*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 116945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 18, 2010, 01:46:08 μμ »
http://www.youtube.com/watch?v=M0C9v2DYJiw : αφιερωμένο στις Αναστασία 76 και kat73 ..., για την αναμφισβήτητη - φαντάζομαι - συνετή τους οδήγηση ...!  ??? ::) :o


 ;D ;D παντα μου αρεσε το χιουμορ στους ανθρωπους,φανερωνει ευφυϊα ... κοιτα υπαρχει δοση αληθειας στο βιντεακι...εγω λ.χ αντι για Ν θα βαλω ενα δρεπανι και ο οποιος καταλαβε καταλαβε.. :-[ ;D οσο για τον τροχονομο....δεν εχω παρα να συμφωνησω ,ειναι το ατου μας ;D ;D ;D για το καθισμα και την ταχυτητα εμ,,,,δεν θα το ελεγα....το παταω αυτο το "μαλακο πεταλι εκει κατω δεξια... :-[ :-[το θεμα ειναι να μη μπουμε  ΠΟΤΕ σε ΤΕΤΟΙΑ  λιστα.... :-\ :'(

 http://img165.imageshack.us/i/img2187ar7.jpg/

χιλιες φορες στη λιστα της Διαμαντοπουλου και ας περιμενουμε ες αει.. ;)



προσφατα διαβασα τον σεργιο και βακχο του καραγατση...πολυ καλο βιβλιο ,ξεκουραστο....κανει μια βολτα στον ελληνικο χωρο ανα τους αιωνες...(ιδανικο αν σας αρεσουν τα ιστορικα μυθιστορηματα...)οπως και ο τελευταιος Παλαιολογος πολυ καλο το συστηνω ..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 18, 2010, 01:59:43 μμ »
http://www.youtube.com/watch?v=M0C9v2DYJiw : αφιερωμένο στις Αναστασία 76 και kat73 ..., για την αναμφισβήτητη - φαντάζομαι - συνετή τους οδήγηση ...!  ??? ::) :o

Πφφφφφφ!!!!!!!!!!!!!!Υπερβολές των ανδρών......   >:( ;) ;D

και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας........ "Οι κόρες της λησμονιάς" του Θοδωρή Παπαθεοδώρου
     
( εμφύλιος, αγριότητα, φανατισμός, απανθρωπιά, αλλά και η δύναμη της μητρικής αγάπης.....)


Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 18, 2010, 02:15:49 μμ »

http://www.youtube.com/watch?v=M0C9v2DYJiw : αφιερωμένο στις Αναστασία 76 και kat73 ..., για την αναμφισβήτητη - φαντάζομαι - συνετή τους οδήγηση ...!  ??? ::) :o



http://www.youtube.com/watch?v=K4wUuf1ve7U&feature=related

 ;D

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 18, 2010, 02:22:09 μμ »

http://www.youtube.com/watch?v=M0C9v2DYJiw : αφιερωμένο στις Αναστασία 76 και kat73 ..., για την αναμφισβήτητη - φαντάζομαι - συνετή τους οδήγηση ...!  ??? ::) :o



http://www.youtube.com/watch?v=K4wUuf1ve7U&feature=related

 ;D
τελειο ...τελειο... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 18, 2010, 02:34:39 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω "Τα παραδεισένια οστά" της Alice Sebold. Είμαι περίπου στη μέση και με έχει συνεπάρει. Αφηγήτρια είναι μία έφηβη που έχει δολοφονηθεί και βλέπει από τον Παράδεισό της την οικογένειά της να βιώνει τον πόνο της απώλειάς της. Το συστήνω αλλά προειδοποιώ τους ευαίσθητους ότι προσφέρεται για κλάμα και εσωτερική κάθαρση. Καλές καλοκαιρινές αναγνώσεις σε όλους.

Το εν λογω μυθιστόρημα (The Lovely Bones) μεταφερθηκε και στον κινηματογραφο απο τον P. Jackson το 2009, αποσπωντας χλιαρες εως αρνητικες κριτικες.
 



