*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ από πίνακα???  (Αναγνώστηκε 11644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 08, 2009, 12:32:44 μμ »
Τι να πει κανείς, ζούν (τα ζώα) ανάμεσά μας...

 Elum, eυτυχώς που μιλάμε την ίδια γλώσσα και καταλαβες τα μηνύματα μου.Εγώ δηλώνω γαιδούρι. Εσυ?
μερικές φορές κάνουμε αναγραμματισμό ή απλά αντιστρέφουμε τα γράμματα στο όνομα που επιλέγουμε... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:30:56 »

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 08, 2009, 12:34:47 μμ »
Μα και βέβαια είναι συμβολικό, αλλιώς πώς θα μπορούσα να γράφω αυτά που γράφω;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 08, 2009, 01:27:20 μμ »
Η διαμαρτρυρία ολοκληρώθηκε. Συναντήθηκε επιτροπή με τη γεν. γραμματέα. Στην τηλεφωνική ενημέρωση που είχα, διότι λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να είμαι εκεί, ειπώθηκε ότι από το ΥΠΕΠΘ και το ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ έχουν δοθεί τα λεφτά (;;;) και ότι δεν ξέρουν γιατί είναι απλήρωτοι οι συνάδελφοι :-X :-X ???. Για το θέμα της ΠΔΣ είπαν ότι προσπαθούν από του χρονου να μπει στους πίνακες και τέθηκε και το ζήτημα της Υπουργικής Απόφασης και του ασυμβίβαστου για το οποίο τουλάχιστον αναγνώρισαν ότι έχουμε δίκιο. Ζητήθηκε από πλευράς του ΥΠΕΠΘ να υπάρχει νέα συνάντηση μετά το Πάσχα για να έχουν και εκείνοι πιο ξεκάθαρη εικόνα. Για λεπτομέρειες θα βγει δελτίο τύπου

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 08, 2009, 02:45:48 μμ »
 MMM μάλιστα elum ;D τώρα κατάλαβα.Μου έχεις ήδη απαντήσει με το ψευδώνυμό σου.Αν μη τι άλλο είμαστε και οι δύο χρήσιμα ζώα. Πάντως για να τελειώσει εδώ αυτή η " αντιδικία" που σπαταλάει χρήσιμο χώρο από το forum βλακωδώς, ξαναλέω ότι ήθελα απλώς να φέρω ένα παράδειγμα για το μέσο που χρησιμοποιείται στην ΠΔΣ, το οποίο μια χρονιά μόνο έτυχε να βιώσω από κοντά.Δεν απαξιώνω κανέναν συνάδελφο. Απλώς νομίζω ότι η συγκεκριμενη κοπελιά μετά από όσα είχαν προηγηθεί(παραστάσεις της ΕΛΜΕ, εγγραφες διαμαρτυρίες) είχε περισσό θράσος να ζητά και συνεργασία. Το θυμάμαι και φουντώνω  >:(.Ίσως να είμαι υπερβολική. Ίσως σε άλλη φάση της ζωής μου να αντιδορύσα αλλιώς.Τι να πω? Πάντως θεωρώ ότι πρέπει να μπει μια τάξη στο θέμα ΠΔΣ. Και πιστεύω, επίσης, ότι σε αυτό συμφωνούμε. Eτσι κι αλλιώς συνήθως σε κοντινά χωράφια δουλεύουμε. Εντάξει elum? :D
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:30:56 »

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 08, 2009, 02:57:54 μμ »
Η διαμαρτρυρία ολοκληρώθηκε. Συναντήθηκε επιτροπή με τη γεν. γραμματέα. Στην τηλεφωνική ενημέρωση που είχα, διότι λόγω δουλειάς δεν μπόρεσα να είμαι εκεί, ειπώθηκε ότι από το ΥΠΕΠΘ και το ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ έχουν δοθεί τα λεφτά (;;;) και ότι δεν ξέρουν γιατί είναι απλήρωτοι οι συνάδελφοι :-X :-X ???.
Xρυσούλα έχουν δοθεί χρήματα για την πρόσθετη?????????
Κ αν όχι για την πρόσθετη,γιατί?????Εμείς δεν είμαστε ωρομίσθιοι????

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 08, 2009, 02:59:43 μμ »

Εγώ δεν έκανα καμιά επίθεση. Ρώτησα μόνο, κανένας από αυτούς που ασχολήθηκαν στην ΠΔΣ δεν άξιζε;
Αντίθετα εσύ ξεκίνησες με επίθεση απαξιωτική και προσβλητική για όλους.
Οι γενικεύσεις, γνωρίζοντας μεμονωμένες περιπτώσεις δεν κάνουν καλό.
 

Συνάδελφοι, νομίζω, ότι άδικα επιτεθήκατε στην συνάδελφο...



Επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν έκανα καμιά επίθεση, μόνο κάποιες επισημάνσεις.
Αυτό το δέχτηκε η συνάδελφος, στην οποία θεωρείς ότι έγινε η επίθεση, επομένως θεωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα έληξε και δε χρειάζεται να το ανακυκλώνουμε.



