*

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο  (Αναγνώστηκε 15410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« στις: Απρίλιος 07, 2009, 10:47:49 μμ »
Αισίως τελείωσε και η σχολική χρονιά 2008 - 2009.

1) Είστε ευχαριστημένοι από το φετινό σας διδακτικό έργο;

2) Φτάσατε όσον αφορά την ύλη των μαθημάτων σας εκεί όπου είχατε στοχεύσει στην αρχή της χρονιάς;

3) Στο τέλος της χρονιάς κάνετε την αυτοκριτική σας; Τι θα αλλάξετε του χρόνου όσον αφορά τον τρόπο διδασκαλίας σας;

4) Βάζετε τους μαθητές σας να σας "κρίνουν" και να μιμηθούν τις κινήσεις σας, τον τρόπο ομιλίας σας, εσάς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 07:21:28 μμ από para5 »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:04:38 μμ »
     bikini δυστυχώς δεν διδάσκω σε σχολείο φέτος και δεν μπορώ να ΜΟΥ απαντήσω στα παραπάνω ερωτήματα σου.
 
επιπλέον χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, αν κρίνω απο την πορεία του θέματος που άνοιξα και εγώ σχετικά με την αυτοαξιολόγηση και τα λάθη των εκπαιδευτικών, λίγοι είναι οι "γενναίοι" που θα συμμετάσχουν σε ένα θέμα που θέλει να σε βάλει να ψαχτείς μέσα σου.

Πάντω μπράβο σου που θέτεις αυτά τα ερωτήματα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:12:09 μμ »
Θα μιλήσω από την πείρα μου στην Δευτεροβάθμια.
1) Αρκετά αν και ειμαι καινούρια (πρώτη φορά δούλεψα στην Δευτεροβάθμια) και αν λάβουμε υπόψιν μας ότι έπιασα δουλειά λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
2) Δεν είχα στοχεύσει πουθενά ( :P) αλλά αν συγκρίνω τον εαυτό μου με τις άλλες συναδέλφους της Αγγλικής στο σχολείο, προχώρησα πολύ περισσότερο στα βιβλία.
3) Πολλά.;D Κατ'αρχήν, θα συμπεριλάβω παιχνίδια και δραστηριότητες κατά τη διάρκεια του μαθήματος για να κάνω πιο ευχάριστο το μάθημα (άκουσα αρκετά παράπονα γι'αυτό :-[). Επίσης, αν του χρόνου (καλώς εχόντων των πραγμάτων) μπω στην αρχή της χρονιάς στην τάξη, θα θέσω απαράβατους όρους για θέματα πειθαρχίας.
4)  :o :o :o :o :o Το κάνει κανείς αυτό;;;;;!!! Δεν το σκέφτηκα ποτέ. Και να είμαι ειλικρινής, φοβάμαι να το κάνω. :P
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2009, 04:57:47 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2009, 03:38:49 μμ »

Είμαι πολύ ευχαριστημένη σε όλα τα τμήματα εκτός από ένα της β γυμνασίου, όπου υπήρχε μεγάλο πρόβλημα πειθαρχίας. Επιπλέον τα 23 από τα 26 παιδιά  είχαν βασικά προβλήματ ανάγνωσης γραφής και κατανόησης.

2. Η ύλη πήγε καλά με αξαίρεση τα αρχαία της α΄γυμνασίου όπου χάθηκαν πολλές ώρες και επιπλέον σε κάποια κεφάλαια αναγκάστηκα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο απ' όσον είχα προγραμματίσει αρχικά.

3. Ως προς τον τρόπο διδασκαλίας δε σκοπεύω να αλλάξω κάτι. Πρέπει να επαναπροσδιορίσω όμως τον προγραμματισμό της ύλης, π.χ.στην Ιστορία για να μη τρέχουμε στο τέλος της χρονιάς.