Αυτό δεν το ήξερα. Ξέρω ότι ως μυθιστόρημα έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές από έγκριτα αμερικάνικα έντυπα υψηλής κυκλοφορίας και ότι τα κινηματογραφικά δικαιώματα έχει αγοράσει ο Λικ Μπεσόν.


Oντως αρχικα ειχε εμπλακει ο Μπεσον αλλα στη συνεχεια τα κινηματογραφικα δικαιωματα περασαν στον Π. Τζακσον. Περαν τουτου δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα η κινηματογραφικη του μεταφορα δεν με ενθουσιασε. Φυσικα αυτο δεν αφαιρει απο τη λογοτεχνικοτητα του πρωτοτυπου κειμενου, διοτι απο τεχνικης σκοπιας, οπως αλλωστε σημειωνει καπου και ο R. Barthes, αφενος οι παραμετροι που προσδιοριζουν τη λογοτεχνικη αξια ενος κειμενου δεν επιδεχονται ευκολη μεταφορα σε αλλο εκφραστικο μεσο, ιδιαιτερα σε περιπτωσεις που η ιδιαιτερη μορφη της δεξιοτεχνικης γραφης επικαθοριζει απολυτα τη διαδικασια της παραγωγης του λογοτεχνικου νοηματος, αφετερου καταγραφονται μη αναγωγιμες διαφορες στην ευχερεια μεταξυ του γραπτου και κινηματογραφικου λογου να επικοινωνουν τα νοηματα τους, οπως πχ η δυσχερεια του σινεμα στην αναπαρασταση της ανισοχρονιας αλλα και η ευχερεια του κειμενου στο αφαιρετικο στησιμο της σκηνης. Χαρακτηριστικο αποτελεσμα αυτης της αφηγηματικης ανισομορφιας ειναι πχ οι αποτυχημενες, κατ'εμε, αποπειρες κινηματογραφησης ενος πυκνου, αυτοσυνειδητου και αυτοαναφορικου κειμενου οπως η αριστουργηματικη Λολιτα του V. Nabokov, μια απο τις οποιες μαλιστα εκ του S. Kubrick, πραγματικου auteur του σινεμα και, κατα πασα πιθανοτητα, σημαντικοτερου σκηνοθετη της αμερικανικης κινηματογραφικης σκηνης.         

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 18, 2010, 03:22:29 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω "Τα παραδεισένια οστά" της Alice Sebold. Είμαι περίπου στη μέση και με έχει συνεπάρει. Αφηγήτρια είναι μία έφηβη που έχει δολοφονηθεί και βλέπει από τον Παράδεισό της την οικογένειά της να βιώνει τον πόνο της απώλειάς της. Το συστήνω αλλά προειδοποιώ τους ευαίσθητους ότι προσφέρεται για κλάμα και εσωτερική κάθαρση. Καλές καλοκαιρινές αναγνώσεις σε όλους.

Το εν λογω μυθιστόρημα (The Lovely Bones) μεταφερθηκε και στον κινηματογραφο απο τον P. Jackson το 2009, αποσπωντας χλιαρες εως αρνητικες κριτικες.
 



Αυτό δεν το ήξερα. Ξέρω ότι ως μυθιστόρημα έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές από έγκριτα αμερικάνικα έντυπα υψηλής κυκλοφορίας και ότι τα κινηματογραφικά δικαιώματα έχει αγοράσει ο Λικ Μπεσόν.