 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 08, 2009, 07:11:51 μμ »
Μακάρι να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί ο τρόπος επιλογής των διδασκόντων στην Π.Δ.Σ. είναι ντροπή για τον εκπαιδευτικό κλάδο.Εγώ τυγχάνω διορισμένη αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να συνεργαστώ με ανθρώπους που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης επειδή κάπιοι γονείςπήγαν και κλάφτηκαν-με την υψιστη αναξιοπρέπεια- για να αποκτήσουν προυπηρεσία τα παιδιά τους. Και πράγματι είμαι πολύ υπερήφανη για το χαρακτηρισμό "στρμμένη" που μου προσήψαν :o

ελπίζω να συμφωνείς και στο να μην ασχολούνται στην ΠΔΣ  διορισμένοι καθηγητές μόνο κ μόνο για να πάρουν κάποια χρήματα παραπάνω όπως κ μόρια για μετάθεση όταν υπάρχουν αδιόριστοι εκπαιδευτικοί που προσπαθούν να αυξήσουν τα μόρια τους...

και όπως γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις οταν μονιμοποιείται κάποιος ξεχνά τι έκανε κ εκεινος πριν μονιμοποιηθεί... εκτός κ αν περιμενε να μονιμοποιηθει για να ασχοληθει με την δημόσια εκπαίδευση
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2009, 07:17:31 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 08, 2009, 07:18:46 μμ »
Η άποψή μου είναι στην ΠΔΣ να διδάσκουν μόνο αδιόριστοι από αξιολογικό πίνακα, καταρτισμένο με κάποια κριτήρια. Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή το μόνο σωστό κριτήριο που μπορεί να τεθεί είναι τα μόρια που δίνει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Έτσι θα αποφεύγαμε και τις σκηνές απείρου κάλλους που διαδραματίζονται μεταξύ μονίμων συναδέλφων σε σχολεία αστικών κέντρων.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 08, 2009, 07:30:24 μμ »
Η άποψή μου είναι στην ΠΔΣ να διδάσκουν μόνο αδιόριστοι από αξιολογικό πίνακα, καταρτισμένο με κάποια κριτήρια. Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή το μόνο σωστό κριτήριο που μπορεί να τεθεί είναι τα μόρια που δίνει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Έτσι θα αποφεύγαμε και τις σκηνές απείρου κάλλους που διαδραματίζονται μεταξύ μονίμων συναδέλφων σε σχολεία αστικών κέντρων.
επειδή φαντάζομαι ότι μιλάς πάλι έχοντας υπόψη σου προσωπικές εμπειρίες ως μόνιμη που εργάστηκες στην ΠΔΣ και για να μην αρχίσει πάλι άλλος κύκλος παρεξηγήσεων, αν θέλεις ξεκαθάρισε τι εννοείς.
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 08, 2009, 07:37:11 μμ »
Έχεις δίκιο ως προς την έλλειψη σαφήνειας από μέρους μου. Δεν έχω δουλέψει ποτέ στην ΠΔΣ, ούτε ως μόνιμη.Μου είχε δοθεί η ευκαιρία σε περιφερειακό σχολείο αλλά επειδή παρατήρησα τη σφαγή που είχε γίνει μεταξύ συναδέλφων για το ποιος θα πάρει περισσότερες ώρες (ποια μαθήματα, ποιους μαθητές ώστε να έρχονται και να μη χαθεί το τμήμα) δε θέλησα να εμπλακώ στη διαδικασία.Σχετικά με τα αστικά κέντρα που είπα, χωρίς να έχω ζήσει η ίδια καταστάσεις, έχω ακούσει ότι πάλι γίνεται κάτι ανάλογο.Σημειωτέον ότι αυτά συνέβησαν πριν χρόνια. Ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να μην το γνωρίζω γιατί δουλεύω σε γυμνάσια πλέον.Επίσης μιλάω για περιπτώσεις που οι εκπαιδευτικοί έκαναν ενισχυτική στα σχολεία που εργάζονταν.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 08, 2009, 09:07:16 μμ »


Φέτος, οι μόνιμοι που διδάσκουν στην πρόσθετη είναι ελάχιστοι, λόγω του χαμηλού ωρομισθίου.


Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 08, 2009, 09:21:25 μμ »

Εγώ δεν έκανα καμιά επίθεση. Ρώτησα μόνο, κανένας από αυτούς που ασχολήθηκαν στην ΠΔΣ δεν άξιζε;
Αντίθετα εσύ ξεκίνησες με επίθεση απαξιωτική και προσβλητική για όλους.
Οι γενικεύσεις, γνωρίζοντας μεμονωμένες περιπτώσεις δεν κάνουν καλό.
 

Συνάδελφοι, νομίζω, ότι άδικα επιτεθήκατε στην συνάδελφο...





Επαναλαμβάνω ότι εγώ δεν έκανα καμιά επίθεση, μόνο κάποιες επισημάνσεις.
Αυτό το δέχτηκε η συνάδελφος, στην οποία θεωρείς ότι έγινε η επίθεση, επομένως θεωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα έληξε και δε χρειάζεται να το ανακυκλώνουμε.



 


Ασφαλώς και θα συμφωνήσω μαζί σου...  :D  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2009, 09:24:48 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 09, 2009, 07:52:53 μμ »
τελικα εγω δεν καταλαβα...
πδσ απο του χρονου θα παιρνουν απο τον γενικο πινακα?δλδ αυτο σημαινει πως και μονιμοι θα μπορουν να παρουν ωρες και αναπληρωτες ή μοναχα αδιοριστοι με μορια προυπηρεσιας,ασεπ και τετοια???
αυτο ειναι σιγουρο???

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 09, 2009, 11:06:29 μμ »
Αν πάρουν απο Πίνακα,τι δουλειά έχουν οι μόνιμοι;Μακάρι να γίνει έτσι,αν και το βλέπω λίγο δύσκολο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.