4. Δεν το έχω τολμήσει ( Φοβάμαι ότι θα γίνει φοβερός χαβαλές και θα ακουστούμε σε όλο το σχολείο). Σκέφτομαι να φτιάξω ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο αξιολόγησης αλλά ψάχνω να βρώ τον τρόπο ωστε να απαντήσουν χωρίς να καταλάβω ποια παιδιά γράφουν ώστε να είναι αντικειμενικά. Κάποιοι μαθητές είναι εξαιρετικά βαθμοθήρες και αμφιβάλλω αν θα απντήσουν με ειλικρίνεια από φόβο μην επηρεαστεί η βαθμολογία.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2009, 09:08:09 μμ »
Διδάσκω έξι χρόνια στο δημόσιο σχολείο και καμία χρονιά δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα παιδιά.Προσπαθώ να είμαι κοντά τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είμαι αυστηρή.
Ωστόσο, καθε χρόνο τόσο στο τέλος της χρονιάς όσο και καθ' όλη τη διαρκεια κάνω την αυτοκριτική μου και βρίσκω λάθη.Κανείς δεν είναι τέλειος.Αρκει να μην είναι τραγικά και να προσπαθούμε να γινομαστε καθε χρονο καλυτεροι.
όσον αφορά την ύλη όλοι οι φιλόλογοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι δυνατόν να βγει σε όλα τα μαθήματα.Διδασκω γλώσσα α και β γυμνασιου, όπου ολοκλήρωσα την ύλη, αρχαια  ελληνική γλώσσα β γυμνασίου, όπου δε θα κάνω τις δυο τελευταιες ενοτητες, αρχαια γ γυμνασιου, όπου το βιβλιο  ολοκληρώθηκε ,αλλα δεν προλαβα να διδαξω και όλο τον Αρριανο, ιστορια β γυμνασιου, όπου ολοκλήρωσα την ύλη.Όμως όλοι γνωρίζουμε ότι χάνονται πολλες ώρες και η ολοκλήρωση της ύλης εξαρτάται και απο το επίπεδο των παιδιών.Εγώ μπορω να την τελειώσω  αλλα δεν έχει καμια αξια, αν δεν έχει καταλάβει τίποτα κανενα παιδι!
Ως προς τον τροπο διδασκαλιας, κάθε χρόνο ψάχνομαι, και ακόμα και μαθήματα που τα έχω διδάξει και άλλες χρονιές καθε φορά προσπαθώ να προσθέτω κατι καινουργιο, να συζητάω με συναδελφους που  τους θεωρώ αξιολογους και όχι ξερολες.
Καθε χρονο δίνω ερωτηματολογιο στα παιδια και τους ζητάω να απαντήσουν ειλικρινα, χωρις να γράψουν το όνομα τους.Εχω πάρει και πολυ ωραίες
απαντήσεις αλλα και γραπτά που φαινεται ξεκαθαρα ότι ΄΄γλύφουν΄΄.Αυτά δεν τα λαμβάνω υποψη μου καθόλου.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2010, 12:47:33 μμ »
καλησπέρα! καθώς τελειώνει η σχολικη χρονια θέλω να δώσω στα παιδια ενα ερωτηματολόγιο ωστε να με αξιολογήσουν κ να κατανοήσω καλύτερα τι εκανα λάθος κ τι σωστο τη χρονια που περασε. εχω ηδη ετοιμασει ενα ερωτηματολογιο αλλα θελω να το εμπλουτισω. μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι ερωτησεις να βαλω?

ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2010, 01:13:27 μμ »
καλησπέρα! καθώς τελειώνει η σχολικη χρονια θέλω να δώσω στα παιδια ενα ερωτηματολόγιο ωστε να με αξιολογήσουν κ να κατανοήσω καλύτερα τι εκανα λάθος κ τι σωστο τη χρονια που περασε. εχω ηδη ετοιμασει ενα ερωτηματολογιο αλλα θελω να το εμπλουτισω. μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι ερωτησεις να βαλω?

ευχαριστω εκ των προτερων
έχει ένα ερωτηματολόγιο εδώ στο πδε, στα δημοφιλή αρχεία νομίζω, που έχει πολύ καλές ερωτήσεις

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2010, 01:37:51 μμ »
έχει ένα ερωτηματολόγιο εδώ στο πδε, στα δημοφιλή αρχεία νομίζω, που έχει πολύ καλές ερωτήσεις
link..... ???
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2010, 01:39:47 μμ »
καλησπέρα! καθώς τελειώνει η σχολικη χρονια θέλω να δώσω στα παιδια ενα ερωτηματολόγιο ωστε να με αξιολογήσουν κ να κατανοήσω καλύτερα τι εκανα λάθος κ τι σωστο τη χρονια που περασε. εχω ηδη ετοιμασει ενα ερωτηματολογιο αλλα θελω να το εμπλουτισω. μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι ερωτησεις να βαλω?