Oντως αρχικα ειχε εμπλακει ο Μπεσον αλλα στη συνεχεια τα κινηματογραφικα δικαιωματα περασαν στον Π. Τζακσον. Περαν τουτου δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα η κινηματογραφικη του μεταφορα δεν με ενθουσιασε. Φυσικα αυτο δεν αφαιρει απο τη λογοτεχνικοτητα του πρωτοτυπου κειμενου, διοτι απο τεχνικης σκοπιας, οπως αλλωστε σημειωνει καπου και ο R. Barthes, αφενος οι παραμετροι που προσδιοριζουν τη λογοτεχνικη αξια ενος κειμενου δεν επιδεχονται ευκολη μεταφορα σε αλλο εκφραστικο μεσο, ιδιαιτερα σε περιπτωσεις που η ιδιαιτερη μορφη της δεξιοτεχνικης γραφης επικαθοριζει απολυτα τη διαδικασια της παραγωγης του λογοτεχνικου νοηματος, αφετερου καταγραφονται μη αναγωγιμες διαφορες στην ευχερεια μεταξυ του γραπτου και κινηματογραφικου λογου να επικοινωνουν τα νοηματα τους, οπως πχ η δυσχερεια του σινεμα στην αναπαρασταση της ανισοχρονιας αλλα και η ευχερεια του κειμενου στο αφαιρετικο στησιμο της σκηνης. Χαρακτηριστικο αποτελεσμα αυτης της αφηγηματικης ανισομορφιας ειναι πχ οι αποτυχημενες, κατ'εμε, αποπειρες κινηματογραφησης ενος πυκνου, αυτοσυνειδητου και αυτοαναφορικου κειμενου οπως η αριστουργηματικη Λολιτα του V. Nabokov, μια απο τις οποιες μαλιστα εκ του S. Kubrick, πραγματικου auteur του σινεμα και, κατα πασα πιθανοτητα, σημαντικοτερου σκηνοθετη της αμερικανικης κινηματογραφικης σκηνης.         


επικαθορίζει..., ανισοχρονιά... (εδώ κάτι δεν πάει καλά),  μη αναγώγιμες διαφορές...(Α!), η ευχέρεια του κειμένου...; , ??? πυκνό αυτοσυνείδητο κείμενο...;.  :o
Δεν ξέρω αν πρέπει να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω;  ??? ???

Δεν διάβαζα και εγώ, αλλά και αυτοί οι φιλόλογοι που είχα στο σχολείο ήταν ανεπαρκείς! ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ! >:( >:( >:( >:( >:( :'(

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 18, 2010, 04:39:57 μμ »
Έχω αρχίσει να διαβάζω "Τα παραδεισένια οστά" της Alice Sebold. Είμαι περίπου στη μέση και με έχει συνεπάρει. Αφηγήτρια είναι μία έφηβη που έχει δολοφονηθεί και βλέπει από τον Παράδεισό της την οικογένειά της να βιώνει τον πόνο της απώλειάς της. Το συστήνω αλλά προειδοποιώ τους ευαίσθητους ότι προσφέρεται για κλάμα και εσωτερική κάθαρση. Καλές καλοκαιρινές αναγνώσεις σε όλους.

Το εν λογω μυθιστόρημα (The Lovely Bones) μεταφερθηκε και στον κινηματογραφο απο τον P. Jackson το 2009, αποσπωντας χλιαρες εως αρνητικες κριτικες.
 

Αυτό δεν το ήξερα. Ξέρω ότι ως μυθιστόρημα έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές από έγκριτα αμερικάνικα έντυπα υψηλής κυκλοφορίας και ότι τα κινηματογραφικά δικαιώματα έχει αγοράσει ο Λικ Μπεσόν.


Oντως αρχικα ειχε εμπλακει ο Μπεσον αλλα στη συνεχεια τα κινηματογραφικα δικαιωματα περασαν στον Π. Τζακσον. Περαν τουτου δεν εχω διαβασει το βιβλιο, αλλα η κινηματογραφικη του μεταφορα δεν με ενθουσιασε. Φυσικα αυτο δεν αφαιρει απο τη λογοτεχνικοτητα του πρωτοτυπου κειμενου, διοτι απο τεχνικης σκοπιας, οπως αλλωστε σημειωνει καπου και ο R. Barthes, αφενος οι παραμετροι που προσδιοριζουν τη λογοτεχνικη αξια ενος κειμενου δεν επιδεχονται ευκολη μεταφορα σε αλλο εκφραστικο μεσο, ιδιαιτερα σε περιπτωσεις που η ιδιαιτερη μορφη της δεξιοτεχνικης γραφης επικαθοριζει απολυτα τη διαδικασια της παραγωγης του λογοτεχνικου νοηματος, αφετερου καταγραφονται μη αναγωγιμες διαφορες στην ευχερεια μεταξυ του γραπτου και κινηματογραφικου λογου να επικοινωνουν τα νοηματα τους, οπως πχ η δυσχερεια του σινεμα στην αναπαρασταση της ανισοχρονιας αλλα και η ευχερεια του κειμενου στο αφαιρετικο στησιμο της σκηνης. Χαρακτηριστικο αποτελεσμα αυτης της αφηγηματικης ανισομορφιας ειναι πχ οι αποτυχημενες, κατ'εμε, αποπειρες κινηματογραφησης ενος πυκνου, αυτοσυνειδητου και αυτοαναφορικου κειμενου οπως η αριστουργηματικη Λολιτα του V. Nabokov, μια απο τις οποιες μαλιστα εκ του S. Kubrick, πραγματικου auteur του σινεμα και, κατα πασα πιθανοτητα, σημαντικοτερου σκηνοθετη της αμερικανικης κινηματογραφικης σκηνης.         


