποτελέσματα πρέπει να δεις και κάποια πράγματα....ποια είναι αυτά;

α) Μπορείς να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ
β) μπορείς να δεις την διαδικασία και να αποφασίσεις αν θα την ακολουθήσεις για να διοριστείς.
γ) μπορεί να βγει μια παράτυπη διαδικασία που μπορεί να σε ευνοήσει στο μέλλον
δ) μπορεί να βγει μια παράτυπη διαδικασία που σε ευνοεί την στιγμή που πρέπει να σε ευνοήσει

Εξυπνος άνθρωπος είσαι βρες σε όλα τα παραπάνω ποιοι είναι τα βύσματα και άλλαξε τους τα φώτα... μέχρι τώρα οι αναπληρωτές και εμείς οι μόνιμοι σκοτωνόμαστε μεταξύ μας όσο κάποιοι άλλοι πάνε σε πολιτικά γραφεία ή τηλεφωνούν και διαμορφώνουν φωτογραφικές διατάξεις που τους εξυπηρετούν μια δεδομένη στιγμή και ξέρεις το κακό είναι να μην αρχίσει γιατί άμα αρχίσει εχεις τις εγκυκλίους των αποσπάσεων, μεταθέσεων, μετατάξεων και διορισμών... καλο απόγευμα σε όλους γιατί κούρασα... απλά σκέψου τα παραπάνω που σου γράφω και δες τα ως μια άλλη προσέγγιση... όταν ζητάς από τους άλλους να κάνουν ένα βήμα προς τα εσένα ξεκινάς κάνοντας εσύ ένα βήμα προς αυτούς κάπου στην πορεία θα συναντηθείτε...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2014, 04:34:06 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5274 στις: Ιούνιος 29, 2014, 05:58:40 μμ »
Πολύ σωστά, η προυπηρεσία σου ως αρχαιολόγος δεν είναι διδακτική. α

Eπομένως για τα σχολεία ισχύει μόνο η διδακτική εμπειρία ενώ για το ενιαίο μισθολόγιο άλλων θέσεων του δημοσίου ισχύουν όλες οι προυπηρεσίες του δημοσίου...Ελπίζω να κατάλαβα σωστά... ::)Πιο μπέρδεμα σ'αυτή τη χώρα δεν γίνεται..

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5275 στις: Ιούνιος 29, 2014, 07:37:04 μμ »
Λοιπόν,ενημερώθηκα πως η προσφυγή μας στο ΣτΕ δημοσιεύτηκε σήμερα στο "'εθνος",οπότε μπορώ να το πω.Εκπαιδευτικός διορισμένη μέσω ασεπ το 2010 με 2 παιδιά χωρίς οργανική τοποθετημένη στις κυκλάδες,έχει προσφύγει στο ΣτΕ για τις περικοπές που τις έγιναν.Κύριο επιχείρημα μας ήταν πως υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα λόγω υπηρέτησης στις Κυκλάδες, γιατί την οργανική της θέση στον τόπο των συμφερόντων της την έχασε λόγω διορισμών μέσω του πίνακα του 24μηνου,για να είμαστε σίγουροι πως θα την κερδίσουμε.Ειδικότητα φιλόλογος!Στο 5μελές του Στε το κερδίσαμε ομόφωνα και το θέμα πάει στο 7μελές ως δίκη πιλότος.Αφού έγινε με μεγάλη επιτυχία η μεγάλη δίκη των ασεπιτών,θα περιμένουμε πλέον την έκδοση της απόφασης της μεγάλης δίκης και μετά θα προχωρήσουμε το μισθολογικό.
Να επισημάνω:η κυρία πήγε μόνη της στην δίκη χωρίς συμπαράσταση...ούτε απο τους διορισμένους ασεπίτες δυστυχώς.'Οσο για την ΟΛΜΕ,ακόμα περιμένει απάντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5276 στις: Ιούλιος 01, 2014, 07:09:38 μμ »
Αν ήμασταν άλλος κλάδος του δημοσίου, οι 4 ημέρες θα πληρώνονταν έξτρα!
Τώρα όμως..

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5277 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:25:58 μμ »
Γι αυτό παρατάθηκε το διδακτικό έτος, για να μην δοθούν αποζημιώσεις για μη χρήση θερινής άδειας σε χιλιάδες εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς, σύμφωνα και με τη σημερινή ανακοίνωση του υπουργείου για την υποβολή μηχανογραφικών, αυτή η αποζημίωση θα δοθεί μόνο στους 2 εκπαιδευτικούς κάθε σχολείου που θα πάνε στα σχολεία στις 8,11,14/07 για την υποβολή των μηχανογραφικών.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.