ευχαριστω εκ των προτερων
έχει ένα ερωτηματολόγιο εδώ στο πδε, στα δημοφιλή αρχεία νομίζω, που έχει πολύ καλές ερωτήσεις

ευχαριστω, αλλα δε βρηκα κατι εκει που μου ειπεσ...  :-\

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2010, 03:00:07 μμ »
φτιάξε το ερωτηματολόγιο με βάση το τι θέλεις να μάθεις, σύμφωνα με τις απαιτήσεις που έχεις από τον εαυτό σου

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2010, 03:03:57 μμ »
έχει ένα ερωτηματολόγιο εδώ στο πδε, στα δημοφιλή αρχεία νομίζω, που έχει πολύ καλές ερωτήσεις
link..... ???

Link:
http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item293

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2010, 03:07:12 μμ »
ευχαριστω πολυ! ερωτησεις εχω ηδη φτιαξει αναλογα με το τι θελω να μαθω απο τους μαθητες αλλα θελω να παρω κ μια γενικη ιδεα

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 07, 2010, 11:09:33 πμ »
έχει ένα ερωτηματολόγιο εδώ στο πδε, στα δημοφιλή αρχεία νομίζω, που έχει πολύ καλές ερωτήσεις
link..... ???

Link:
http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item293

thanks!
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικού έργου στο Γυμνάσιο
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 07, 2010, 03:40:41 μμ »
Αν είχες μπει στον κόπο να κάνεις μια απλή αναζήτηση στο forum σχετικά με ερωτηματολόγιο αξιολόγησης, σίγουρα θα ανακάλυπτες μια σχετική συζήτηση που είχε γίνει τον χειμώνα που μας πέρασε, με θέμα "Αυτοαξιολόγηση-Λάθη εκπαιδευτικών". Σε αυτή τη συζήτηση είχα συμμετάσχει ενεργά, παραθέτοντας το ερωτηματολόγιο που ο ίδιος μοιράζω στους μαθητές μου στο σχολείο.

Παρόλο που δεν μπήκες στον κόπο να διαθέσεις τον χρόνο σου να ψάξεις στο forum αν αυτό που ρωτάς το έχουν ρωτήσει άλλα 100 άτομα πριν από σενα, διέθεσα εγώ τον χρόνο μου να ψάξω να ξαναβρώ την εν λόγω συζήτηση που είχε προηγηθεί, και την οποία σου παραθέτω:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=11370.60
(το ερωτηματολόγιο θα το βρεις στη μέση)

Πολλές από τις ερωτήσεις τις είχα βρει ψάχνοντας στο ίντερνετ από αντίστοιχες αξιολογήσεις καθηγητών σε πανεπιστήμια. Μερικές είναι και δικές μου.

Θέλω όμως για ακόμα μια φορά, μιας και το θέμα αυτό θίγεται ξανά, να προτείνουμε εδώ και άλλες νέες ερωτήσεις, ώστε να επεκταθεί το ερωτηματολόγιο. Δυστυχώς στην παραπάνω συζήτηση που είχε προηγηθεί τον χειμώνα, κανένα μέλος του forum δεν παρέθεσε ερωτήσεις παρά μόνο εγώ επισύναψα ολόκληρο το ερωτηματολόγιο. Αντιθέτως πολλά μέλη ανταλλάσανε ερωτηματολόγια με pm (private messages). Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μυστικοπάθεια εδώ μέσα.... Μια οικογένεια είμαστε.

Ελπίζω πως αυτή τη φορά θα πεσουν προτάσεις στο τραπέζι! Περιμένω.....

ΥΓ χαίρομαι όταν ακούω για συναδέλφους που θέλουν να ακούσουν την φωνή των μαθητών. Βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που θέλει να αυτοαξιολογηθεί!

ΥΓ2. για ρίξτε μια ματιά και εδώ παρακαλώ!!!! http://www.ratemyteachers.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2010, 03:49:32 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.