επικαθορίζει..., ανισοχρονιά... (εδώ κάτι δεν πάει καλά),  μη αναγώγιμες διαφορές...(Α!), η ευχέρεια του κειμένου...; , ??? πυκνό αυτοσυνείδητο κείμενο...;.  :o
Δεν ξέρω αν πρέπει να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω;  ??? ???

Δεν διάβαζα και εγώ, αλλά και αυτοί οι φιλόλογοι που είχα στο σχολείο ήταν ανεπαρκείς! ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ! >:( >:( >:( >:( >:( :'(

 ;D ;D ;D ;D ;D
Πολύ καλό!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 18, 2010, 10:39:47 μμ »
edit άκυρο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2012, 12:21:26 πμ από le »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 18, 2010, 11:02:35 μμ »
Εγώ αυτό τον καιρό διαβάζω βιβλία για τις ανατολικές θρησκείες και μάλιστα έχω αρχίσει να πιστεύω και στη μετενσάρκωση.

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 19, 2010, 12:20:38 πμ »
Εγώ αυτό τον καιρό διαβάζω βιβλία για τις ανατολικές θρησκείες και μάλιστα έχω αρχίσει να πιστεύω και στη μετενσάρκωση.

......μετενσάρκωση.....Διαμαντοπούλου....μπρρρρρρρρ.....ανατριχιάζω στην ιδέα και μόνο...... ::) ::) ::) ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 19, 2010, 01:10:58 πμ »
Εγώ αυτό τον καιρό διαβάζω βιβλία για τις ανατολικές θρησκείες και μάλιστα έχω αρχίσει να πιστεύω και στη μετενσάρκωση.

......μετενσάρκωση.....Διαμαντοπούλου....μπρρρρρρρρ.....ανατριχιάζω στην ιδέα και μόνο...... ::) ::) ::) ;D ;D ;D ;D
Χα, ο Βούδας να την κάνει αδιόριστη εκπαιδευτικό επιτυχούσα σε 3 ασεπ και κοσμογυρισμένη!

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 19, 2010, 01:12:53 πμ »
Εγώ αυτό τον καιρό διαβάζω βιβλία για τις ανατολικές θρησκείες και μάλιστα έχω αρχίσει να πιστεύω και στη μετενσάρκωση.

......μετενσάρκωση.....Διαμαντοπούλου....μπρρρρρρρρ.....ανατριχιάζω στην ιδέα και μόνο...... ::) ::) ::) ;D ;D ;D ;D
Χα, ο Βούδας να την κάνει αδιόριστη εκπαιδευτικό επιτυχούσα σε 3 ασεπ και κοσμογυρισμένη!
΄

και σαν ροφό από τα μπότοξ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 19, 2010, 09:42:20 πμ »
Ένα φρέσκο από ΑρΚά: "Γερνάει καλύτερα όποιος γερνάει τελευταίος" (από τη σειρά Οι συνομήλικοι)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 19, 2010, 10:44:43 πμ »
<<Κορες της λησμονιας>> Παπαθεοδωρου. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 726
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.